Najczęstsze pytania o nowennę pompejańską

Nowenna pompejańska jest niezwykle prosta bo polega na samym różańcu!

Jednak we wpisach na tej stronie oraz w licznych listach pojawiają się wciąż te same pytania, więc zebraliśmy je w tym miejscu.

Jeśli masz pytanie, zadaj je w komentarzu. Postaram się odpowiedzieć.

Marek, „Królowa Różańca Świętego

Pytania wokół podstaw różańca

Czy różaniec można odmawiać w myślach?

Tak, modlitwa może być ustna lub myślna.

Czy należy rozważać każdą tajemnicę, czy wystarczy ją wymówić?

Różaniec bez rozważań to nie różaniec. Sensem różańca są rozważania, więc nie pomijaj ich w modlitwie. Ich długość, czas trwania, nie mają znaczenia. Ważne, by nigdy nie pomijać rozmyślania nad daną tajemnicą.

Jak odmawiać różaniec?

Zobacz instrukcję różańca krok po kroku.

Jak odmawiać nowennę pompejańską?

Zobacz w tym poradniku – nowenna krok po kroku. Przygotowlaiśmy go dla zupełnie zielonych.

Pytania o nowennę pompejańską

Jaką książkę do nowenny polecacie?

Różaniec i nowenna pompejańska

Najlepszym, wyczerpującym temat nowenny pompejańskiej poradnikiem jest książka „Różaniec i nowenna pompejańska” – w całości w kolorze, bdb jakości i bardzo przystępnej cenie.

Książka jest kompletna i wyczerpuje temat nowenny pompejańskiej. Zawiera także poradniki, wskazówki, liczne pomoce w modlitwie. Zobacz tutaj. 

Czy muszę mieć specjalny różaniec?

Nie! Wystarczy zwykły różaniec, ale też pamiętaj, że wszystkie różańce „pompejańskie” dostepne w sklepach sa robione w Polsce lub w Chinach. Możesz modlić się na różańcu z sanktuarium w Pompejach, ale też po prostu w korzystając z aplikacji! – Kliknij niżej!

nowenna pompejańska app storestacks_image_4646

Odmówiłam nowennę i nie zostałam wysłuchana…

Matka Boża z pewnością nie cofa danego słowa. Jeśli prosimy ufnie i w dobrym celu, to z pewnością otrzymamy potrzebne łaski. Ale zostawmy też w naszej prośbie jedno fiat. – Niech się stanie wola Boża, niech da On nam łaski najbardziej potrzebne, najbardziej optymalne nie dla ciała, ale duszy! Dla… zbawienia.

Często prosimy o łaskę zdrowia, a nawet życia w sytuacjach beznadziejnych. Bóg może uzdrowić z każdej choroby, tak jak uzdrowił panią Wandę. Ale tą łaską może być łaska dobrej śmierci i ocalenie duszy przed wiecznym potępieniem.

W książce o pierwszych cudach nowenny pompejańskiej jest wiele wspaniałych świadectw, w których objawiła się Boża chwała poprzez odzyskanie zdrowia w wobec beznadziejnej sytuacji. Jest też na końcu jedna relacja o wolnomularzu, który nie odzyskał zdrowia, ale uwierzył w Boga i swoją gorliwą wiarą rozpalał innych. I to jest chyba najpiękniejszy rozdział tej książki.

Czy po skończeniu nowenny pompejańskiej rozpocząć kolejną w kolejnej intencji?

Matka Boża ma tyle łask do rozdania, że starczy nie wiele nowenn w rożnych intencjach 🙂

Ile razy odmawia się modlitwy początkowe i końcowe różańca i nowenny pompejańskiej?

Modlitwy początkowe różańca – Credo, Ojcze nasz, 3 Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu – odmawiamy raz, na początku różańca i nie musimy powtarzać po każdej części (czyli na początku kolejnych tajemnic).

Modlitwy końcowe nowenny pompejańskiej (Modlitwa błagalna/dziękczynna, Pod Twoją Obronę) także wystarczy odmówić raz na dzień, na końcu modlitwy.

 

Czy po odmówieniu 3 tajemnic różańca można modlić się do Pana Boga?

Różaniec jest też modlitwą do Boga, a i sama nowenna nie wyklucza żadnych innych modlitw.

Czy nowennę pompejańska trzeba odmawiać przed obrazem Matki Bożej czy można przed krzyżem?

Obraz nie jest konieczny, można przed krzyżem, można w kościele. Różaniec ma to do siebie, że jest „mobilny”. Możemy z nim iść na spacer, modlić się w drodze do pracy, w domu i na ogrodzie. Ważne, żeby inne czynności nie przeszkadzały nam w modlitwie.

Odkąd odmawiam tę modlitwę mam wrażenie, że cały świat jest przeciwko mnie i mojej rodzinie. Czy to normalne?

Tak, to normalne, że doświadczamy przeciwności i pisze o tym wiele osób, które modlą się nowenną. Te przeciwności, nawet jeśli pochodzą od złego ducha, to mogą się one przyczynić do zahartowania duchowego, do wzrostu naszej świętości. Są też dla nas sprawdzianem, na ile intencja nowenny jest dla nas ważna, jaka jest nasza gotowość i motywacja. I, jak napisała Ania, „Im większe trudności tym bardziej trzeba się trzymać modlitwy, bo to znak, że zły się strasznie denerwuje i zrobi wszystko żeby modlitwę przerwać i się załamać… To tylko dowód jak modlitwa jest silna… Nie poddawaj się pod zadnym pozorem, nie daj sie zastraszyć, Bóg czuwa i to jest jedyna prawda, a nowenna ma wielką moc.”

Ale też pamiętajmy, że BARDZO wiele osób daje swiadectwo znalezienia ukojenia w różańcu! Nie należy się więc szczególnie bać!

Czyli odmawiając nowennę odmawiamy różaniec 4 razy?

Wystarczy omdówić trzy różańce (czyli 15 tajemnic) i jest wiele świadectw o otrzymanych łaskach po odmawianiu trzech tajemnic. – Matka Boża dała obietnicę: Ktokolwiek pragnie otrzymać łaski, niech odprawi na moją cześć trzy nowenny odmawiając piętnaście tajemnic różańca, a potem niech odmówi znowu trzy nowenny dziękczynne” (przeczytasz o tym tu).

Ale też różaniec  to całość, kto może, niech odmówi także tajemnice światła. Szczególnie chorzy, którzy są na zwolnieniu lekarskim, którzy mają więcej czasu dla siebie. Dlaczego? – Przeczytajmy świadectwo pani Wandy o uzdrowieniu z raka. Pani Wanda odmawiała najpierw trzy tajemnice, ale uzdrowienie przyszło po drugiej nowennie z czterema tajemnicami.

Zasnąłem i nie dokończyłem nowenny, czy muszę zacząć od nowa?

Wiele osób wieczorami jest już na tyle zmęczonych, że nie ma sił na odmawianie różańca. Zostawiając modlitwę na koniec dnia sami ryzykują jej przerwanie. Jeśli to skutek twojego trwałego zaniedbania bez szans poprawy, to przerwij nowennę i zacznij na nowo, kiedy będą lepsze okoliczności do modlitwy. Sens w tym, by nowenna stała się szkołą modlitwy różańcowej. Do tej „szkoły” chodzimy codziennie, przez 54 dni i nie ma usprawiedliwionych nieobecności.

Jeśli stracimy przytomność lub zdolność do modlitwy, jeśli zajdą nieprzewidziane okoliczności, które uniemożliwiają modlitwę – można warunkowo dokończyć modlitwę następnego dnia.

Dlaczego nie spróbować modlitwy rano? Często spotykaną propozycją jest ta, by odmówić np. w drodze do pracy, jeśli idziemy pieszo. A jeśli nie, to wyjść na wcześniejszym przystanku i odmówić podczas spaceru. Jeśli ktoś nie pracuje albo ma zajęcia w domu, może odmawiać różaniec w trzech częściach z Radiem Różaniec lub innym radiem katolickim.

Nie zdążyłem odmówić nowenny przed północą. Czy taka nowenna się liczy?

Tak. Wiele osób pracuje też w późnych porach. Generalnie powinno się ukończyć modlitwy w danym dniu przed udaniem się na nocy spoczynek. Nie jest to tak, jak w baśni o Kopciuszku: północ i wszystko znika. Nowenna pompejańska to nie magia!

Należy jednak pamiętać, że nie można zostawiać modlitwy na sam koniec dnia i modlić się przysypiając albo w zmęczeniu. Ważne jest, modlitwa była rzeczywistym spotkaniem z Jezusem i Maryją, a nie odklepywaniem zdrowasiek w zmęczeniu.

Czy w danym dniu można podzielić tajemnice rożańcowe i odmawiać je o różnych porach?

Tak! Możesz podzielić nawet na dziesiątki! Różaniec możesz odmówić w całości albo w częściach. Masz na to cały dzień.

Czy dopuszczalna jest przerwa między dniami modlitwy nowenną pompejańską?

Nie, w tym sens nowenny, że odmawiamy ją codziennie. Nie robimy sobie przerw między kolejnymi dniami. Oczywiście, w danym dniu możemy podzielić modlitwy tak, że rano odmawiamy tajemnice radosne, w południe – bolesne, a wieczorem – chwalebne.

Dlaczego nowenna pompejańska trwa 54 dni skoro wiadomo, że nowenny zwykle trwają po 9 dni?

