Jak odmawiać nowennę pompejańską? 480

Nowenna pompejańska krok po kroku

Królowa Różańca - nowenna pompejańskaNowenna pompejańska zwana jest nowenną nie do odparcia z tego powodu, ponieważ Matka Boża dała obietnicę, że każdy, kto odmówi przez 54 dni różaniec modląc się o konkretną łaskę, ten ją otrzyma.Objawienie Matki Bożej z tą obietnicą zostało opisane przez bł. Bartola Longa i możesz przeczytać je tutaj.
Nowenna pompejańska jest to nowenna różańcowa – przez każdy dzień nowenny po prostu odmawiamy różaniec z dodatkową modlitwą.Jeśli potrzebujesz pomocy – módl się tą nowenną! Zaproś do tej modlitwy innych! Podziel się otrzymanymi łaskami!

Jak odmawiać nowennę pompejańską?


Przede wszystkim mylące może być to, że nowenna kojarzy się z dziewięcioma dniami modlitw. W przypadku nowenny pompejańskiej jest inaczej: odmawiamy ją przez 54 dni. Dlaczego? – Wzięło się to stąd, że Matka Boża poleciła odmówić trzy nowenny dziękczynne i trzy błagalne. W sumie daje to 6 nowenn po 9 dni, a więc 6 x 9 = 54. Jednak dla uproszczenia te 54 dni nazywamy po prostu nowenną pompejańską.

Cała nowenna pompejańska trwa więc 54 dni i dzieli się na dwie części po 27 dni. Nazywamy je częścią błagalną i dziękczynną. Aby się nie pogubić, warto zaznaczyć sobie w kalendarzu dni trwania nowenny – datę rozpoczęcia i zakończenia.

Nowennę pompejańską odmawiamy w jednej intencji przez cały czas jej trwania. Nie wymieniamy listy intencji, ale jedną, najlepiej precyzyjną i konkretną prośbę.

Różaniec – czym jest i jak się na nim modlić?

Każdy widział różaniec, lecz nie każdy umie się nim posługiwać :) Zatem przypomnijmy ogólne założenia, o co pyta wiele osób nie znających zbyt dobrze różańca.

 1. Różaniec składa się z trzech części (radosna, bolesna i chwalebna). W 2002 r. Jan Paweł II dodał część światła, której nie musimy odmawiać w nowennie pompejańskiej (chociaż warto! –  więcej…).
 2. Każda część różańca liczy 5 tajemnic – wymienione są one niżej.
 3. Z kolei każda tajemnica to jedna dziesiątka różańca. Tajemnice te rozważamy modląc się na danej dziesiątce.
 4. Tak więc policzmy: 3 części x 5 tajemnic daje 15 dziesiątek do odmówienia codziennie w nowennie pompejańskiej.

A teraz po kolei, nowenna pompejańska krok po kroku przez 54 dni. 

 1. Najpierw żegnamy się znakiem krzyża.
 2. Potem podajemy intencję i mówimy: „Ten różaniec odmawiam na Twoją cześć, Królowo Różańca świętego”.
 3. Teraz czas na modlitwy początkowe różańca (Wierzę w Boga, Ojcze nasz, 3 Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu) – odmawiamy jeden raz, na początku nowenny w danym dniu.
 4. Następnie odmawiamy różaniec – piętnaście tajemnic. UWAGA! Nie trzeba ich odmawiać na raz, można podzielić np. tak, ze rano modlimy się tajemnicami radosnymi, w południe tajemnicami bolesnymi, a wieczorem – chwalebnymi.
 5. Po skończeniu każdej części różańca modlimy się krótką modlitwą (błagalną lub dziękczynną) – są one wymienione niżej.
 6. Na samym końcu modlimy się modlitwą „Pod Twoją obronę” oraz trzy razy z ufnością i wiarą mówimy: „Królowo Różańca świętego, módl się za nami!”

