Patrycja: Znaki

Długo zabierałam się za napisanie tego świadectwa – ale od jakiegoś czasu chodzi to za mną nieustannie ze względu na to, że obiecałam przecież je Matce Różańcowej i niestety dopiero teraz dotrzymuje słowa pisząc to świadectwo. Nie pamiętam która to jest już moja nowenna pompejańska ale na pewno przekroczyłam już 10. Jedno świadectwo już kiedyś dodałam – z pozytywnym skutkiem. Dziś pisze swoje drugie świadectwo ku pokrzepieniu innych bo Wasze świadectwa też dużo podnoszą na duchu zwłaszcza w chwilach „kryzysu”.
Zacznę może od NP, którą odmawiałam w intencji pracy – jestem nauczycielem i trenerem. W moim sercu zbudziło się pragnienie „czegoś więcej” żeby być trenerem w wyższej lidze niż dotychczas, dostać tą wymarzoną szansę oraz o pracę w szkole.. bo jak co roku ta sama sytuacja – najmłodszy stażem nauczyciel, za mało dzieci, a co za tym idzie ograniczona liczba etatów i godzin. Chwyciłam za różaniec – spokój, że wszystko będzie dobrze towarzyszyło mi od początku do końca – jak przy każdej nowennie praktycznie. Po ukończeniu NP minęło może 2 miesiące i dostaje telefon z klubu 1 ligowego z propozycją pracy – myślę sobie no niemożliwe! A jednak! Ucieszyłam się, ale zaraz potem przyszło zwątpienie – to przecież 600km od mojego domu rodzinnego, tata nie żyje od roku, mama musiałaby sama sobie radzić… z dnia na dzień popadałam w większe wątpliwości, czy mam wyjechać, czy nie? Tutejszy klub, w którym jestem nie proponował mi przedłużenia umowy, tylko czekali i czekali… Długo rozmyślałam nad tym tematem, wyjechać, zostawić tak wszystko i już? Warunki naprawdę super, ale myślałam, „czy Ty naprawdę Boże chcesz żebym ja tam pojechała?” Bo ja chyba nie. Nie potrafiłabym tak rzucić wszystkiego i jechać w nieznane, ale powiedziałam… jeśli taka jest Twoja Wola Panie Boże to chcę iść za nią! Mijały tygodnie – umowy nie dostawałam mimo, że obiecywali mi ją co tydzień… I tak czekałam i czekałam… nic. Poszłam do spowiedzi – opowiedziałam księdzu wszystko ze szczegółami, że najpierw prosiłam Boga, że chciałabym iść gdzieś wyżej spróbować swoich sił, ale strasznie mi źle gdy pomyśle, że musze jednak wyjechać – nie potrafiłam podjąć tej ostatecznej decyzji, coś nie dawało mi spokoju, ale to tak bardzo, że sama tego nie rozumiałam. W końcowym efekcie jak ksiądz zresztą powiedział, że „czuje”, że zostanę na miejscu, że Bóg chciał „sprawdzić”, czy ja tak naprawdę Mu ufam? I zaufałam. Zostałam w swoim rodzinnym miejscu, dostałam dwa razy tyle niż tam, jestem zadowolona, byłam nawet na Mistrzostwach Polski, a tam nie miałabym aż takiej możliwości do rozwoju jak się później okazało. Pisze to być może dość pobieżnie, ale mam nadzieje, że większość wie o co chodzi.
Ta nowenna i ten wyjazd był jednak zapowiedzią, że coś jest na rzeczy z moją przyjaźnią…
Od kilku lat czytam książkę: „Jezus mówi do Ciebie” i za każdym razem wydaje się to aktualne, jakby w samo sedno. Mało kiedy kłóciłyśmy się z przyjaciółką – raczej zawsze wspierałyśmy się, mimo wszystko! Aż 8 grudnia przyszła zapowiedź: „Niebawem znajdziesz się na rozdrożu” i niestety tak się stało, chociaż już wcześniej w sercu czułam, że coś będzie nie tak, że chyba tu chodzi o moją przyjaźń. Ona – niewierząca, niepraktykująca, wręcz wyrzekająca się Boga! Większych sprzeczek jakoś między nami nie było w kwestii wiary – każdy ma wolną wolę. Ale wracając do 8 grudnia… po tym dniu oznajmiła mi, że związała się z mężczyzną o 13 lat starszym… ręce mi opadły. On (41lat), Ona (28l) – żył wcześniej w związku małżeńskim (chyba niekościelnym, ale nie jestem pewna) i zdradził żonę – zostawił dla swojej szkolnej miłości, a teraz związał się z moją przyjaciółką. Znali się wcześniej i ja też go znałam, na początku były raczej z jej strony opinie typu „wiejski filozof” itd. A tu proszę… zeszli się. Jej rodzice raczej mocno zaniepokojeni, tak jak i ja. Z dawnej przyjaźni zostały dobre wspomnienia. Między nami duża różnica zdań, chociaż chcę ją wspierać, ale ciągle jakby ten ich związek nie daje mi spokoju. I pomyślałam, a może by tak odmówić za nią NP? o jej nawrócenie i o jej związek? No i się zaczęło… jeszcze nigdy nie miałam tak ciężkiej nowenny, nigdy! Zły tak szalał, uderzał w najbardziej bolące miejsca i rany! Tyle razy upadałam, ale prosiłam o znaki, chcę tu kilka opisać:
1 znak – 31.12 – co roku jeżdżę na Jasną Górę podziękować za cały rok i siedzę w pociągu z kolegą i myśl „Panie mój, co dalej z naszą przyjaźnią, czemu ona porywa się na taki związek, czy już wszystko skończone!?” znajomy mi mówi, idź do toalety zanim wysiądziemy bo potem nie będzie czasu jak wysiądziemy, no ale jakoś specjalnie nie chciało mi się tam iść z wizytą, mimo to nalegał „idź” no i poszłam… wchodzę do toalety i co widzę? Napis: „Niech będzie chwała Jezusowi” flamastrem. No szok!
2 znak – podupadłam w zaufaniu na Mistrzostwach Polski, przenosiliśmy się z hotelu do bursy, Pani recepcjonistka daje mi klucz i mówi „ten klucz jest dla Pani” myślę sobie, no okej, klucz jak klucz.. zaszłam do pokoju na górę… nie mogłam znaleźć sobie miejsca 3 łóżka i jakoś zawsze wybrałabym pod oknem, ale nie pasowało mi jakoś tak dziwnie się czułam, przesiadłam się na drugie też nie, myślę sobie Panie Jezu to łóżko pod drzwiami?? Patrzę, a nade mną wisi krzyż – przeszłam po pokojach w bursie, gdzie były nasze zawodniczki i tylko ja miałam krzyż! Podziękowałam!
3znak – wracając z Mistrzostw również doznałam takiego upadku na duszy i podszepty złego „nie módl się i tak nic to nie da”, zawołałam, „Jezu, gdzie jesteś!?” wysiedliśmy w Mc Donaldzie, mieliśmy już ruszać, ale mówię, a idę jeszcze umyć ręce, ale jakaś siła? Kazała mi spojrzeć na szyje tej Pani co będzie się ze mną mijać w drzwiach, aż mi się gorąco zrobiło. Wyszła ta Pani, a na jej szyi wisiał krzyżyk, taki wielki. Myślę sobie, jesteś niemożliwy Boże!
4znak- rozchorowałam się, zły atakował ze zdwojoną siłą, chyba nigdy nie byłam taka chora i tak rozszarpana na duszy jak wtedy, poprosiłam o znak – 30 sekund nie minęło jak sąsiad zaczął grać kolędy na flecie, a nigdy wcześniej nie słyszałam czegoś takiego, żeby ktoś z sąsiadów grał na flecie. Generalnie cały dzień przespałam, jakoś tego dnia odbywały się też skoki narciarskie i mama przyszła do pokoju zapytać jak się czuje, a po chwili mówi, widziałaś skoki? Był ktoś z miejscowości „Boża Wola” to niedaleko dziadka! Myślę, wow! Boża Wola!
5 znak – Wracamy z meczu ligowego tym razem, muzyka na full, w moim sercu znowu zrodziło się pytanie o sens nowenny bo zły czuwał cały czas i czekał na podknięcie, a nagle, jakby w momencie usłyszałam… „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus” – włączyło się radio Maryja u kierowcy, a z tyłu dalej muzyka na full, ale jakby to był wycinek z jakiegoś filmu, że ja usłyszałam tylko te słowa wtedy, tylko właśnie „niech będzie pochwalony Jezus Chrystus” !!!!! tak do mnie trafiło, że rozradowało się moje serce!
6znak – przyszły kolejne wątpliwości, akurat słuchałam na yt Adama Szustaka – po co się modlić do Boga, skoro Bóg wie czego nam trzeba. Tytuł przekorny bo chodziło mimo wszystko o to, że trzeba się modlić i prosić. Szłam w ten dzień do kaplicy i ciągle jakby chodziło to za mną… zły mówił” no właśnie po co się modlić, i tak nie zostaniesz wysłuchana” ale poszłam za ciosem do kaplicy, miałam już wychodzić, a natchnienie przyszło „weź Pismo Święte” myślę sobie, nie no idę już, ale ta myśl powracała jakby stado dzikich koni, ale wzięłam. Zapytałam – co chcesz mi powiedzieć Boże? I otworzyłam na Ewangelii Św. Łukasza – wytrwałość na modlitwie – proście, a będzie Wam dane!!!
Niesamowite!
7znak – nadszedł ostatni dzień nowenny za moją przyjaciółkę, efektów i owoców modlitwy dalej brak. Poszłam do kaplicy ze skruszonym sercem i pomyślałam sobie, Maryjo jakoś tak większy kontakt miałam z Panem Jezusem, ale wiesz jak ważna jest dla mnie ta nowenna, ta intencja, czy ona się wypełni bo ciągle ten zły mi podpowiada, że nie. Po wyjściu z kaplicy, udałam się do przyjaciółki na kawę, chodziłam jakaś niecierpliwa po całej kuchni, nie mogłam znaleźć sobie miejsce, patrze na lodówkę, a tam magnes z napisem „POMPEI” powiedziałam na głos – to jest niemożliwe, a ona, ale co? Ja mówię no ten magnes z Pompei, ona na to już dawno jest na tej lodówce, a mnie dopiero w ten dzień tak wpadł wyraźnie w oko.
Skończyłam nowennę – na razie tak jak wcześniej wspomniałam, owoców (czyli spełnienia intencji) jakiś większych nie ma, chociaż w głębi serca mówi mi, że mam czekać, że niewiadomo kiedy Pan Bóg przyjdzie z łaską. Dostałam tyle znaków, a mimo to czasem wątpię, zły przychodzi i miesza cały czas. To była najtrudniejsza nowenna.
Idąc za ciosem, wybrałam się na Ekstremalną Drogę Krzyżową… ale zanim się wybrałam poszłam na DK i mszę do swojej Parafii, była jakaś taka zaspana i taka zniechęcona, że po co ja się wybieram na tą EDK jak wiem, ze dwa lata temu ledwo doszłam do celu było mi tak ciężko, siedziałam na mszy i pytałam w duszy Boga – mam iść? Nie mam siły, bez sensu jest ta intencja o nawrócenie jej. W połowie mszy, starsza Pani wstała z miejsca i przeszła obok mnie i chwyciła mnie za ramię i się uśmiechnęła, finalnie poszła po palmę i wróciła do swojej ławki, a ja w domu zorientowałam się, że prosiłam o odpowiedź i ona przyszła w tej Pani. Przeszłam EDK za nawrócenie i chęć poznania Boga przez moją przyjaciółki, lecz wiem, że to nie takie hop siup i może potrwać. Niektórzy mówią – zrezygnuj i z koleżeństwa i z modlitwy za nią bo to bez sensu i sama czasami popadam w wątpliwość, no ale to miałabym tyle znaków, odpowiedzi na moje wołanie? Może po prostu potrzeba cierpliwości, a raczej na pewno cierpliwości…. A być może modlić się mam za jej chłopaka o łaski dla niego?
Na pewno napisze jeszcze niejedno świadectwo. Mam nadzieję, że kogoś podniosłam na duchu. Życie z Panem Bogiem nie jest łatwe, ale jest piękne, jeśli mu się zaufa. Jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu to wszystko inne jest na swoim. Polecam również książkę „Moc uwielbienia” , vlogi Adama Szustaka oraz kwadransiki z Marcinem Zielińskim.
Chwała Panu!

