Godzina łaski dla świata

8 grudnia, w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w południe modlimy się w tzw. Godzinie Łaski. Wciąż jednak wielu z nas nie wie, skąd się ona wzięła. Otóż Matka Boża Róża Duchowna, objawiając się 8 grudnia 1947 r. pielęgniarce Pierinie Gilli w Montichiari we Włoszech, powiedziała:

„Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia, w południe obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata. Dzięki modlitwie w tej godzinie ześlę wiele łask dla duszy i ciała. Wkrótce ludzie poznają wielkość tej Godziny Łaski. Jeśli ktoś nie może w tym czasie przyjść do kościoła, niech modli się w domu.”

Krótka informacja na Youtube o Godzinie łaski

Módlmy się razem w Radiu Różaniec!

Jak co roku, w Godzinie łaski planujemy wspólną, godzinną modlitwę na żywo. Nie przegap: 8 grudnia, 12.00.

Dołącz w Radiu Różaniec albo do transmisji na Facebooku.

 

Dwie książki w temacie Godziny Łaski

Pragnąc przypomnieć o tych objawieniach, wydaliśmy książkę pt. Maryja Róża Duchowna. Historia objawień w Montichiari–Fontanelle. Publikacja ta przybliża okoliczności i treść tych objawień, zawiera też opisy cudów, jakie miały miejsce w Montichiari, w tym fascynujące cuda słońca.

Przygotowaliśmy także krótsze opracowanie, pt. Godzina łaski dla świata, która w która przybliża przesłanie Maryi Róży Duchownej. Zawiera orędzia, historię objawień oraz nabożeństwo na Godzinę Łaski. Publikacja na papierze kredowym i z kolorowymi zdjęciami.

Dostępne są także obrazki z przesłaniem z Montichiari-Fontanelle.

Dedykowana strona internetowa

Osoby zainteresowane podstawowymi informacjami o Godzinie łaski zapraszamy także na naszą stronę: www.8grudnia.rosemaria.pl

Nabożeństwo w godzinie łaski

Tak, jak co roku, planujemy nabożeństwo w godzinie łaski, 8 grudnia w południe, w Radio Różaniec oraz na naszym profilu na Facebooku – zapraszamy!

Marek Woś
Fundacja Królowej Różańca Świętego

[m2i_product_block sku=”978-83-63110-57-4″ ]

 • Od paru lat modlę się w godzinie łaski 8 grudnia,nawet jak jestem w pracy to się wyciszam i się modlę,koleżanki nie muszą o tym wiedzieć,albo po prostu wychodzę z pokoju.Jak do tej pory żadnej łaski nie otrzymałam a wręcz przeciwnie od 3 lat żyję na krawędzi.W tym roku też będę się modlić a moze ja nie potrafię się modlić.

  • Dzięki twojej inni otrzymają łaski, prawdopodobnie uratujesz tym kogoś kto nigdy nie modli się, kto wie jakie masz zasługi tą modlitwą. Myślę że olbrzymie. Dobrze Gabi droga że się modlisz.

  • „…dusza powinna być wierną modlitwie, pomimo udręczeń, oschłości, i pokus, bo od takiej przeważnie modlitwy zależy urzeczywistnienie nieraz wielkich zamiarów Bożych; a jeżeli nie wytrwamy w takiej modlitwie, krzyżujemy to, co Bóg chciał przez nas dokonać albo w nas. Niech słowa te wszelka dusza zapamięta: A będąc w ciężkości dłużej się modli” (Dz. 872).