Rzeczywiście, mylące może być to, że nowenna kojarzy się z dziewięcioma dniami modlitw. W przypadku nowenny pompejańskiej jest inaczej: odmawiamy ją przez 54 dni. Dlaczego? – Wzięło się to stąd, że Matka Boża poleciła odmówić trzy nowenny dziękczynne i trzy błagalne. W sumie daje to 6 nowenn po 9 dni, a więc 6 x 9 = 54. Jednak dla uproszczenia, te 54 dni nazywamy po prostu nowenną pompejańską. Pamiętamy, że  dzieli się ona na dwie części po 27 dni:  błagalną i dziękczynną.

Można o tym przeczytać w tym miejscu.

Czy nowennę można podzielić na kilka osób?

Nie. Jedna nowenna = jedna osoba modląca się. Oczywiście, kilka osób może modlić się w jednej intencji, ale każdy odmawia całą nowennę. Nie mamy tu takiego przywileju, jak w żywym różańcu, gdzie każdy z członkow odmawia tylko jedną dziesiątkę. W nowennie pompejańskiej jedna osoba odmawia cały różaniec (15 tajemnic) przez wszystkie 54 dni nowenny.

Czy nowennę pompejańską można odmawiać w wielu intencjach?

Nowennę pompejańską odmawiamy w jednej, konkretnej intencji. Tak było od początku. Staramy się, aby intencja była możliwie konkretna. Nie modlitmy się „za wszytko” i „za wszystkich”, nie załatwiamy spraw „hurtowo”.

KOMPENDIUM Różaniec i nowenna pompejańska

W magazynie SKU:978-83-63110-24-6
Cena promocyjna 9,90 zł Cena 13,90 zł

Różaniec z nowenną pompejańską na CD - AUDIOBOOK wersja mp3

W magazynie SKU:978-83-63110-68-0
Cena promocyjna 9,90 zł Cena 11,90 zł

 

2487
A Ty co o tym myślisz? – Napisz komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
1132 Wątki komentarzy
1355 Wątki z odpowiedziami
173 Obserwujący
 
Najpopularniejsze
Najgorętsze
709 Autorzy
eniaZbyszekJusJoannaMICHAŁ Autorzy ostatnich
  Powiadamiaj mnie o odpowiedziach  
Powiadom o
tomasz
Gość
tomasz

Witam , nazywam sie Tomasz . Mam pytanie czy odmawiac nowene sluchajac jej przez aplikacje na smartfonie ( na slochawkach) podczas pracy?

Ula
Gość
Ula

Jeśli możesz się skupić na modlitwie to czemu nie?

Magdalena
Gość
Magdalena

Tomaszu, nowenna to modlitwa polegająca na rozważaniach tajemnic różańca. Potrzeba do niej ciszy i spokoju. Można słuchać przez sluchawki, ale wtedy powinieneś klęczec. Nie wiem jaka pracę wykonujesz, ale zrób wszystko by ta modlitwa była miła Panu Bogu.
Pozdrawiam:-)

Adam
Gość
Adam

Nie trzeba klęczeć. Możesz modlić się podczas każdej czynności jaką wykonujesz, oczywiście poza np korzystaniem z toalety, ale tego nie trzeba tłumaczyć. Duchowni sami zachęcają do modlitwy podczas jazdy samochodem, czy autobusem do pracy, właśnie podczas pracy, jeśli jest to tylko możliwe. Trudno żebyś wówczas klęczał. Na szczęście nie jesteśmy muzułmanami więc chcąc się pomodlić nie będziemy zatrzymywać autobusu lub dezorganizować innym życia, rozkładać dywanik itp. W Nowennie, w ogóle w różańca chodzi o to żeby bezsensowne, niczemu nie służące myśli w czasie, w którym możemy poświęcić dla Boga, zastąpić modlitwą a dokładniej rozważaniem tajemnic życia i śmierci Jezusa oraz… Czytaj więcej »

Ula
Gość
Ula

Pozwolę sobie jednak dodać cytat z Pisma:
1 Tes 5,17 „Nieustannie się módlcie”
a więc nie tylko na klęczkach, ale właśnie nieustannie.

Ari
Gość
Ari

Czy jest ktoś kto jest w stanie powiedzieć mi o co chodzi z tym rozważaniem ? nie rozumiem tego, czy rozważanie nad daną tajemnicą polega na wyobrażeniu sobie sytuacji danej tajemnicy np. Nawiedzenie św. Elżbiety i wtedy wyobrazić sobie jak maryja spotyka się z elżbietą ? nie rozumiem

Ula
Gość
Ula

Tak, o to chodzi.

Adam
Gość
Adam

Pomyśl o czym mówi dana tajemnica, np „chrzest”. Mnóstwo rozważań masz w necie, gotowych. Oprócz tego namawiam do własnych przemyśleń. Możesz podziękować Bogu za chrzty w Twojej rodzinie, Twój własny, a nawet za, że żyjesz w chrześcijańskim kraju gdzie miałeś możliwość poznać Boga i możesz bez przeszkód, bez prześladowań pogłębiać tą wiarę i ją wyznawać bo niektórzy Go nie znają lub j umierają za Niego.
PS. Bartek, mniej nerwów, mniej jadu, każdy może się mylić i nic w tym złego, Ula poczyta, przemyśli i może zacznie się modlić inaczej, a jak nie to też nic się nie stanie, wyluzuj. Pozdrawiam.

Anna
Gość
Anna

Niektóre tajemnice lepiej mi się rozważa, a inne trudniej. Staram się zobaczyć jak dana tajemnica ma się do mnie samej. Na przykład tajemnica pierwsza radosna – zwiastowanie, po tym co anioł powiedział Maryi, Maryja odpowiedziała : Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa! Maryja przyjęła wolę Bożą z ufnością. Zgodziła się być mamą zbawiciela, a tym samym mamą kościoła, bo Jezus Jest głową, a my członkami, jednym ciałem. Zgodziła się już wtedy być także moją mamą. Inne rozważanie tej tajemnicy jak dla mnie, to przykład jaki dała nam Maryja, żebyśmy też przyjmowali wole Bożą. Ja po… Czytaj więcej »

Ari
Gość
Ari

Mam pytanie odnośnie 3 części nowenny. Co należy pod koniec każdej części odmawiać , bo opinie są różne i po każdej części albo domówię 3 razy królowo różańca…,pod twoją obronę,część błagalną albo nie sad

Magdalena
Gość
Magdalena

Ari, kiedy odmówisz np. cała cześć radosną, wtedy mówisz „Królowo różańca świętego módl się za nami oraz „Pod Twoja obronę”

Wanda
Gość
Wanda

Mam broszurę o odmawianiu nowenny. Jest tak: Każdego dnia 3 części różańca /radosna, bolesna, chwalebna/. Nie trzeba odmawiać razem trzech części, można podzielić. Na zakończenie każdego dnia – 27dni ; modlitwa błagalna a następne 27: modlitwa dziękczynna. Po odpowiedniej modlitwie , jak wyżej odmawiamy: „Pod Twoją obronę…” oraz 3 razy :” Królowo różańca świętego módl się za nami”. Tak więc modlitwy końcowe odmawia się raz dziennie, po zakończeniu trzech części różańca

irena
Gość
irena

ja tez tak zrozumialam i modle sie jak ty piszesz ,jak odmawiac nowenne przeczytalam na tej stronie

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Czy można odmawiać nowennę w takiej kolejności aby część różańca (np. radosna czy bolesna) z danego dnia odmawiać na końcu kiedy wieczorem modlimy się z radiem?

Ewa E
Gość
Ewa E

Często odmawiam nowennę jak prowadzę samochód.Czy jest to ważne,żeby zawsze klęczeć?

Ula
Gość
Ula

Ewa, zobacz parę postów wyżej, rozmawialiśmy o tym parę dni temu.
Pozdrawiam

ula
Gość
ula
Ola
Gość
Ola

Od zawsze bardzo wierze w Boga i będąc niedawno w ciąży odmawiałam różaniec by wszystko z dzieckiem i porodem było dobrze. Nie wiedziałam jeszcze wtedy o nowennie pompejanskiej. Ale mimo wszystko Bóg mnie wysłuchał. Dzidzia musiał być wyciągnięty przez cesarkę miesiąc wcześniej bo na badaniu wyszło ze jest zbyt mały i niewiadomo dlaczego wiec takie było zalecenie lekarzy. Bardzo się bałam, ale dzięki modlitwie wszystko potoczyło się dobrze. I mój synek i ja nie mieliśmy żadnych problemów. Urodził się malutki ale silny i zdrowy. I codziennie za to dziękuje. Wiem ze Bóg nade mną i nad cała moja rodzina czuwa… Czytaj więcej »

Ula
Gość
Ula

Gratulacje z powodu dzidziusia ☺️
Pewnie, że możesz się modlić o pieniądze. W każdej potrzebie.
Wszystkiego dobrego.

Tomasz
Gość
Tomasz

Czy pompejankę można odmawiać nie będąc w łasce uświęcającej?

Iwona
Gość
Iwona

Można. Również odmawialam NP nie zawsze będąc w łasce uswiecajacej. Powiem więcej to dopiero dzięki nowennie dzięki udzielonej mi łaski nauczyłam się spowiadac. Wcześniej robiłam to mechanicznie bez nazywania grzechu po imieniu.

Jerzy
Gość
Jerzy

czy daną intencję można powtarzać przy kolejnych nowennach?

Anna
Gość
Anna

Zapomnialam odmowic 4cczesci rozanca. Zostalo mi 6dni do konca (54 dni). Czy musze zaczynac od nowa czy mozna odmowil przepraszalna modlitwe I kontynuowac?