Nowenna do MB

Nieustającej Pomocy

18-26 czerwca

 • Podziwiam Twoją ufność. I wiarę. Ja mam problem i to duży z tym aby zaufać na 100%. Aby to wszystko”puścić ” i dać się poprowadzić za rękę jak dziecko. Chciałabym też widzieć znaki, które daje mi Bóg, bo z całą pewnością mi je daje, tylko ja ich chyba nie chcę zobaczyć. Mieć wiarę i ufność jak dziecko, to łaska, o którą trzeba się modlić.

 • Dziękuję za świadectwo… Jest ono dla mnie po pierwsze znakiem na moje pytanie czy mam się modlić o mojego niewierzącego kolegę który jest po ciezkim wypadku Chwała Panu

  • Ja też chcę podziękować za to świadectwo i to bardzo, ponieważ do mnie Pan Bóg mówi w bardzo podobny sposób, i wtedy dokładnie wiem że to było tylko i wyłącznie dla mnie, taki a nie inny znak. Twoje świadectwo jest tym czego było mi właśnie potrzeba, potwierdzeniem,że tak jest, gdyż pomimo tego że Bóg do nas przemawia to człowiek wątpi w to przypisując to przypadkowi. Dziękuję bardzo jeszcze raz.

 • dziekuje Ci kochana:)Masz racje Pan Bóg ma swój czas i miejsce…..Maryjka niczego nie zostai nie załatwionym,ja Ci powiem że mnie te łaski o które przez różaniec prosiłam po 5-7miesiącach tak okoliczności poukładała i załatwila,nawet sama zapomniałam o tych intencjach i różańcach a Maryja mi po czasie przypomniała..hehe:)))

 • Dziękuję za to świadectwo, znaki również u mnie, patrzysz po 'ludzku' i nie widzisz a jednak są:) Dziękuję Ci Maryjo za te i inne potwierdzenia Twojej wielkiej mocy i dobrocì!!!!

 • Dziękuję, Bóg jest wspaniały. Kiedyś w Bieszczadach na totalnym odludziu gdzie miałam spędzić 2 tyg martwilam się ze nie dam rady uczestniczyć w Eucharystii zbliżała się niedziela …..idę polana i widzę odprawia się msza,szok !Okazało się ze to grupka młodzieży z kapłanem na jakimś wyjeździe. Następnego dnia niedziela dojechałam do schroniska gdzie nocowali i uczestniczyłam we mszy świętej Panie Boże jesteś Szalony kocham Cię bardzo!!!!!!!

  • No, chyba nikt jeszcze tak nie powiedział do Boga ” Jesteś Szalony” 🙂 Myślę, że Panu Bogu bardzo się to spodobało. Tak można się zwracać do przyjaciela, do kogoś, kogo kochamy i kto nas kocha. To wspaniałe, ludzkie podziękowanie i wyznanie miłości.
   Cieszę się, że trafiłam na ten post 🙂

 • Wybacz, ale dla mnie dopatrywanie się wszędzie „znaków” jest wyrazem braku wiary i zaufania Chrystusowi. Tym bardziej, że człowiek najczęściej widzi i słyszy tylko to, co chciałby zobaczyć i usłyszeć.
  » Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli”. Bóg najgłośniej mówi do człowieka przed Najświętszym Sakramentem, ale tam jakoś słuchających mało.

  • Słuchających mało, bo siedzą na yt i Zielińskiego słuchają a potem taka wiara w narodzie, że po filmie Sekielskiego ludzie nie chcą posyłać dzieci do Komunii Św. i są obrażeni na Boga zamiast na patologię.

    • Eniu, pytanko z innej beczki. Do kiedy modlimy się za Bożenkę i jej rodzinę? Nie pamiętam kiedy zaczęliśmy, dziś jest 9 dzień?

     • do 19-go ,zaczynałyśmy 11-go
      do jutra włacznie
      nowenny zaczynam z datą 1 i nikt mi psikusa nie zrobi,
      a NP zaczynam od 1-go w miesiacu i też proste obliczenia

      • 😀 cwanie 🙂 dziękuję za informacje 🙂

      • Dziękuję z modlitwę bardzo bardzo i od jutra zaczynamy za kogoś z Was piszcie intencję ja będę się modlić

   • haha, racja. U mnie w szkole też była dyskuja nt religijne. Mieszkam w De i nauczycielka dość prześmiewczo sie wypowiadała o księżach-pedofilach co robią itp. Ze tu w DE coraz wiecej ludzi odsuwa się od koscioła katolickiego z tego powodu. Fakt, było mi przykro, jestem jedyną katoliczką w grupie. Jaki mały móżdzek trzeba mieć, żeby ze wzgl na księży zaniechać mszy św, sakramentów itp. Może dla ludzi to wygodny argument. Źli księża to ja nie pójdę na mszę św. Ehh… Przecież tu chodzi o nasza relację z Bogiem a nie My- księża.

    • Niech Pani nigdy nie watpi w Chrystusa , niech Pani broni wiary katolickiej, On to doceni . Ja w czasach komunizmu jako jedyna w klasie przeciwstawilam sie nauczycielowiu – ateiscie, ktòry publicznie wysmiewal sie z Boga i ze mnie , bo widywal mnie jak przed lekcjami wstepowalam do kosciola. Bylam pewna, ze wywala mnie ze szkoly, nie wywalili, Zdalam mature, skonczylam uniwersytet zarowno w Polsce jak i za granica, caly czas Bog mi pomagal. A temat pedofili stal sie od kiku lat tematem modnym. Woda na mlyn dla ateistow, innowiercòw czy ludzi o plytkiej wierze. Pani nie wierzy w kaplanow a w nauke Chrystusa. Pani osad jest dojrzaly brava.

     • Moja nauczycielka niby nalezy do kościoła ewangelickiego, ale jeden muzułmanin zapytał ją wprost czy ona wierzy w niebo, powiedziała, że nie. Kiedyś nas zapytała czego nam brakuje w Niemczech. Ja jako jedyna odpowiedziałam, że polskiego kościoła w moim miescie. Była dość zdziwiona. Ogólnie nasza grupa stara się nie podejmować tematów religijno- politycznych bo zawsze jest wielka burza. Moj kolega- muzułmanin, sam powiedział, że to jest nasza sprawa miedzy nami a Bogiem. Nie powinnismy tego komentować.

      • Moja nauczycielka sie z nas nie smieje, to dojrzala kobieta jakoś przed 70. Ja jak słucham tych ludzi to bardziej doceniam swoją wiarę i ciesze się i jakby mocniej w niej trwam. Tych ludzi jest mi poprostu szkoda. Jak można w nic nie wierzyć ? W nikogo ? Albo Allaha…, ale nie komentuję. Do muzułmanów mam szacunek z tego względu jak oni bronią swojej religii, ale nie raz im mówie, że ten ich cały Ramadan (który własnie trwa) to ja tego nie rozumiem. Nie możecie pić jeść cały dzień. Nawet wody to jest nie zdrowe i może zaszkodzić. Który Bóg chce źle dla swoich dzieci ??? Ale oni tego bronią i twardo sie trzymają.

      • Klaro, sama pracuję w środowisku wielokulturowym i wielonarodowym Mnie się wydaje, że trudno podejmować tematy religijne gdy w grupie mamy wyznawców różnych wyznań chrześcijańskich, muzułmanina i osoby deklarujące się jako niewierzące – ostra dyskusja gwarantowana. Ja dla odmiany mam w pracy koleżankę innego wyznania chrześcijańskiego, która wszem i wobec głosi o wyższości swojego wyznania nad każdym innym – już tylko kiwany głowami bo przy niej jakikolwiek temat religijny to gotowa awantura.

      • Ja zawsze lubiłąm przebywac z ludzmi innej narodowości to jest bardzo ciekawe i można sie wiele dowiedzieć. U nas jest pełna kulturka podczas rozmowy, tylko niektórzy nieco podnosza głos i bronią swojego zdania. Moja nauczycielka ona nie krytykuje NAS. Owszem zadaje pytania np. dlaczego muzułmanie traktują swoje kobiety tak i tak. Ale z naszej wiary sie nie smieje. Ogólnie jak komentuje sytuacje kościoła to bardziej z tego. Ona w ogole uważa, ze ksieża powinni mieć żony itp. Mi jej tak po ludzku szkoda, no kobieta umówmy się, no pożyje (oby jak najdłuzej), ale ma juz 70 lat. Ona nawet nie wie co sie z nia stanie po śmierci. To jest przykre dla mnie. Ja sie ciesze, że wierzę w Boga i że on mnie przywita juz tam po drugiej stronie. Ale nie rozumiem jak mozna zyc beztrosko i nie myslec o tym co sie z nami stanie po smierci ?

      • Być może Ci ludzie odsuwają od siebie myśl o śmierci i życiu potem dopóki np. cieszą się dobrym zdrowiem? Ja spotykam się z różnym podejściem. U mnie w pracy niektórzy reagują dość agresywnie broniąc swojego zdania, z kilkoma osobami da się normalnie pogadać, a jeszcze inni mają zasadę, że w ogóle nie poruszają tematów związanych z wiarą. Bywa i tak, ze gdy mówię – wiara to dla mnie osobiście ważna sprawa, choć oczywiście rozumiem, że tu każdy ma prawo do własnego zdania – ludzie starają się to uszanować.