  • Gabryjelo, Maryja zawsze Cię wysłucha, przyjrzyj się bliżej temu co masz:) pomyśl może o zbliżeniu się do Matki- pomyśl o Koronce do Miłosierdzia Bożego lub o Różańcu i głęboko wierz !!! Ona zsyła na nas łaski, zaufaj mocno kochaj i wierz 🙂 mój brat żyje a nawet nie miał 10 procent szans, walczyliśmy ponad 6 miesięcy i żyje! To było już ponad 10 lat temu, Maryja zsyła na nas łaski tylko pewnie nie zawsze dokładnie takie jakich chcemy, pewnie są lepsze od, tych które chcemy 🙂

  • Jestem Twoją imienniczką, a więc coś nas łączy. Piszesz, że żyjesz kilka lat na krawędzi. Uważam, że zycie na krawędzi czasu jest bezpieczne. W tym może być i Boży palec. Ja także czegoś takiego doświadczam, lecz czuję się z tym bezpiecznie. Wiem, że gdyby było odwrotnie, to raczej górę wzięłaby pycha. Wolę osobiście żyć na krawędzi, z Maryją i Jezusem jestem bezpieczna. Godzina Łaski jest dla każdego i proś Matkę o wszystko, co potrzebne do zdrowego szczęścia – nie tylko Twojego, ale i innych. Jaki np. los naszej Ojczyzny czy Kościoła, taki i nasz. Może Maryja chce żeby nie modlić się zawsze tylko w swoich interesach, lecz wypłynąć na głębię.

 • Zawsze się modlę w godzinie łaski o 15:00 za dusze świętej pamięci mojej narzeczonej Agnieszki Bednarczyk z Adamowa, odeszła do Pana w wieku 37 lat zmarła 07.11.2019.
  Dlaczego ona???

  • Marcin, nie pytaj dlaczego właśnie ona, nikt nie odpowie dlaczego
   To okropne pytanie, a czy lepiej byś czuł, gdyby ktoś inny? Kolega, sąsiad? No nie…
   Widocznie umarła w najlepszym dla siebie czasie…
   Całe szczęście nie my decydujemy kto ma ile czasu żyć
   Zaufaj P Bogu
   Módl się za duszę tej dziewczyny
   To jedyne, co możesz zrobić dla tej dziewczyny,

  • Panie Marcinie, takie małe sprostowanie, Godzina Łaski trwa od godziny 12-13 po południu. Tu nie chodzi o godzinę miłosierdzia o 15. Godzinę Łaski rozpoczyna modlitwa Anioł Pański. Godzina Łaski to jedyna w swoim rodzaju godzina w roku – 8 grudnia.

   • No tak, Godzina Łaski jest 8.12,między 12 a 13,a koronką do Miłosierdzia Bożego modlimy się o 15 każdego dnia
    To 2 różne rzeczy

     • Absolutnie nie trzeba przepraszać, bo nie ma za co. Napisałam to, abyś Panie Marcinie – właśnie w tym dniu – pomodlił się w samo południe. Nie ma sensu ukrywać łez, Maryja także ich nie kryła. Może warto modlić się różańcem 7 Boleści, a szczególnie we wtorki i czwartki. Można pomóc i sobie i duszy Zmarłej. Z Bogiem!

      • Oj dopiero teraz zauważyłam pomyłkę… Małe sprostowanie: nie we czwartek lecz w piątek. We czwartek warto o godz. 23 zjednoczyć się w Ogrójcu z Jezusem i jeśli okoliczności pozwalają – odprawić tzw. Godzinę Świętą.

    • Nie przepraszaj, to ludzkie bardzo płakać w takich chwilach, też plakalam
     Pomysl o tej dziewczynie, że ona teraz już tylko potrzebuje modlitwy, nie pomogą jej łzy, modlitwa jej pomoże
     Też chodziłam na cmentarz, ale życie trwa dalej
     Płaczesz nad nią, czy nad sobą?
     Nie przepraszaj, módl się za jej dusze
     Wygadaj się, jak tego potrzebujesz, płacz… I wracaj do codzienności

     • Jak ją kocham. Ona była i jest Aniołem Stróżem, moim oddechem.
      Modle sie codziennie
      abym miał tylko siłe…

  • Tak Marcin to jedyne co możesz dla swojej narzeczonej zrobić ,ale ona tez może dla ciebie wiele wyprosić .Zmarla nie dawno ,na pewno masz ogromny bol po jej stracie ,bardzo ci wspolczuje i niech Matka Boza przytuli cie do swego serca ,żeby zlagodzic twój bol .Pomodle się za wami i pamiętaj czas leczy rany .Kazda smierc nie ważne czy w młodym ,czy w strszym wieku boli nas ,ale tylko Bog wie kiedy jest najlepszy czas zebysmy mogli odejść .Dzis ofiaruje Koronke do Milosierdzia Bozego za was.