Iwona
Gość
Iwona

Chodzi o tajemnice światła? Jeśli tak to bez problemu można odmawiać dalej, gdyż 4 tajemnica nie jest obowiązkowa. Matka Boża powiedziała; ktokolwiek odmówi 3 części różańca…Więc spokojnie może Pani kontynuować nowennę. Z Panem Bogiem.

Iwona
Gość
Iwona

Witam,
Mam dosyć nietypowe pytanie odnośnie znaczenia pewnych rzeczy. Chodzi mi głównie o jednorozca. Wiem, ze jest to symbol okultystyczny dlatego mam ogromny dylemat, a mianowicie chodzi o maskotkę. Ostatnio z okazji Mikołaja moja córeczka dostała dosyć sporego konika jednorozca i nie wiem czy pozwalać na zabawę, czy też lepiej nie. Czy pluszak może mieć podobne znaczenie co np biżuteria z tym znakiem? Póki co widzę brak jej zainteresowania ta zabawka, a ze jest to prezent od bliskiej osoby to nie wiem jak rozwiązać problem. Może znajdzie się ktoś doinformowany w tej dziedzinie, gdyż ja posiadam nikla wiedzę na ten temat.

enia
Gość
enia

Iwona ja bym takiego prezentu się pozbyła z domu , masz możliwość to spal.
Spotkałam się że na podeszwie butów sa znaki satanistyczne .Zamierzałam kupić zimowe buty , to buty były porządne ze skóry , przymierzyłam , kolor mi odpowiadał a jak popatrzyłam na podeszwę nie do uwierzenia pacyfka na łańcuszku ,myślę ze wiele osób moze nie zwrócić na to uwagę . Także w lidlu zamierzałam kupic bluzeczkę do córki , na przodzie miała jakies wzorki , bardzo ładna i w ostatniej chwili zauważyłam w tych wzorkach też ta pacyfka . To jest specjalnie umieszczane .

irena
Gość
irena

enia oswiec mnie co to jest pacyfka i co to oznacza?

enia
Gość
enia

Irena wpisz symbole okultystyczne i Ci wyświetli . Na yt p.Grzegorz Bacik mówi dużo na temat zagrożeń. A u nas ten sklep to jedyny co prowadzi sprzedaż internetową także na cały kraj .

irena
Gość
irena

dzieki enia ,bo czasem czlowiek nie swiadomie zciaga na siebie zle rzeczy i potem nas dziwi co nie tak robimy ze ciagle nam sie zle dzieje ,jak ja np nie wiedzac z czym mam doczynienia zachaczylam o bioenergoterapie ,teraz juz wiem co to jest i wszystkim odradzam ,ale ta pani twierdzila ze nawet ksieza do niej przychodza z chorobami to jak moglam sie nie nabrac

Ula
Gość
Ula

Cześć

Ja bym nie demonizowała, te koniki Pony to faktycznie nie, ale jednorożec to starszy motyw, zobaczcie, podaję za Wikipedią:
„W średniowieczu wizerunek dziewicy z jednorożcem na kolanach był częstym motywem sztuki chrześcijańskiej jako symbol Najświętszej Marii Panny, a sam jednorożec symbolizował Chrystusa. Wierzono również, że róg tego stworzenia jak również i jego łzy mają magiczną moc oczyszczania wszystkiego, czego dotkną, i są panaceum na wszelkie trucizny i choroby. W sztuce średniowiecznej i renesansowej był symbolem czystości i niewinności.”

Iwona
Gość
Iwona

A ja właśnie spotkałam się z nieco innym znaczeniem tego znaku. Otóż symbolizuje on wolność seksualną,miłość lesbijska i homoseksualna. Napisała Pani także, ze w średniowieczu wierzono w moc tego stworzenia, a przecież Biblia wyraźnie zakazuje nadawania mocy przedmiotom ( balwochwalstwo). Więc szczerze nie mam pojęcia co myśleć. Spalić też nie wiem czy mogę bo to prezent od brata męża, który często nas odwiedza. No i co miałabym powiedzieć mężowi? Jest wierzący jednak podchodzi nieco inaczej do pewnych spraw , aniżeli ja. Mam wyjść na wariatke? Skoro ja jestem świadoma zagrożenia, a reszta rodziny nie.

Ula
Gość
Ula

Iwona Jak wkleiłam to o jednorożcu, to chodziło mi o symbolikę. Nikt normalny chyba nie wierzy w jednorożca, ale faktycznie ostatnie czasy nieco znaczeń mu dodały. Ja swego czasu też miałam takie obawy i po prostu wyprułam róg jednorożca mojej córki zaszyłam dziurę i przyprasowałam tam kwiatek-prasowankę. Teraz jest konikiem. Wygląda dobrze. Z drugiej strony, skoro to był symbol Jezusa…może nie należy tak łatwo go oddawać? Pony są złe ale przecież żaden ksiądz nie mówi, żeby wyrzucić wszystkie zabawki-jednorożce, tylko pony, hallo kitty itd. Ale jak Cię to niepokoi, to szkoda nerwów. Ja też dużo zabawek wyrzuciłam, starałam się tylko… Czytaj więcej »

Iwona
Gość
Iwona

Co do kucykow pony to od razu przelaczam na inny kanał. Ostatnio usłyszałam od mamy, ze przesadzam, a od siostry, że gdybyśmy zwracali uwagę na to wszystko to nie mielibyśmy co oglądać w tej tv. I jak tu rozmawiać? Normalne bajki dla dzieci można na palcach policzyć reszta to, albo magia, albo rogi, znaki, których nawet nie jestem w stanie ocenić czy są złe czy nie. Bluzeczke z kucykiem pony też dostała.

enia
Gość
enia

Ula a ja wolę na zimne dmuchać

Emek
Gość
Emek

No z tymi znakami okultystycznymi bym nie szalał bo można zwariować szczerze mówiąc to nie można się od nich uwolnić na każdym produkcie spożywczym jest znak okultystyczny , przecież to kod kreskowy który zawiera trzy 6 znak bestii poza tym jest sieć sklepów lewiatan imię demona jak u kogoś w małej miejscowości jest tylko taki sklep no to trudno aby dzień w dzień robił ileś kilometrów aby kupić produkty spożywcze , też trzeba nie dać się zwariować i nie widzieć wszędzie diabłów bo można wpaść w obłęd religijny a to też jest groźne po za tym najgorsze nie są oczywiste… Czytaj więcej »

Iwona
Gość
Iwona

Chyba dobrze myślisz bo przesadna paranoja to również niebezpieczna droga. Nagle wszędzie zaczynamy widzieć zle rzeczy, a przy tym skupiamy swoją uwagę na tym złym zamiast na Panu Bogu. Na tym gruncie zly też potrafi nam nieźle namieszać ujawniając się, abyśmy żyli w strachu, ze uczynimy coś przeciwko Bogu posiadając lub robiąc dana rzecz. Mi to głównie chodzi o moje niewinne dziecko. Bo moi rodzice może, przez brak wiedzy na ten temat nie dostrzegali takich zagrożeń,dla mnie i mojego rodzeństwa. Jednak wiem jedno skupiali się na Bogu w naszym wychowaniu, a to chyba lepsza droga.

Hanka
Gość
Hanka

Wątpliwości co do różnego symboli najlepiej rozwiewać u spowiednika lub swojego proboszcza.
Jest czas odwiedzin duszpasterskich więc zamiast rozmawiać o niczym lub o pogodzie warto zadać księdzu nurtujące pytania. Też wychodzę z założenia, że przede wszystkim należy koncentrować się na Bogu i jego szukać a nie na każdym kroku szukać złego.

Eva
Gość
Eva

U mnie na szafce od trzech lat stoją figurki Zeusa i Ganimedesa z jupiterem. Byli księża po kolędzie , jeden nawet poświęcał obraz który wisiał między tymi figurkami , każdy z nich je widział , a żaden z nich nie komentował – tak po prostu jakby ich nie było. Dla mnie są jedynie ozdobą.

enia
Gość
enia

Eva i po co Ci takie towarzystwo ?

Eva
Gość
Eva

Enia są po prostu ładną ozdobą i nic poza tym.

Hania
Gość
Hania

Hmmm Emku, co do stwierdzenia, że szatan ,,idealnie potrafi kopiować Pana Boga.” to byłabym ostrożna. Wydaje mi się, że nie jest to zgodne z nauczaniem Kościoła.