      • Ja też szanuję muzułmanów za ich szacunek do własnej religii – to po prostu trzeba im oddać i tego możemy się od nich uczyć.

      • Jedynie kosciol katolicki jest monolitem, ewangielicki nie, jest duzo odlamow a wszystkie nosza nazwe ewangielickiego, ausburdzski, reformowany, one znacznie sie roznia, W reformowanym wierza w predestynacje czego nie ma w luteranskim. Jednakze w kazdym z nich powinno byc wiara w niebo. Prosze pamietac, ze niebo to nie miejsce wg kosciola katolickiego a sytuacja. Dziwna ta osoba uczaca religi a nie znajaca zasad. Przy Watykanie istnieje Duszpasterstwo dla Polakow za granica wiec i w Niemczech powinni byc duszpasterze, moze nie koscioly – my tez polski kosciol mamy w Rzymie, a duszpasterz przyjezdza na nasz koszt trzy razy do roku. Nie mamy swojego kosciola bo to za drogo by nas wynioslo, trzebaby lozyc na jego utrzymanie i konserwacje.Wypozyczamy wiec kosciol a to nas kosztowalo kazdy raz trzy tysiace euro. W krajach gdzie sa muzumanie lepiej nie afiszowac sie z przynaleznoscia do wiary katolickiej. Allah to ten sam Bog co i u nas a Chrystus jest jednym z prorokow , sa trzy religie monoteistyczne na swiecie, zydowska, muzumanska i katolicka. Najgorsza rzecza jest to, ze u muzumanow nie ma jedynej wladzy jak u nas papiez nie ma wiec jednoznacznej interpretacji, jest tam fatalna rola kobiety no i fakt, ze zycie jest podporzadkowane prawu koscielnemu a do nieba moga pojsc za zabòjstwo niewiernych.

 • Lepiej chyba nie czytać „Jezu mówi do Ciebie” i nie słuchac Zielińskiego.
  Witek mądrze napisałeś

 • Dzięki za życzenia.Jeżeli chodzi o tą nagonkę z pedofilią w kościele to już pomijając fakt że to jest głównie sprawa polityczna jakimś dziwnym trafem materiał pojawił się przed wyborami , a jak faktycznie chodzi o dobro dzieci to dlaczego tylko walczyć z pedofilią w kościołach a nie wszędzie (w szpitalach , szkołach, w rodzinach itd).To ta sprawa pokazuje ilu ludzi wierzy i słucha Boga a ilu nie, ludzie którzy odchodzą od kościoła z takiego powodu nie znają Boga , wystarczy poczytać Biblie jak zachowywali się niektórzy kapłani jak łamali Boże przykazania, poza tym sam Jezus przestrzegał przed faryzeuszami i uczonymi w piśmie słowa Jezusa trzeba brać jako słowa uniwersalne ponadczasowe więc one dotyczą również naszych czasów i naszych kapłanów.

  • Emku, nie byłoby tego materiału gdyby nie zwyczaj przenoszenia na inne parafie księży, którzy księżmi nigdy nie powinni zostać. Nie byłoby filmu gdyby ofiary księży pedofilów zostały wcześniej wysłuchane, a ich oprawcy ukarani. Ten film to właściwie pierwsze dopuszczenie do głosu ofiar na taką skalę. Emku, tylko w kościele niestety walka z pedofilią polegała na przenoszeniu księży na inna parafię i to niestety trzeba z bólem przyznać. Tak robiono dopóki się dało i to było haniebne. Ten film to efekt i świadectwo tego, co przez lata zamiatano pod dywan i uadawano, ze problemu nie ma. Ano jest i sam się nie rozwiąże.

  • Ludzie opowiadają o swojej traumie molestowania i co słyszą? Że nie teraz bo wybory? Wybory nie mają tu nic do rzeczy! Zresztą jakoś nie widzę w żadnej z partii realizacji zasad chrześcijańskich!!! Nie można mieć pretensji do człowieka, który całe życie nosił w sobie obraz księdza dopuszczającego się wobec niego czynów pedofilskich, że o tym mówi. Straszne, że ten molestowany człowiek dopiero teraz po latach zostaje wysłuchany, a jego oprawca ukarany.

  • Clue problemu w tym, że księża, których należało wydalić ze stanu kapłańskiego, byli przenoszeni z parafii na parafię, a osoby, które wiedziały o ich czynach wobec dzieci – milczały i kryły pedofilów. To jest haniebne i nie można mówić, że film zbiega się z wyborami. Gdyby reagowano wcześniej, w momencie przestępstwa, nie byłoby materiału.

   • Uważam,że tylko prawda pomoże oczyścić i odnowić Kościół. Nie można bać się prawdy. Księża w filmie przyznają się do czynów,które popełnili. Zostały skrzywdzone niewinne,młode osoby, złamano ich psychikę, zbrukano. Nie można udawać , że tego nie było, nie można przyzwalać na krzywdę i cierpienie.

    • Na szczęście wielu duchownych rozumie potrzebę zmierzenia się z prawdą. „Bp Libera na pół roku idzie do zakonu. Chciał surowych kar dla pedofilów w sutannach.Biskup płocki Piotr Libera od 1 lipca spędzi pół roku na modlitwie w klasztorze kamedulskim. Mówi o tym w kontekście pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele w Polsce. Bp Libera jako jeden z nielicznych przeprosił ofiary duchownych i zasłynął surowym podejściem do sprawców czynów pedofilskich w Kościele. ” Podobnie O.Szustak podjął pielgrzymkę do Jerozolimy jako pokutę za grzechy wyrządzone przez duchownych w Kościele. Mamy wielu wspaniałych, światłych i świętych kapłanów – i wierni mogą mieć w nich oparcie,

     • Decyzja o pójściu bpa Libera na pół roku do eremu zapadła 22.I. na spotkaniu z Ojcem Świętym Franciszkiem, traktuje ten pobyt jako swego rodzaju pokutę. Polemizowałabym z określeniem, że „ zasłynął surowym podejściem do sprawców…”
      Ks.Isakowicz Zaleski pisze na twitterze, że bp jako sekretarz nuncjusza J.Kowalczyka a później KEP brał udział w tuszowaniu afery z bp Paetzem.
      Chyba to pokutowanie jest niekoniecznie dobrowolne.

      • „- Pół roku spędzę w pustelni ojców kamedułów. 21 stycznia rozmawiałam o tym z Ojcem Świętym. Poprosiłem go o taki okres przerwy. Po wysłuchaniu mojej prośby się zgodził – mówi bp Libera. W wywiadzie mówił ostatnio: – To nie ja podejmuję ostateczną decyzję w sprawie tego, czy ksiądz, który wyrządził dziecku wielką krzywdę, pozostanie w stanie kapłańskim. Są przypadki, że występowałem o usunięcie księdza ze stanu duchownego, bo skrzywdził dziecko, a watykańska Kongregacja Nauki Wiary zdecydowała się pozostawić go w stanie duchownym.”

      • Dla mnie jedynym księdzem, który od bardzo dawna publicznie i odważnie mówił o problemie pedofili w polskim Kościele ( i o innych zresztą też ) oraz je piętnował jest ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski. Inna sprawa, że księża w Polsce to sprawcy zaledwie 0,3% wszystkich czynów pedofilskich, pozostałe 99, 7 % to przedstawiciele innych profesji i zawodów. Należy piętnować i karać te wstrętne czyny ale zachować też zdrowy rozsądek w tej rozpętanej histerii przeciw Kościołowi, bo jak nie każdy Polak mordował Żydów podczas II wojny światowej tak i nie każdy ksiądz jest pedofilem. Przez 9 lat byłem ministrantem , w tym czasie byłem na dziesiątkach rekolekcji i wyjazdów i nigdy się nie spotkałem z jakimś podejrzanym zachowaniem księży wobec mnie.

      • Bardzo dziękuję, tak właśnie – rozsądek i modlitwa w intencji księży i Kościoła.

      • Witku, istnienie pedofilii poza Kościołem nie umniejsza winy księży. Nawet jeżeli to był jakiś malutki procent kapłanów, to ten malutki procent nie miał prawa mieć miejsca. Do tego malutkiego procenta kapłanów dodajmy tych, którzy ich kryli, przenosili z parafii na parafie i przede wszystkim krzywdy ofiar. Te 0,3% księży pedofilów (o ile Twoje dane są prawdziwe!) nie miało prawa nimi być, a ofiary nie boli mniej bo to tylko 0,3%. To jest aż 0,3%!

      • Przyłączam się do modlitwy zaproponowanej przez Irenę i proponuję, żeby się także pomodlić, że tych wszystkich uczciwych i niewinnych księży, którzy są teraz ustawieni pod pręgierzem. Mam podobne doświadczenia jak Witek, za sobą 11 lat ministranctwa i 4 lata Oazy i nigdy nie słyszałem, żeby ktoś był molestowany a nadal mam kontakt z tym środowiskiem. Dla mnie nie ma wątpliwości, że to zorganizowana akcja mająca odsunąć wierzących od zorganizowanego Kościoła podobnie jak to się wcześniej odbyło np. w Irlandii a biedne molestowane dzieci są tylko narzędziem do osiągnięcia zupełnie innych celów. Cieszy mnie ogromnie to, że wiele osób – także na tym forum – ma tego świadomość. Pamiętajmy o tym, że w jedności siła a ta akcja też ma na celu skłócenie wiernych między sobą.

    • Jan Paweł II nie ukrywał żadnych przypadków pedofilii i nigdy nie tłumaczyłby tego dobrem Kościoła.To przed Nim ukrywano i nie informowano Go o wielu sprawach, z różnych powodów zresztą, nie będę tego wątku rozwijać.

     • Pani Bogumiło u nas z kolei dużo się pisze i mówi, że usiłuje się całą winę przypisać komuś kto już nie żyje i nie może się bronić. Inna sprawa, że niektórzy sugerują, że osoby, z najbliższego otoczenia Papieża w tym. kard. Dziwisz blokowały te informacje tak, aby do naszego Papieża nie docierały lub też bagatelizowały je i umniejszały w oczach Jana Pawła II. Jaka jest prawda my się tego już pewnie nie dowiemy.

     • Dokładnie Jan Pawel2 Nigdy nie akceptował pedofilii w kościele i o tych sprawach co wiedział zawsze wyciągał ostre konsekwencje.

