Nowy numer „Królowej Różańca Świętego” już jest – jak zawsze aż 8 stron świadectw nowenny pompejańskiej i wiele innych! Zobacz spis treści poniżej albo obejrzyj strona po stronie na www.zobacz.krolowa.pl
Stanisława Gamrat, Matka Boża z pokrzyw
Portugalia dla przeciętnego katolika kojarzy się głównie z różańcowym Sanktuarium w Fatimie. Tymczasem obok tego cudownego miejsca są jeszcze dwa maryjne sanktuaria także związane z objawieniami Matki Najświętszej pastuszkom. Przyjrzyjmy się jednemu z tych miejsc. Oddalonemu zaledwie 2 km od Fatimy.
Być pomocnikiem Matki Kościoła – rozmowa z ks. bp Janem Glapiakiem
Ksiądz biskup Jan Glapiak urodził się 26 grudnia 1959 r. w Lesznie, sakrament chrztu otrzymał w Górce Duchownej. 24 maja 1984 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Jerzego Stroby. Odbył studia doktoranckie na Uniwersytecie Nawarry w Pampelunie. 15 listopada 2021 r. papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym Archidiecezji Poznańskiej.
Renata Sikora, Bazylika Archikatedralna św. Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu
Poznań, siedziba pierwszych władców Polski, jest jednym z ważniejszych miast na Szlaku Piastowskim. Poznańska Bazylika Archikatedralna świętych Piotra i Pawła, położona na wyspie zwanej Ostrów Tumski w Poznaniu, otoczonej korytem Warty i Cybiny, sięga samych początków chrześcijaństwa w Polsce, czyli drugiej połowy X wieku.
Agata Witkowska, Świętość może mieć różne oblicza
Historia krótkich, aczkolwiek intensywnych, żywotów chłopców z „poznańskiej piątki” uświadamia nam coś więcej niż tylko wagę edukacji na odpowiednim poziomie. To stwierdzenie trąci w sposób oczywisty banałem i dlatego warto uzupełnić je o jeszcze inną kwestię.
Andrzej Jędrzejczak, W drodze na Golgotę. Przypowieści Jezusa cz. 2
W drugiej już odsłonie nowego cyklu biblijnego, w którym zachwycamy się złożonością przypowieści Jezusa, ich symboliką i przesłaniem, zapraszam do poznania treści, jakie głosił Chrystus w drodze na Golgotę. W jednym z ostatnich rozdziałów ewangelii św. Marek przekazuje eschatologiczną i apokaliptyczną wizję, jaką przed kilkoma uczniami roztacza Jezus. Wskazuje on na nadejście Sądu Ostatecznego, dnia, w którym ponownie przyjedzie na ziemię, a uczyni to w pełni chwały. Jak wobec takiego obrazu ma się stosowanie języka przypowieści i co one oznaczają?
Marek Piotrowski, Theokotos, czyli Matka Boża
Jest wiele słów, wyrażeń i tytułów maryjnych, których używamy z przyzwyczajenia – tak, żeniemal nam spowszedniały i niekiedy nie do końca uświadamiamy sobie, co właściwie znaczą. Kilka kolejnych artykułów chciałbym poświęcić właśnie takim „oczywistym” sformułowaniom i przyjrzeć się im z bliska. Na pierwszy ogień weźmy treść pierwszego maryjnego dogmatu.
Bartłomiej Cipora, Maryja w liturgii rzymskiej
Najstarsze świadectwa mówiące o zainteresowaniu się przez pierwszych chrześcijan postacią Najświętszej Marii Panny pochodzą z II i III wieku. Kościół zachodni wyrażał swoje zainteresowanie kultem Maryi w literaturze, sztuce i liturgii. Do najbardziej znanych pisarzy wczesnochrześcijańskich, którzy pisali o Maryi, można zaliczyć m.in.: Tertuliana, św. Hilarego z Poitiers, św. Zenona z Werony, św. Ambrożego, św. Augustyna i św. Grzegorza Wielkiego. Ich pisma wywarły niemały wpływ na kształtowanie się liturgii.
ks. Józef Orchowski, Bóg pierwszy poszukuje człowieka
Współczesny człowiek pragnie poznawać i wnikać w tajniki świata, przez co coraz bardziej poszukuje prawdy o nich. Pismo Święte mówi, że „człowiek nie może zbadać dzieła, jakie się dokonuje pod słońcem: jakkolwiek się trudzi, by szukać – nie zbada” (Koh 8,17). Przy całym niepokoju, jaki towarzyszy różnorodnym poszukiwaniom, ostatecznie przedmiotem poszukiwania ludzkiego jest zawsze Bóg.