Emek
Gość
Emek

Kiedyś Bóg jednemu świętemu pokazał wszystkie demony na ziemi i ich pokusy było ich tyle aż zakryły słońce święty się przeraził i zapytał kto się temu oprze Bóg odpowiedział pokora a więc trzeba pokornie powiedzieć Panie Boże ja sobie z tym wszystkim nie poradzę Ty musisz mną kierować , Iwona nie przejmuj się że twoi rodzice czegoś nie dopilnowali ty też raczej nie wszystko dopilnujesz jeżeli chodzi o wiedzę to przeczytaj o Salomonie w Biblii Bóg pobłogosławił mu taką wiedzą taką mądrością a mimo to od grzechu nie uciekł tak ładnie napominał aby nie wiązać się z kobietami z innych… Czytaj więcej »

Iwona
Gość
Iwona

Widać ze wiesz co mówisz. Faktycznie od grzechu nie da się uciec najważniejsze, aby być świadomym swojej słabej natury i szukać pomocy u Boga. Ale w dalszym ciągu nie wiem co począć z tym jednorozcem. Dac sobie spokój, czy jednak nie. Chyba zrobię jak wcześniej poradziła Hanka zapytam księdza i będę spokojna. Mamy w parafii mądrego proboszcza więc warto rozważyć taką możliwość.

enia
Gość
enia

Iwona mam modlitewnik do Św.Michała Archanioła , który na końcu zawiera właśnie symbole okultystyczne jakie są i jest jednorożec , dzięki temu że przejrzałam i wzrokowo zapamiętałam tą pacyfkę ,nawet by mi przez myśl nie przeszło że moze być na podeszwie butów ,czy na bluzce .To nie jest szukanie złego. Lepiej takich rzeczy nie mieć . Oczywiście po to są Księża aby nam pomagali Rozmawiałam z panią , która ma u nas księgarnię religijną i miała zamówienie z zagranicy na Monstrancje i uznała że osobiście swoim samochodem pojedzie po to . Jak wracała myślała że nie da radę cała wrócić… Czytaj więcej »

Iwona
Gość
Iwona

Zgadzam się z toba i wiem, że lepiej jest unikać niepotrzebnych zagrożeń. Pozostaje jednak pytanie jak rozwiązać ten problem, gdyż nie chce nikogo urazić. Jeśli zdecyduje się pozbyć zabawki to co mam powiedzieć mężowi? Przecież to prezent od jego jedynego brata. Poza tym pozostaje jeszcze on sam. Wątpię, aby tłumaczenia o złym znaczeniu pluszaka cos pomogły, a przykrości tez nie chce nikomu sprawiać. Dobrze, że póki co mała nie jest zainteresowana zabawa. Odnoszę wrażenie, że to zły w pewien sposób zadziałał, skoro akurat teraz kiedy odmawiam nowennę pojawił się taki problem. Dodam również, ze podczas odmawiania właśnie tej NP otrzymałam… Czytaj więcej »

irena
Gość
irena

iwona nie wiem na ile to prawda, ale gdzies slyszalam ze dzieci sa specjalnie chronione tylko nie wiem do ktorego roku zycia ,moze jednak porozmawiaj na ten temat z ksiedzem ,moze on ci pomoze , jest to trudna sytuacja i niezreczna,moze pokaz ksiedzu ta zabawke i cos ci on poradzi

Ula
Gość
Ula

Przeglądam te niebezpieczne znaki. Jest tam też motyl. Idąc tym tropem można naprawdę ostro przesadzić…to chyba jest prawdziwy plan złego – zeby ludzie uwierzyli, że wszystko jest złe, demoniczne…nie zamierzam temu ulegać. Pan Jezus nas wyzwolił, żadne jednorożce ani motyle nas nie zniewolą, chyba że ktoś naprawdę w takim celu je nosi jak tam jest napisane. Ale to nie jest żadne z nas ani nasze dzieci.

Iwona
Gość
Iwona

Tak motyl również, symbolizuje nową erę New age. Ale czy np. Motylki we włosach dziewczynki to to samo co motyl u osoby, która nosząc tego motyla nadaje mu jasne znaczenie? Ciężko to wszystko zrozumieć. Nawet trójkąt widnieje w tego typu symbolach.

enia
Gość
enia

Iwona dobrze jest abyś powiedziała i mężowi i jego bratu o tych znakach złych. Niech wiedzą , ja jestem tego zdania że zawsze mówić prawdę . Będzie za chwile Ksiądz chodził po kolędzie to się zapytacie co sądzi o tym .Twoje dziecko ma przy sobie Anioła Stróża i może trzyma z daleka Twoją pociechę od tej zabawki . Kiedyś szłam przez park i na chodniku z początku myślałam że to kupy , ale lepiej się przyjrzałam to były monety w batonie czekoladowym powklejane . Widocznie jakiemuś dziecku z wózka wypadły, za twarde miało do gryzienia . Pieniążkami sie bawiło i… Czytaj więcej »

Iwona
Gość
Iwona

Mężowi mówiłam jeszcze zanim zaczęłam się zastanawiać, nad tym jednorozcem. Uwierzył, jednak stwierdził, ze skoro on nie przywiązuje uwagi do tych rzeczy to nie czuje się zagrożony. Wiem, ze ma błędne przekonanie bo to właśnie o to chodzi, aby nieświadomi ludzie tak właśnie myśleli. Jego bratu raczej nie powiem ze względu na to, iż jest on poniekąd gościem w kościele. Więc jak ja mam tłumaczyć coś komuś kto nie żyje w wierze? Nie chce go w żaden sposób oceniać zwłaszcza, ze jest dobrym człowiekiem i myślę, iz na swój sposób wierzy. Tak naprawdę to tylko Bóg zna nasze serca, ale… Czytaj więcej »

Ula
Gość
Ula

Iwona czytałaś mojego posta, w którym piszę, jak wyprułam róg i naszyłam tam aplikację-kwiatuszek?

enia
Gość
enia

Ula Ty masz pomysły ….dobre . Fajne to .Uśmiałam sie …co kilka głów to nie jedna

Iwona
Gość
Iwona

Chyba mi to umknęło, ale przyznam się, ze i taki pomysł już mi przyszedł do głowy. Ale dzięki za podsuniecie kwiatuszka bo właśnie na wypełnienie pustego miejsca nie miałam pomysłu.

Iwona
Gość
Iwona

Właśnie nadrobilam stratę i wróciłam do Twojego wpisu. Musiałam przeoczyć, a faktycznie byłoby to najlepsze rozwiązanie problemu. Nikogo bym tym sposobem nie urazila, a moja głowa i serce byłyby spokojne. Niestety nie mamy wpływu na wybór prezentów dokonywanych, przez drugie osoby, dlatego musimy sami być czujni.

Dana
Gość
Dana

Nurtuje mnie pewna sprawa i zupelnie nie wiem co o tym myslec.
Otoz od lat nie mieszkam w Polsce i uczestnicze w spowiedzi powszechnej w kosciele katolickim.Przed chwila sie dowiedzialam ze taka spowiedz jest niewazna….

Bogumila
Gość
Bogumila

Spowiedz powszechna odbywa sie w kosciolach protestanckich, w kosciele katolickim w konfesjonale, indywidualnie.

Iwona
Gość
Iwona

Tak masz rację. Spowiedź polega na indywidualnym wyznaniu wszystkich win bezpośrednio kaplanowi. Jeśli masz taka możliwość to musisz właśnie z takiej spowiedzi skorzystać. Fajnie na ten temat mówi ks. Piotr Glas posłuchaj na Youtube.

Iwa
Gość
Iwa

Jutro kończę nowennę, jednak wczoraj odmowilam 3 części różańca zapominając o modlitwie końcowej. Odmawiam NP 4 raz i jeszcze nie miałam takiej sytuacji. Po prostu byłam zmęczona i najzwyczajniej w świecie zapomnialam. Nie wiem co teraz, chyba zły postawił w końcu na swoim. Jestem zła na siebie bo dobrnelam praktycznie do końca.

Hanka
Gość
Hanka

Wszystkim osobom mającym podobne wątpliwości jak Iwa polecam artykuł jaki w listopadzie ukazał się na portalu „w obronie wiary i tradycji” pt. „Zabobonne modlitwy” Pozwolę sobie zacytować tu słowa ks. egzorcysty z tego artykułu „Gdy któregoś dnia modlitwa zostanie przerwana, to uznaje się, że jest jakby unieważniona i trzeba rozpoczynać od nowa. Takie rozumowanie jest przejawem zabobonności.”

Iwona
Gość
Iwona

Postanowiłam jednak dokończyć NP, przeprosilam, przy tym Maryję za moje zaniedbanie. Artykuł przeczytam na pewno, dziękuję za podniesienie na duchu.

Gosc
Gość
Gosc

Jest tyle sposobów modlitwy, a czasu tak mało. Jezus w swoich objawieniach przekazał poszczególne modlitwy różnym świętym. Matka Boża zachęca nas nieustannie do odmawiania różańca świętego. Dochodzą do tego modlitwy do tak wielu świętych. Wiadoma rzeczą jest, ze nie jesteśmy w stanie odmówić ich wszystkich. Jednak, czy wybór jednej A pominięcie drugiej to grzech? Czy jest to wybór indywidualny skoro każda modlitwa jest równie ważna? Koronka do miłosierdzia Bożego, do krwawych łez Matki Bożej, do Najświętszego Serca Jezusa, Nowenna Pompejanska chyba najpiękniejsza, a zarazem najtrudniejsza i wiele innych. Czy Wy macie swoje stałe modlitwy, którymi się codziennie modlicie?

Dana
Gość
Dana

Bogumilo Iwonko bardzo dziekuje za odpowiedz!
A swoja droga zupelnie nie pojmuje jak moga byc takie rozbieznosci w KK.
Np. wspomniana wczesniej spowiedz powszechna,Komunia sw.podawana na reke czy dziewczeta sluzace w Mszy sw.jako ministrantki.

Gosc
Gość
Gosc

Szczerze nie wiem czemu tak się dzieje,ale na pewno nie jest to boska ingerencja. Podobno na zachodzie Europy ludzie przystępujący do spowiedzi świętej to rzadki widok. Nie wiem, czy to powszechne przekonanie, czy wina kapłanów co do formy wyznawania grzechów, jednak myślę, że to ta druga myśl, gdyż tak jest wygodniej. Ale jaki to ma sens skoro każdy grzech jest indywidualny . Nie można wszystkich uczynków wrzucić do jednego wspolnego worka. Szczerze polecam konferencję ks Piotra Glasa, pełni on bowiem posługę w Anglii duzo tez podrozuje, więc z własnego doświadczenia mówi co dzieje się w tamtejszych kościołach.

