Nowenna pompejańska nie jest tak trudna, jak się wydaje. Jednak we wpisach na tej stronie oraz w licznych listach pojawiają się wciąż te same pytania, więc zebraliśmy je w tym miejscu. Oto najczęstsze pytania o nowennę pompejańską.
Jeśli masz pytanie, przejdź do dyskusji – tutaj – i zostaw pytanie w komentarzu. Postaramy się odpowiedzieć i dodać kolejne pytanie z odpowiedzią na naszej liście.
Pytania o różaniec
Jak odmawiać różaniec?
Polecam Ci specjalnie przygotowany poradnik z wyczerpującą instrukcją różańca.
Zobacz też wpis z dyskusją.
Czy różaniec można odmawiać w myślach?
Tak, modlitwa może być ustna lub myślna. A więc na głos lub po cichu, lub mając modlitwę „w głowie”.
Możemy modlić się samodzielnie albo we wspólnocie (ale w przypadku nowenny pompejańskiej każdy modli się w swoich intencjach, swoją nowenną).
Możemy modlić się słuchając Nowenna pompejańska. Radia Różaniec lub innego radia katolickiego, albo nagrań różańca z płyty CD albo Youtube.
Czy należy rozważać każdą tajemnicę różańca, czy wystarczy ją wymówić?
Różaniec bez rozmyślań to nie różaniec. To dla niektórych może wydawać się odważnym stwierdzeniem, ale jest ono poparte historią różańca i tradycją Kościoła.
Sensem różańca są właśnie rozważania, więc nie unikaj ich w modlitwie. Ich długość, czas trwania, nie mają dużego znaczenia. Ważne, by nigdy nie pomijać rozmyślania nad daną tajemnicą.
Uzasadnienie w historii różańca
Różaniec od wieków łączy się z rozmyślaniami nad fragmentami Ewangelii związanymi z daną tajemnicą różańca. Tak było, jest i będzie.
Uzasadnienie ewangeliczne poparte nauczaniem papieży
Spójrzmy na „List o różańcu” Jana Pawła II, w którym papież zaznacza, ze „Różaniec (…) jest modlitwą wyraźnie kontemplacyjną.” I pisze dalej, odwołując się do Pawła VI i słów Jezusa:
Pozbawiony tego wymiaru, okazałby się wyzuty ze swej natury, jak podkreślał Paweł VI: « Jeśli brak kontemplacji, różaniec upodabnia się do ciała bez duszy i zachodzi niebezpieczeństwo, że odmawianie stanie się bezmyślnym powtarzaniem formuł, oraz że będzie w sprzeczności z upomnieniem Chrystusa, który powiedział: ’Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani’ (Mt 6, 7).
Jak odmawiać nowennę pompejańską?
Nowenna pompejańska polega na odmawianiu różańca oraz dwóch dodatkowych modlitw. Jest bardzo prosta, wystarczy trzymać się podanych zasad.
Zobacz w tym poradniku – nowenna krok po kroku. Przygotowaliśmy go dla zupełnie zielonych.
Na Yotubie jest różaniec nagrany z przyspieszeniem, czy można tak się modlić?
Absolutnie NIE! Nie można modlić się takimi nienaturalnie szybkimi „różańcami”, bo to jest wręcz zagrożenie duchowe. Pójście w szybkość odmawiania różańca (zamiast w jakość modlitwy), prowadzi do myślenia magicznego, że zostaniemy wysłuchani przez to, że wypowiedzieliśmy formułę, a nie, że spędziliśmy czas na modlitwie z Bogiem.
Przyspieszone różańce to oszukiwanie samego siebie i wypaczenie istoty różańca.
Tradycja Kościoła jest jednoznaczna:
Otwórzmy „List o różańcu” Jana Pawła II, w którym papież pisze, że „Różaniec (…) jest modlitwą kontemplacyjną.” A kontemplacji nie da się pogodzić z pośpiechem.