  • Marcinie, niech Maryja przytuli Cię do swojego serca. Wspomnę za Tobą. Wiem, że to bardzo niewiele, ale tyle mogę. Tak po ludzku nie ma odpowiedzi na pytanie – dlaczego Ci, których kochamy odchodzą.

 • Rok temu, w tym samym czasie, na tym forum, także toczyły się rozmowy o godzinie łaski. Wówczas okazało się, iż objawienie o godzinie łaski nie zostało oficjalnie zatwierdzone przez Kościół. Czy jeżeli będę modliła się o 13 15, to ta modlitwa będzie miała mniejszą wartość niż o 12 15? Czy Bóg wysłucha mnie mniej, jeżeli pomodlę się o 13 30? Pytam zupełnie poważnie. Warto mieć na uwadze, że Kościół nie zatwierdził wszystkich objawień. Ja ich nie kwestionuję, ale pozwalam sobie na zadawanie pytań. Czy modlitwa o jednej godzinie ma mniejszą wartość niż o innej godzinie? Pomijam tu objawienie Jezusa Siostrze Faustynie i modlitwę o godz. 15. Piszę o objawieniach nie zatwierdzonych przez Kościół.

  • TeżAniu, pierwszy raz słyszę że Godzina Łaski nie jest zatwierdzona przez Kościół. Cóż? Dzisiaj ksiądz dziekan zapraszał na 8.12 na nabożeństwo, które zostanie odprawione w samo południe – Godzinę Łaski. Być może Maryja wysłucha Cię i w innej godzinie. Koronkę do Bożego miłosierdzia nie potrzeba wcale odmawiać o 15, ale w każdej dogodnej porze dnia lub…nocy. O 15 lepiej modlić się bezpośrednio do Pana Jezusa – Jego Serca lub odprawić drogę krzyżową.
   Zaś szczególna Godzina Łaski w samo południe jest zachętą dla wszystkich wiernych, bo we wspólnocie tkwi większa siła, moc modlitwy – to szturm do Nieba.

   • Gabrielo, Kościół przynajmniej na razie nie zatwierdził oficjalnie objawienia o godzinie łaski. Owszem, nie zabrania tej praktyki (przynajmniej w Polsce), ale i nie jest ona oficjalnie zatwierdzona. Część duchownych podchodzi dość ostrożnie do tej praktyki. Polecam tekst z Aletei. Wpisz w google: „Godzina łaski”: specjalne 60 minut Bożego miłosierdzia czy nadużycie?

    • Poczytałam już o tym, lecz prawdę mówiąc nigdy do tej pory nie zagłębiałam się i nie poznałam treści objawień. Od 2010 roku jestem rycerzem MI i zarazem prenumeratorką miesięcznika „Rycerz Niepokalanej” wyd. o. franciszkanów. To z lektury (reklamy) dowiedziałam się o Godzinie Łaski… i nic poza tym. To była zachęta do modlitwy w Dniu Narodzin Maryi w godz.12-13, w której można wiele wyprosić. Co do objawień, to także jestem ostrożna. Dlatego też niedawno wznieciłam tu na forum małą burzę co do koronki 13 Cnót za dusze czyśćcowe, którą modli się wielu Katolików nie znając jej źródeł pochodzenia. Nawet księża nie znają tej koronki.

     • Ja zainteresowałam się tematem rok temu. Hanka, której już nie ma na forum zwróciła uwagę, że to objawienie póki co nie jest oficjalnie uznane przez Kościół. W Polsce praktyka nie jest zabroniona, ale część duchownych podchodzi do niej ostrożnie.