Justyna
Gość
Justyna

mam pytanie co mam zrobić ???? Zaczęłam Nowennę Pompejańską 15 DNI temu i mówię z pamięci , bo już ją odmawiałam kilka razy ale tym razem się pomyliłam i zamiast część Błagalną odmówiłam do tej pory Dziękczynną co mam zrobić ??? Zacząć od nowa ??? Czy jest inne rozwiązanie???

Gooo
Gość
Gooo

Cześć.jak podchodzicie i rozumiecie (wypelniacie)slowa”wszystkim mówić będę jak dobrotliwie obeszlas się że mną….itd”odczytujecie to dosłownie czy jak ?

Konrad
Gość
Konrad

Zaczalem odmawiac nowenne 4 grudnia zamiast 8 jak jest w ksiazce. Nie przeczytalem tych terminow kiedy zaczac. Ma to jakies znaczenie? Przedluzyc o te 4 dni czesc blagalna by zaczac dziekczynna 4 stycznia? Czy nie zwazac uwagi na to i odmawiac tak jak moja data rozpoczecia wskazuje by bylo 54dni?

Iwona
Gość
Iwona

NP można zacząć w dowolnym, dla siebie terminie, wiec nie bardzo rozumiem o co chodzi z ta książeczka. Po prostu bierzesz do ręki kalendarz zaznaczasz datę rozpoczęcia części blagalnej odliczasz 27 dni zaznaczasz ostatni dzień tej części i tak samo z częścią dziękczynna. I bez znaczenia, czy data rozpoczęcia modlitwy to Pierwszy lipca, czy środek grudnia. Na stronie głównej można dokładnie przeczytać sposób odmawiania NP i wyraźnie pisze, że należy sobie, dla ułatwienia zapisać daty jednak nie jest odgórnie narzucone kiedy trzeba zacząć odmawiać. Możesz jedną NP kończyć i zaraz druga zaczynać bez względu na wszystko.

Gosc
Gość
Gosc

Chciałabym rozpocząć NP w intencji ludzi których nie znam, a mianowicie o ich problemie usłyszałam w mediach. Bardzo przejęła mnie ich historia wiec pragnę wesprzeć ta rodzinę ta wspaniała modlitwa. Pytanie tylko, czy jest to dla mnie na tyle bezpieczne, aby wchodzić na tak grzaski grunt i czy nie powinnam w pierwszej kolejności pomodlić się o uzdrowienie swojej duszy? Taka intencje NP również mam w planach I nie wiem od której powinnam zacząć. Czy modlitwa za innych ludzi w konkretnej intencji jest bezpieczna, dla osoby, która ciągle toczy walkę duchową?

Jana
Gość
Jana

1 -Nie trzeba być w stanie łaski uświęcającej. Nowennę podejmują też ludzie, którzy od lat z różnych względów nie prowadzili życia sakramentalnego choć o ile nie ma przeszkód warto być w stanie łaski uświęcającej.
2 – Sama nie widzę przeszkód.
3 -A nie uśniesz? Jest spora szansa, że przy modlitwie na leżąco nawet się nie zorientujesz gdy będziesz zasypiał (zwłaszcza w zmęczeniu).

Katarzyna
Gość
Katarzyna

Witam, dziś skończyłam część błagalną. Zawsze odmawiałam 4 tajemnice, z wyjątkiem 1 dnia- nieświadomie pominęłam tajemnice chwalebną bo
Byłam przekonana że odmawia się 3 pierwsze tajemnice (tak jak kolejno przypadają w aplikacji) i ostatnia jest dodatkowa. Zamiast chwalebnej odmówiłam tajemnice światła
Chodzi o jeden dzień-3rozance zamówione, … Czy nowenna jest ważna? Modlę się w intencji zdrowia duszy dla Sp mojej Mamy.ktora niedawno odeszła..

Iwona
Gość
Iwona

Jeśli masz wątpliwości co do ważności swojej modlitwy to przewiń do góry do wypowiedzi Hanki sprzed 26 dni. Zrozumiesz, mi to dało do myślenia. Nie ma nieważnych modlitw. Pozdrawiam.

Katarzyna
Gość
Katarzyna

dziękuję smile

Aneta
Gość
Aneta

Witam. Nowennę zaczęłam odmawiać 6 dni temu. Jednak wczoraj przy modlitwie zrozumiałam, że intencja o która się modlę jest zbędna w moim życiu. Zrozumiałam że to o co proszę nie jest dla mnie dobre. Polubiłam różaniec i czuje się dobrze odmawiając go, ale czy mogę skończyć odmawiać za ta intencje? Po prostu doszło do mnie tak jakbym przejrzała na oczy że ta intencja nie jest mi potrzebna w życiu. Nie zamierzam rezygnować z różańca dużo pozytywnych myśli mi dała modlitwa

Iwona
Gość
Iwona

W takim razie może po prostu zaniechaj modlitwy w tej intencji. A skoro i tak nie zamierzasz rezygnować z różańca to zacznij NP od początku prosząc o inną łaskę chociażby duchową lub coś dla drugiego człowieka. Będziesz, przy tym szczęśliwa i zaspokojona duchowo modląc się o coś ważnego i przy okazji wesprzesz modlitwa kogoś kto jej potrzebuję.

Emek
Gość
Emek

Nie jest to niezgodne z nauczaniem kościoła lucyfer był kiedyś „prawą ręko Boga” był drugi po Bogu zna go jak nikt inny umie go doskonale imitować nie umie tylko jednego skopiować pokory wielu świętym pokazywał się jako anioł światłości jako wysłannik Boga słyszałem że nawet przychodził pod postacią Jezusa.

Kamila
Gość
Kamila

Czy modlitwy trzeba odmawiać w pozycji klęczącej, czy można w innej dogodnej dla nas?

Iwona
Gość
Iwona

Na pewno jest to dobra pozycja wyrażająca szacunek i poddanie wobec Boga i większość modlitw należy odmawiać w ten właśnie sposób. Jednak NP zajmuje nieco czasu, dlatego jest to indywidualny wybór. Osobiście odmawiam te modlitwę różnie, siedząc, pracując, prowadząc samochód,czy nawet leżąc. Nie oszukujmy się, w ciągu dnia każdy z nas ma swoje obowiązki i czasami ciężko jest pogodzić wszystko ze sobą. Najważniejsza jest wiara i zaufanie wobec Boga. Wiele osób modli się nie tylko kleczac. Pozdrawiam.

marta
Gość
marta

Zdarzylo mi sie odmawiać nawet leżąc w… rezonansie magnetycznym. smile mowie poważnie, ratowalam sie modlitwa w tej trudnej chwilik

Ewelina
Gość
Ewelina

Witam i bardzo proszę o zrozumienie i radę ,ponieważ powoli zaczynam wariować…dzisiaj jest ósmy dzień mojej pierwszej Nowenny Pompejańskiej ,na intencji tak bardzo mi zależy ,że im bardziej wszystko się sypie od tygodnia, wręcz kataklizm ,to co chwilę dokładam sobie innych modlitw ,od rana do nocy bym cały czas tylko się modliła,modlę się cały czas i widzę że na nic innego nie mam czasu bo chcę się modlić ,wyszukuję coraz to więcej nieznanych mi do tej pory modlitw i twierdzę,że trzeba je odmówić….Wczoraj na szybie w autobusie widziałam Jezusa,był ukształtowany z pary na szybie. zaczynam się bać sama siebie,bo widze… Czytaj więcej »

Iwona
Gość
Iwona

Myślę, ze powinnaś się skupić głównie na NP zamiast szaleć z różnymi modlitwami. Jest to skuteczna i piękna modlitwa, która w zupełności wystarczy w tej jednej konkretnej intencji. A tak poza tym może zamiast wynajdywac coraz to nowe modlitwy może po prostu odmawiaj tak dobrze znane nam ojcze nasz. Kiedyś przeczytałam bardzo mądre stwierdzenie, otóż nawet zwykle zdrowas Mario odmowione z WIARA może zdziałać cuda. Nie wydaje mi sie,aby Bogu podobało się twoje podejscie do obowiązków. Nie zapominaj, ze to właśnie On sam powołał Cię do roli matki, więc jak możesz zaniedbywac własne dziecko ofiarowane Ci z miłości? Nie ilość… Czytaj więcej »

Iwona
Gość
Iwona

Chciałam też jeszcze dodać coś na temat Jezusa widzianego,przez Ciebie na szybie. Św Faustyna wizjonerka, która doświadczyła objawień Jezusa i która z nim osobiście rozmawiała dosyć często pytała Go, czy to aby On jest. A wiesz, dlaczego? Gdyż była świadoma, iż może być ofiarą złudzeń złego, który często oklamuje ludzi nawet i na tym polu. Bogu podobają się te wątpliwości, gdyż są wyrazem wierności wobec niego, czyli niechęcią do ulegniecia zludzeniu. Księża egzorcyści również przestrzegają, przed podobnymi zjawiskami i nakazują ostrożność co do prawdziwości tychże objawień. Dlatego uważam, ze powinnaś prosić Ducha świętego o jasność umysłu i pomoc w rozpoznawaniu… Czytaj więcej »

Kasia
Gość
Kasia

Mam pytanie: Czy jeżeli modlę się w pozycji siedzacej to moja modlitwa jest jakaś nie ważna, mniej ważna, gorsza? Czy można i powinno się modlić tylko na kolanach ???