Modlitwy błagalne i dziękczynne w nowennie pompejańskiej

Modlitwy końcowe w trakcie części błagalnej – modlimy się tą modlitwą przez pierwsze 27 dni nowenny.

Pomnij o miłosierna Panno Różańcowa z Pompejów, jako nigdy jeszcze nie słyszano, aby ktokolwiek z czcicieli Twoich, z Różańcem Twoim, pomocy Twojej wzywający, miał być przez Ciebie opuszczony. Ach, nie gardź prośbą moją, o Matko Słowa Przedwiecznego, ale przez święty Twój różaniec i przez upodobanie, jakie okazujesz dla Twojej świątyni w Pompejach wysłuchaj mnie dobrotliwie. Amen.

Modlitwy końcowe w trakcie części dziękczynnej – modlimy się tą modlitwą przez drugie 27 dni nowenny.

Cóż Ci dać mogę, o Królowo pełna miłości? Moje całe życie poświęcam Tobie. Ile mi sił starczy, będę rozszerzać cześć Twoją, o Dziewico Różańca Świętego z Pompejów, bo gdy Twojej pomocy wezwałem, nawiedziła mnie łaska Boża. Wszędzie będę opowiadać o miłosierdziu, które mi wyświadczyłaś. O ile zdołam będę rozszerzać nabożeństwo do Różańca Świętego, wszystkim głosić będę, jak dobrotliwie obeszłaś się ze mną, aby i niegodni, tak jak i ja, grzesznicy, z zaufaniem do Ciebie się udawali. O, gdyby cały świat wiedział jak jesteś dobra, jaką masz litość nad cierpiącymi, wszystkie stworzenia uciekałyby się do Ciebie. Amen.

Tajemnice różańcowe w nowennie pompejańskiej

Część pierwsza — Tajemnice Radosne

 1. Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie
 2. Nawiedzenie świętej Elżbiety
 3. Narodzenie Pana Jezusa
 4. Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni
 5. Odnalezienie Pana Jezusa w świątyni

Część druga — Tajemnice Światła (nie obowiązkowe)

 1. Chrzest Pana Jezusa w Jordanie
 2. Objawienie się Pana Jezusa w Kanie Galilejskiej
 3. Głoszenie królestwa i wzywanie do nawrócenia
 4. Przemienienie Pańskie na górze Tabor
 5. Ustanowienie Eucharystii

Część trzecia — Tajemnice Bolesne

 1. Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu
 2. Biczowanie Pana Jezusa
 3. Cierniem ukoronowanie Pana Jezusa
 4. Dźwiganie krzyża na Kalwarię
 5. Ukrzyżowanie i śmierć Pana Jezusa

Część czwarta — Tajemnice Chwalebne

 1. Zmartwychwstanie Pana Jezusa
 2. Wniebowstąpienie Pana Jezusa
 3. Zesłanie Ducha Świętego
 4. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
 5. Ukoronowanie Maryi na Królową nieba i ziemi

480 komentarzy

 • dziękuję. już znalazłam odpowiedź

 • Proszę o pomoc. Chcę rozpocząć Nowennę i nie do końca zrozumiałam -część różańca np.radosna to cały różaniec? czyli trzeba modlić się 3 razy dziennie po 5 dziesiatek. ? Chociaż wydaje się być wyjaśnione dokładnie to nadal mam z tym problem.

  • Dokładnie tak właśnie to rozumiem. Codziennie odmawiamy 3 całe części różańca czyli w sumie 15 dziesiątek. Raz dziennie odmawiamy „początek” (Wierzę w Boga, Ojcze nasz, 3 Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu), dodatkowo modlitwy końcowe.
   Życzę wytrwałości :-) Ja też planuję zacząć od jutra i mam nadzieję, że Matka Nasza pomoże mi wytrwać, bo najbardziej obawiam się przerwania z powodu braku czasu.