      • Wczoraj teżAniu kupiłam modlitewnik na tę Godzinę, który posiada imprimatur Prowincjała ks. Tomasza Nowaczka, a opracował go ks. Marcin Sobiech

      • Z tego, co widzę, praktyka godziny łaski nie jest zabroniona pod sankcją grzechu, przynajmniej w Polsce. Jednak warto mieć na uwadze, że nie jest też oficjalnie uznana przez Kościół. Modlić się warto zawsze i wszędzie i ufać, że Maryja będzie się za nami wstawiała, a Bóg okaże nam miłosierdzie bez względu na dzień i godzinę, o której się modlimy. Pozdrawiam Gabrielo.

   • Na gloria(kropka)tv jest artykuł Godzina Łask – Nieuznane objawienia – można wygooglować. Oczywiście, modlić się warto zawsze i wszędzie, ale i warto zachować bardzo dużą rezerwę dla rzekomych prywatnych objawień, zwłaszcza jeżeli nie są oficjalnie uznane przez Kościół.

 • Polecam mądry tekst z Aletei. Wpiszcie sobie w gogle: „Godzina łaski”: specjalne 60 minut Bożego miłosierdzia czy nadużycie? Nie wklejam linku bo wtedy komentarz czeka na moderację.

  • Mądry tekst?? , dla nastolatków… , też Aniu, proponuję czytać poważniejsze teksty…
   Chodzi o modlitwe, nie o spełnianie życzeń..
   Taki jest sens… modlitwa….

   • Gosiu, zwróciłam uwagę, że kwestionujesz niemal każdy mój komentarz. Oczywiście, Twoje prawo. Nie masz obowiązku się ze mną zgadzać. Zwracam tylko uwagę, że objawienie o tzw. godzinie łaski nie zostało oficjalnie zatwierdzone przez Kościół i… tylko tyle. Modlić się należy zawsze i wszędzie. Tylko warto zachować dużą rezerwę w kwestii objawień niezatwierdzonych przez Kościół. Gosiu, zapewniam, że poważniejsze teksty także czytam i nigdzie nie znalazłam informacji, że Kościół oficjalnie zatwierdził objawienie o godzinie łaski.

    • Kościół nikomu nie nakazuje wierzyć w objawienia, aczkolwiek modlić się to inna sprawa. W książce bez imprimatur jest np. Nabożenstwo do Męki Jezusa w Ciemnicy, do której dołączono wiele obietnic. To samo nabożeństwo mam w modlitewniku Bractwa Czarnego Szkaplerza, lecz tu nie ma ujawnionych żadnych obietnic… i tego się właśnie trzymam.

     • Objawienia prywatne to trudny temat. Kościół zawsze daje sobie czas na ich rozeznanie. Na pewno warto mieć na uwadze, że jesteśmy tylko ludźmi i nie każde z tych objawień jest autentyczne. Mądrością Kościoła jest to, że daje sobie czas na ich rozeznanie.

    • Też Aniu, nie kwestionuje, tylko jestem przerażona…
     Aniu, bo jaki sens jest pytać o godzinę, może między 22 a 23 z budzikiem, zadzwoni i na tym koniec
     Też Aniu, wiara nie polega na tym, żeby dyskusje prowadzić w jakich godzinach i nastawiac budzik
     To o to chodzi
     Jedni mogą się skupić przez godzinę, inni nie
     A w modlitwie nie chodzi o klepanie formulek
     Polecasz często np Szustaka
     A ja się zrazilam, mniejsza o mnie, nastolankowie mają wypaczony obraz Boga…
     Awantury robią w domu, bo się ktoś O Szustak obejrzał w nnecie
     Z własnego doświadczenia to wiem
     Tez Aniu, nie kwestionuje, dorosła jesteś, czytasz co chcesz, ale nie jest to takie proste wśród nastolatkow
     Ja, jako dorosła się zrazilam…
     Jesteś dorosła to czytaj, ale nie polecaj, więcej szkody niż pożytku
     Jak polecasz to coś rzeczywiście wartosciowego
     Zaznacz, że polecasz dla osób 12-18
     Dlaczego nie polecisz np Sfefana Wyszyńskiego? Wszystkie jego kazania są dostępne w necie
     Porusza sprawy rodziny, wychowania, sprawy spoleczne itd
     Nie jest to łatwa, szybka i przyjemna lektura, ale dalej aktualna
     I warta polecenia
     O to mi chodzi, nie na łatwiznę, bo w necie jest to przeczytam, najlepiej, żeby lektor czytal
     Przyznaje, nie dałam rady nawet encykliki Rerum novarum do końca przeczytać, ale nie polecam Szustaka na każdym kroku
     Z wieloma matkami rozmawiałam i dokładnie to samo mówią
     Ty chcesz to sobie czytaj co chcesz, ale nie polecaj tak agresywnie takiej lektury