Jan Paweł II powtarza też słowa Pawła VI, że:
Różaniec bowiem z natury swej wymaga odmawiania w rytmie spokojnej modlitwy i powolnej refleksji, by przez to modlący się łatwiej oddał się kontemplacji tajemnic życia Chrystusa, rozważanych jakby sercem Tej, która ze wszystkich była najbliższa Panu, i by otwarte zostały niezgłębione tych tajemnic bogactwa ».14
Zatem: spiesz się powoli. 🙂
Pytania techniczne o sposób odmawiania nowenny pompejańskiej
Jak odmówić nowennę pompejańską krok po kroku?
Przygotowaliśmy osobny wpis z poradnikiem, jak odmawiać nowennę pompejańską.
Czy nowennę pompejańską można odmawiać w wielu intencjach?
Nowennę pompejańską odmawiamy w jednej, konkretnej intencji. Tak było od początku. Staramy się, aby intencja była możliwie konkretna. Nie modlimy się „za wszystko” i „za wszystkich”, nie załatwiamy spraw „hurtowo”.
Także wszystkie pierwsze cuda nowenny pompejańskiej, spisane przez bł. Bartola Longo (autora nowenny pompejańskiej), w „Cudach i łaskach Królowej Różańca Świętego” dotyczą takich sytuacji, kiedy modlący się podejmowali się modlitwy w jednej intencji.
Czy to oznacza, że nie można modlić się w jednej intencji za dwie osoby?
Są sytuacje, kiedy modlimy się jedną nowenną pompejańską za dwie osoby, na przykład, kiedy modlimy się o uratowanie małżeństwa. Wtedy nasza modlitwa obejmuje i męża, i żonę, jednak intencja jest jedna i ścisła.
Albo kiedy modlimy się o szczęśliwy przebieg ciąży bliźniaczej: wtedy nasza modlitwa obejmuje trzy osoby.
Przykłady źle dobranych intencji nowenn pompejańskich
Intencje są źle sformułowane, kiedy są hurtowe, ogólnikowe i tak zagadkowe, że nawet niebo może zacząć się zastanawiać, o co nam właściwie chodzi? 🙂 Zwykle takie intencje są podbudowane dobrą wolą, niemniej starajmy się być precyzyjni w modlitwie.
A więc przykłady niepoprawnych intencji. Intencje hurtowe i pobożnościowe:
- nowenna pompejańska o nawrócenie wszystkich ludzi na świecie (zamiast za konkretnego grzesznika)
- nowenna pompejańska o uratowanie wszyskich dusz z czyśćca (zamiast: za konkretną zmarłą osobę)
- nowenna pompejańska za wszystkie chore dzieci albo za wszystkie moje dzieci (zamiast: za konkretne dziecko)
- o powołania kapłańskie i zakonne (zamiast: nowenna o powołanie do konkretnego zakonu)
Czy wszystkie ogólnikowe intencje nowenny pompejańskiej są niewłaściwe?
Otóż niekoniecznie! Czasem odczuwamy potrzebę lub pragnienie modlitwy nowenną pompejańską, jednak trudno nam sprecyzować intencję. Na przykład: jesteśmy duchowo zdezorientowani, znaleźliśmy się na życiowym rozdrożu, albo nie wiemy, co jest dla nas najlepsze. Sami nie wiemy, czego chcemy… Wtedy zdajmy się całkowicie na wolę Bożą i ufnie módlmy się z taką intencją „O spełnienie woli Bożej w danej sprawie”.
Czyli odmawiając nowennę odmawiamy różaniec 3 czy 4 razy?
Najpierw uporządkujmy pytanie: chodzi w nim o ty, czy w nowennie pompejańskiej należy odmawiać trzy czy może raczej cztery części różańca. Jak pamiętamy z naszej instrukcji różańca, jedna część różańca to 5 tajemnic (dziesiątek). Zatem pytanie brzmi tak: czy należy modlić się 15 dziesiątkami, czy też 20 dziesiątkami różańca?