     • Jak by Pani przeczytała w tej gazecie ze jednak było 15 aposotolow też by Pani uwierzyła ? Grzyby zaczęto pisać ze Maryja nie była dziewicą też by Pani uwierzyła ? Jan Paweł 2 nie krył pedofilii i proszę bzdur takich nie pisać. Skad to wiem? Serce mi podpowiada tak samo jak serce mówi mi o istnieniu Boga Matki Przenajswietrzej i Trójcy. Napisać można wszytsko. A co do pedofilii w kościele mam nadzieję ze Kościół zostanie z tego oczyszczony zarówno z takich księży jak i z letnich katolików. Dziś trzeba wybrac po której stronie się stoi. Po stronie Boga czy szatana… I w kościele zły ma swoich popleczników ” Odrobiną kwasu cale ciasto zakwasza”
      Nam jedynie pozostaje się dużo modlić za ofiary pedofilii kosciola i a także za księży i caly Kościół.

      • Ja jestem bylym naukowcem, piszac cokolwiek opieram sie na zrodlach a nie na bzdurach podzukac w materialow a nie opierac sie co psni mowi serce…

      • Gazeta nie jest źródłem, ani zasłyszane pogłoski/ źródłem byłaby rozmowa z JPII.

      • W oredziach Matki Bożej jest cała prawda o Janie Pawle2 prosze posłuchać. A co do ich autentyczności -objawień było wszytsko badane i nic nie wzkazuje ze sa falszwe ( to dla tych co kierują sie rozumem nie sercem) Matka Boża zawsze mówiła o Naszm Papieżu dobrze i z ogromnym szacunkiem ❤
       Niech Was Maryja wszytskich prowadzi błogosławionej niedzieli

  • No nie chodzi tylko o ksiezy pedofili, teraz u nas bardzo glosno o gwaltach ksiezy na zakonnicach, o dzieciach urodzonych z takich zwiazkow. We Francji nawet ukazala sie ksiazka corki urodzonej z takiego zewiazku. U nas jest jeszcze dodatkowy problem- nie ma powolan wiec do seminarium trafiaja i ciapaci. Skutek taki, ze trudno zrozumiec co taki mòwi na kazaniu a niektòrzy nawiazuja relacje milosne z parafiankami. Jeden ksiadz kolorowy dostal dozywocie za zamordowanie swej kochanki gdy ta wyznala mu, ze jest w ciazy. Oczywiscie, ze chrzescijanin idzie za Chrystusem, lecz na ogol ludzie nie chca myslec….bo to wymaga wiedzy i wysilku. Niestety przyklad idzie z gory….Wiara katolika powinna byc silna w Jego wierzymy, Jego nasladujemy przed Nim staniemy po smierci. A ksiadz ..jak kazdy smiertelnik jest tez kuszony przez z lego och jaka to dla niego zdobycz jak przywiedzie do grzechu ciezkiego kaplana…..

 • tez Ania w sprawie tych afer pedofilskich to ja wole poczekać jakie będą efekty ale coś mi się zdaje że jak zwykle z dużej chmury mały deszcz , że wszystko rozejdzie się po kościach niestety. A to że ten materiał politykom służy to miałem na myśli że to wyśmienity dla nich temat tzw zastępczy aby obywatele nie interesowali się choćby tym ile oni będą brać kasy w tej unii za pierdzenie w stołek.Masz tu obywatelu zobacz jaki ten kościół jest straszny jakie ma kłopoty z pedofilią (o rany co za odkrycie jakby nie było tego wiadomo już od dawna) po udajemy że coś z tym zrobimy a na samym końcu (obym się mylił) pozostanie tak samo , a my usiądziemy na ciepłych posadkach i będziemy brać kasę za nic a ty biedny obywatelu Polski zapieprzaj za marne grosze i haruj.

 • „nie można mówić, że film zbiega się z wyborami” prawda nie można chodzi mi tylko że ten materiał i cała ta afera jako że zbliżają się wybory zostanie po prostu perfidnie wykorzystany przez polityków do ich spraw.A z tym przenoszeniem zbrodniarzy z miejsca na miejscu to chyba nie tylko w kościele tak jest , w szkołach i szpitalach jest podobnie wszędzie są układy i układziki.

  • Dzisiaj o 21.50 w TVP info jest emitowany film Latkowskiego z 2005r. „Pedofile”- wykryta afera wykorzystywania przez prominentów chłopców z dworca , jest tam reżyser, minister.
   Latkowski miał obiecane, że film nie ujrzy światła dziennego.
   Co do filmu Sekielskich również uważam, że to jest sprawa polityczna przed wyborami.Zapowiadana II część pewnie na jesieni.
   Emku, dobrze, że jesteś.

   • Mario II, Emku, bardzo lubię Wasze komentarze, ale istnienie pedofilii poza Kościołem nie umniejsza winy księży. Nawet jeżeli to był jakiś malutki procent kapłanów, bo i taki argument słyszałam, to ten malutki procent nie miał prawa mieć miejsca. Do tego malutkiego procenta kapłanów dodajmy tych, którzy ich kryli, przenosili z parafii na parafie i przede wszystkim krzywdy ofiar. To zło musi być nazwane po imieniu i daj Boże by ofiary podniosły się psychicznie po swoich dramatach. Na taki film nigdy nie ma dobrego czasu ponieważ jego treść nigdy nie powinna była mieć miejsca, a miała niestety…

    • Wszystko byłoby właściwe, gdyby skupiało się stricte na tych nielicznych przypadkach/ które absolutnie nie powinny się wydarzyć/, a nie na uogólnianiu, na pluciu na cały Kościół , na poniżaniu katolików, na profanacji Tego co dla nas jest ŚWIĘTE.
     Nagle osoby deklarujące się jako niewierzące znają się lepiej na nauce Kościoła, na Jego potrzebach, bo generalnie znają się na wszystkim, a reszta to ciemnogród.
     Nie dajmy się ogłupić, nie „podpinajmy”się pod czyjeś poglądy , bo tak wypada, jesteśmy mądrym Narodem, który nie z takich zawirowań wychodził obronną ręką, bo z Bogiem i Maryją.

 • tez Ania masz racje jeżeli nawet jest to znikomy problem to trzeba go rozwiązać i usprawiedliwienia dla tej zbrodni nie ma ale mi chodzi o podejście ludzi którzy tak strasznie krzyczą że niby robią to dla poszkodowanych dla ofiar pedofilii a tak naprawdę to oni wykorzystują ich krzywdę dla swoich interesów.To jest na zasadzie daj mi człowieka a ja znajdę na niego haczyk.Wersja oficjalna robimy to dla poszkodowanych ofiar księży pedofilii nie oficjalna Kościele zamilcz przestań głosić ewangelie , patrzcie ludzie jaki ten kościół jest zły uciekajcie od niego.Powiem ci więcej wśród tych krzykaczy są ludzie co nie chcą aby problem się rozwiązał , bo stracą haczyk na kościół nie będą mieli w co uderzyć, już nie wspominając o sprawach politycznych.To że kościół ma problemy z pedofilią i ukrywaniem tego to z reportażem czy bez to wiemy wszyscy ale czas przestać o tym mówić a zacząć działać żeby to zmienić.

 • Dlatego właśnie mówiłem że poza kościołem też jest pedofilia nie po to żeby umniejszać czy też usprawiedliwiać księży pedofilów Boże broń, tylko chciałem powiedzieć jakie są prawdziwe intencje tych co to niby leży dobro tych poszkodowanych ofiar.

  • Emku, temat wywołuje ogromne emocje , także tu na forum. Nie byłoby tematu dziś, gdyby zło nazwano złem w momencie, gdy się wydarzyło. Nie byłoby filmu, gdyby księżą dopuszczający się czynów pedofilskich zostali ukarani natychmiast po grzechu. Co wtedy się działo? Przenoszono ich na inną parafię. Kościół musi się oczyścić, skoro nie zrobił tego wcześniej musi to zrobić teraz.

   • To bardziej szeroki temat, ci co się tego dopuszczali to współpracownicy SB…. A film o tym nie mówi
    Brak lustracji to dlatego jak na zawołanie wychodzą takie kwiatki
    A ten film, czy wcześniej Kler ma na celu zniszczyć osoby duchowene
    Bo lewactwo jest wbrew pozorom niestety silne

    • Gosiu, zwróć uwagę, że część księży, np. były już ksiądz Paweł K. z Wrocławia i Bydgoszczy, nie mieli szans być w SB z racji wieku. Nie można więc zakładać, ze wszyscy księża pedofile byli w SB, bo choćby były już ksiądz Paweł K. w SB być nie mógł, a czynności pedofilskie mu udowodniono. Obecnie odbywa karę więzienia.

     • Ale to jest cd, ludzie nigdy nie są idealnie, kolejne pokolenie
      Nawet nie znam przypadków tych akurat księży
      Pisząc lewactwo mam bardziej na myśli stan ducha niż opcję polityczną

      • To był bardzo głośny przypadek, bardzo szeroko opisywany w mediach. Ja wpiszesz w google były ksiądz Paweł K pedofil to pewnie Ci wyjdzie. Bardzo protestuję przeciwko używaniu określenia lewactwo, bo ono jest bardzo obraźliwe i w praktyce służy deprecjonowaniu każdego, kto różni się w jakikolwiek sposób od nas. Są osoby i ja takie nam, które wyzywają od lewaków każdego, gdy kończą im się argumenty.

      • też Aniu, posłuchaj wypowiedzi Ziemkiewicza, jak odpowiada Sakiewiczowi, bo ten nazwał go ruskim trolem… itd
       To zrozumiesz, na YouTube znajdziesz

  • Na koniec : WARA od Pana Boga, od „ mojej” Matki Bożej , od Kościoła.
   Nie może być tak, że w katolickim kraju, Ojczyźnie tylu Świętych i św.Jana Pawła II księża nie wychodzą na miasto w sutannach, bo słyszą „ pedofil „ i nie może być , że Leszek Jażdżewski obraża Kościół i katolików określa świniami.
   Nie bawmy się w grzeczności, stajmy w obronie Kościoła , bo to jest walka z Kościołem, ale
   „ moce piekielne Go nie przemogą”. Błogosławionej niedzieli.

   • Maria II czy ty jesteś prawnikiem?
    Jest juz w sprzedaży”Słońce mojej woli Luiza Piccaretta”,właśnie zamówiłam

      • Nie, mam bardziej przyziemny zawód/ i to dosłownie/, jestem ogrodnikiem po Akademii Rolniczej w Krakowie/ teraz to poważniej brzmi, bo uniwersytet:))/,stąd rzut beretem do Łagiewnik/ kwiaty to moja wielka miłość i słuchanie śpiewu ptaków.
       A czy wiesz, że takie maksi trele ptaków to są tylko do 24.czerwca- do św.Jana- potem milkną.To tak dla wyciszenia emocji.

