Dziś wspomnienie pierwszego Apostoła Różańca – św. Dominika!

Dominik de Guzman urodził się w Hiszpanii, około roku 1173. Studiował teologię i wykazywał się niezwykłym miłosierdziem wobec ubogich. Wsławił się nawracaniem heretyków – albigensów – poprzez swoje skuteczne kazania. W roku 1217 założył zakon nazywający się potem od jego imienia Dominikanie. Ufając Bożej łasce i polegając na opiece Matki Bożej, rozesłał zakonnych braci po całej Europie szczególnie do Paryża i Bolonii, wówczas ważnych ośrodków uniwersyteckich. Sobie pozostawił misję w północnej Italii, gdzie szerzyła się herezja katarska.
Żarliwymi kazaniami przekazywał ludziom Boga, a mocą modlitwy przyciągał ludzi.
Oto opis Dominika przekazany przez bł. Cecylię dominikańską mniszkę: „Był wzrostu średniego, szczupłej budowy ciała, twarzy pięknej i lekko zarumienionej, włosy i broda rudawe, piękne oczy. Z jego czoła i rzęs promieniował jakiś rodzaj blasku, wzbudzającego u wszystkich cześć i miłość. Zawsze był uśmiechnięty i radosny, chyba że czyjeś zmartwienie obudziło jego współczucie. Miał smukłe i piękne dłonie, silny i piękny głos.”
Świętemu Dominikowi ukazała się i wspierała w wysiłkach zakładania zakonu i w działalności kaznodziejskiej Matka Boża. Podczas jednego z tych objawień zaleciła mu modlitwę różańcową jako ważną i skuteczną broń przeciwko nieprzyjaciołom prawdziwej wiary… „Drogi Dominiku – powiedziała do niego – czy wiesz, jakiej broni chce użyć Błogosławiona Trójca, aby zmienić ten świat ?”… „O moja Pani – odpowiedział święty – Ty lepiej wiesz ode mnie, bo Ty zawsze byłaś obok Jezusa Chrystusa głównym narzędziem naszego zbawienia”. Wówczas Matka Najświętsza rzekła: „Chcę, abyś wiedział, że tego rodzaju bronią pozostaje zawsze Psałterz Anielski, który jest kamieniem węgielnym Nowego Testamentu. Jeśli więc chcesz zdobyć te zatwardziałe dusze i pozyskać je dla Boga, głoś mój Psałterz”… „O cokolwiek poprosisz przez różaniec, wszystko będzie ci udzielone” – dodała. Ów Psałterz, to według tradycji – właśnie różaniec: połączenie modlitwy ustnej (wypowiadania formuł modlitewnych) z medytacją nad tajemnicami zbawienia. Jego nazwa odwoływała się do liczby stu pięćdziesięciu psalmów, którym w Psałterzu Anielskim odpowiadało tyleż zdrowasiek.
Św. Dominik zmarł w Bolonii 6 sierpnia 1221 roku. Papież Grzegorz IX, który jako kardynał Ostii był z nim zaprzyjaźniony, zaliczył go do grona świętych 3 lipca 1234 roku.

  • >

    Zapisz się na nasz biuletyn i otrzymuj comiesięczne wiadomości w temacie nowenny pompejańskiej!