Kochani Czciciele Matki Bożej Pompejańskiej! 29 października 1872 roku to data, która wpisała się w historię nowożytnych Pompejów. Tego dnia do ubogiej wioski przybył młody adwokat z nieciekawą przeszłością: Bartolo Longo. Tak więc Kościół w Pompejach obchodzi właśnie 150-rocznicę kluczowego wydarzenia w historii miasta, sanktuarium i duchowości różańcowej, która promieniowała stamtąd na cały świat!
Bartolo Longo, kiedy pierwszy raz przyjechał do Pompejów, był kilka lat po nawróceniu. Jako „kapłan świątyni szatana” aktywnie działał przeciw Kościołowi i oddawał się seansom spirytystycznym jako medium. Po nawróceniu troskliwie zajmował się chorymi w szpitalu, rozwijał swoją praktykę adwokacką oraz wstąpił do Tercjarzy dominikańskich, gdzie pogłębiał swoją duchowość. Mimo to przeżywał wciąż poważne rozterki duchowe, które doprowadzały go na skraj obłędu i samobójstwa…
Głos z nieba i obietnica złożona Maryi
Bartolo Longo przyjechał do Pompejów w 1872 roku na prośbę Marianny de Fusco, która dzierżawiła tamtejsze ziemie chłopom. Jako adwokat otrzymał zadanie odnowienia dzierżaw. Na miejscu był przerażony stanem materialnym i duchowym rolników. Sam też popadł w kryzys wiary. Oto, co pisze sam Bartolo w „Historii sanktuarium w Pompejach” :
Pewnego dnia – a było to w październiku 1872 roku – szalała w mojej duszy burza większa niż kiedykolwiek wcześniej. Napełniał mnie głęboki smutek graniczący z rozpaczą. Wyszedłem z domu rodziny de Fusco w Dolinie i błądziłem po okolicy bezwiednie, bez celu. Tak dotarłem na miejsce zwane Arpaja, będące najdzikszym zakątkiem Doliny Pompejańskiej. […] W tym ponurym niepokoju duszy zdawało mi się, że słyszę znany głos, szepczący mi do ucha słowa, które już sam kiedyś czytałem, a które powtarzali czasem moi pobożni przyjaciele.
– Jeżeli chcesz zapewnić sobie zbawienie, rozszerzaj różaniec. Pamiętaj o obietnicy Maryi. Kto szerzy różaniec, ten nie zginie!
Tak jak piorun rozświetla burzliwą noc, tak ta myśl przeniknęła moją duszę. Szatan, który mnie miał w swojej mocy, przewidywał nadchodzącą porażkę i zacieśnił jeszcze bardziej swoje pęta wokół mnie. Nastąpiła ostatnia, rozpaczliwa walka. Wtedy ze śmiertelną trwogą podniosłem rękę i głowę ku niebu. Zawołałem do Najświętszej Panny:
– Jeżeli to jest prawdą, co obiecałaś świętemu Dominikowi, że ocalisz każdego, kto będzie propagować różaniec, to nie zginę. Nie opuszczę tej okolicy zanim nie rozszerzę twojego różańca!
I tak Bartolo zrobił. Pozostał w Pompejach do końca życia 🙂
Zatrzymajmy się przy nazwie Arpaia. Pochodzi ona od słowa harpia, które określa mitologiczne demony porywające dzieci i dusze oraz uosabiające gwałtowne porywy wiatru. W miejscu, gdzie dokonał się ten kluczowy zwrot w życiu Bartola Longa, na obecnej via Arpaia w Pompejach, stoi pamiątkowy monument ze słowami obietnicy o szerzeniu różańca, złożonej przez autora tej książki.
Co Pompeje i Bartolo dali sobie nawzajem?
Każdemu polecam tę wspaniałą lekturę, jaką jest „Historia sanktuarium w Pompejach” – zob. tutaj – w niej bł. Bartolo odsłania swoją duszę i pokazuje, jak wspaniale Boża łaska objawiła się w wielkich dziełach duchowych i miłosierdzia. Po tej walce z szatanem, Bartolo Longo pozostaje w Pompejach, aby dosłownie rozpowszechniać różaniec: najpierw wśród rolników, potem na cały świat! Czyni to wytrwale przez kolejne lata. W 1875 roku przywozi obraz Matki Bożej Pompejańskiej. Następnie zbudował sanktuarium pompejańskie, napisał nowennę pompejańską, suplikację i wiele nabożeństw, jak np. miesięczne nabożeństwo do św. Józefa. Także to Bartolowi Longo zawdzięczamy, że Pompeje mają obecną formę administracyjną, jako niezależne miasto. Tak więc Nowe Pompeje, które powstały dzięki właśnie bł. Bartolowi obok ruin starożytnego miasta, mają w centrum przepiękną bazylikę ku czci Matki Bożej Pompejańskiej.
Co powinniśmy wiedzieć o bł. Bartolu Longo?
