Jak odmawiać nowennę pompejańską?

Nowenna pompejańska

Nowenna pompejańska krok po kroku

Nowenna pompejańska zwana jest nowenną nie do odparcia z tego powodu, ponieważ Matka Boża dała obietnicę, że każdy, kto odmówi przez 54 dni różaniec modląc się o konkretną łaskę, ten ją otrzyma.Objawienie Matki Bożej z tą obietnicą zostało opisane przez bł. Bartola Longa i możesz przeczytać je tutaj.

Jeśli potrzebujesz pomocy – módl się tą nowenną! Zaproś do tej modlitwy innych! Podziel się otrzymanymi łaskami!

Jak odmawiać nowennę pompejańską?

To proste! Przez 54 dni odmawiamy codziennie 15 tajemnic różańca modląc się w jednej intencji oraz dodając do „standardowych” modlitw różańca kilka krótkich modlitw początkowych i końcowych.

Aby się nie pogubić, warto zaznaczyć sobie w kalendarzu dni rozpoczęcia i zakończenia nowenny wraz z dniami przejścia części błagalnej (pierwsze 27 dni) w dziękczynną (drugie 27 dni).

Poniżej przedstawiamy krótkie instrukcje różańca i nowenny pompejańskiej.

Jeśli masz jakieś wątpliwości, zajrzyj do tego poradnika „Najczęstsze pytania„!

Różaniec – czym jest i jak się na nim modlić?

Każdy widział różaniec, lecz nie każdy umie się nim posługiwać. Zatem przypomnijmy, czym jest modlitwa różańcowa.

 1. Różaniec składa się z trzech części (radosna, bolesna i chwalebna). W 2002 r. Jan Paweł II dodał część światła, której nie musimy odmawiać w nowennie pompejańskiej (chociaż warto! –  więcej…).
 2. Każda część różańca liczy 5 tajemnic – wymienione są one niżej.
 3. Z kolei każda tajemnica to jedna dziesiątka różańca. Tajemnice te rozważamy modląc się na danej dziesiątce.
 4. Tak więc policzmy: 3 części różańca x 5 tajemnic daje 15 dziesiątek do odmówienia codziennie w nowennie pompejańskiej.

Jeśli nie znasz wcale różańca i jego modlitw, to zobacz, tutaj jest wszysto wyjasnione.

Nowenna pompejańska krok po kroku 

 1. Najpierw żegnamy się znakiem krzyża.
 2. Potem podajemy intencję i mówimy: „Ten różaniec odmawiam na Twoją cześć, Królowo Różańca świętego”.
 3. Przechodzimy do modlitw początkowych różańca (Wierzę w Boga, Ojcze nasz, 3 Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu) – odmawiamy jeden raz, na początku nowenny w danym dniu.
 4. Następnie odmawiamy różaniec – piętnaście tajemnic (15 dziesiątek) – nie musisz wszystkich na raz.
 5. Po skończeniu różańca modlimy się krótką modlitwą (błagalną lub dziękczynną – zobacz niżej). Wystarczy tę modlitwę odmówić raz na dzień, na końcu różańca.
 6. Na samym końcu modlimy się modlitwą „Pod Twoją obronę” oraz trzy razy z ufnością i wiarą mówimy: „Królowo Różańca świętego, módl się za nami!”

Modlitwy błagalne i dziękczynne w nowennie pompejańskiej

Modlitwy końcowe w trakcie części błagalnej – modlimy się tą modlitwą przez pierwsze 27 dni nowenny.

Pomnij o miłosierna Panno Różańcowa z Pompejów, jako nigdy jeszcze nie słyszano, aby ktokolwiek z czcicieli Twoich, z Różańcem Twoim, pomocy Twojej wzywający, miał być przez Ciebie opuszczony. Ach, nie gardź prośbą moją, o Matko Słowa Przedwiecznego, ale przez święty Twój różaniec i przez upodobanie, jakie okazujesz dla Twojej świątyni w Pompejach wysłuchaj mnie dobrotliwie. Amen.

Modlitwy końcowe w trakcie części dziękczynnej – modlimy się tą modlitwą przez drugie 27 dni nowenny.

Cóż Ci dać mogę, o Królowo pełna miłości? Moje całe życie poświęcam Tobie. Ile mi sił starczy, będę rozszerzać cześć Twoją, o Dziewico Różańca Świętego z Pompejów, bo gdy Twojej pomocy wezwałem, nawiedziła mnie łaska Boża. Wszędzie będę opowiadać o miłosierdziu, które mi wyświadczyłaś. O ile zdołam będę rozszerzać nabożeństwo do Różańca Świętego, wszystkim głosić będę, jak dobrotliwie obeszłaś się ze mną, aby i niegodni, tak jak i ja, grzesznicy, z zaufaniem do Ciebie się udawali. O, gdyby cały świat wiedział jak jesteś dobra, jaką masz litość nad cierpiącymi, wszystkie stworzenia uciekałyby się do Ciebie. Amen.