Pytanie wychodzi stąd, że tradycyjnie w różańcu są 3 części: radosne, bolesne, chwalebne. Ale w 2002 roku Jan Paweł II dodał do nich część światła. Czyli z 15 dziesiątek zrobiło się 20.
Zatem: ile różańców odmawia się w nowennie pompejańskiej?
Odpowiedź brzmi prosto: wystarczy odmówić trzy różańce (czyli 15 tajemnic).
Uzasadnienie historyczne
Wystarczy 15 tajemnic, ponieważ – jak wiemy z książki „Cuda i łaski Królowej Różańca Świętego w Pompejach” – Maryja dając obietnicę nowenny pompejańskiej powiedziała:
Ktokolwiek pragnie otrzymać łaski, niech odprawi na moją cześć trzy nowenny odmawiając piętnaście tajemnic różańca, a potem niech odmówi znowu trzy nowenny dziękczynne”
Cały fragment przeczytasz tutaj.
Uzasadnienie praktyczne
Jest bardzo wiele świadectw (jeśli nie większość!) o otrzymanych łaskach po odmawianiu trzech tajemnic (15 dziesiątek) różańca.
Ale… czy ignorować tajemnice światła?
Nie. Różaniec to całość jako 4 części. Choć nie ma obowiązku, to jednak możemy dołączyć tajemnice światła do nowenny pompejańskiej. Jeśli mamy możliwości czasowe, szczególnie chorzy, którzy są na zwolnieniu lekarskim, którzy mają więcej czasu dla siebie, osoby bezrobotne, emeryci itd. – to skorzystajmy z tej możliwości.
Dlaczego? – Przeczytajmy świadectwo pani Wandy o uzdrowieniu z raka piersi. Pani Wanda odmawiała najpierw trzy tajemnice, ale uzdrowienie przyszło po drugiej nowennie z czterema tajemnicami.
Ile razy odmawia się modlitwy początkowe i końcowe różańca i nowenny pompejańskiej?
Modlitwy początkowe różańca – Wierzę w Boga, Ojcze nasz, 3 x Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu – odmawiamy raz, na początku różańca i nie musimy powtarzać po każdej części (czyli na początku kolejnych tajemnic).
Modlitwy końcowe nowenny pompejańskiej (Modlitwa błagalna/dziękczynna, Pod Twoją Obronę) także wystarczy odmówić raz na dzień, na końcu modlitwy.
No dobrze, ale gdzieś tam piszą inaczej…
Trzeba niestety zauważyć, że 90% polskich publikacji o nowennie pompejańskiej to rzeczy przepisane bez podania źródeł. Autorzy opracowań i wydawnictwa publikują „bo się sprzedaje”. Tymczasem są dostępne publikacje bł. Bartola Longo, autora nowenny pompejańskiej, po które wypadałoby sięgnąć, aby zweryfikować choćby podstawy, zaglądając do Biblioteczki pompejańskiej.
Czy nowennę można podzielić na kilka osób?
Nie. Dzielenie nowenny pompejańskiej między osoby jest absolutnie poza tradycją nowenny pompejańskiej i stanowi jej wypaczenie.
Pamiętajmy, że nie ma tu takiego przywileju, jak w Żywym Różańcu, gdzie każdy z członków odmawia tylko jedną dziesiątkę. Zatem nawet jeśli jakiś ksiądz lub osoba tworzy tzw. róże pompejańskie, dzieląc nowennę na 3, 5, 15 czy 20 osób, to robi to w nieposłuszeństwie do ponadwiekowej tradycji.
Od początku istnienia, nowenna pompejańska była odmawiana w całości przez jedną osobę. Amen!
Uzasadnienie
Jest ich wiele: tradycja oraz zatwierdzenie Kościoła. I nade wszystko wskazanie Maryi do samodzielnej modlitwy:
Ktokolwiek pragnie otrzymać łaski, niech odprawi na moją cześć trzy nowenny odmawiając piętnaście tajemnic różańca, a potem niech odmówi znowu trzy nowenny dziękczynne.