Jana
Gość
Jana

Módl się spokojnie na siedząco. Nie ma pozycji gorszej i lepszej. Pozycja ma pomagać w modlitwie.

Kasia
Gość
Kasia

Dziękuję za odpowiedz i uspokojenie mnie smile Rozwianie moich wątpliwości

Kasia
Gość
Kasia

Witam,
Chcialam zapytac czy nowenna mozna zadoscuczynic Panu Bogu krzywdy? Czy moze byc taka intencja czy nie bardzo? Dziekuje za odpowiedzi.

Iwona
Gość
Iwona

Myślę ze jak najbardziej. Na pewno będzie to piękna forma przeprosin I z całą pewnością miła Panu Bogu. Życzę dużo siły na czas modlitwy. Pozdrawiam.

Wiola
Gość
Wiola

Pani Iwono dziękuję serdecznie za wsparcie dobrym słowem.

Wiola
Gość
Wiola

Witam.
W chwili obecnej jestem żałobie po śmierci mojej Mamy. Mam wielką potrzebę odmówienia Nowenny w jej intencji. Czy mogę prosić o łaskę dla niej, żeby Pan Bóg przyjął ja do swojego Królestwa.
Była dobrą Kobietą całe życie pomagała jak mogła swoim dzieciom i wszystkim bliskim. Na sam koniec pokonała ją choroba.
Ja odczuwam wielki żal i wyrzuty sumienia za niepotrzebnie wypowiedziane słowa i nie zdążyłam jej przeprosić. Chciałabym, żeby szybko uzyskała łaskę i doznała spokoju duszy.

Iwona
Gość
Iwona

Naszym obowiązkiem jest modlić się za żywych i za umarłych więc możesz jak najbardziej modlić się za mamę. A to czy jest w niebie ,czy też jeszcze musi poczekać to tylko tam na górze wiedzą, a ty jako osoba wierzaca musisz ufać łasce Bożej. Nawet jeśli dusza zmarłej trafiła do czyscca to Twoja modlitwa tym bardziej będzie pomocna. Żadna modlitwa się nie marnuje.

enia
Gość
enia

Wiola można odmówić NP o radosć życia wiecznego dla śp.Mamy…. , Msze św gregorianki , sama możesz chodzić przez 30dni na Msze sw ofarować w intencji duszy Mamy a jak finanse Ci pozwalaja to zamówić u Ksiedza aby były odprawione .
A jak będziesz na cmentarzu to nad grobem mozesz wszystko powiedzieć sp.Mamie , przeprosić , usłyszy Cie na pewno

Wiola
Gość
Wiola

Pani Eniu. Bardzo dziękuję za wsparcie i dobre słowo. To wiele dla mnie znaczy w tak ciężkim dla mnie przeżyciu.

enia
Gość
enia

Wiola jak idzie sie na cmentarz dobrze jest wodę święconą zabrać , groby pokropić
Ostatnio jak byłam u koleżanki na grobie , pokropiłam jej grób , sąsiednie opuszczone groby także . W nocy mi się przyśniła ta kolezanka była w takim nie ciekawym pomieszczeniu jak piwnica i schodami do góry wychodziła

Wiola
Gość
Wiola

Dziękuje. Tak zrobię. W dzień śmierci Mama przyszła we śnie do koleżanki, którą strasznie lubiła i szanowała.
Zadzwoniła do mnie na następny dzień zapytać co u Mamy bo jej się śniła. Nie spodziewała się ode mnie takiej informacji. Ale powiedziała mi, że dobrze jej się śniła. Czy to coś oznacza?

enia
Gość
enia

Nie wiem ….. moze chciała się pożegnać
Polecam Drogę Krzyżową wg Emmerich . Odprawiłam DK za moją jedną śp.Babcie a po chwili miałam wrażenie że nad podłogą sie unoszę , ale jak odprawiłam DK za dusze osoby ,która za zycia dała mi w kość to rano obudziłam się i lewą dłoń miałam sparaliżowaną i trzymało mnie pół dnia , domyśliłam się że to „zapłata”

Wiola
Gość
Wiola

Dziękuje za szybką odpowiedź. Pani Eniu rady są dla mnie bezcenne.

kama
Gość
kama

Bez przesady enia smile Cmentarz jest poświęcony więc groby również ! Poza tym poświęcanie należy do kapłana.

enia
Gość
enia

Prosze odsłuchać na yt o duszach czyśćcowych , jaką pomoc mają dusze czyśćcowe

Paul
Gość
Paul

Eniu, też mam wątpliwości co do tego święcenia na cmentarzu. Oprócz wątpliwości podniesionych przez Kamę mam jeszcze jedną…
przecież na cmentarzu nie ma duszy człowieka, która jest w niebie, czyśćcu lub nie daj Boże w piekle. Więc co tam ma być święcone? Bo ciało leży już w poświęconej przez kapłana ziemi podczas pogrzebu. Wydaje mi się, że trzeba bardziej krytycznie podchodzić do treści zamieszczanych na yt i rad o charakterze na wpół magicznym lub w najlepszym wypadku nawiązującym do ludowej religijności.

enia
Gość
enia

Prosze sie zapytać Kapłana , ja ide na cmentarz z wodą święconą .Czy jak jestem w kościele przeżegnam sie mając palce zanurzone w wodzie świeconej , a tez drugi raz zanurzam palce i strzepuję mówię dla dusz czyśćcowych , jak modlimy sie za dusze czysćcowe też nie ma ich przy nas .Tak robie i nie odczuwam nic złego

Paul
Gość
Paul

Od kilku lat należę do Apostolstwa Dusz Czyśćcowych i nigdy o podobnych praktykach nie słyszałem. Zapytam się kapłanów zajmujących Apostolstwem co na ten temat sądzą.

enia
Gość
enia

Paul odsyłam Cie do modlitewnika „Modlitwa Ofiara i Pokuta” , str 818 O skuteczności wody święconej dla dusz zmarłych /to co powyżej pisałam/

Wanda
Gość
Wanda

chyba ci się pomyliły fora, idź ze swymi „odkryciami” gdzie indziej

Iwona
Gość
Iwona

Każdy grzech to obraza Boga, sam Go właśnie obraziles swoim wpisem wyzywajac drugiego człowieka jak i nagadywaniem na Kościół. Nie wiem jaki cel sobie obrales wchodząc na to forum, ale na pewno nie taki jak większość z nas tu piszących. Oczywiście masz prawo się wypowiadać jednak jak już zamierzasz to robić to rób to w mądrzejszy sposób i z większą wiedzą. NP To nie wymysł kościoła tylko dar od Maryi. Może spróbuj odmówić to otworzą Ci się oczy.

Magdalena
Gość
Magdalena

Do admina, proszę o przeczytanie wpisu Bartka, (z pewnością jest niezgodny z regulaminem tego forum) i usunięcie go.

Ewa
Gość
Ewa

Popieram.

enia
Gość
enia

POPIERAM! TO FORUM NIE MA ŻADNEJ KONTROLI !!!

ela
Gość
ela

W Niemczech w Bawarii gdy chodziłam po cmentarzu i przy każdym nagrobku był mały pojemniczek z wodą. Okazało się , ze to była woda święcona . Osoba, która odwiedzała grób zawsze skrapiała go ta wodą.

Iwona
Gość
Iwona

Proponuję nie zwracać uwagi na tego typu wpisy tylko pomodlić się za tego nieszczęśliwego człowieka. Z osoby Bartka jad wypływa strumieniami i śmiem twierdzić iż jest on jedynie zagubiona dusza ,która stala się narzedziem zlego,a dobrze wiemy jak nienawidzi on różańca, a tym samym NP. Nie musimy, przecież się tutaj z nikim licytować o swoje rację bo każdy z nas posiada wolną wolę. Bartek obrał drogę w przeciwnym kierunku więc skoro Bóg szanuje jego wybór to i my szanujmy. Jedyne co możemy zrobić to służyć mu pomocą duchową. Dzisiaj, przed snem pomodle się za Bartka, dolaczcie i Wy.

enia
Gość
enia

Iwona masz rację , nie zwracać uwagę na wpisy świra Bartka czy Bartkową , to jest jedna i ta sama osoba pod kilkoma nickami , także „swiadectwa” bywają pisane przez tego nicponia
Biorę przykład z Janka
Wszystkim błogosławię !

Józef
Gość
Józef

W tej całej analizie trochę się pogubiłeś moim zdaniem . Czy kiedykolwiek kogoś kochałeś a jeśli tak to czy analizowałeś tę miłość ?? Wiara to nie analiza, to właśnie wiara i …. miłość … tylko tyle i aż tyle . Gdy już kogoś pokochasz bardziej niż siebie , wtedy zrozumiesz . Pozdrawiam i życzę spokoju .

Iwona
Gość
Iwona

Dodam jeszcze, ze niewolnik to pojęcie względne. Nam kojarzy się z kajdanami, przymysowa praca, czy brakiem poczucia własnej egzystencji. Owszem jest to prawda kiedyś niewolnictwo było na porządku dziennym dzisiaj jest, ale się o nim nie mówi. To wszystko to jednak ziemskie sprawy i problemy, bycie niewolnikiem Boga to już zupełnie inna kwestia. Jest to dobrowolne oddanie swojego życia komuś kto o nas dba, a nie smaga batem. Tak chce być niewolnica Boga i chociażby mi mówili, że tracę czas i zycie na modlitwę to Ja wiem, ze pewnego dnia okaże się, ze to „Ci Oni” tracili czas na niepotrzebne… Czytaj więcej »

Agi
Gość
Agi

Mateuszu, chciałabym jeszcze rozwinąć odpowiedź do Twojego drugiego pytania. Modląc się na rozancu przecież również się zwracasz do Boga do Jezusa tylko ze przez Marie. To Ona nam upraszcza łaski u Boga, to jej wstawiennictwo. Ona ewidentnie wskazuje nam na swojego Syna. Matka Boża nie jest wróżką która spełnia nasze prośby bo się modlimy na rozancu. Ona jest nasza orendowniczka. Jeśli przyjmujesz komunie z konkretną prośbą to z niczym to nie koliduje.