      • Nie wiedziałam. Należy ze spokojem podchodzić do wszystkiego, nie jednego z nas poniosło na forum…..ot samo życie…..jak w rodzinie

 • P.Bogumilo dałam Pani komentarze do usuniecia.Nie nam oceniac nawet tych błądzących ks. pedofili.
  Myślę,ze jedynie powinno im się współczuć. Jezus A.Lenczewskiej powiedział …tych pomazańców pozostaw mi.
  Wszyscy jesteśmy grzesznikami,słabymi ludźmi, ciagle upadamy. Szatan tylko czeka aby zdobyć ofiarę.
  Watykan ma swoje fundusze, a włosi nie tacy głupcy aby dali się obskubać.JP2 był bardzo niewygodny,skoro posunieto sie aby Go zlikwidować. Cóz człowiek od czarnego strzela a P.Bóg kule nosi. Jest to Wielki Święty, za Jego wstawiennictwem były cuda i są nadal.
  Ach…….tym razem poniosło naszą sekretarkę na forum.
  Ale młodzieżówka-szeryf stoi na straży forum.
  Błogosławionej niedzieli dla wszystkich

  • Enia i slusznie ,ja bardzo szanuje P Bogumile i jestem jej wdzieczna za to ze sie za mna modlila ,ale nie mozemy byc obojetni kiedy sie zle mowi o naszym sw Janie Pawle II.Dla mnie On byl i jest wazna osoba ,nie mowi sie zle o zmarlych.

 • Witam! Ja niestety od innej strony, niektórzy tu pamiętają że prosiłem o modlitwę za moją chorą na raka żonę, niestety od 5 maja żony nie ma wśród żywych, miała 41 lat. ja też tyle mam no za 2 miesiące będę miał 42 lata i nie chcę słyszeć o tym że się ułoży że jeszcze znajdę kogoś bo mimo moich upadków żonę kochałem i kocham. Nie wiem jak moje życie się ułoży obawiam się że będą problemy z sexem bo święty nie jestem. Odmawiałem Nowennę i wiele innych modlitw, były msze o uzdrowienie oraz wiele próśb i nic to niby nie dało, mam dni kiedy mam doła ale też takie kiedy wierzę że żona jest z Jezusem. Modle się mimo wszystko i mam nadzieje że kiedyś może wcześniej niż mi się wydaje spotkam moją kochaną żonę. Nie wiem jak to się dzieje że ta wiara nadal jest we mnie. wydaje mi się że mam kilka znaków na potwierdzenie tego że żona jest w niebie ale i przy mnie, a może to tylko moja psychika? Proszę jednak o modlitwę za moją żonę ale i za mnie, wszystkich którzy bez przymusu zechcą oddać chwilę swojego czasu. Pozdrawiam Robert

  • Witaj Robercie ,bardzo ci wspolczuje z tego powodu ,ja tez modlilam sie o zdrowie twojej zony ,jednak Bog chcial inaczej.Po przeczytaniu jednego ze swiadectw pomyslalam o tobie i o Waldku ,ktory prosil o modlitwe za swoja zone,nawet mialam napisac zebys sie odezwal. Nie ma slow pocieszenia jakie mozna by powiedziedz osobie ,ktora traci ukochana osobe .Tak masz racje spotkacie sie w niebie,a tam nie ma juz bolu i cierpienia.Ja ze swojej strony obiecuje modlitwe za ciebie i za twoja zone

   • Wiem że Pani się modliła, dziękuję za dalsze wsparcie modlitewne i mam nadzieję że to prawda z tym spotkaniem w niebie, obym i ja na nie zasłużył. Może to nie skromne ale mam takie przeświadczenie że moja żona faktycznie tam jest.

 • Mam podobne zdanie do „też Ani”, a w komebtarzach Pani Bogumiły nie ma nic niepokojącego, aby je usuwać „eniu”. Czasem prawda w oczy kole. To, że św. Jan Pan II jest naszym Papieżem na zawsze, to nie znaczy, że podczas pontyfikatu nie miały miejsca sytuacje, w których nie mógł podjąć żadnych radykalnych decyzji, bo albo Mu to uniemożliwiano, albo tak było po prostu konieczne.

 • Jeżeli chodzi o to całe zamieszanie ze Św. Janem Pawłem II to było trzeba pytać Go za czasów kiedy żył o niejasności, a nie kiedy już Go nie ma z nami.Oskarżanie i atakowanie kogoś kto już nie może się bronić jest zwykłym tchórzostwem i gówniarstwem.Z drugiej strony zarzucanie jakiemukolwiek człowiekowi że w swoim życiu wszystkiego nie dopilnował jest zwykłym świństwem, niech ludzie którzy Go tak atakują niech najpierw zobaczą czy sami w swoim życiu moją wszystko na swoim miejscu.Jest ponad 60% rozwodów na świecie ludzie nie potrafią zarządzać taką prostą instytucją jaką jest małżeństwo w porównaniu do zarządzaniu państwa nawet tak małego jak Watykan, oczywiście samo w sobie małżeństwo nie jest łatwe.I tacy ludzie zarzucają komuś że nie potrafił wszystkiego upilnować oczywiście wszystko wydaje się łatwe w teorii przed telewizorem, w praktyce łatwe już nie jest.W naszym kraju już jedna osoba 18 lat za gwałt którego się nie dopuściła spędziła w więzieniu i ją kompletnie zniszczoną.Więc jak tak ma wyglądać czyszczenie Kościoła z pedofilów że prócz winnych wsadzimy też paru niewinnych to ja dziękuje za takie czyszczenie.

 • Kochani, nie znam Was w realu, ale staliście się dla mnie kimś ważnym. Jesteście moimi towarzyszami w kolejnych pompejankach. Wasze wpisy często pomagają, niosą pociechę i są promyczkiem. Dlatego błagam – nie używajmy na tej stronie, na tym forum słów: wara od… czy lewactwo. Ktoś, kto ma inne poglądy nie jest lewakiem, jest człowiekiem, który ma prawo do własnej wrażliwości, a i nierzadko ma też rację. Kochani – nie ma dogmatu o nieomylności żądnej opcji politycznej. Obawiam się, ze ja też dla wielu okazałabym się lewakiem bo cóż… fanką pewnych osób nie jestem. Nie używajmy słów wara od – to notabene zwrot Pana J. K. PS A Kościołowi nikt nie szkodzi tak, jak jego członkowie, którzy wszem i wobec głoszą, że są katolikami, a każdym czynem zaprzeczają chrześcijaństwu i takich niestety jest na pęczki. Takie jest moje zdanie.

  • I jeszcze jedna myśl. Zobaczcie, sami mamy pełną świadomość, że wydarzyło się zło. Jednak gdy to zło zauważają ludzie deklarujący inne poglądy niż nasze, mówimy, ze to atak na Kościół. Nie, mówienie, że w Kościele wydarzyło się zło, nie jest atakiem na Kościół, jest stwierdzeniem faktu. Teraz od nas – od Kościoła zależy, czy nastąpi oczyszczenie, czy zabunkrowanie w sobie. Ja wybieram stanięcie w bardzo trudnej prawdzie i oczyszczenie.

  • też Aniu, to jest właśnie tak, że lewactwo od zawsze chce wyeliminować Boga z życia prywatnego i publicznego, że wszystkich sfer
   Nie można pozwolić na takie rzeczy
   Chcą wyeliminować Boga, Kościół i wszystko co z tym zwiazane
   Zobacz co się dzieje
   Napady na Matkę Boża, na papieża już zmarłego itd
   Nie zaprzeczam czynem, ale bronię rzeczy świętych dla mnie

   • Gosiu, błagam, nie mów lewactwo. Rozmawiam z wieloma ludźmi i uwierz – nic nie daje takiego antyświadectwa, nic nie eliminuje Boga z życia publicznego jak katolik, który deklaruje przywiązanie do wiary i jednocześnie każdym czynem tej wierze przeczy kłamiąc i manipulując. To nie jak to określasz lewactwo, do którego notabene pewnie byś i mnie zaliczyła, ale my sami katolicy totalnie rozjeżdżający się z naszymi deklaracjami ośmieszamy Kościół i przyczyniamy się do tego, że ma on obraz jaki ma.

    • też Aniu – przeszkadza Ci określenie lewactwo,ale przeszkadzają Ci narodowcy na Jasnej Górze i uważasz,że Paulini nie powinni ich wpuścić do Matki Bożej?-przecież tam ma prawo przyjść największy zbrodniarz , łajdak ,tam przyjeżdżali pomodlić się za komuny wysoko postawieni towarzysze -i co miał ich przeor wyrzucić jak prosili o spowiedź,albo ochrzczenie dziecka w tajemnicy ?to widzisz tak jak z mową nienawiści,gdy odezwie się ktoś jak najbardziej słusznie,ale nie z tej opcji politycznej to jest mowa nienawiści,natomiast jak odżegnuje się od czci i wiary,mówi nieprawdę,obraża rządzących to wtedy jest mowa „miłości”.Tyle.

     • Droga Mario, narodowcy nie przybyli na Jasną Górę w celach modlitewnych. Oni tam wysłuchali mów pełnych nienawiści – podkreślam na Jasnej Górze. Dla mnie to była profanacja Jasnej Góry. Tak – idee narodowców budzą mój totalny sprzeciw. Fakt, że jestem Polką nie czyni mnie ani lepszą ani gorsza od nikogo (choć biorąc pod uwagę moje pochodzenie, dla narodowców taką czystą Polką pewnie nie jestem). Tak lewactwo to dla mnie określenie obraźliwe bo służy deprecjonowaniu drugiego człowieka.

     • Jeżeli Kościół nie będzie bronił Jasnej Góry pilnując kto i co tam głosi (vide – narodowcy), nie oczekujmy tego od innych. Tak – mowy nienawiści przez narodowców na Jasnej Górze mnie obraziły i dla mnie to profanacja.

     • Mario II, zwróć uwagę, kiedy używa się określenia – lewactwo? Wtedy, kiedy ma się na celu obrażenie kogoś, ośmieszenie, zdeprecjonowanie, pokazanie, że nie szanuję jego poglądów. To określenie służy skreśleniu drugiego człowiek i dlatego budzi moją niezgodę. Jest niechrześcijańskie!

   • Odnoście Matki Bożej. Nie zgadzam się na to, co się stało dokładnie tak samo, jak nie zgadzam się na narodowców na Jasnej Górze. Działalność Pani Ewy P. budzi moją niezgodę dokładnie w tym samym stopniu, co paulini z Jasnej Góry, którzy wpuścili na Jasną Górę narodowców. Stawiam tu znak równości.

  • Powtórzę :”WARA „od obrażania Matki Bożej przez dorysowywanie tęczy do Jej wizerunku i wieszaniu go po murach i toy toy-WARA.To,że jestem katolikiem,nie jest powiedziane,że mam siedzieć cicho,udawać,że nic się nie dzieje i pozwalać na niszczenie mniej lub więcej bezpośrednią drogą tego co dla mnie najświętsze.
   Nie zmienię się,bo się mi już nie opłaci -mam poglądy przez całe życie jednakowe-twardy kręgosłup .