Można o historii nowenny pompejańskiej możesz przeczytać w tym miejscu.
Także wszystkie pierwsze cuda nowenny pompejańskiej, spisane przez bł. Bartola Longo (autora nowenny pompejańskiej), dotyczą takich sytuacji, kiedy modlący się podejmowali się modlitwy samodzielnej, nawet jeśli byli w ciążkim stanie zdrowia.
Czy kilka osób może modlić się w tej samej intencji?
Jedna nowenna pompejańska to jedna osoba modląca się. Oczywiście, kilka osób może modlić się w tej samej intencji, ale każdy odmawia całą nowennę pompejańską (15 tajemnic różańca przez wszystkie 54 dni nowenny).
Czy dopuszczalna jest przerwa między dniami modlitwy nowenną pompejańską?
Nie, w tym sens nowenny, że odmawiamy ją codziennie. Nie robimy sobie przerw między kolejnymi dniami. Oczywiście, w danym dniu możemy podzielić modlitwy tak, że rano odmawiamy tajemnice radosne, w południe – bolesne, a wieczorem – chwalebne. Jednak nie robimy sobie przerw.
Jeśli przerwiemy nowennę pompejańską tak, że zaprzestaniemy jej na którymś dniu, wtedy nie możemy jej kontynuować i powinniśmy zacząć ją od nowa.
Czy w danym dniu można podzielić tajemnice rożańcowe i odmawiać je o różnych porach?
Tak! Możesz podzielić nawet na dziesiątki. To cecha modlitwy różańcowej, że odmawiasz ją w czasie, w którym chcesz.
Zatem różaniec możesz odmówić w całości, na raz, albo w częściach, albo w dziesiątkach. Masz na to cały dzień. Zatem możesz rano odmówić tajemnice radosne, w południe – bolesne, a wieczorem – chwalebne.
Możesz rozłożyć sobie modlitwę całkowicie dowolnie, dopasowując pod kątem codziennych obowiązków i czasu wolnego.
Nie zdążyłem odmówić nowenny przed północą. Czy taka nowenna się liczy?
Nowenna pompejańska to nie magiczne zaklęcie, które traci ważność północy. Musimy wyzbyć się takiego magicznego myślenia. Jeśli skończysz modlitwę po północy, to nadal będzie ona ważna.
Oczywiście, powinno się ukończyć modlitwy w danym dniu przed udaniem się na nocy spoczynek. Ponadto nie powinno się zostawiać modlitwy na sam koniec dnia i modlić się przysypiając albo w zmęczeniu. Ważne jest, modlitwa była rzeczywistym spotkaniem z Jezusem i Maryją, a nie odklepywaniem zdrowasiek w pośpiechu, żeby zdążyć na czas!
Zatem, zadaj sobie pytanie o jakość swojej modlitwy.
Czy muszę mieć specjalny różaniec do odmawiania nowenny pompejańskiej?
Nie! Wystarczy zwykły różaniec. Tutaj przestroga, aby nie być naiwnym: można znaleźć w księgarniach różańce „pompejańskie” w zestawach z książką i sugestią, że pochodzą z Pompejów. To zwyczajnie nieprawda – są to różańce polskie lub chińskie.
Jeśli jednak zależy Ci na różańcu z sanktuarium w Pompejach. sprawdź na stronie Wydawnictwa Rosemaria. Niektóre z różańców są sprowadzane stamtąd.
Czy nowennę pompejańska trzeba odmawiać przed obrazem Matki Bożej czy można przed krzyżem?
Obraz nie jest konieczny, można modlić się przed krzyżem, można w kościele. Natomiast sam różaniec ma to do siebie, że jest „mobilny”. Możemy z nim iść na spacer, modlić się w drodze do pracy, w domu i na ogrodzie. Ważne, żeby inne czynności nie przeszkadzały nam w modlitwie.
Skąd zatem informacje, że powinno się mieć obraz pompejański?
