13 października – co pamiętamy z przesłania z Fatimy?

13 października na myśl przychodzi nam FATIMA – niezwykłe objawienie z – niestety – raczej już zapomnianym przesłaniem nabożeństwa pierwszych sobót… Co z tego pamiętamy?

I tu ważna konkluzja: nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca zaistniało na długo przed objawieniami fatimskimi! Jednym z największych propagatorów tego nabożeństwa był sam bł. BARTOLO LONGO, autor nowenny pompejańskiej! Napisał on książkę „Piętnaście sobót” (współcześnie wydanej jako „Nabożeństwo dwudziestu sobót„). To dzięki popularności jego książki, która była rozpowszectaniana w olbrzymim nakładzie, i to m.in. dzięki temu udało się zbudować sanktuarium w Pompejach!

15 czy 5 sobót? A może… 20?

Jak można się domyśleć z tytułu, nabożeństwo to trwało 15 sobót. Jednak wizjonerka z Fatimy miała za zadanie rozpowszechnić wersję krótszą, bo 5-tygodniową. Dlaczego? Zacytujmy Sekretariat Fatimski:

Jezus odpowiedział: „To prawda… że wielu ludzi zaczyna, lecz mało kto kończy i ci, co kończą, mają za cel przyrzeczone łaski. Ja jednak wolę tych, którzy odprawią pięć pierwszych sobót w celu wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu twojej Matki Niebieskiej, niż tych, którzy odprawią piętnaście bezdusznie i z obojętnością…”

Pięć sobót odprawiamy, aby wynagrodzić Maryi pięć zniewag. Są to:

  1. Obelgi przeciwko Niepokalanemu Poczęciu,
  2. Przeciwko Jej Dziewictwu,
  3. Przeciwko Jej Bożemu Macierzyństwu z jednoczesnym zastrzeganiem się w uznawaniu Jej wyłącznie za Matkę człowieka,
  4. Wszystkie te obelgi, przez które usiłuje się otwarcie wpoić w serca dzieci obojętność, wzgardę, a nawet nienawiść wobec tej nieskalanej Matki,
  5. Bluźnierstwa, które bezpośrednio Ją znieważają w Jej świętych wizerunkach.

Dlatego odprawiamy współcześnie minimum 5 sobót (5 kolejnych tajemnic różańca). Jednak nie ma przeszkód, aby odprawić nabożeństwo w formie 15 lub 20 sobót!

Jak modlić się pierwszymi sobotami?

  • Przystąp do spowiedzi (w tę sobotę lub wcześniej, np. w pierwszy piątek)
  • W pierwszą sobotę przystąp do Komunii świętej z intencją wynagradzającą
  • Odmów różaniec w pierwszą sobotę miesiąca (5 tajemnic), po każdej dziesiątce  dodaj modlitwę „O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia.”
  • Poświęć 15 minut na medytację nad tajemnicami różańcowymi.

Pomoce w modlitwie:

Szczególnie zachęcamy do poznania poniższych publikacji książkowych (w październiku w bardzo obniżonych cenach!).

„Pamiętajmy o Fatimie”

Książeczka o objawieniach i przesłaniu Fatimy. Pełnokolorowa publikacja z serii kompendia katolickie w rewelacyjnie niskiej cenie! Tylko 4,90 zł!

Zobacz w księgarni
Zobacz wnętrze książki

„Nabożeństwo dwudziestu sobót” – bł. Bartolo Longo

Napisane przez bł. Bartola Longo. Tę książkę polecał Jan Paweł II w Liście o różańcu! Pięknie wydana, w kolorze, także w wersji w oprawie twardej ze wstążeczką. To są wzorcowe rozważania do nabożeństwa pierwszych sobót!

• Zobacz w księgarni: oprawa miękka lub twarda
Zobacz wnętrze książki

Jan Paweł IIJan Paweł II napisał, że Bartolo Longo „przez całe swoje dzieło, a zwłaszcza przez «Piętnaście Sobót», rozwinął chrystologicznego i kontemplacyjnego ducha różańca, znajdując mocną zachętę i oparcie u Leona XIII, «Papieża różańca».”

„Nabożeństwo pierwszych sobót” – św. bp. Jan Pelczar

Nabożeństwo pierwszych sobót z pięknymi rozważaniami różańcowymi św. biskupa Józefa Sebastiana Pelczara oraz z tajemnicami światła!

Zobacz w księgarni
Zobacz wnętrze książki

0 0 głos
Oceń ten wpis

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Co o tym sądzisz? Napisz swoją opinię!x
()
x