     • Gosiu, nie zrozumiałaś, co napisałam. Poczytaj o godzinie łaski – tam jest mowa o tym, że Bóg okazuje szczególne łaski tym którzy podejmą modlitwę 8 grudnia między 12 – 13. Pytam więc, czy jeżeli pomodlę się 8 grudnia o 11 30 albo o 13 30, moja modlitwa będzie mniej warta? A co z modlitwą w inne dnie? Stawiam takie pytanie w kontekście tego, co czytam o godzinie łaski. Jeżeli szczególne łaski są zarezerwowane dla modlitwy 8 grudnia między 12 – 13, to jak to rozumieć?

      • Wydaje mi się, że godzina 12 została przeznaczona szczególnie Maryi, bo każdy Katolik powinien pamiętać o tej godzinie z racji modlitwy Anioł Pański. Dlaczego więc nie przedłużyć czasu trwania tej 5-cio minutowej modlitwy? Warto w tym dniu właśnie uczcić Niepokalaną, rozpoczynając Aniołem Pańskim i modlić się o potrzebne łaski dla świata, niekoniecznie dla siebie. Jeśli uważasz inaczej, to módl się o 6 rano lub 18 wieczorem. Kładzie się jednak największy nacisk, by w południe nie pominąć tej modlitwy.

     • Gosiu, Szanuję to, ze akurat Tobie Szustak nie podchodzi, ale ja od niego naprawdę czerpię wiele dobrego. Możesz mnie wyśmiać, ale tak właśnie jest. Ja podjęłam pompejankę właśnie dzięki Szustakowi, który na youtube skrzyknął ludzi i podjęliśmy wspólne pompejanki. Możesz mnie wyśmiać, ale pompejanka w kilka/kilkanaście tysięcy ludzi była dla mnie niezwykłym przeżyciem. Nie porównywałabym Szustaka i prymasa Wyszyńskiego – to dwie zupełnie różne osoby, nieporównywalne. A do tekstów prymasa Wyszyńskiego bez wątpienia też sięgnę.

     • Gosiu, odnoszę wrażenie, że mnie nie rozumiesz. Niczego agresywnie nie promuję. Dzielę się tym, co dla mnie ważne. Akurat mnie Szustak bardzo pomaga. Nie widzę żadnej przeszkody żebyś dzieliła się tu tekstami i autorami dla Ciebie ważnymi. Gdyby nie Szustak, nie podjęłabym pompejanki. Co do modlitwy – ja mam świadomość, że modlitwa jest ważna i cenna zawsze. Zadałam pytania o wartość modlitwy w kontekście treści objawienia o godzinie łaski. Tylko tyle. Jeżeli treść objawienia głosi, że dla modlitwy 8 grudnia między 12-13 są specjalne łaski, to pytam, co z modlitwą 8 grudnia o 11 30? Co z modlitwą podjętą w każdym innym czasie? Tylko tyle.