To proste. Wystarczy sięgnąć do Biblioteczki pompejańskiej. W „Historii sanktuarium w Pompejach” oraz „Modlitwie z wiarą” poznajemy kontekst powstania Nowenny pompejańskiej. Pierwsze uzdrowienie dokonało się przez obrazem Matki Bożej Pompejańskiej. Kolejne związane było z medalikiem pompejańskim. Pomijając szczegóły, istota nowenny pompejańskiej jest ściśle związana z przesłaniem płynącym z Pompejów. Zatem nie jest to jakaś kolejna nowenna – ale właśnie nowenna pompejańska. Dlatego tak ważne jest, abyśmy znali przesłanie Matki Bożej Pompejańskiej.
Jakie jest zatem przesłanie Matki Bożej Pompejańskiej?
Najkrócej? – To wezwanie do nawrócenia, skierowane do każdego grzesznika. Nawet jeśli jest on wrogiem wszystkich świętości, bluźniercą, satanistą, to mając w sercu przesłanie pompejańskie, nigdy nie możemy tej osoby przekreślać ani patrzeć na nią z pogardą.
W zrozumieniu tego przesłania jest konieczne poznanie duchowości pompejańskiej i jej historii. Nie obędzie się bez wspaniałej książki „Historia sanktuarium w Pompejach„.
Czy po odmówieniu 3 części różańca można modlić się do Pana Boga?
To jedno z dziwniejszych pytań, jakie do nasz przyszło. Przecież sam różaniec jest też modlitwą do Boga, a i Nowenna pompejańska nie wyklucza żadnych innych modlitw.
Pytania merytoryczne związane z nowenną pompejańską
Dlaczego nowenna pompejańska trwa 54 dni skoro wiadomo, że nowenny trwają po 9 dni?
Rzeczywiście, mylące może być to, że nowenna kojarzy się z dziewięcioma dniami modlitw. W przypadku nowenny pompejańskiej jest inaczej: odmawiamy ją przez 54 dni. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta.
Nowenna, czy raczej 6 nowenn?
Wzięło się to stąd, że Matka Boża poleciła odmówić 3 nowenny dziękczynne i 3 nowenny błagalne. Oto dokładny cytat:
Ktokolwiek pragnie otrzymać łaski, niech odprawi na moją cześć trzy nowenny odmawiając piętnaście tajemnic różańca, a potem niech odmówi znowu trzy nowenny dziękczynne.
Nowenny, o których wyżej mowa, to cykl 9-dniowych modlitw. Policzmy: daje to łaącznie 6 nowenn trwających po 9 dni, a więc 6 x 9 = 54 dni. Jednak te 54 dni nazywamy dla uproszczenia nazywamy nowenną pompejańską.
Można o historii nowenny pompejańskiej możesz przeczytać w tym miejscu.
O co chodzi z nowenną pompejańską pierwotną/klasyczną/oryginalną?
To pytanie pojawia się coraz częściej w atmosferze sensacji, jakoby ktoś skrócił oryginalną nowennę pompejańską, bo była ona rzekomo „nieekumeniczna”. Otóż w Polsce od dawna przyjęła się wersja krótsza nowenny pompejańskiej, gdzie modlitwy błagalne i dziękczynne są skrócone. W oryginale włoskim są one nieco dłuższe, polskie tłumaczenie znajdziesz tutaj. Obie wersje są dostępne u nas i obie można odmawiać. Zostało to dokładnie wytłumaczone na specjalnym filmie – zobacz tutaj.
Zasnąłem i nie dokończyłem nowenny, czy muszę zacząć od nowa?
Wiele osób wieczorami jest już na tyle zmęczonych, że nie ma sił na odmawianie różańca. Zostawiając modlitwę na koniec dnia sami ryzykują jej przerwanie. Jeśli to skutek twojego trwałego zaniedbania bez szans poprawy, to przerwij nowennę i zacznij na nowo, kiedy będą lepsze okoliczności do modlitwy.
