Kochani, mnóstwo osób zna nowennę pompejańską, ale spora część z nich nie wie, kto jest jej autorem. Od 20 lat staramy się informować o bł. Bartolu Longo, jednak dla wielu osób jest on postacią wciąż anonimową. Dziś, 5 października, Kościół obchodzi jego święto. Poznajmy więc powody, dla którego powinniśmy poznać Bartola Longo!
Powód 1. Bartolo Longo jest autorem nowenny pompejańskiej. Tak, to on, a nie Matka Boża czy Fortunatina Agrelli. To Bartolo Longo napisał nowennę nie do odparcia i otrzymał łaski za jej wstawiennictwem.
Powód 2. Bartolo Longo jest założycielem najważniejszego sanktuarium różańćowego na świecie. Sanktuarium w Pompejach jest najwyższe rangą, ponieważ podlega bezpośrednio papieżowi.
Powód 3. To Bartolo Longo przywiózł obraz Matki Bożej Pompejańskiej do (wtedy jeszcze ) wioski Pompeje. Wizerunek dzięki jego staraniom stał się największą ozdobą sanktuarium i jest znany na całym świecie.
Powód 4. W Liście o różańcu Jan Paweł II nie wymienia żadnego innego świętego, związanego z różańcem, jak właśnie Bartola Longo. Także Rok różańca wypływa z inspiracji dziełami pompejańskimi Bartola Longo
Powód 5. Historia nawrócenia Bartola jest niezwykła i niebywale inspirująca. W młodości był okultystą i spirytystą, napisał po latach, że był „kapłanem świątyni szatana”. Jednak z Bożą pomocą nawrócił się i został powołany do czynienia wspaniałych dzieł miłosierdzia, został też apostołem różańca!
Powód 6. Bartolo Longo należy do największych świętych związanych z różańcem. Obok św. Dominika, bł. Alana de Rupe, bł. Pauliny Jaricot – jest jedną z tych postaci , która wpłynęła na sposób, w jaki modlimy się na różańcu. Podkreślił to Jan Paweł II w Liśćie Rosarium Virginis Mariae.
Powód 7. Dla nas, Polaków, bardzo ważną postacią jest św. s. Faustyna Kowalska, apostołka Miłosierdzia Bożego. Tymczasem Bartolo Longo otrzymał od Boga bliźniaczą misję szerzenia przesłania o Bożym Miłosierdziu. Widać to w jego licznych pismach i wspaniałych dziełach społęcznych w Pompejach.
Chcesz lepiej poznać bł. Bartola? – Oto moje propozycje:
Strona internetowa: od lat informacje o bł. Bartolu Longo są przedstawiane na stronie www.bartolo-longo.pl – znajdziesz tam mnóstwo przydatnych wiadomości, takze zdjęć, publikacje oraz modlitwy,
Książki: O bł. Bartolu Longo napisałem kilka lat temu książkę pt. „Bartolo Longo. Od kapłana szatana do apostoła różańca” – zob. tutaj. Z okazji święta bł. Bartola Longo pragę Ci ją serdecznie zarekomendować! Także inne publikacje o bł. Bartolu, a także wiele jego książek, w tych dniach można nabyć w bardzo atrakcyjnych promocjach! Zobacz tutaj.
Film: O bł. Bartolu przygotowałem także 40-minutowy film dokumentalny, który możesz obejrzeć na Youtube. Dzięki temu filmowi poznasz bł. Bartola Longo, zobaczysz też, jak bardzo jest czcony w sanktuarium w Pompejach!
Módlmy się o kanonizację bł. Bartola Longo prosząc o potrzebne łaski dla siebie
Oto zatwierdzona kościelnie modlitwa o kanonizację bł. Bartola Longo. Modląc się możemy prosić o jakąś szczególną łaskę dla siebie, np. uzdrowienia. Pamiętjamy, że cud potrzebny do kanonizacji możemy zgłosić za pomocą naszej strony internetowej.
Boże, Ojcze miłosierdzia, wielbimy Cię za to, że dałeś historii ludzkości bł. Bartola Longa, żarliwego Apostoła Różańca i świetlany przykład świeckiego głęboko zaangażowanego w ewangeliczne świadczenie wiary i miłości. Dziękujemy Ci, Boże, za jego niezwykłą duchową podróż, jego prorocze intuicje, niestrudzone wysiłki na rzecz najbiedniejszych i odrzuconych, za pobożność, z jaką służył Twojemu Kościołowi i zbudował nowe miasto miłości w Pompejach. Prosimy Cię, spraw, by bł. Bartolo Longo został wkrótce zaliczony do grona Świętych Kościoła powszechnego, tak, by każdy mógł naśladować go jako wzór życia i otrzymywać łaski za jego wstawiennictwem (tu wymieniamy łaskę, o którą się modlimy). Amen
Na koniec zapraszam Cię do rozwiązania Quizu o bł. Bartolu Longo
Ucz się bawiąc! 🙂 Sprawdź swoją wiedzę o twórcy nowenny pompejańskiej! Przy odpowiedziach znajdziesz uzasadnienie – fragmenty wypowiedzi bł. Bartola Longo z książki „Historia sanktuarium w Pompejach” .
Dziękuję za uwagę, Marek Woś
PS. A jeśli chcesz, zapraszam Cię do wysłuchania krótkiej konferencji o bł. Bartolu Longo i jego „Nabożeństwie 20 sobót„!
Historia Sanktuarium w Pompejach Bartolo Longo
Nowenna pompejańska, Sanktuarium w Pompejach, Obraz Matki Bożej Pompejańskiej… Nie mielibyśmy tego bez Bartola Longo! Pozycja obowiązkowa dla każdego czciciela różańca. Jeśli chcesz poznać, kim był Bartolo Longo i o czym pisał, powinieneś poznać jego wielkie, poruszające dzieło życia. "Historia sanktuarium w Pompejach" to opis błogosławieństw i przewodnictwa Matki Bożej Pompejańskiej - tego, jak opuszczone i biedne Pompeje zamieniły się w kwitnące wiarą i miłosierdziem miejsce, z którego łaski zaczęły promieniować na cały świat!
Zobacz podobne wpisy:
Budowa kościoła w Pompejach – Maj 1876
Matka Boża Pompejańska w Łomży – Zaproszenie
Obrazki z Nowenną Pompejańską za darmo!
Medalik pompejański