   • Szkoda, ze afiszujący się z wiarą polityk wprowadził do języka publicznego słowo wara od… Szkoda, że ludzie ten język podłapali. Powtórzę – nie zgadzam się ani na to, co zrobiono z ikoną Matki Bożej, jak i na narodowców na Jasnej Górze. Bądźcie konsekwentni i narodowcom też powiedzcie wara. Dlaczego tego nie zrobicie? Bo się ich boicie, bo jak jeden z drugim by Was dopadł, nie byłoby z czego robić sekcji zwłok.

    • Nie biorę wzoru od polityków, bo mi to nie jest potrzebne , mam swoje poglądy i to mocne. Określenie „wara” jest zwrotem polskim, posłużył się nim również ostatnio w wystąpieniu abp Pawłowski.
     Jest ogłoszona akcja „Powiedz wszystkim”- mająca na celu wspomnienie kapłanów napotkanych w życiu, którzy byli wzorem .Polecam.
     Kończę , bo jak zauważyłam w każdej dyskusji ostatnie słowo musi należeć do Ciebie i może być niemiło.Dużo dobrego Ci życzę i oczywiście nadal się modlę w Twojej intencji.Z Bogiem.

     • Droga Mario, zaangażowałam się w dyskusję z kilku względów:
      – nie podoba mi się nazywanie ludzi lewakami
      – nie podoba mi się posądzanie o złe zamiary ludzi, którzy ruszyli temat pedofilii w Kościele
      – nie podoba mi się język debaty publicznej
      – nie zgadzam się na działalność narodowców. Ich idee są chore, a w historii byli już tacy, którzy wierzyli, że pochodzenie czyni ich lepszymi od innych…
      Ostanie zdanie nie należy bynajmniej do mnie. Jestem pewna, że każdy zostanie przy swoim, a jeżeli komuś da do myślenia to, co napisała Brygida, Katarzyna i ja – to będę się cieszyć.

 • Bardzo protestuję przeciwko używaniu określeń lewactwo, czy wara od…, bo one są bardzo obraźliwe i w praktyce służą deprecjonowaniu każdego, kto różni się w jakikolwiek sposób od nas.

 • Lewak narodowiec prawicowiec dla mnie te pojęcia nie mają znaczenia są tylko dwie strony ci co opowiadają się za Bogiem i ci którzy są mu przeciwni i trzeba wybierać.Fakt że nie można człowieka potępiać bo nawet z największego przeciwnika Boga może się zrobić największy Jego wojownik np Szaweł i na odwrót tak samo z największego czciciela Boga może zrobić się przeciwnik, ale trzeba patrzeć jakie człowiek ma zamiary i intencje i to poddawać ocenie.tez Ania największe zło jakie przychodzi do człowieka to wcale nie te oczywiste najgorsze zło to te które przychodzi pod postacią dobra po to aby czynić jeszcze większe zło.Dlatego ja się pytam tych ludzi co tak atakują kościół za pedofilie ludzie czy na pewno wam chodzi tylko o to jeżeli tak to ruszmy z tym tematem i nie poprzestawajmy tylko na kościele ale walczmy z pedofilią we wszystkich sferach, bo czym się różni ofiara pedofila księdza np od nauczyciela i tu i tu jest tragedia, ale może macie jakieś ukryte prawdziwe intencje w waszych sercach np aby kościół sprowadzić do takie poziomu aby ludziom tylko z pedofilią się kojarzył zochydzić wiarę w Boga sprawić aby jak najmniej ludzi w Niego wierzyło.

  • Emku, powtórzę i jestem gotowa odejść za to z tego forum – pedofilia w innych kręgach nie umniejsza winy księży pedofilów. Nie można mieć pretensji do ludzi, którzy wskazują na pedofilię w Kościele. Pretensje można mieć do tych, którzy tyle lat pedofilię w Kościele tuszowali. Zobacz, ofiary wreszcie zostały wysłuchane, zło zaczyna być nazywane, a co robi część katolików? – pisze o ataku na Kościół. Ludzie, a nie było atakiem na Kościół tuszowanie pedofilii tyle lat? Ofiary księży pedofilów przeżywały traumę, a my piszemy, że mówienie o pedofilii wśród księży to atak na Kościół? Jestem gotowa przestać tu pisać jeśli moje poglądy są tu rażące, ale nic tak nie rani Kościoła jak my sami jego członkowie.

   • Powtórzę jeszcze raz ; Nie można i nie trzeba bać się prawdy. Prawda jest bolesna, ale tylko zmierzenie się uczciwe z tą bolesną rzeczywistością oczyści Kościół. Sprawiedliwie należy potraktować sprawców – nie rozmywać ani umniejszać winy, ofiary otoczyć pomocą i wsparciem. Tym, którzy doznali krzywd należy się współczucie, zrozumienie, pomoc,zadośćuczynienie. Mam nadzieję,że Kościół jako instytucja sprosta temu zadaniu. Nie ma innego wyjścia, nie ma innej drogi. Krzywda musiała zostać głośno wypowiedziana, nie można jej ignorować, udawać, że jej nie było.

 • No widzisz też Ania chyba się nie zrozumiemy ja nie umniejszam winny księży ja po prostu nie ufam tym ludziom co do intencji że chodzi im tylko wyłącznie o dobro ofiar pedofilii czy za tym nie idzie coś więcej.

  • Emku, ja rozumiem, o co Ci chodzi. Mnie zaś chodzi o to, że skoro Kościół tyle lat sprawę tuszował, to nie mamy prawa teraz zakładać, że osoby, które temat ruszyły robią to ze złej woli. To oni wysłuchali ofiar, czego niestety nie można powiedzieć o Kościele. Teraz tylko od Kościoła zależy co z tym zrobi, bo może zrobić wiele dobrego, ale i wiele złego bunkrując się i dzieląc świat na naszych i całą resztę złych. Tak dłużej się nie da i oby Kościół to wreszcie zrozumiał.

   • Analogicznie Emku – jakie intencje mają teraz ludzie Kościoła (tak część duchownych jak i świeckich)? Część z nich zrzuca winę na tzw. atak na Kościół bo sprawy dłużej już nie da się zamiatać pod dywan? Ano, nie da bo teraz najważniejsze jest dobro ofiar.

  • Dlaczego doszukujesz się Emku drugiego dna ? Nawet jeśli aferę odkryli ludzie nie związani z Kościołem mają prawo głośno o tym mówić – a nawet obowiązek – bo są to przestępstwa z Kodeksu Karnego.

 • Ja też mam taką nadzieje że kościół oczyści się z pedofilii ale też przede wszystkim z „wilków w owczej skórze” którzy zamiast służyć Bogu służą diabłu.

  • Problem w tym Emku, że jak to określasz ”wilki w owczej skórze” to dla wielu ludzi Kościoła każdy kto ma inną wrażliwość, w jakikolwiek sposób się różni, inaczej coś odbiera. To może być każdy, komu chce się dokopać. W ten sposób można zdeprecjonować, ośmieszyć, zdyskredytować każdego, a już na pewno każdego, kto uważa się za tzw. lewaków (sama prosiłam o nieużywanie tego określenia na forum, ale tu pasuje idealnie). Na coś takiego się nie zgadzam i nie chcę brać w tym udziału.

  • Jeżeli zaczniemy orzekać kto służy Bogu, a kto diabłu, nagle okaże się, że każdy, kto się od nas różni służy diabłu. To, co rozpalamy stosy? Przecież zrobimy to z Biblią w ręku, z różańcem na ustach, ku chwale Boga i Ojczyzny. (żeby było jasne, to był sarkazm).

 • A w szczególności jeżeli chodzi o sprawy dotyczące Boga badajcie kto z jakiego ducha mówi.

  • Co najmniej dwuznacznie to zabrzmiało. Bóg stoi po stronie krzywdzonych, nękanych, cierpiących. Pochyla się nad niedolą i bólem.

 • Dlatego o rozeznawanie kto służy Bogu a kto diabłu idzie się z tym do Pana Boga aby pomógł rozeznać.Pewnie jak człowiek będzie ufał swojemu osądowi to będą wychodzić takie kwiatki ja ty piszesz , kto mi nie pasuje to od diabła kto pasuje to od Boga.

 • Ponieważ zarzuca mi się, że ostatnie zdanie musi należeć do mnie, napiszę ostatni post w tej dyskusji i z mojej strony to koniec.
  Zaangażowałam się w dyskusję ponieważ:
  – nie podoba mi się nazywanie ludzi lewakami, ani określenie wara od…
  – nazwanie kogoś lewakiem ma na celu obrażenie i zdyskredytowanie tego człowieka
  – nazwanie kogoś lewakiem to wyśmianie człowieka i jego poglądów
  – nie podoba mi się posądzanie o złe zamiary ludzi, którzy ruszyli temat pedofilii w Kościele
  – nie podoba mi się język debaty publicznej
  – nie zgadzam się na działalność narodowców. Ich idee są chore, a w historii byli już tacy, którzy wierzyli, że pochodzenie czyni ich lepszymi od innych…
  Ostanie zdanie nie należy bynajmniej do mnie. Jestem pewna, że każdy zostanie przy swoim, a jeżeli komuś da do myślenia to, co napisała Brygida, Katarzyna i ja – to będę się cieszyć.

 • Skuteczna propaganda sprawia, że człowiek stale się boi bliżej niezidentyfikowanych wrogów określanych jako lewactwo, które rzekomo na pewno chce zniszczyć Kościół…

  • Tez Ania. To Bóg dopuścił do tej sytuacji żeby wreszcie zło tkwiace w kościele wyszło na światło dzienne. Wszystko dzieje się z woli Bożej. Dobrze ze Kościół będzie z takich księży oczyszczony, a co do ataku na Kościół to uwierz mi w pracy u mnie niestety atakuje się cały Kościół i cały jest winny i najlepiej jakby przestal istniiwc. Mówi się np ze celibat jest nie potrzebny… Każdy ksiądz jest w oczach moich znajomych z pracy zły. Każdy katolik to moecher oddający pół emerytury na ksiezy . Dodam jeszcze ze to osoby niewierzace.
   Ja już swoje powiedziałam że nagle najwecej do powiedzenia maja Ci co do kosiola nie chodzą i Ci co nic wspólnego z kościołem nie mają. Najbardziej boli mnie atak na Św.Jana Pawła 2 na niego złego słowa nie dam powiedzieć i w pracy też na to nie pozwalam. Jutro kończę pompejanke kolejna zacznę za ofiary pedofilii . I nam katolikom w obecnych czasach gdzie tak z różnych stron szatan atakuje Kościół nie pozostaje nic innego jak modlić się jeszcze bardziej za ofiary aby umiały wybaczyć, za księży tych ktorzy sa niewinni i za cały nasz Kościół i za grzeszników o powrót do Boga bo to co sie dzieje ostatnio to się w głowie nie mieści.