Wyjątki
Jeśli stracimy przytomność lub zdolność do modlitwy, jeśli zajdą nieprzewidziane okoliczności, które uniemożliwiają modlitwę z przyczyn całkowicie niezależnych od nas – można warunkowo dokończyć modlitwę następnego dnia.
Uzasadnienie
Sens w tym, by nowenna stała się szkołą modlitwy różańcowej. Do tej „szkoły” chodzimy codziennie, przez 54 dni i nie ma usprawiedliwionych nieobecności. Istotą nowenny pompejańskiej jest ciągłość.
Jeśli chodzi o problemy z przysypianiem i kontynuowaniem po północy… Każdy przyzna, że w zmęczeniu człowiek modli się dużo trudniej. Dlaczego więc nie spróbować modlitwy rano? Wstań trochę wcześniej i zacznij dzień od różańca.
Ktoś powie: że nie ma czasu w ciągu dnia i dopiero wieczorem znajduje chwilę dla siebie. – Zatem spróbuj modlić się np. w drodze do pracy, jeśli idziesz pieszo. Możesz spróbować modlitwy przy różnych, codziennych czynnościach, o ile nie przeszkadzają ci w modlitwie i masz podzielną uwagę. Pamiętaj jednak, aby czynnością „główną” była właśnie modlitwa, na niej się skupiaj. Bardzo pomocne będą modlitwy różańcowe wraz z Radiem Różaniec lub innym radiem katolickim.
Jaką książkę do nowenny pompejańskiej polecacie?
Najlepszym, wyczerpującym temat nowenny pompejańskiej poradnikiem jest książka „Różaniec i nowenna pompejańska” – w całości w kolorze i bardzo przystępnej cenie.
Książka jest kompletna i wyczerpuje temat nowenny pompejańskiej. Zawiera także poradniki, wskazówki, liczne pomoce w modlitwie. Zobacz tutaj.
Odkąd odmawiam tę modlitwę mam wrażenie, że cały świat jest przeciwko mnie i mojej rodzinie. Czy to normalne?
Tak, to normalne, że możemy doświadczać przeciwności i pisze o tym wiele osób, które modlą się nowenną pompejańską. Te przeciwności, nawet jeśli pochodzą od złego ducha, to mogą się one przyczynić do zahartowania duchowego, do wzrostu naszej świętości. Są też dla nas sprawdzianem, na ile intencja nowenny jest dla nas ważna, jaka jest nasza gotowość i motywacja. I, jak napisała Ania:
„Im większe trudności tym bardziej trzeba się trzymać modlitwy, bo to znak, że zły się strasznie denerwuje i zrobi wszystko żeby modlitwę przerwać i się załamać… To tylko dowód jak modlitwa jest silna… Nie poddawaj się pod zadnym pozorem, nie daj sie zastraszyć, Bóg czuwa i to jest jedyna prawda, a nowenna ma wielką moc.”
Przeciwności? – nie tylko w nowennie pompejańskiej
To nie jest tak, że tylko nowenna pompejańska jest przyczyną trudności. Każdy człowiek, który postanawia naprawić swoje życie duchowe i zbliżyć się do Boga, będzie natrafiać na przeciwności bez względu na to, jaką modlitwą się modli.
Dlaczego? – Powodem są:
- nasze złe przyzwyczajenia (a raczej: odzwyczajenia od modlitwy…),
- próby duchowe dopuszczone przez Boga,
- nasza ludzka natura,
- trwanie w grzechu mimo chęci nawrócenia,
- walka duchowa szczególnie, jeśli modlimy się za inne osoby.
Czy tylko trudności? Nie!
Odmówiłam nowennę i nie zostałam wysłuchana…
Matka Boża z pewnością nie cofa danego słowa. Jeśli prosimy ufnie i w dobrym celu, to z pewnością otrzymamy potrzebne łaski. Ale zostawmy też w naszej prośbie jedno fiat. – Niech się stanie wola Boża, niech da On nam łaski najbardziej potrzebne, najbardziej optymalne nie dla ciała, ale duszy! Dla… zbawienia.