      • Oczywiscie kazda modlitwa jest cenna obojetnie kiedy ja odmowimy , najwazniejsze aby modlic sie z wiara.
       Ale jest kilka modlitw , ktore ,,powinnismy” odmawiac o okreslonej godzinie np.do Ducha sw.o godz.9.00 ,Koronka do Milosierdzia Bozego o 15.00 , koronka do Krwawych Lez Matki Bozej itd .
       Co oczywiscie nie oznacza ,ze nie mozemy sie modlic w innych godzinach tymi
       modlitwami!
       Tak samo jest z modlitwami w Godzinie Laski.
       Wybacz Aniu ,ale dla mnie to jest dzielenie wlosa na czworo.

      • Dana masz rację z tym dzieleniem włosa na czworo (choć i czasem warto). Ja także niedawno dzieliłam włos na czworo, lecz uważam iż w słusznej sprawie. Tu jednak uważam, że z Godziną Łaski w dniu 8.12 jest podobnie jak z Godziną Miłosierdzia w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Przecież koronką modlimy się każdego dnia, a jednak ten dzień jest szczególny. Dlaczego więc w Urodziny Matki Bożej nie może być zarezerwowany taki dzień? A godzina? To przecież Maryjna godzina. Racja, nie warto dzielić włosa, skoro w kościołach w Polsce jest specjalne nabożeństwo.

      • Rok temu, w godzinę łaski (to był mój pierwszy raz) modliłam się o zbawienie dusz czyśćcowych i o zdrową tarczycę-tą sama intencje ponowiłam potem w Nowennie do MB z Lourdes i w jednym liście do sw. Józefa. W tamtym miesiącu idąc na badania miałam z tyłu głowy moja sąsiadkę chora na raka (nie wiem, jak stan jej zdrowia, ale walczy i się nie poddaje-to najważniejsze), ponadto w oczekiwaniu na USG widzialam jedną dziewczyna miała wycinany guz tarczycy w klinice w Gliwicach (przyszła na kontrolę) dwie kobiety jedna po drugiej sobie obce wychodząc z gabinetu płakały, bo coś tam znaleziono. U mnie jedynie była torbiel, która zdaniem lekarza krzywdy mi nie zrobi, bo takie to maleństwo. Badania krwi wyszły super, lekarz wykonujący USG powiedział mi wprost: Widzę w pani oczach, że lubi i umie się Pani modlić. Niech Pani modli się dalej 😉

     • Gosiu, jeszcze jedno. Mnie osobiście zachwyca to, że dla Szustaka Pismo Święte jest tak żywe i zawsze aktualne- jego cykle konferencji i książki na temat poszczególnych Ksiąg Biblii są dla mnie naprawdę cenne. Dużo też daje mi lektura tekstów Ojca Grzegorza Kramera. Znasz innych autorów, którzy wiele Ci dali? Podziel się, chętnie poczytam.

      • Pozwól teżAniu, że to ja się wtrącę, mimo że piszesz do Gosi. Jestem już starszej daty i szczerze mówiąc te nazwiska księży, o których piszesz Ty czy Enia, niewiele mi mówią. Wolę zdecydowanie stosować się do rad św. J. Vianneya, św. M. Kolbe, sw.o. Pio, no i oczywiscie św. J. Pawła II. Na codzień karmię się ich złotymi myślami z książek z serii „Dobrego dnia”. Mimo, że Oni już żyli dawno, są mi znacznie bliżsi. Mnie do Boga najbardziej przybliżył św. Proboszcz z Ars.

      • Gabrielo warto czytać mądrości naszych Świętych i obecnych Kapłanów.

      • Owszem… z obecnymi kapłanami żyję przecież na co dzień, słucham kazań, rekolekcji, konferencji na pielgrzymim szlaku. Czytam dużo prasy, także dla młodzieży. To mi już wystarczy na mój ciasny łeb.