 • Aha czyli kościołowi nic nie grozi a to że za czasów komuny gdzie rządzili ludzie o poglądach lewicowych skatowano i zabito księdza Popiełuszkę , więziono Wyszyńskiego , zorganizowano zamach na papieża to wszystko było jak to ładnie dzisiaj się mówi w myśl poprawności politycznej zwykłe „incydenty” a nie ataki na kościół.W krajach gdzie chrześcijanie są brutalnie mordowani za swoją wiarę to też pewnie tylko „incydenty” dzieło wymyślonych wrogów kościoła.

  • Drogi Emku, Kościołowi nic nie grozi ponieważ w Biblii mamy obiecane, że Kościoła bramy piekielne nie przemogą. Nie bój się, skoro Kościoła nie zniszczyli księża pedofile nieodwracalnie krzywdząc dzieci, nie zniszczą go też tzw. wrogowie Kościoła (choć pytanie, kto jest rzeczywiście tym wrogiem Kościoła). Obiecywałam nie zabierać głosu, ale chciałam to napisać.

   • Krzyż to znak,” któremu sprzeciwiać się będą..” Ale tak jak Ania napisała, bramy piekielne Kościoła nie przemogą. Sytuacje,które opisałeś wydarzyły się w Polsce w systemie reżimowym, inspirowane politycznie, w ustroju dawno minionym. Dzisiaj Kościół jest w zupełnie innej sytuacji w naszym kraju – i powinien sobie to cenić. Zapewne na świecie będą zdarzać się akty terroru wobec Kościoła i chrześcijan, Będzie trwać walka ideologiczna. Ale to nie umniejsza winy tych, którzy sprzeniewierzają się swemu powołaniu.Nie można pedofilii usprawiedliwiać uogólnieniem, że trwa walka z Kościołem.

  • Kościół należy do Jezusa i od Jezusa zależy więc Emku bądź spokojny. W kogo my wierzymy? W Jezusa, który umarł i Zmartwychwstał, obiecał nam w Biblii, że będzie z nami do skończenia świata, że Kościoła bramy piekielne nie przemogą, czy w coś, co potężny kryzys może zdmuchnąć z powierzchni ziemi? Ja wybieram pierwszą opcję i definitywnie znikam z dyskusji.

 • a więc rozsiądźmy się wygodnie przytakujmy innym i dajmy się zarżnąć jak te przysłowiowe barany.

  • Nie, właśnie jeżeli nie milczymy w obliczu zła jakim jest np. pedofilia duchownych – nie dajemy przyzwolenia na niszczenie naszej wiary, bronimy nauki Jezusa.

 • Wiadomo że wszystko od Jezusa zależy ale to nie znaczy że mamy mieć takie nastawienie typu jakoś to będzie Bóg wszystko sam zrobi.Bóg oczekuje od nas współpracy.

 • nie wiecie co trzeba skończyć tą dyskusje, na takie tematy to powinno się gadać na żywo a nie na forum bo tu wychodzą takie nie domówienia , nie porozumienia.Zapewne jak zwykle prawda leży pewnie gdzieś po środku.

  • Prawda jest po stronie ofiar pedofilów. Miałam nie zabierać głosu, ale nie umiem zgodzić się na rozwodnienie tematu. Prawda jest po stronie ofiar. I może tu leży przyczyna (albo jedna z przyczyn), dla której pedofilia w Kościele była tak dobrze kryta. Może osoby, które miały wiedzę na ten temat nic nie mówiły bo uznały, że nazwanie po imieniu pedofilii wśród duchownych będzie atakiem na Kościół. W ten sposób pedofile przenoszeni z parafii na parafię krzywdzili kolejne dzieci. Zaś osoby, które o tym wiedziały – milczały, bo uważały, że mówienie będzie atakiem na Kościół. Dziś już nie ma wątpliwości, że atakiem na Kościół, którego członkami były też m.in. ofiary, było właśnie krycie pedofilów.

   • Aniu, a skąd wiesz, że pedofilia była dobrze kryta?? Sama byłaś molestowania? czy z liberalnych mediów to usłyszałas??
    Nawet nie odpowiadaj, bo tak samo jak z narodów ami, tu całkowita zamiana pojęć, bo nie ma nic złego w państwach narodowych, bo nie róbmy stanów Zjednoczonych Europy na wzór USA, tylko bądźmy dumni z kraju z jakiego podchodzimy, nie wstydźmy się naszych korzeni

    • Gosiu, pozwolisz, że odpowiem. Skąd wiem o kryciu pedofilii? Wystarczy na spokojnie wysłuchać świadectw ofiar. Przesledzialam drogę wędrówek z parafii do parafii byłego księdza Pawła K. I relacje jego ofiar. To jest Gosiu konkretny dowód jak przenoszone z miejsca na miejsce księdza pedofilia. I żeby było jasne, jemu udowodniono posiadanie pornografii dziecięcej i pedofilie. Co do narodowców, ich nienawiść wobec wszystkiego, co definiują jako obce jest chora. Nacjonalizm to bycie dumnym z czynów których się nie dokonało i nienawiść do wszelakich obcych, których nawet się nie spotkało. Nikt z nas nie ma wpływu na to gdzie się urodził, dlatego nacjonalizm jest chory. Fakt, że jestem Polką nie czyni mnie ani lepszą ani gorszą od kogokolwiek.

     • Witaj Tez aniu ,przeczytalam cala dyskusje na temat ksiezy pedofili,co parawda nie bralam w niej udzialu ,ale nasunela mi sie jedyna mysl ,podejmijmy modlitwe za ofiary pedofili i za sprawcow tych okropnych czynow.Moze co dzien 10tek rozanca ,za pokrzywdzonych zeby Pan Bog pomogl im z ta trauma nauczyc sie zyc a za oprawcow zeby sie nawrocili i podjeli pokute za swoje czyny,Prosze o wspolna modlitwe wszystkich uczestnikow tej dyskusji ,z gory dziekuje.Niech kazdy sie pomodli tyle dni ile uzna za stosowne

      • Irena, na pewno podejmę modlitwę. I dodam intencje o odwagę dla Kościoła do rozliczenia się z trudną, grzeczna rzeczywistością, m.in. z pedofilia duchownych.

      • Tez aniu ,moja corka co prawda nie byla molestowana seksualnie przez ksiedza,ale byla gnebiona psychicznie ,zreszta nie tylko ona ,przygotowania do pierwszej komuni byly koszmarem ,ten ksiadz poprostu nienawidzil dzieci,dlugo mialam do niego zal w sercu za to co zrobil mojemu dziecku,ale mu wybaczylam i na dodatek modle sie za niego i za cale duchowienstwo w Polsce

      • Irenko mam podobnie.Wiele mówi się o krzywdach ofiar księży pedofilów i ja to potępiam jak najsurowiej.Księża mają jednak jeszcze często na sumieniu odejścia młodych od wiary i Kościoła. Zaznaczam że w swoim życiu spotkałam ogromną większość fantastycznych,uczciwych,moralnych duszpasterzy.Co jednak muszę zauważyć problemy moich dorosłych już dzieci (i wielu innych) są w dużej mierze spowodowane zachowaniem księdza i katechetki.Przygotowanie do 1 Komunii i Bierzmowania w skrócie ujmując -horror.Lekcje religii podobnie!Byłam tym bardziej zdziwiona tym wszystkim bo moja nowa parafia do której przybyłam różniła się od poprzedniej o „lata świetlne”.Na chwilę obecną z roczników moich córek prawie nie ma już nikogo w Kościele poza uroczystościami.Co muszę jednak podkreślić jestem wielkim przeciwnikiem obrażania księży i Kościoła oraz wkladania wszystkich do jednego worka.Większość ogromna księży to na prawdę mądrzy sensowni duszpasterze o jak najlepszej opinii.Jednak nie można przemilczeć tematu tych przez których ludzie odwracają się od Boga czasem na całe życie.

      • Katarzyno, powtórzę jeszcze raz to co napisałam wcześniej. Ja też spotkałam wielu wspaniałych , świętych kapłanów , którzy sprostali swemu powołaniu. Ale wiem też jaki wpływ na ludzi młodych mają rekolekcjoniści, duszpasterze, księża moderatorzy różnych grup duszpasterskich pracujących z młodzieżą. Są dla nich przewodnikami,często autorytetami, kształtują ich charaktery, wpływają na życiowe wybory. To wielka odpowiedzialność i wielkie zadanie – nie zawieść zaufania młodych ludzi, nie zniechęcić i nie zrazić do Kościoła , ale przyciągnąć, pomóc, być dla nich ostoją i przewodnikami w tym trudnym świecie.

      • Brygido właśnie bardzo ubolewam nad całą sytuacją z odejściem młodzieży od Boga i Kościoła. Wiem że to tylko częściowo wina księży. U mnie akurat był ksiądz i katechetka którzy nie lubili ludzi nie lubili dzieci i kompletnie nie nadawali się do tego zawodu. Resztę dopełnił współczesny „świat „.Właśnie jestem w trakcie NP w intencji o wiarę dla córki. Wierzę mocno że Bóg mnie wysłucha.

      • U mnie też było podobnie – ja miałam w podstawówce świętego katechetę. Grał z nami w piłkę, żartował, częstował słodyczami, które wtedy były rarytasem.Rozumiał nas i okazywał nam wiele ciepła, troski, był naprawdę święty. Żył skromnie, ubogo, umiał podzielić się wszystkim co miał. W liceum też miałam przyjaznych katechetów. Natomiast moje dzieci – w szkole podst. musiały wysłuchiwać niewybrednych uwag, krzyków, czasami nawet wyzwisk. Ale zawsze w domu opowiadały nam o tym. a my rodzice nigdy nie krytykowaliśmy zachowania księdza w obecności dzieci. Tłumaczyliśmy,że może ksiądz miał gorszy dzień,że zmęczony itd. Młodsza córka natomiast zawsze kwituje po swojej katechezie „szkoda,że mnie nie uczy taki ksiądz jakiego Ty miałaś…”

      • Podziękujmy za wszystkich dobrych kapłanów, jakich spotkaliśmy na naszej drodze. Pozwólmy przy tym ofiarom pedofilów pokazywać tragedię, której doświadczyli. oni nie mieli tyle szczęścia co my. To nie jest atak na Kościół to potrzebne oczyszczenie.

      • Podzielam tę opinię, bez prawdy nie da się oczyścić i naprawić zła wyrządzonego. Ujawnienie zła nie nie ma nic wspólnego z atakiem czy nagonką. Jezus nauczał „cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych mnieście uczynili”. Ujawniając krzywdy bronimy nauki Jezusa i czystości wiary.

