Kochani Czciciele Matki Bożej Pompejańskiej! Mamy dla wasz wspaniałą wiadomość: w sobotę 30 lipca 2022 roku w parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Barlinku zostaną zainstalowane relikwie bł. Bartola Longo, naszego patrona i autora nowenny pompejańskiej!
W tej parafii działa Apostolat Nowenny Pompejańskiej. Dzięki aktywności grupy, 7 grudnia 2021 roku w kościele poświęcono kopię obrazu Matki Bożej Pompejańskiej – pisałem o tym tutaj. Dalszym pragnieniem parafian stało się posiadanie relikwii bł. Bartola, autora nowenny pompejańskiej. Wynika to z przekonania, że bł. Longo jest patronem na dzisiejsze czasy.
Bartolo Longo – święty na nasze czasy
Ten w młodości walczący z Kościołem zagorzały antyklerykał i spirytysta, po nawróceniu i oddaniu się modlitwie różańcowej, został naznaczony przez Opatrzność do czynienia wielkich dzieł w Pompejach. To z inicjatywy Bartola Longo powstało przepiękne sanktuarium pompejańskie i wspaniałe dzieła miłosierdzia skierowane do ubogich, więźniów i ich rodzin. Ponadto jest on autorem wielu książek i nabożeństw związanych z różańcem, a także nowenny pompejańskiej, pobłogosławionej przez Leona XIII, Papieża Różańca.
W odpowiedzi na żywy kult, ks. abp. Tommaso Caputo, Delegat Papieski w Sanktuarium w Pompejach, przekazał relikwie pierwszego stopnia bł. Bartola. Uroczystość instalacji relikwii rozpocznie się od różańcowego nabożeństwa sobót o godzinie 17, po którym odbędzie się Msza święta o godz. 18, pod przewodnictwem ks. Roberta Kosa, proboszcza barlinieckiej parafii.
Nasze dziękczynienie za 20 lat nowenny pompejańskiej
Sobotnie nabożeństwo w Bartlinku wpisuje się w cykl nabożeństw dwudziestu sobót, które odbywają się w parafiach w Polsce. Nabożeństwo sobót historycznie sięga XVII wieku, a szczególny jego rozkwit nastąpił we Włoszech w 2. połowie XIX wieku, właśnie dzięki zaangażowaniu bł. Bartola i jego publikacji „Nabożeństwo dwudziestu sobót”. Jak podkreślił Jan Paweł II w „Liście o różańcu”, metoda odmawiania różańca zaproponowana przez Błogosławionego „pogłębiła ducha medytacyjnego i kontemplacyjnego różańca”.
Na 2022 rok przypada 20. Jubileusz Roku Różańca, a także 20 lat szerzenia nowenny pompejańskiej oraz kultu bł. Bartola Longo w Polsce. Pragnąc podziękować Bogu za ten czas łask, 20 parafii, gdzie znajdują się relikwie bł. Bartola, włączyło się w nabożeństwo 20 sobót w duchu dziękczynnym. Co sobotę w kolejnej parafii odbywa się nabożeństwo różańcowe z medytacją jednej tajemnicy w opracowaniu bł. Bartola Longo i Msza świętą. Dzięki transmisjom w internecie, w nabożeństwo włącza się wielu świeckich. Obejrzysz je tutaj: https://soboty.krolowa.pl/informacje/files/tag-transmisja.html
Transmisja z Barlinka i inne informacje:
👀 Aby oglądać transmisję na Youtube z naszych sobót, proszę o subskrybowanie naszego kanału na Youtube: https://www.youtube.com/c/1rosemaria?sub_confirmation=1
👉🏼 Jeśli chcesz otrzymywać nabożeństwo 20 sobót na swój e-mail, dołącz tutaj: https://nowenny.pl/nabozenstwo-pierwszych-sobot-rozanca
30 lipca zaczynamy serię nabożeństw z rozważaniami tajemnic bolesnych. Można dołączyć najpóźniej do tego dnia!
Czym jest nasze pompejańskie nabożeństwo?
Jak pisałem na tej stronie, od 21 maja do 1 października przez 20 sobót odmawiamy różaniec ze szczególnym rozważaniem jednej tajemnicy różańca. Rozważania, z których będziemy korzystać, zostały napisane przez bł. Bartola Longo, autora nowenny pompejańskiej, w książce „Nabożeństwo 20 sobót„.
Intencje, w jakich się modlimy, są dwie główne: dziękczynne (za cztery ważne jubileusze) oraz błagalne (intencje własne oraz o dalsze rozpowszechnenie nowenny pompejańskiej w Polsce).
Dziękujemy za:
- 20-lecie Listu o różańcu przez Jana Pawła II
- 20-lecie nowenny pompejańskiej w Polsce
- 20 lat rozpowszechniania kultu Bartola Longa
- 10 lat czasopisma „Królowa Różańca Świętego”, które od początku rozpowszechnia duchowość pompejańską
Marek Woś. Fundacja KRŚ
Zobacz podobne wpisy:
Małgorzata: Jest siła i moc i radość
Budowa kościoła w Pompejach – Maj 1876
Obrazki z Nowenną Pompejańską za darmo!
Medalik pompejański