      • Gabrielo masz ten Różaniec błogosławieństwa?
       skopiowałam
       Gałązki drzewa oliwnego są biblijnymi symbolami Bożego błogosławieństwa. Ten różaniec ma przypominać gałązkę oliwną, którą błogosławi się bliskich. Paciorki wykonano z drewna oliwnego, a w medaliku zatopiono drobinki liści prastarych drzew oliwnych z Ogrodu Getsemani w Jerozolimie, w którym Chrystus doświadczał trwogi konania w przededniu swojej Męki. Wielu sądzi, że drzewa te są tak stare, że były świadkami tamtych wydarzeń.

      • Nie, nie posiadam takiego różańca, a swoją drogą nie przywiązuję do tego uwagi, jak wygląda czy też z czego jest wykonany. Ważna jest jakość modlitwy, a nie różańca. Owszem mam poświęcony różaniec i to mi wystarcza.

    • Dziewczyny, powołujecie się na różne autorytety i bardzo dobrze. Nie ma sensu licytować się który duchowny czy święty z przewyższa duchowością. Zupełnie nie można przeciwstawiać Wyszyńskiego,czy Jana Pawła II wobec o.Szustaka czy innych współczesnych duchownych. Z tego powodu ,że rzeczywistość ,z którą mierzyli się obaj wymienieni była zupełnie inna od współczesnej . Wyszyński to czasy głębokiego komunizmu, zupełnie inna rzeczywistość, inne problemy społeczne i polityczne.Podobnie Jan Paweł II. Inny kontekst. Natomiast O.Szustak jest współczesnym duchownym, zakonnikiem, żyjącym blisko problemów współczesnej młodzieży, znający ich teraźniejsze grzechy, zmagania, jest zakonnikiem na miarę czasów teraźniejszych. Mnie osobiście wiele rozjaśnił, wytłumaczył, umocnił głoszonym słowem, jest bardzo potrzebnym duchownym o takim właśnie charyzmacie.Dzisiaj.

     • Brygido, jest dokładnie tak, jak piszesz. Porównywanie Szustaka z Prymasem Wyszyńskim nie ma sensu. Mnie czytanie i słuchanie Szustaka także daje wiele dobra. Zabolała mnie tylko pogarda w komentarzach Gosi. Pogarda, bo widzę wiele spraw inaczej niż Ona. Pogarda bo cenię Szustaka.

      • Aniu, oczywiście nie pochwalam osobistych wycieczek jakie tu na forum widzę, ale co do Szustaka – poglądy duchownego powinny zapalać lampki kontrolne. Tak się składa, że słuchałam go dość długo i przerwałam. Powiedziałabym tak: wczesny Szustak jak najbardziej, wtedy właśnie wydarzyło się w ludziach wiele dobra, o jakim piszesz, później jednak wspaniały charyzmat, jaki otrzymał, zaczął być wykorzystywany w progresistowskich kręgach. Nasza wiara zachęca nas, żebyśmy rozeznawali dobro i zło. Co do poglądów o. Kramera o celibacie – każdy, komu nieobca jest nauka Chrystusa raczej wie, że ponownie powinny zapalić się tu kontrolne lampki. Zdaje się, że powołujesz się nieraz na wyrażone przez tego duchownego słowa o jakiejś tajemniczej dziurze, której nie zalepi Bóg, tylko drugi człowiek – ta teoria jest niebezpieczna, pod nią próbuje się przemycić rozmycie prawd naszej wiary, od strony teologicznej też pokrycia większego nie ma. Chodzi tylko o to: rozeznawać, a nie łykać, jak leci. Od kato-celebrytów niedaleko jest do fałszywych proroków. Dlatego przed każdymi internetowymi rekolekcjami czy lekturą progresistowskich kapłanów warto modlić się do Ducha Świętego i św. Michała Archanioła, aby umieć oddzielać w ich treściach ziarno od plew.

      • To jest już nas dwie, bo ja też cenię Szustaka. Bardzo podoba mi się Jego otwartość , odwaga i właśnie ta wędrowna ewangelizacja. Miał odwagę zmierzyć się z problemem pedofili w Kościele – w tej intencji udał się pieszo do Jerozolimy jako wynagrodzenie za grzechy Kościoła, poszedł na film Kler w habicie – nie udaje, że pewnych problemów w Kościele nie ma.Bardzo pięknie i prosto mówi o Ewangelii. Żyje nią i świadczy o niej swoim życiem.