   • Martusia tak jak pisałam Matka Boska nie dała mi wczoraj przerwać Nowenny, a może mąż. Któż to wie? ;) Trzymam za was kciuki dziewczyny. Ja czekałam 2tyg na 15sierpnia aby rozpocząć 54-dniową intencję. Beatko i Martusiu 26sierpnia już nie daleko. Warto poczekać na Święto Matki Boskiej Częstochowskiej. Do tego czasu możecie odmawiać jeden różaniec dziennie. Ale ostateczną decyzję pozostawiam Wam.

  • Beata – tak, modlisz się 3 x po 5 dziesiątek. Możesz dołączyć tajemnicę światła i wtedy jest to 4 x po 5 dziesiątek

 • Beatko 3 różańce. Niektózi odmawiają 4 – dodatkową tajemnicę światła stworzoną przez Jana Pawła II tuż po tajemnicy radosnej, a przed bolesną. Ja zaczęłam swoją pierwszą nowennę z 3. Jeden różaniec zajmuje mi około 35-40minut. Miałam wczoraj bardzo zajęty dzień i o 20.00 byłam tak zmęczona że się załamałam. Myślałam że nie dam rady odmówić 3 różańców. Mówiłam – nie dam rady. Usłyszał to mój mąż i powiedział – kochanie dasz radę, jeśli chcesz to ci pomogę. Jak mi się miło zrobiło bo mój mąż jest niewierzący i gdy przymierzałam się do Nowenny Pompejańskiej odradzał mi mówił że to nic nie da i szkoda mojego czasu. I dzięki niemu dałam radę. Nie przyłączył się i nie wiem czy jest świadom tego co powiedział. Tak sobie myślę że to cud. Kolejny znak. Bo przecież to do niego niepodobne. Zastanawia mnie kto przemówił za pośrednictwem mojego męża? Bóg czy Maryja? To wspaniałe doświadczenie. Chciałabym żeby to były słowa mojego męża, ale to był by jeszcze większy cud. Kochani najważniejsze to wytrwać. Bywają gorsze dni ale nie należy się poddawać.

 • Długo zwlekałam z odmawianiem N.P. ale zaczęłam 19.08.i mam nadzieję że wytrwam w Tej modlitwie .Od 19 .02 .14.odmawiam też Modlitwy Szczęścia /odmawia się je przez rok/ też polecam

 • Dziękuję kochani za podpowiedzi. To że tu jesteście do dla mnie już jest wsparcie i motywacja. Nie czuję się tak samotna….w swoich problemach…jeszcze nie zaczęłam Nowenny …dzisiaj przeczytałam komentarze i podpowiedzi więc pora zacząć…

 • Syl4o dziękuję za szczegółową odpowiedź. Może rzeczywiście zacznę 26 sierpnia w Święto Matki Boskiej Częstochowskiej tak jak podpowiadasz zwłaszcza że teraz mam nerwowy czas bo przeprowadzka…a 26 -tego zaczęłabym w nowym miejscu

  • Cieszę się że mogłam pomóc. Życzę Ci mnóstwo szczęścia na nowym miejscu zamieszkania <3

   • Dzięki.Mam nadzieję że będzie lepiej w nowym miejscu choć to nie jest docelowe mieszkanie- mam nadzieję że wrócę do nowo wybudowanego domu jak odbuduję sakramentalne małżeństwo-przerwane w zły sposób przez rozwód-jak teraz patrzę w sposób nie do końca przemyślany,mam nadzieję że modlitwa pomoże przemyśleć wszystko na nowo, Matka Boska udzieli wsparcia…i będzie tak jak ma być…gdyż ja tego nie wiem teraz..

   • Beato, jutro jest Święto Maryi Królowej, kiedy Kosciół odnawia poswięcenie sie Niepokalanemu Sercu Maryi. Moze to święto z jednoczesnym odnowieniem poswięcenia oraz rozpoczęciem Nowenny będzie odpowiednim momentem.