      • Katarzyno moja corka na szczescie nie odeszla od kosciola ,chociaz wszystko na to wskazywalo .Ja bylam przerazona ze moje dziecko bylo tak sprzeniewierzone i zle nastawione do wszystkiego co zwiazane z lekcjami religi i chodzeniem do kosciola na Msze Sw.Pewnego razu wykszyczala ksiedzu na religi ze nie bedzie chodzila na religie ,bo wszyscy ksieza to pedofile,co zapewne bylo walkowane w jej gronie znajomych,musielismy do ksiedza sie zglosic na rozmowe .Dziekowac Bogu to wszystko juz za nami ,spotkala na swej drodze zycia chlopaka ,ktory ja skutecznie sprowadzil na dobre tory,sam byl dlugie lata ministrantem i mial dobre relacje z ksiezmi ,dzis juz jest wszystko w porzadku ,moja corka sie modli ,uczeszcza do spowiedzi i na Msze Sw ,przystapila do bierzmowania duzo pozniej niz jej rowiesnicy ale przystapila.Wiem tez ze moja modlitwa w jej intencji duzo pomogla

     • Zgodzę sie z tobą że pedofilia była ukrywana ofiary które informowały że były molestowane musiały składać przysiegę na pismo święte i na Maryię ze nikomu postronnemu nie wyjawią tego czynu

     • Gosiu, ukleknij i podziękuj Panu Bogu, że nie wiesz, kim jest były już ksiądz Paweł K. Jego ofiary nie miały tyle szczęścia, co Ty. No ale wg Ciebie to tylko odosobnione przypadki zupełnie niepotrzebnie nagłośnienie przez zle liberalne media…

      • Nie wiem kim był ksiądz Paweł K, wiele lat spędziłam blisko środowiska księży, w różnych parafiach i nawet nie było mowy o molestowania nikogo, wg mnie to chodzi o oczernianie, większość księży to naprawdę dobrzy ludzie z powołaniem
       Nigdy nawet nie usłyszałam /nie zobaczyłam mało stosownych zachowań
       Dlatego takie mam wrażenie, że to nagonka na osoby duchowne

      • Powtórzę ukleknij i podziękuj Panu Bogu, a jak chcesz, wpisz w Google były ksiądz Paweł K. Wrocław. Gosiu, mówienie o tragedii ofiar księży pedofilów nie jest nagonka. Takie stwierdzenie to danie prosto w twarz ofiarom, które wreszcie zostały wysłuchanie. Gosiu spójrz prosto w oczy ofiarom i nakaz im milczeć bo Twoim zdaniem mówiąc o swojej tragedii robią nagonkę na Kościół.

      • Ukarać osoby winne z największą surowoscia, nawet nie ma o czym dyskutować
       A nagonka na wszystkich księży trwa, a tu nie ma odpowiedzialności zbiorowej, ukarać z całą surowoscia osoby winne, a nie można przenosić i karać wszystkich księży, bo do tego to zmierza

      • Jest o czym dyskutować. Bo proceder trwał lata, nikt nie ponosił odpowiedzialności. Niejedno zniszczone życie, złamana psychika, zdarzały się przypadki samobójstw młodych ludzi. Gdyby nie nagłośniono tych spraw pewnie nadal sprawcy byliby bezkarni. A ukrywanie, tuszowanie to współsprawczość w tym procederze. Czy można na to przyzwalać? Czy Kościół miałby tkwić w takiej ciężkiej hipokryzji ?

      • Wiernym należą się wyjaśnienia, niech odpowiedzialni za swych księży biskupi wytłumaczą się ze swej bezsilności, niemocy . Bezduszne kwitowanie , że to atak czy nagonka na Kościół nie rozwiążą problemu.

      • Proceder trwa??? To głośno na policję powiedzieć i nawet mowy nie ma o zatajaniu, zrobić wszystko, żeby nikt nie cierpial
       Hmmm, to bardzo smutne, że proceder trwa
       I tu szanan się tylko cieszy i zaciera ręce

      • Ofiary księży pedofilów doskonale wiedzą kim są ich oprawcy. Dla nich to nie są odosobnione przypadki, dla nich to osobisty dramat. Więc nie pluj im w twarz pisząc, że Ty nie znasz żadnego księdza pedofilia. Po prostu podziękuj bo niektórzy nie mieli tyle szczęścia co Ty.

      • Gosiu, ja też wiele lat – przez całą szkołę średnią, potem studia i teraz jestem i związana byłam z różnymi duszpasterstwami, poznałam wspaniałych duszpasterzy, świętych kapłanów, którzy sprostali swemu powołaniu. Wiem też jaki wpływ takie osoby duchowe mają na młodych ludzi, jak kształtować mogą ich charaktery, życie. To wielka odpowiedzialność. Tym samym, jeżeli samemu nie doświadczyło się złych zachowań od duchownych , nie można powątpiewać, że złe rzeczy nie miały miejsca. Księża , którzy zawiedli, wykorzystali zaufanie młodych ludzi ponoszą za to wielką odpowiedzialność i ciąży na nich ogromne brzemię winy.

     • jaka jest skala zjawiska pedofilii wśród duchownych tego nie wiemy – to co zostało ujawnione może być czubkiem góry lodowej. Ile spraw pozostało nieodkrytych, ile ofiar nie miało odwagi ujawnić swojej krzywdy ? Każdy przypadek jak najbardziej powinien być ujawniony i nie ma znaczenia przez kogo – bo to są ciężkie przestępstwa. A sformułowanie ,że są to „odosobnione przypadki” to brak szacunku i lekceważenie dramatu ofiar.

     • Gosiu, swoim wpisem o odosobnionych przypadkach, naplulas ofiarom prosto w twarz. Twój wpis to policzek dla ofiar księży pedofilów.

    • Spróbuję odpowiedzieć za Anię – bo podzielam jej zdanie. W moim mieście zdarzyły się dwa przypadki molestowania nieletnich . Księża przyznali się do winy, był proces, wyrok sądowy, niestety w momencie zdemaskowania sprawców natychmiast zostali umieszczeni przez przełożonych w Domu Seniora dla księży, mieli najlepszych adwokatów opłaconych przez kurię, biskup diecezjalny broniłi ich przed wiernymi jak lew, ręczył za ich niewinność. Obaj otrzymali wyroki w zawieszeniu – mieszkają teraz we wyżej wspomnianym domu, mają się świetnie. Najbardziej bolesny jest fakt,że jeden z tych księży był dyrektorem ośrodka rekolekcyjnego dla młodzieży im.bł. Karoliny Kózkówny. Inny duchowny z bieszczadzkiej parafii Tylawa był przenoszony z parafii do parafii – długi czas pozostawał bezkarny. Takie są fakty i nic tego nie zmieni. Zła nie trzeba ukrywać ani usprawiedliwiać,bo to nie tędy droga. Molestowanie jest ciężkim przestępstwem i grzechem.

   • Nacjonalizm jest nieludzki gdyż zakłada nienawiść do wszystkiego i wszystkich, których uważa się za obcych. A co do pedofilii – wysłuchaj Gosiu na spokojnie ofiar bo to one są najważniejsze, tylko tyle.

 • Dobra skończmy już ten temat najważniejsze aby wszystko się dobrze skończyło i już więcej nie było pedofilii w kościele amen.Mam tylko cichą nadzieje że jak już Bóg da i wszystko w kościele już będzie cacy.To następnie wezmą się za szkoły w naszym kraju , wylęgarni największych sadystów zboczeńców i psycholi.

  • Właśnie należy się modlić za Kościół zwłaszcza teraz. Takie podejście ze nie należy bo bramy piekielne go nie przemoga więc nie trzeba to tak samo jak podejście nie módlmy się za grzeszników bo Jezus już za nich skonal na krzyżu. Wszystko zwalić na barki Boga nie dając nic z siebie. A Bóg chce aby jego Kościół czyli my ćwiczył się w umartwianiu w ascezie i dużo modlił za siebie. W oczach Boga najpiękniejsza modlitwa to ta z serca i za innych oddana za naszych braci i siostry.
   Kościół to my parafianie to księża zakonnicy i zakonnice. Matka Boża prosi w Medjugorie módlcie się za swoich pasterzy. „Uderz w pasterza a owce się rozprosza” Niech Maryja nas prowadzi uczmy się od niej pokory i posłuszeństwa bo to są cechy których szatan nie umie naśladować. Dla tego tez z pokorą należy przepraszać za księży którzy dopuścili się pedofilii i pomóżmy naszemu kościołowi przez modlitwę, umartwianie się pokorę i posłuszeństwo. Takiego kościoła bramy piekielne nie przemoga. Taki Kościół jest kościołem Jezusa Chrystusa.

 • też Ania a przypadkiem nacjonalizm nie został wykrzywiony przez II wojnę światową , czy przypadkiem do nacjonalizmu nie przypięto łatkę faszyzmu.Mówisz nacjonalista i widzisz osobę ze swastyką na ręku krzyczącą „white power”.A kto to jest nacjonalista tak naprawdę to osoba która dobro swojego narodu i jej mieszkańców stawia wyżej niż dobro innych , czy to naprawdę według ciebie jest złe, fakt że granica między nacjonalizmem a faszyzmem może być cienka i łatwo ją przekroczyć, ale nacjonalizm sam w sobie nie jest zły.No powiedz co w tym złego że bardziej zależy mi na bezpieczeństwie swojej rodzinny niż kogoś obcego np dają mi propozycje abym wziął pod swój dach 10 emigrantów (już nie ważne skąd) i wiem że wśród tej 10 jest jeden który chce mi zamordować rodzinę i nie da się go zidentyfikować to takie dziwne jest że mówię całej tej 10 nie nie przyjmuje was wynoście się.

 • Z tym że młodzi ludzie odchodzą od kościoła nie robił bym z tego aż tak wielkiej tragedii, owszem trzeba się za nich modlić i pomagać jak tylko można ale do niczego nie zmuszać.Trzeba dać im czas na dorośnięcie do pewnych spraw i zrozumienie że to nie ksiądz się liczy w kościele tylko Bóg.Wiadomo że każdy wierzący rodzic chciałby aby jego dziecko również było wierzące i boli to kiedy nie jest, ale spokojnie nie zapominajmy że Bóg ze zła potrafi wydobyć jeszcze większe dobro. Osobiście uważam że lepiej aby ten młody człowiek wrócił do kościoła z wiarą w Boga niż miałby być w kościele i z księdza zrobił sobie bożka.Spokojnie wielu świętych w swojej historii miało epizod że odeszli od kościoła i szukali szczęścia wszędzie a potem wrócili do kościoła mocniejsi w wierze.Życie jest nie przewidywalne jeszcze może tak być że te wasze niewierzące dzieci nawrócą się i was drodzy rodzice będą nawracać bo stracicie wiarę.

 • >

  Zapisz się na nasz biuletyn i otrzymuj comiesięczne wiadomości w temacie nowenny pompejańskiej!