Dana
Gość
Dana

Dla mnie znaczenie ma fakt ,ze modlac sie na cmentarzu moge pokropic grob mojego Syna.
Czytalam ,ze przynosi to ulge duszom czyscowym.
Przy kazdym grobie tak jak wczesniej pisala Ela jest pojemniczek z woda swiecona z malym kropidelkiem.

Monika
Gość
Monika

Mam pytanie co do zasady…Jezeli jeszcze nie spie i jest po 24 czyli zacza; sie nowy dzien, to moge juz odmawiac kolejna nowenne jako nastepna czy dopiero jak wstane rano?
..Czyli czy miedzy jednym a nastepnym dniem musi byc jakis przedzial snu zeby sie liczylo…? Czy moge po polnocy np zmowic na nastepny dzien i dopiero pojsc spac..:)? czy jest tp jakis blad??

Iwona
Gość
Iwona

Można odmawiać nawet dwie i trzy nowenny na raz w trzech różnych intencjach, aby tylko czasu i siły wystarczyło. Więc uznam twoje pytanie za nieuzasadnione i przepraszam za określenie, ale nieco dziwne. Nawet gdybyś ukończyła jedna NP rano to kto powiedział, ze nie możesz zacząć kolejnej jeszcze tego samego dnia? Czy w instukcji odmawiania są podane jakieś zakazy, ze tak wiele osób pyta o podobne rzeczy? Czy jest jakiś konkretny przepis na modlitwę do którego należy się stosować jak, np przy pieczeniu ciasta? Modl się tak jak potrafisz, aby z wiarą.

Hanka
Gość
Hanka

Wybaczcie ale jak czytam niektóre pytania ( np. Moniki ) to ja się nie dziwię, że pojawiają się tutaj takie osoby jak Bartek i zaczynają się wyśmiewać z odmawiających NP. Ludzie, Bóg dał nam rozum i naprawdę nie obraża się kiedy go używamy! Widać , że niektórzy mylą NP z jakimiś gusłami czy czarami.

Magda
Gość
Magda

Nie karmmy trolla B… i niech każdy pyta, o co chce…na różnych etapach wiary jesteśmy…

enia
Gość
enia

Hanka wybacz ale miałam Cię za osobę mądrzejszą , ale jak widać jesteś ……słaba?

Ula
Gość
Ula

Cześć Monika
Ja się tak modlę, że ten nowy dzień jednak zaczyna się rano, a nie o północy, myślę, że Pan Bóg tez tak nie traktuje czasu literalnie od do… Taką mam nadzieję.
Pozdrawiam serdecznie
Ula

Iwona
Gość
Iwona

Myślę, że dla Boga nie ma znaczenia o jakich porach się modlimy. On cieszy się z każdej modlitwy więc nie traktujmy Pana Boga jak instytucje sądowa, która osadza nasz sposób wyznawania wiary. Czy Maryja przekazując światu NP skupiła się na takich blachostkach jak północ, czy limit nowenn w ciągu dnia? To ludzie zaczęli sami stwarzać problemy, zamiast usiąść i poświęcić parę minut na przeczytanie historii NP. Tam Maryja wyraźnie mówi chorej dziewczynie jak ma się modlić i nie punktuje zakazów nakazów. Ludzie coraz rzadziej ufaja Bogu i watpia w siłę modlitwy. Bóg nie przekazuje Nam niczego na okretke, tylko za… Czytaj więcej »

Adam
Gość
Adam

Czy intencja w Nowennie Pompejańskiej musi być tylko i wyłącznie za jedną osobę, np za żonę, czy może być za kilka osób, np za rodzinę, tj. żonę i dzieci ?

Iwona
Gość
Iwona

Wydaje mi sie, ze to zależy o co chcesz prosić. Jeśli o coś konkretnego, dla konkretnej osoby np. O wyzdrowienie, czy pracę to raczej jedna intencja. Natomiast jeśli ogólnie np o szczęście rodzinne, zdrowie na dalsze życie to jak najbardziej może być intencją ogólna. Bóg zrozumie na pewno, On zna potrzeby twoje i twojej rodziny.

Artur
Gość
Artur

Czy trzeba się tych tajemnic na pamięć uczyć,czy po kazdej 10-stce trzeba tą tajemnice też powedzieć?

Iwona
Gość
Iwona

Nie musisz uczyć się na pamięć możesz korzystać ze ściągi np. Z samodzielnie napisanej na kartce bądź z modlitewnika. Tak trzeba, przed każdą kolejną dziesiątka powiedzieć tajemnice plus rozważanie. Dla przykładu mowisz: tajemnica pierwsza radosna zwiastowanie NMP- anioł rzekł do niej nie bój się Maryjo, albowiem znalazlas łaskę u Boga. Myślę, ze nie powinieneś mieć problemu z przygotowaniem sobie tak całego różańca, gdyż teraz w Internecie można znaleźć niemal wszystko. Powodzenia i pozdrawiam.

Justyna
Gość
Justyna

Witam odmawiam nowennę 2 dzień i robię to tak jak mam w książeczce lecz niestety nic nie jest tam napisane o modlitwie ,, Pod Twoją Obronę” na zakończenie więc nie odmawiałam. Czy to jest błąd i muszę od nowa rozpocząć?

Iwona
Gość
Iwona

Ciężko coś poradzić na ten temat.Z jednej strony to dopiero drugi dzień modlitwy więc nawet gdybyś postanowiła zacząć od początku to dużo byś się nie cofnela. Jednak jest to błąd nie z twojej winy więc uważam, ze możesz normalnie kontynuować nowennę. Pozwól się poprowadzić Bogu i Maryi, wtedy nie pojawia się takie dylematy. Bóg jest łaskawy i wybacza nam każdy błąd jeśli tylko Go poprosimy.

Jana
Gość
Jana

Bardzo polecam filmiki O. Szustaka odnośne nowenny pompejańskiej. Są na YouTube. Ojciec objaśnia w zdrowy sposób zasady. Mnie bardzo pomagały też codzienne filmiki motywacyjne Ojca.

Iwona
Gość
Iwona

Jak dla mnie to ten ojciec dziwnie mówi. Jego sposób wypowiedzi przypomina bardziej slang młodzieżowy niz osoby duchownej. Słuchając Go człowiek się zastanawia, czy aby to co słyszy jest zgodne z prawda. Moim zdaniem o sprawach duchowych i tym Bardziej o Bogu należy wypowiadać się w sposób bardziej dyplomatyczny,a nie uliczny. Dla porównania wystarczy posłuchać ojca Pelanowskiego, Ks. Glasa, ks Pawlukiewicza, czy ks Olszewskiego. Bo język ojca szustaka pozostawia wiele do życzenia.

MK
Gość
MK

Ja dopowiedzialabym ,,Pod Twoja Obrone,,za te dwa dni i przeprosilabym za To Matenke okazujac skruche.Proszac o to aby ta modlitwe przyjela dziekujac Jej rowniez za to poniewaz z tego co wiem Matenka nie jest surowa urzedniczka.Najbardziej liczy sie wytrwalosc i wiara.Ta sa tylko dwa dni i dlatego Justyno zrobisz co uwazasz albo dopowiesz ,,Pod Twoja Obrone,, albo zaczniesz od poczatku i wtedy z braku pewnosci nie bedziesz sobie niczego zarzucac.Niech Pan Bog pozwoli Ci podjac dobra decyzje.

Dorota
Gość
Dorota

WItam, na Waszej stronie pisze ze modlitwę błagalną lub dziękczynną odmawiamy tylko raz pod koniec całego różańca (po 3 lub 4 częściach) a w niektórych źródłach podają że trzeba po każdej części, a na koniec tylko „Królowo Różańca Świętego, módl się za nami!”.

Monika
Gość
Monika

Witam, mam pytanie – dziś mam 16sty dzień nowenny. Wczoraj odmowialam 2 tajemnice a później wychodzialam z domu. Niestety powrót przedłużył się (czego nie zakładałam) i byłam po 24.00 w nocy. Ostatnia tajemnice odmowialam zaraz dzis z rana. Czy to się jeszcze „liczy” czy nowennę powinnam zacząć od początku?

Iwona
Gość
Iwona

Osobiście zaczelabym od początku. Szkoda, że nie odmowilas tuż po powrocie nawet jeśli to było daleko po północy. Czasami zdarzają się nieplanowane sytuację więc myślę, że lepszym wyjściem byłoby nadrobienie w nocy niż odkładanie do rana. Zgaduje, że było to wyjście towarzyskie skoro się tak przeciagnelo więc można to uznać poniekąd za zaniedbanie z Twojej strony. Miałam kiedyś podobna sytuacje jednak wychodząc od razu założyłam, że co by się nie działo to wracam nie później niż 23 i tak też zrobiłam. Niestety zaczynając tak trudna modlitwę musimy się przygotować na wyrzeczenia i trudności. Nic nie powinno stać nam na drodze… Czytaj więcej »

Jana
Gość
Jana

Bądź spokojna i kontynuuj nowennę, po prostu dodaj do niej jeden dzień. Bardzo polecam filmiki O. Szustaka odnośnie nowenny pompejańskiej. Ojciec bardzo zdrowo wyjaśnia technikę i zasady odmawiania nowenny. Filmiki znajdziesz na you tube. Pompejanka nie jest magicznym rytuałem, tylko drogą do spotkania z Bogiem i Jezusem przez Maryję. Polecam z całego serca filmiki Ojca Szustaka one bardzo pomagają.