 • Marta rozpoczęłaś Nowennę? ja jak nie zacznę dzisiaj to tak jak podpowiedziała Syl4o w Święto Matki Boskiej Częstochowskiej a do tego czasu różaniec…

  • Beatko rozpoczęłam Nowennę wczoraj i myślałam o Tobie czy Ty też rozpoczęłaś swoją ;) Syl4o ja rozpoczęłam w środę i byłam też na mszy z Nowenną jak to w środę. Pomyślałam, że to też dobry dzień :) Zakończę 12 października w Niedzielę Papieską. Też miesiąc Maryjny.
   W środę wstałam o 6:00 rano żeby się pomodlić, a dzisiaj planowałam modlitwę jak najmłodsze dziecię pójdzie spać przez dzień, a niespodziewanie musiałam odwieźć sąsiadkę do szpitala w tym czasie i już martwiłam się kiedy odmówię, bo wieczorem po prostu padam ze zmęczenia. Czułam jednak obecność Matki Najświętszej i wiecie co miałam tyle czasu w tym szpitalu, że całą Nowennę odmówiłam nawet modlitwę końcową pamiętałam, bo jest bardzo podobna do modlitwy św. Bernarda. Życzę wytrwałości i dziękuję za wsparcie.
   Syl4o niesamowite z tym Twoim mężem, naprawdę. Ja modlę się o nawrócenie mojego. Czuję, że zły będzie u nas robił wszystko, żebym nie dała rady, ale tym bardziej będę się starać. Z Panem Bogiem :)

 • Kochani tak się długo zabierałam raz przerwałam po 10 dniach bo w trakcie zasnęłam i zostawiłam dzisiaj byłby 5ty dzień ale wczoraj zasnęłam i dzisiaj zaczynam ponownie nie odpuszczę . Z Panem Bogiem

 • Marto ja tez mialam wstawac wczesniej, o 6 wstaje normalnie wiec 5:30,Dobrze ze ten tydzien mialam labe w pracy i chodzilam na ktora chcialam, bo moj Aniol Stroz nie mogl mnie dobudzic, ale wie ze mam ciezkie noce, wiec moze temu pozwalal mi spac do 9:)

 • Jutro kończę pierwszą Nowennę z sześciu, które odmawiamy. Musze przyznać, że Matuchna Nasza błogosławi mi w tym odmawianiu, bo daję radę.
  Dario, ja jak muszę wstać o jakiejś konkretnej porze to zawsze modlę się do Dusz w Czyśćcu cierpiących. Jeszcze nigdy mnie nie zawiodły, zawsze obudzą ;)
  Mam nadzieję, że Nasza Matka wysłucha błagań nas wszystkich odmawiających Nowennę. Życzę tego każdemu z osobna całym sercem.
  Anno oby Twoje trzecie podejście było owocne :)

 • Witajcie. Ją zaczęłam 26 sierpnia w dzień św Matki Boskiej czestochowskiej.Przypadek, dziś dopiero sie dowiedziałam. Moja wiara jest chwiejna, ogarniania mnie wiele wątpliwości, ale szukam drogi do Pana. Może to niE przypadek że trafiłam zupełnie nie chcący na ta stronę i postanowiłam spróbować. Narazie idzie mi całkiem nieźle, a rzadko sie modle od jakiegoś czasu, kościół odwiedzam mało regularnie ale przynajmniej nie jak kiedyś tylko w święta. Jednak tam gdzieś głęboko brakuje mi wiary i poczucia bezpieczeństwa. Zaczynam. Polecam aplikacje na androida nowenna pompejanska. A teraz zaczynam pierwsza tajemnicę.

 • Czy Nowennę pompejańską mogą odmawiać osoby wyznania prawosławnego

 • I jeszcze jedno pytanie: czy intencja może być taka: „żeby odeszły ode mnie bezpowrotnie wszystkie choroby”, czy też należy w intencji wskazać jedną z niestety kilku chorób, które mi dokuczają

Dodaj komentarz