Tajemnice różańcowe wg kolejności w nowennie pompejańskiej

Część pierwsza — Tajemnice Radosne

 1. Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie
 2. Nawiedzenie świętej Elżbiety
 3. Narodzenie Pana Jezusa
 4. Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni
 5. Odnalezienie Pana Jezusa w świątyni

Część druga — Tajemnice Światła (nie obowiązkowe)

 1. Chrzest Pana Jezusa w Jordanie
 2. Objawienie się Pana Jezusa w Kanie Galilejskiej
 3. Głoszenie królestwa i wzywanie do nawrócenia
 4. Przemienienie Pańskie na górze Tabor
 5. Ustanowienie Eucharystii

Część trzecia — Tajemnice Bolesne

 1. Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu
 2. Biczowanie Pana Jezusa
 3. Cierniem ukoronowanie Pana Jezusa
 4. Dźwiganie krzyża na Kalwarię
 5. Ukrzyżowanie i śmierć Pana Jezusa

Część czwarta — Tajemnice Chwalebne

 1. Zmartwychwstanie Pana Jezusa
 2. Wniebowstąpienie Pana Jezusa
 3. Zesłanie Ducha Świętego
 4. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
 5. Ukoronowanie Maryi na Królową nieba i ziemi

1 326 komentarzy na temat “Jak odmawiać nowennę pompejańską?

 1. Witam! Odmówiłem jednego dnia nowennę – w sensie za jeden dzień. Szkopuł w tym że zapomniałem po każdej części różańca odmawiać „Pod Twoją obronę” i kapnąłem się z tym dopiero jak skończyłem odmawiać ostatnią część. Wtedy odmówiłem cztery razy „Pod Twoją obronę” i resztę niezbędnych modlitw. Czy ten dzień zostanie mi zaliczony czy muszę zaczynać od początku? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź!

 2. Witam! Czy można jednego dnia odmawiać trzy tajemnicę, jeśli mi się nie chce, a drugiego cztery, jeśli mi się chce?
  Czy po każdej dziesiątce prócz „Chwała Ojcu i Synowi” MUSZĘ odmawiać dodatkowo „O mój Jezu”?
  O czym mam rozmyślać podczas dziesiątek? O życiu Jezusa? Mogę w tych rozmyślaniach odnosić Jego życie do własnego lub do współczesnych czasów? Odmawiam nowennę czwarty dzień, a przewijają mi się te same myśli podczas rozmyślania lub co gorsza żadne i zaczyna się „klepanie”. Może jakieś wskazówki co do rozmyślań? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

  • w internecie jest sporo przeróżnych rozważań różańcowych, ja sobie kilka wydrukowałem i po zapowiedzi konkretnej tajemnicy (w czasie odmawiania różańca) czytałem dane rozważanie do niej przypisane, a potem już modląc się rozważałem je w myślach.
   co do „O mój Jezu” ja odmawiam albo to albo „O Maryjo bez grzechu poczęta…”
   jest jeszcze coś takiego jak różaniec z dopowiedzeniami to pewnie pomaga w skupieniu i medytacji, ale nie próbowałem

 3. Witam wszystkich mam dwa pytania : otóż jak to jest z tymi dniami czy wg.Was jeśli ktoś nie odmówił nowenny danego dnia do końca ale się spóżnił 30 min po północy to musi odmówić od początku czy może kontynułować? i druga rzecz czy tajemnice światła też trzeba odmawiać? bo słyszałem że nie trzeba gdyż tajemnicę światla wprowadził nasz Ojciec Święty Jan Paweł II więc jak to idzie? na niektórych stronach piszą że nie trzeba inne że trzeba a co do dnia to nie wiem czy od 00:00 do 24:00 czy dzień jest wtedy kiedy się budzę i idę spać?

  • To zależy, kiedy Twój dzień się kończy. Jak chodzisz spać po północy, to dla Ciebie dalej jest np. piątek. Wiele osób dopiero się zabiera za nowennę piątkową. Tajemnice Światła nie są obowiązkowe, mogą być też wymienne z Radosnymi, np. w Wielki Piątek, no wiesz, na wyczucie.Tu nie chodzi o regułki i przepisy, nie jesteśmy faryzeuszami:-).

 4. Dzien dobry mam pytanie, zapomnialem przeczytac, tytuł tajemnic. Wymieniłem tylko części (radosna, bolesna, chwalebna). Czy moge kontynuowac, czy zaczac of poczatku.
  Dziekuje.

 5. Dzień dobry :) Fajnie, że mogę się wypowiedzieć w jakiejś społeczności! Ostatnio mam cięższy okres, jeden z tych z cyklu „jak się coś wali na głowę to wszystko naraz”, w dodatku w sprawach prywatnych jest mały kryzys. Na Nowennę Pompejańską trafiłam przypadkiem w komentarzach do filmiku, który oglądałam. Za mną już 4 dni :) Nie jest łatwo, nie odmawiam wszystkiego naraz, część przy obowiązkach domowych, część jadąc tramwajem.. Zdarza się, że się zgubię, zamyślę, więc zaczynam chociaż tę cząstkę od nowa. Wytrwam. Prosząc o łaski trzeba dać coś od siebie :)

 6. Witam
  Na twoją intencję też szybciutko odmówiłam dziesiąteczkę (Przemienienie na górze Tabor). Nie tylko kilka lat lecz jeszcze całą wieczność będzie się twoja mama mogła cieszyć życiem w Bogu. Życzę ci wytrwałości i determinacji w modlitwie, reszty Pan sam dokona. Ja już niedługo kończę swoją nowennę, wcześniej tylko sporadycznie odmawiałam różaniec, a teraz uważam, że to piękna i najprostsza modlitwa
  Aneta

Dodaj komentarz

Facebook IconYouTube IconTwitter IconNowa gazeta o różańcuNowa gazeta o różańcu
Więcej w Nowenna pompejańska
Ile różańców w nowennie pompejańskiej?

Do 16 października 2002 roku, kiedy to Jan Paweł II ogłosił Tajemnice światła, katolicki świat znał trzy tajemnicy różańcowe. A...

Zamknij