Nowenna pompejańska

Zawierz swój problem Maryi

Przesłanie papieża Franciszka z okazji 150. rocznicy w Pompejach

0 0 głosów
Oceń wpis

List Papieża ukazał się w „Królowej Różańca Świętego” numer 72. Zobacz tutaj. © KRŚ 2024. Tłumaczenie: Hanna Poreda.

Przesłanie papieża Franciszka z okazji 150. rocznicy przybycia wizerunku Matki Bożej Różańcowej do Pompejów

Papież Franciszek

Drogi Bracie, Arcybiskupie Tommaso Caputo, Prałacie Pompejów,

Delegacie Papieski dla Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Różańcowej,

Z radością przyjąłem wiadomość o przygotowaniach wspólnoty kościelnej w Pompejach do obchodów Roku Jubileuszowego, upamiętniającego 150-lecie przybycia czczonego wizerunku Matki Bożej Różańcowej. Cieszę się, że mogę duchowo uczestniczyć w tych obchodach i wspieram je modlitwą, prosząc o to, by maryjne sanktuarium pompejańskie było dla wszystkich miejscem odnajdywania pocieszenia i nadziei w łagodnym obliczu naszej Niebiańskiej Matki.

Tommaso Caputo

Wizerunek, który dotarł do Pompejów 13 listopada 1875 roku, przypomina nam o historii adwokata Bartola Longo – założyciela Sanktuarium. Jego wiara, na nowo odkryta po trudnym okresie, była dla niego niczym błysk światła w ciemności. Słowa, które usłyszał w głębi swej duszy: „Jeśli pragniesz zbawienia, szerz różaniec”, stały się nie tylko obietnicą, ale i misją, którą z pełnym oddaniem realizował.

Od tamtej chwili Bartolo Longo stał się apostołem Różańca, propagując jego piękno poprzez swoje pisma i liczne inicjatywy, takie jak „Piętnaście Sobót” *(zobacz przypis). Tradycja ta była inspiracją dla wielu moich czcigodnych poprzedników, od Leona XIII po św. Jana Pawła II, który na początku trzeciego tysiąclecia ogłosił Rok Różańca poprzez Apostolskie Pismo Rosarium Virginis Mariae.

Obraz Matki Bożej Pompejańskiej

Jest rzeczą opatrznościową, że jubileusz wizerunku Matki Bożej z Pompejów zbiega się z nadchodzącym Rokiem Jubileuszowym, skoncentrowanym na Jezusie – naszej nadziei. Równocześnie przypada rocznica Soboru Nicejskiego, który uwydatnił tajemnicę Boga-Człowieka w świetle Trójcy Świętej. W tym kontekście zachęcam, by na nowo odkrywać modlitwę różańcową jako narzędzie medytacji nad tajemnicami życia Jezusa, widzianymi oczami Maryi. Różaniec, prosty i dostępny dla każdego, może być ważnym środkiem nowej ewangelizacji, do której Kościół jest dzisiaj powołany.

Niech Różaniec na nowo znajdzie swoje miejsce w na­szych rodzinach i do­mach, wspierając budowanie pokoju. Dla młodych niech stanie się modlitwą pełną miłości, a nie monotonii. Dla chorych i cierpiących niech będzie pociechą, „słodkim łańcuchem wiążącym nas z Bogiem”. Tak, jak dla Bartola Longa był łań­cuchem miłości łączącym go z najmniejszymi i najbardziej potrzebującymi – szczególnie sierotami i dziećmi więźniów.

bł. Bartolo Longo

Zachęcam was, abyście z odnowionym zaangażowaniem kontynuowali misję miłosierdzia rozpoczętą przez błogosławionego Bartola Longa. To dziedzictwo, które pozostawił, jest jednym z najpiękniejszych darów duchowych dla Kościoła.

Niech Matka Boża Pompejańska wciąż przemawia do ludzkości, przypominając o drodze zgody i braterstwa. Mam nadzieję, że Jej liczni czciciele z całego świata będą coraz wierniej trwać przy Panu, niosąc świadectwo Ewangelii swoim braciom i siostrom – zwłaszcza tym najbardziej potrzebującym.

Z tymi życzeniami, wspominając z wdzięcznością moją pielgrzymkę do Pompejów w 2015 roku, przyzywam Bożego błogosławieństwa dla Ciebie, drogi Bracie, oraz dla wszystkich, którzy wezmą udział w obchodach tej rocznicy.

Z braterskim pozdrowieniem,
Rzym, Bazylika św. Jana na Lateranie, 7 X 2024 r.
Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej

*W Polsce publikacja jest znana jako „Nabożeństwo dwudziestu sobót”, Wydawnictwo Rosemaria  – przyp. red.)

Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest

Zobacz podobne wpisy:

0 komentarzy
najnowszy
najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Co o tym sądzisz? Napisz swoją opinię!x