Wola Boża
Często prosimy o łaskę zdrowia, a nawet życia w sytuacjach beznadziejnych. Bóg może uzdrowić z każdej choroby, tak jak uzdrowił panią Wandę. Ale tą łaską może być łaska dobrej śmierci i ocalenie duszy przed wiecznym potępieniem.
W książce o pierwszych cudach nowenny pompejańskiej jest wiele wspaniałych świadectw, w których objawiła się Boża chwała poprzez odzyskanie zdrowia w wobec beznadziejnej sytuacji. Jest też na końcu jedna relacja o wolnomularzu, który nie odzyskał zdrowia, ale uwierzył w Boga i swoją gorliwą wiarą rozpalał innych. I to jest chyba najpiękniejszy rozdział tej książki.
Czas
Bóg działa we właściwym czasie. To nie jest tak, że oczekiwana prośba zostanie spełniona o konkretnej porze. Pozwól zaskoczyć się Bogu Jego rozwiązaniami we właściwym czasie. Być może łaska, na którą czekamy, jeszcze jest przed nami.
Wolna wola
Czasem modlimy się w intencji innego człowieka, na przykład o jego nawrócenie. Bóg wzywa każdego grzesznika, ale… co jeśli człowiek w swojej wolnej woli Go odrzuca? Podobnie intencje o miłość konkretnego chłopaka czy dziewczyny – nie zmusimy nikogo do miłości.
Źle sformułowana intencja
Niektórzy modlą się o sprawy pozornie dobre. Kiedyś pojawiła się intencja o wygraną w loterii. Odmawiający Nowennę pompejańską był szczerze zawiedziony, że nie trafił szóstki w totolotka. Pomyślmy: czy tutaj dobra materialne nie przesłoniły dóbr duchowych? I drugie, czy nie traktujemy nowenny pompejańskiej jako magicznego zaklęcia?
Nowenna pompejańska jako magiczne zaklęcie
No właśnie – odmawiamy czasem nowennę pompejańską, koncentrując się na technicznych detalach, tak, że w naszym wyobrażeniu staje się ona receptą na załatwienie jakiejś sprawy albo wręcz magicznym zaklęciem. Tymczasem w nowennie pompejańskiej chodzi o rzeczywistą przemianę serca, współpracę z Bożą łaską. To nie jest tak, by odmówić, załatwić, zapomnieć.
Czy po skończeniu nowenny pompejańskiej rozpocząć kolejną w kolejnej intencji?
Nie musisz modlić się kolejną nowenną i możesz poprzestać na jednej… ale Matka Boża ma tyle łask do rozdania, że starczy na wiele nowenn w rożnych intencjach I pewnie za jakiś czas do nowenny wrócisz.
Dlaczego nie? Grunt, aby nie zapominać, co obiecujemy Maryi „głosić będę, jak dobrotliwie obeszłaś się ze mną”.
Dla wielu z nas nowenna pompejańska jest testem. Jeśli po jej zakończeniu staramy się trwać na modlitwie, rozwijać swoją pobożność, nadal odmawiamy różaniec, to zdaliśmy ten test!
Jeśli jednak odmówiliśmy nowennę pompejańską i po tym „wielkim trudzie” chcemy jak najszybciej o nim zapomnieć, odpocząć, a potem rezygnujemy z codziennej modlitwy, obowiązku dania świadectwa, a różaniec kurzy się w szufladzie, to zdecydowanie, coś poszło nie tak.
Kompendium Różaniec i nowenna pompejańska
Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o różańcu i nowennie nie do odparcia. Wyczerpująca, pięknie wydana, a zarazem najtańsza propozycja książkowa tego typu!
Zawiera historię różańca i nowenny pompejańskiej, poradniki w modlitwie, historie świętych, rozważania bł. Bartola z kolorowymi ilustracjami, świadectwa.
Doceniam intencję przyświecającą przez 54 dni modlitwy. Polecam stronę i dzieło modlitewne za dzieci skrzywdzone, które zawsze jest na czasie…