Każdy kto czytał „Cuda i łaski” autorstwa bł. Bartola Longa wie, jaki obraz nędzy i rozpaczy prezentowały Pompeje przed półtora wiekiem. Miasteczko, które jak się okazuje, uzyskało prawa miejskie równe 150 lat temu, podlegało pod trzy prowincje. Panował tu chaos organizacyjny i prawny. Mieszkańcy jednej ulicy mogli podlegać pod różne prowincje, co bardzo komplikowało np. zawieranie małżeństw.
Właśnie dzięki pracy m.in. Bartola uregulowano wiele drażliwych kwestii społecznych. Miasto pamięta o nim, tak więc okrągłą rocznica to okazja do wielu sympozjów, wystaw i inicjatyw, które koncentrują się wokół jego postaci.
Inni zasłużeni obywatele miasteczka zwracali raczej uwagę na starożytne Pompeje, np. na badania archeologiczne, niż na rozwiązywanie bieżących problemów społecznych.
Skoro o liczbach, dowiedzieliśmy się, że tegoroczny pompejanski październik jest najcieplejszy od 250 lat. Rzeczywiście, temperatury tu takie jak podczas polskiego lipca.
I na koniec, w godle nowych Pompejów znajduje się krzyż i różaniec. Widać nie dotarły tu jeszcze polityczna poprawność i dyktat mniejszości 😉
Zobacz podobne wpisy:
Obrazki z Nowenną Pompejańską za darmo!
Medalik pompejański