Iwona
Gość
Iwona

Właśnie napisałam wyżej parę słów odnośnie ojca szustaka. Nie neguje jego wiedzy na temat NP jednak jego osoba zastanawia.

enia
Gość
enia

Ja też nie słucham o.Szustaka , krótką chwile tylko poświęciłam kto to jest, gdyż nie jest sie w stanie znać wszystkich i to nie dla mnie .
Monika tylko nie zdążyła z 1 tajemnicą w danym dniu

Jana
Gość
Jana

Jak napisałaś wyżej jest wielu kaznodziejów więc każdy znajdzie takiego, który mówi w sposób do niego najlepiej przemawiający. Ojciec Szustak ma swój styl to prawda, ale w tym co mówi jest autentyczny. On ma taką osobowość. Rozumiem, że nie każdemu musi się to podobać, ale trzeba Mu oddać – gdy mówi o Piśmie Świętym i o różańcu widać, że On tym żyje. W tej konkretnej sytuacji zaufałabym Ojcu Szustakowi. Pompejanka to nie magia, no i czy jak napisała enia Matka obrazi się bo Jej dziecko było zmęczone? PS Do mnie akurat Szustak bardzo trafia smile

Hanka
Gość
Hanka

Moniko, odmawiałabym spokojnie dalej. Kończmy z magicznym postrzeganiem Nowenny na tej stronie. Przecież łaska Boża jest darmowa i jej udzielenie nie zależy od tego, że odmówiłaś 2 Tajemnice następnego dnia rano!

Iwona
Gość
Iwona

Wiadome ze NP to nie magia jednak Maryja dała wyraźne polecenie co do sposobu odnawiania. Nie mówiła nic o odkladaniu modlitwy na następny dzień przez nasze widzi mi sie. Owszem sa sytuacje na które nie mamy wpływu, praca, nagła choroba, jakieś nieszczęście. Jednak przeciagniete wyjście z domu to już jednak nasz wybór chyba ze zdarzyło się ono przez wyżej wymienione zdarzenie.

Iwona
Gość
Iwona

Nie mi oceniać autentyczność ojca szustaka jednak dzisiaj musimy uważać. To że ktoś dobrze zna pismo święte nie znaczy, że jest od Boga. Świadkowie Jehowy też niejednego z nas zagieliby swoją wiedzą w tym zakresie. Jedyne co nam pozostaje to prosić ducha świętego o dar rozpoznawania co jest od Boga, a co nie. Takie czasy niestety. Swojego czasu dałam się sama wciagnac w nauki kaznodziei Andrew Wommack bo tak pięknie mowil , ze nie można było nie słuchać. Jedyne co mnie zaczęło zastanawiać to fakt czemu nie wspomina Maryi. Teraz wiem, ze dałam się złapać. Dzisiaj świat roi się od… Czytaj więcej »

Jana
Gość
Jana

To temat na osobny watek. Nie słyszałam by O. Szustak krytykował egzorcystów. Inna sprawa, że dziś posługa egzorcystów bardzo często bywa przedstawiana na zasadzie sensacji, a to moim zdaniem niedopuszczalne. Efekt jest taki, że ludzie bardziej niż Boga słuchają tego co złe duchy mówią podczas egzorcyzmów. Dziś z egzorcyzmów robi się show i w efekcie ludzie bardziej niż Bogiem pasjonują się manifestacjami złych duchów. Może się stać tak, że w efekcie zamiast Boga wręcz zaczyna się głosić działalność złych duchów. Nie jest to wina egzorcystów. Bywa, że różne wspólnoty ”odjeżdżają” na tym punkcie. Reasumując – nie ma obowiązku słuchania Szustaka.… Czytaj więcej »

Iwona
Gość
Iwona

Oczywiście jest to indywidualna sprawa. Mi np. Nie odpowiada Jego sposób wypowiedzi taki Free style jak na ulicy. Osoby powołane do posługi powinny zachować należytą powagę. Wyobraźmy sobie jak wyglądałaby msza sw gdyby kapłani zaczęli mówić na sposób podobny szustakowi kto traktowalby ich poważnie? A co do egzorcyzmow to trochę jest w tym racji. Ludzie idą tam gdzie coś się dzieje jednak nie zmienia to faktu, ze jak coś się takiego dzieje to jednak działa laska Boża. Mogą sobie robić sensację ze wszystkiego, ten kto tylko szuka przygód To i tak się nie zmieni. Bez egzorcystow dzisiejszy świat by nie… Czytaj więcej »

MK
Gość
MK

zle duchy na egzorcyzmach sa przymuszone przez Boga do mowienia prawdy bo inaczej by tego nie zrobily gdyby nie byly na lancuchu Bozym.zlo gdyby nie bylo kontrolowane przez Boga to dobrze by to dla wszystkich sie nie skonczylo.zlo nie jeden raz bylo przymuszone do powiedzenia bardzo waznych rzeczy co otworzylo nam nie jeden umysl na inne spostrzeganie tego co jest zwiazane z Bogiem.Ogladalam egzorcyzmy bo mamy prawo wiedziec co sie wokol nas dzieje ale to nie znaczy ,ze sie nimi ,,pasjonuje,,bo Bog byl,jest i zawsze bedzie na 1miejscu!

enia
Gość
enia

Monika ja bym odmawiała dalej , czy najlepsza Matka by sie obraziła ,że dziecko jej było zmęczone i czegoś nie zrobiło

Iwona
Gość
Iwona

To zalezy czy było zmęczone praca, czy przyjemnością. Jeśli to pierwsze to jak najbardziej nic się nie dzieje jeśli jednak tym drugim to jest to zaniedbanie i ulegniecie pokusie niestety. A takiej sytuacji zaczelabym od początku, aby być w porządku wobec Boga.

Ela
Gość
Ela

Witaj Moniko, też miewałam takie dylematy czasami coś się przeciągnęło i po północy kończyłam, uznawałam że jak mam więcej niż połowe odmówione odmawiam dalej. A na koniec nowenny dołozyłam 2 dni za czasami byle jak odmówione i za kończenie po północy. Ja odmawiam jak jade samochodem, więc nawet różańca nie trzymam w ręku. ( Ciocia mi powiedziała, zresztą Siostra Zakonna) że bezpieczniej słuchać i odmawiać szczególnie jak kieruje. A resztę staram sie przy pracy odmawiać szczególnie że było że pracując robimy coś dobrego. A słucham rózańca z św. Janem Pawłem II i są rozważania i czasowo jest to ok 17min… Czytaj więcej »

edward
Gość
edward

jak nie odmówiłem ostatnia modlitwę po ostatniej części można dalej kontynuować

Basia
Gość
Basia

Chciałabym zapytać się czy mogę odmawiać dziennie dwie lub trzy Nowenny , każdą w innej intencji? Zaczęłam już rano jedną Nowenne w jednej intencji, a wieczorem drugą w innej intencji ale nie wiem czy to jest właściwe.
Dziękuję za odpowiedz

Iwona
Gość
Iwona

Jak najbardziej można. Aby tylko czasu i siły wystarczyło. Nie ma czegoś takiego jak limit w modlitwie.

gosc
Gość
gosc

Mam pytanie i proszę o radę. Zmawiam Nowennę Pomp. i wczoraj usiadłam na łóżku przy dziecku bo chciał żeby go pogłaskać. Siedziałam przy nim i kończyłam ostatnią dziesiątkę. Lekko przysnęłam, kiedy się ocknęłam byłam przekonana że już skończyłam, mimo że palce miałam na 4 koraliku. Zmówiłam więc modlitwy końcowe i poszłam spać. Dziś rano mam wątpliwość, ze nie odmówiłam wszystkiego, bo przecież miałam palce na 4 koraliku, wiec pewnie nie zmówiłam jeszcze 6 Zdrowaś Maryjo. Wczoraj byłam pewna że skończyłam i zmówiłam a dziś już nie. Może wczoraj wieczorem już nie myślałam dobrze, bo byłam zmęczona albo zmówiłam ale nie… Czytaj więcej »

Ula
Gość
Ula

Cześć
Nie zadręczaj się, pewnie zmówiłaś. Ja bym przeprosiła Matkę Bożą, że być może się powtórzę, że być może się pomyliłam
i wolę dla własnego spokoju uzupełnić wczorajszą nowennę. I odmówiła te domniemane brakujące 6 „Zdrowaś Mario”. Nie martw się.
Ula

gosc
Gość
gosc

dziękuję Kochana za pomoc.

Iwona
Gość
Iwona

Również uważam, ze nie powinnaś się tym martwić. Przecierz byłaś zmęczona, a dziecko potrzebowalo twojej uwagi. Miałam kiedyś podobna wątpliwość, a raczej byłam pewna, ze poprzedniego dnia nie odmowilam końcowej modlitwy. Dopiero rano po przebudzeniu mnie nagle olsnilo. Zrobiłam to co radzi Ci Ula przeprosilam Maryję i odmowilam rano zalegla modlitwę. Dodam, ze był to mój przedostatni dzień nowenny. Takie zaćmienie umysłu na koniec. Zdarza się.