Żelazne reguły odmawiania różańca i nowenny pompejańskiej

Kochani!

Mija 18 lat, odkąd Jan Paweł II napisał List o różańcu. Papeż ogłaszając Rok Różańca kazał przywieźć do Watykanu obraz Matki Bożej Pompejańskiej, a zamykając Rok, sam udał się do Sanktuarium w Pompejach. Wielkim i nieoczekiwanym owocem tego dzieła jest powrót nowenny pompejańskiej w Polsce – bo właśnie w tym czasie nastąpiło jej ponowne odkrycie! 

Ponieważ wciąż wraca problem z pytaniami o nowennie pompejańskiej, w skrócie przypomnę podstawowe zasady, jakie poznać powinien każdy, kto modli się różańcem.

1. Różaniec odmawiajmy BEZ POŚPIECHU

Ponieważ popularnością wciąż cieszą się tzw. przyspieszone różańce, to przypominamy słowa Jana Pawła II:

Różaniec bowiem z natury swej WYMAGA odmawiania w rytmie SPOKOJNEJ modlitwy i POWOLNEJ refleksji, by przez to modlący się łatwiej oddał się kontemplacji tajemnic życia Chrystusa, rozważanych jakby sercem Tej, która ze wszystkich była najbliższa Panu, i by otwarte zostały niezgłębione tych tajemnic bogactwa”».

Pod rozwagę wskazówka Jana Pawła II:

Słuchanie i medytacja karmią się milczeniem. Stosowne jest, by po zapowiedzeniu tajemnicy i proklamacji Słowa przez odpowiedni czas zatrzymać się i skupić na rozważanej tajemnicy, zanim rozpocznie się modlitwę ustną.

2. Różaniec to nie „klepanie” modlitw

Jan Paweł II pisał też:

Różaniec, właśnie wychodząc z doświadczenia Maryi, jest modlitwą wyraźnie kontemplacyjnąPozbawiony tego wymiaru, okazałby się wyzuty ze swej natury, jak podkreślał Paweł VI: « Jeśli brak kontemplacji, różaniec upodabnia się do ciała bez duszy i zachodzi niebezpieczeństwo, że odmawianie stanie się bezmyślnym powtarzaniem formuł, oraz że będzie w sprzeczności z upomnieniem Chrystusa, który powiedział: „Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani' (Mt 6, 7).

3. Różaniec bez rozważań to nie różaniec

Temu zagadnieniu poświęcony jest właściwie cały List o różańcu! Dodajmy, że źródłem inspiracji do pogłębienia tego tematu był nie kto inny, a sam bł. Bartolo Longo, autor nowenny pompejańskiej. To dzięki niemu modlimy się świadomiej i głębiej różańcem! Dzięki jego publikacjom różaniec stał się modlitwą kontemplacyjną, a nie prostą recytacją Zdrowasiek.

Przez całe swoje dzieło, a zwłaszcza przez « Piętnaście Sobót », bł. Bartłomiej Longo rozwinął chrystologicznego i kontemplacyjnego ducha różańca, znajdując mocną zachętę i oparcie u Leona XIII, « Papieża różańca ».

4. Nowenny pompejańskiej nie dzieli się między osoby/róże

Trzymamy się zasady, jaka towarzyszyła nowennie pompejańskiej od początku, a której nikt nigdy nie zniósł:

1 osoba = 1 nowenna = 1 intencja

Nowenna pompejańska dzielona na osoby/róże przestaje być nowenną pompejańską. Za bł. Bartolem Longo przytoczmy historię nowenny pompejańskiej – gdzie Maryja wskazała, aby jedna osoba przez 54 dni modliła się 15 tajemnicami różańca. Zob. Jak Maryja dała światu nowennę pompejańską?

Jeśli modlisz się 1 dziesiątką (tajemnicą), to nie modlisz się nowenną pompejańską, ale po prostu różańcem.

Pamiętajmy, że nowenna pompejańska to tylko część wielkiego dziedzictwa duchowości pompejańskiej, która jest oparta na różańcu. Nie można zmieniać sobie reguł i zasad ot tak, podobnie jak nie zmienia się np. litanii loretańskiej, koronki do Bożego Miłosierdzia ani treści modlitw!

5. Nowenna pompejańska to nie magiczne zaklęcie…

Ważna jest nasza sumienność w nowennie pompejańskiej, codzienna modlitwa (bez przerw!) i dbałość o jakość modlitwy, która była od dnia jej napisania w 1879 roku. Nie traktujmy nowenny jak magicznego zaklęcia! Pamiętajmy słowa Maryi, spisane przez bł. Bartola Longo

– Ponieważ znosiłaś chorobę z poddaniem się woli Bożej, Bóg udzieli ci tej łaski na Moją prośbę.

Warunek podstawowy nowenny pompejańskiej: PODDANIE SIĘ WOLI BOŻEJ! Twoja wola niech się stanie – jak w „Ojcze nasz”. Zob. Jak Maryja dała światu nowennę pompejańską?

Więcej pytań i wątpliwości?

Polecamy na naszej stronie:

Dziękuję za uwagę!

Marek Woś

W szkole różańca – formacja wokół nowenny pompejańskiej

 • Św Rito Ty wiesz proszę Cię
  wstaw się za mną i za moja rodzinę
  Do Naszego Pana, Spraw,aby mója rodzina zawsze sie kochala i szanowala Bardzo proszę Cię o cud w .mojej rodzinie .

 • Dla mnie – BOMBA! Uczę się skupienia na modlitwie.
  Intencję przyjęliśmy: o nawrócenie wszystkich Polaków…
  Odmówiłem wraz z przyjaciółmi i znajomymi z „Różańca Rodziców za Dzieci” Nowennę Pompejańską w kościele. Było trudno, zwłaszcza na początku. Później jakoś łatwiej poszło. Dla mnie najtrudniejsze – skupić się na „zdrowaśkach”, bo zaczynam myśleć o różnych sprawach oprócz „zdrowasiek”.
  Chcę teraz, tzn. chyba w poniedziałek, sam odmówić Nowennę Pompejańską w intencji mojej żony. Niepokalana wie, o co dokładnie chodzi.

 • >

  Zapisz się na nasz biuletyn i otrzymuj comiesięczne wiadomości w temacie nowenny pompejańskiej!