Agata Skorupska-Cymbaluk, Złowrogi Bóg,
Poprzednio pisałam o rozłamie, który może powodować w rodzinie przyjęcie Słowa Bożego przez niektórych jej członków, a odrzucenie przez innych. Scena, nad którą dzisiaj się pochylę, ukazuje sytuację, gdy takiego rozłamu doświadczył Pan Jezus. Wers wcześniej ewangelista odnotował, że przyszli do Niego Jego krewni, chcąc powstrzymać Go od publicznej działalności i oskarżając przy tym o szaleństwo. Rozłam postępuje jednak dalej – religijne autorytety ludu występują ze złowrogim oskarżeniem o opętanie.
Krzysztof Jędrzejewski, „Obetną wam za to głowy!” Kosowo 2005
Podczas mych pielgrzymek wielokrotnie spotykałem się z różnymi niebezpieczeństwami. Większość z nich wynikała z tego, że musiałem przejść przez tereny, na których w zasadzie nie można przebywać. W większości przypadków dostawałem się tam nieświadomie, niczego nie podejrzewając. Nagle okazywało się, że nie mogę się wycofać i by dojść do celu, muszę iść na przód, nie zważając na zagrożenia. W takich wypadkach liczyłem na działanie Opatrzności Bożej i wierzyłem, że Ona mi pomoże.
Alina Świeży-Sobel, Jak św. Maksymilian
W Bielsku-Białej odbyło się podsumowanie szóstej edycji Nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego, przyznawanej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ewangelizacji.
Świadectwa nowenny pompejańskiej i różańca
Tomasz Parciński i s. Urszula Dzielawska CMBB, Ci, którzy zdradzili – Piotr i Judasz
Moglibyśmy powiedzieć o nich: pierwszy i ostatni, najlepszy i najgorszy. Gdy Ewangeliści wyliczają kolejno imiona Dwunastu, Piotr zawsze jest na początku, Judasz – na końcu. Ten pierwszy zostaje nazwany „Skałą”, na której zbudowany będzie Kościół, o Judaszu zaś już na początku Ewangelia mówi, że to on wyda Jezusa. A przecież życie każdego z nich zostaje naznaczone zdradą. Judasz pozwolił jednak, by zdrada zdeterminowała jego przyszłość, Piotr – by doprowadziła go do większej miłości.
Renata Gontarz, Obchody Liturgiczne Wielkiego Tygodnia
Podczas czterdziestodniowego Wielkiego Postu Kościół przygotowuje się do obchodów najważniejszych świąt roku liturgicznego, czyli Wielkanocy. Kulminacją tego czasu jest Wielki Tydzień, a jeszcze bardziej święte triduum paschalne, a więc Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. Przypominamy sobie zbawcze wydarzenia, podczas których Pan Jezus odkupił nas z niewoli grzechu i otworzył nam drogę do nieba. Co powinniśmy wiedzieć na ten temat?
Bartosz Wojnarowski, Mistyczki wszechczasów: Hildegarda z Bingen
Rozpoczynamy w „Królowej Różańca” nową serię: przedstawiać w niej będziemy największe maryjne mistyczki wszechczasów. Oprzemy się na klasyfikacji Gabriele Marii Roschiniego, włoskiego profesora mariologii, uchodzącego za jednego z najlepszych specjalistów tej tematyki w XX wieku. Lista składa się z osiemnastu wybitnych postaci, tych bardziej i tych mniej znanych, pieczołowicie wyselekcjonowanych po dokonaniu wyczerpującego studium. W pierwszej części poznamy Hildegardę z Bingen.
Magdalena Buczek, Jan Berthier. Misjonarz Pani z la Salette
Kapłan, misjonarz i pisarz odpowiadający na duchowe potrzeby współczesnych mu ludzi, założyciel nowego zgromadzenia. Oddany bez reszty Maryi i szerzeniu Jej saletyńskiego orędzia.
Szymon Wilk, Matka Boża Niepokalana w Górce Klasztornej
Wyjątkowe położenie wśród krajeńskich jezior i lasów, sięgająca XI wieku tradycja kultu maryjnego, dziedzictwo trzech wspólnot zakonnych (augustianów, bernardynów i misjonarzy Świętej Rodziny) oraz tragiczne wydarzenia z okresu II wojny światowej wpłynęły na ukształtowanie duchowo-kulturowego oblicza najstarszego polskiego sanktuarium, zlokalizowanego w Górce Klasztornej.
Zobacz podobne wpisy:
Nowy numer naszego czasopisma już jest!
Czerwiec miesiącem Serca Jezusowego
Obrazki z Nowenną Pompejańską za darmo!
Medalik pompejański