Przede wszystkim to, że to on jest autorem nowenny pompejańskiej. Ale – jak wskazałem wyżej – napisał wiele innych modlitw, które szczegółowo opisałem w cyklu „Duchowość pompejańska” w „Królowej Różańca” – zob. tutaj.
Polecam wam dwa filmy o bł. Bartolu Longo, które przygotowywałem: jeden to adaptacja włoskiego filmu fabularnego „Różaniec i miłosierdzie”, a drugi film dokumetalny „Tajemnica nowenny pompejańskiej” realizowałem już sam. Ten drugi można obejrzeć na Youtube (zob. niżej).
Napisałem też książkę biograficzną „Od kapłana szatana do apostoła różańca” oraz wydałem obszerniejszą biografię pt. „Bartolo Longo. Miłosierdzie, które zmienia historię„.
I w końcu zajrzyjcie do sekcji „Biblioteczka pompejańska” – znajdziecie w niej książki, filmy, audiobooki o bł. Bartolu, a także jego dzieła! Zobacz: Książki, Modlitewniki, Obrazy, Nagrania itd.
Historia Sanktuarium w Pompejach Bartolo Longo
Nowenna pompejańska, Sanktuarium w Pompejach, Obraz Matki Bożej Pompejańskiej… Nie mielibyśmy tego bez Bartola Longo! Pozycja obowiązkowa dla każdego czciciela różańca. Jeśli chcesz poznać, kim był Bartolo Longo i o czym pisał, powinieneś poznać jego wielkie, poruszające dzieło życia. "Historia sanktuarium w Pompejach" to opis błogosławieństw i przewodnictwa Matki Bożej Pompejańskiej - tego, jak opuszczone i biedne Pompeje zamieniły się w kwitnące wiarą i miłosierdziem miejsce, z którego łaski zaczęły promieniować na cały świat!
Film o bł. Bartolu Longo
Oto druga część tryptyku „Tajemnica nowenny pompejańskiej”– więcej o fimie na www.film.rozaniec.info Jest to trzyczęściowa seria o nowennie pompejańskiej i różańcu. Film powstał dzięki zaangażowaniu naszych licznych darczyńców, którzy zobowiązali się wesprzeć projekt przed jego powstaniem. Dziękujemy Wam serdecznie!
Modlitwa o kanonizację bł. Bartola Longo
Kochani! Tak wielu modli się nowenną pompejańską, a nawet nie wie, że jej autorem jest Bartolo Longo. Jesteśmy mu winni „przysługę” – pomódlmy się modlitwą o kanonizację bł. Bartola Longo. W tej modlitwie prośmy o łaski dla siebie i cud potrzebny do uznania świętości bł. Bartola.
Boże, Ojcze miłosierdzia, wielbimy Cię za to, że dałeś historii ludzkości bł. Bartola Longa, żarliwego Apostoła Różańca i świetlany przykład świeckiego głęboko zaangażowanego w ewangeliczne świadczenie wiary i miłości. Dziękujemy Ci, Boże, za jego niezwykłą duchową podróż, jego prorocze intuicje, niestrudzone wysiłki na rzecz najbiedniejszych i odrzuconych, za pobożność, z jaką służył Twojemu Kościołowi i zbudował nowe miasto miłości w Pompejach. Prosimy Cię, spraw, by bł. Bartolo Longo został wkrótce zaliczony do grona Świętych Kościoła powszechnego, tak, by każdy mógł naśladować go jako wzór życia i otrzymywać łaski za jego wstawiennictwem. Amen
Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o bł. Bartolu Longo?
…zależy, czego szukamy! Polecam Ci stronę dedykowaną bł. Bartolowi: www.bartolo-longo.pl – gdzie znajdziesz wiele cennych informacji. Poza wyżej wymienionymi książkami, zapraszam Cię też do serii nagrań o bł. Bartolu!
Bartolo Longo. Historia nawrócenia – od kapłana szatana do apostoła różańca
W Polsce utarła się opinia, że bł. Bartolo Longo był satanistą – czy tak było naprawdę? Dlaczego stracił wiarę? Jak długo trwał w spirytyzmie? Kiedy nawrócił się i w jakich okolicznościach? Odkąd został apostołem różańca i jak trafił do Pompejów? I wiele, wiele innych tematów!
Bartolo Longo przyjeżdża do Pompejów (3)
Fragment książki „Bartolo Longo. Od kapłana szatana do apostoła różańca”
Konferencja o bł. Bartolu Longo
I w końcu nasza wpis jako audycja:
Dziękuję za uwagę!
…i zapraszam Cię do wspierania mnie na Patronite. Dzięki temu będziemy mieli jeszcze więcej interesujących treści w tematyce pompejańskiej. Zapraszam Darczyńców tutaj: https://patronite.pl/krolowa-rozanca-swietego
Marek Woś, Fundacja Królowej Różańca Świętego – www.pkrs.org.pl
Zobacz podobne wpisy:
Budowa kościoła w Pompejach – Maj 1876
Matka Boża Pompejańska w Łomży – Zaproszenie
Obrazki z Nowenną Pompejańską za darmo!
Medalik pompejański