     • Być może Brygido masz rację, bo kapłan mi powiedział iż ucząc religii po dłuższej przerwie, zauważył że językiem którym uczył wcześniej około 10 lat wstecz – nie potrafi nawiązać kontaktu. Aby do uczniów trafić musiał się nauczyć „nowego” języka. Moim zdaniem jest to jednak bardzo niepokojące, bo młodzież najchętniej dążyłaby do zmiany dekalogu. To co kiedyś uznawano za grzech śmiertelny lub zgorszenie, teraz już nim nie jest… bywają dla nich taryfy ulgowe. I niestety mamy to, co mamy. Młodzi nie zgadzają się z tym, co latami wpajali im rodzice, bo ten czy tamtem ksiądz lub katecheta uważa inaczej. Dziecko powie rodzicom, że są staromodni. Będą więc i Wielkich Świętych uznawać za staromodnych i niewiele wartych.

      • Gabrielo, ja podjęłam nowennę pompejanska właśnie dzięki Szustakowi. Cztery pierwsze nowenny modlilam się z nim w skrzyknietych przez niego mobilnych grupach i dawalo to ogromne wsparcie.

      • Wobec każdego Bóg ma inny plan. Mnie pomógł w Roku Kapłańskim sw. Vianney, a o nowennie dowiedziałam się cudem z miesięcznika ” Cuda i łaski Boże”. Musiałabym więc pisać o tym w każdym komentarzu i zachęcać do wstawiennictwa św. Vianneya lub prenumeraty tego miesięcznika… Jednak tego nie czynię.

      • GF – Żaden kapłan ani zakonnik tu przywołany, współczesny nie zmienia prawd fundamentalnych, nie przeinacza ich, grzech śmiertelny nadal pozostaje grzechem śmiertelnym, Dekalog pozostaje niezmiennie ten sam od 2000 lat. Żadne słowo z Pisma św. nie zostało zmienione w swym sensie i zamyśle. Ani O.Szustak ani żaden inny znany z mediów kapłan cieszący się zainteresowaniem młodszych czy starszych nie robi rewolucji ani żadnej wolty religijnej. Jednak społeczeństwo na przestrzeni wieków zmienia się, pojawiają się nowe zjawiska, nowe zagrożenia, nowe wyzwania dla kapłanów. Współczesny kapłan musi towarzyszyć człowiekowi w rzeczywistych realiach, musi go rozumieć, musi znać rzeczywistość ,która go otacza.

      • Racja Brygido po Twojej stronie. Być może jestem w tym temacie zbyt zacofana i nie do końca potrafię zruzumieć młodego, współczesnego księdza. A własciwie nie mozna na księży wcale narzekać, lecz otaczać ich modlitwą. Sory.

      • Może do tego jeszcze twierdzisz, że kursy Alfa są ok? 😉

      • Jazz, wszystko zależy kto i jak je prowadzi. Sama pomagałam w mojej parafii przy kursach Alfa. Są ludzie i ludzie. Jeżeli Alfę prowadzą ludzie mądrzy, przy wsparciu mądrych kapłanów, może ona przynieść piękne owoce. Jeżeli za ewangelizację zabiorą się ludzie do tego niedojrzali – może być różnie. Powiem tak – wszystko zależy od poziomu dojrzałości prowadzących i od kapłanów.

      • Jazz, ja się zgodzę, że jeżeli za głoszenie wezmą się ludzie, którzy do tego nie dojrzali, efekt może być zły. Jednak, jeżeli Alfę, czy każdą inną inicjatywę podejmą ludzie dojrzali, pod opieką kapłana, owoce mogą być naprawdę piękne.

 • >

  Zapisz się na nasz biuletyn pompejański i otrzymuj comiesięczne wiadomości