Cud eucharystyczny w Polsce

Gdyby zapytać statystycznego Polaka o cuda eucharystyczne, dowiemy się o głośnej ostatnio Sokółce, często odwiedzanym Lanciano, rzadziej o Orvieto i Sienie. Czasem mieszkaniec Poznania wspomni o cudownych trzech Hostiach, nieraz dodając, że to stara poznańska legenda. Czy rzeczywiście legenda?

Historia liczy sobie już ponad 600 lat i jest wciąż żywa w sercach mieszkańców Poznania, szczególnie tych starszych. Jeszcze przed wojną istniało bractwo, które łączyło strażników pamięci tego cudu. Po wojnie, wskutek zakazu zgromadzeń, historia ta popadała w zapomnienie.

W dużym skrócie, w 1399 r. dwie katoliczki wykradły trzy hostie z dawnego kościoła oo. dominikanów (na ul. Dominikańskiej, obecnie oo. jezuitów) na prośbę kilku Żydów, których dzielnica mieściła się tuż przy kościele. Chcieli oni sprawdzić, czy rzeczywiście hostie stanowią ciało Chrystusa. W piwnicy domu nakłuli hostie nożem, po czym z hostii zaczęła sączyć się krew. Przerażeni, wyrzucili hostie do studni w tej właśnie piwnicy. Kiedy nie chciały utonąć, wynieśli je poza mury miasta i porzucili na bagnach. Jednak i tam hostie nie dały się zakopać – znalazł je pastuch, który – po licznych perturbacjach i oskarżeniach o fantazjowanie – przywołał dostojeństwo kościelne. Hostie zostały przeniesione do kościoła, a w miejscu odnalezienia wybudowano kapliczkę. Było to wydarzenie tak głośne, że z pieszą pielgrzymką przybył sam Władysław Jagiełło oraz wielu dostojników z całej Europy. Król ofiarował przepiękną monstrancję, która obecnie znajduje się w muzeum archidiecezjalnym w Poznaniu. Obecnie hostie znajdują się w drugiej monstrancji, która została ozdobiona koroną królowej Jadwigi.

Mimo, że miejsce odnalezienia hostii było narażone na częste wylewy Warty, i było miejscem bagnistym, zdecydowano zbudować się tam nowy kościół – Bożego Ciała. Po dwóch wiekach wykupiono kamienicę, w której doszło do profanacji, i przebudowano ją na kościół. Oba budynki widzimy na poniższych zdjęciach.

Profanację zdradziła dziewczyna żydowska, która cudownie odzyskała wzrok. Doszło też do wielu innych cudów uzdrowień i nawróceń, które spowodowały rozsławienie cudu na całą Polskę i Europę. Istnieją dokumenty papieskie, które dotyczą bezpośrednio tego wydarzenia.

Ok. 3 lata temu sam oglądałem monstrancję, znajdująca się kościele Bożego Ciała. Jest ona wystawiana z okazji świąt kościelnych, np. dzisiaj, z okazji Bożego Ciała. Po tym ukazała się książeczka „Trzy najświętsze Hostie”, która opisuje szczegółowo te wydarzenia, jak i zawiera zdjęcia. Jest na naszej stronie – zobacz tutaj.

 

5 1 głos
Oceń ten wpis

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
13 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
niestety
niestety
19.06.14 15:09

Już nie wierzę w cuda. Cudem by było gdyby chociaż jednego dnia żadna mała dziewczynka w muzułmańskich kraju nie została sprzedana i gwałcona przez starego oblecha, który ją kupił, a takie cuda jak ten w artykule to są dobre jak nie ma większych problemów.

Magdalena
Magdalena
20.06.14 00:53
Reply to  niestety

A co Ty robisz dla tych dziewczynek? Działasz w fundacji, wspierasz jakąś organizację, piszesz listy, petycje lub chociaż podpisujesz petycje? Chcesz zmieniać świat – działaj, czyń dobro, czyń cuda. Oczekujesz od Boga, że będzie ratował codziennie z opresji każdego człowieka na ziemi. Bóg bardzo by tego chciał, ale z miłości do człowieka dał mu wolną wolę. Niestety ludzie tę wolność pojmują dowolnie i część z nich popełnia zło. Zło nie pochodzi od Boga, ale od złego ducha. Często zło wzrasta tak w siłę, że swoje ofiary otacza szczelnym kokonem, przez który trudno się przebić. W takich przypadkach wytrwała, ufna w… Czytaj więcej »

niestety
niestety
20.06.14 09:25
Reply to  Magdalena

Co Ty gadasz, myślisz że te wszystkie ofiary nie modlą się by Bóg im pomógł? A tu nic, kolejny gwałt.

niestety
niestety
20.06.14 09:28
Reply to  niestety

i mając full hajsu, działając w fundacjach nie pomogę komuś kto teraz jest gdzieś w świecie gwałcony bo to jest niemożliwe tylko Bóg może. Ale widocznie ma inne zajęcia typu błogosławić s…. synom

franio
franio
21.06.14 21:52
Reply to  niestety

muzułmanie do kogo się modlą chyba nie do Jezusa Chrystusa

barbara
barbara
22.06.14 11:18
Reply to  franio

franio mnie nie interesuje do kogo modlą się muzułmanie mnie interesuje do kogo modlą się chrześcijanie jak masz problem i chcesz się dowiedzieć do kogo się modlą zapytaj ich

urszula
urszula
19.06.14 23:34

jeśli mowa o cudach eucharystycznych i nie tylko, to polecam film ” JA JESTEM” myślę, że warto obejrzeć cały, piękny film
http://gloria.tv/?media=553025

barbara
barbara
21.06.14 21:42
Reply to  urszula

Uwielbiam się modlić przed Najświętszym Sakramentem i adorować P Jezusa tam obecnego wiele razy mi pomógł właśnie po tej adoracji głeboko wierzę że zdarzają się cuda eucharystyczne jak wielką ma moc P Jezus w Białej Hostii On sprawia cuda mogłabym tak na Niego patrzeć bardzo długo gdyż daje tyle radości i wytchnienia dodaje siły uwielbiam te chwile spędzone razem z nim . Teraz jest wspaniały czas do adoracji Ciała i Krwi Chrystusa oraz do spożywania Go w Komuni Sw gdyż jest Oktawa Bożego Ciała ale najpiękniejszym świętem w tym czasie jest święto Najswiętszego Serca Pana Jezusa które obchodzimy w następny… Czytaj więcej »

Zofia
Aktywny
Zofia (@zofia)
21.06.14 22:20
Reply to  barbara

Nie wiem, czy tak można, ale ja często odmawiam różaniec patrząc na Najświętszy Sakrament w diecezji Koszalińsko- Kołobrzeskiej, a dokładniej w kaplicy online, bo jest transmisja całodobowa. 🙂 Basiu, racja- ostatnio ksiądz przytoczył słowa św. Alfonsa Liguori. Nie zacytuję dokładnie, ale dotyczyło to otrzymywania i wypraszania łask, a mianowicie tego, że więcej możemy otrzymać dzięki 15 min. adoracji, aniżeli dzięki innym praktykom religijnym.

ona
ona
21.06.14 23:07
Reply to  Zofia

Ja też lubię się modlić przed Najświętszym Sakramentem ,staje się spokojna i napełniona pozytywną energią do życia, Polecam wszystkim adoracje Pana Jezusa ,żywego Boga z którym można porozmawiać ,pożalić się, pomilczeć i otrzymać wiele łask .Wszyscy święci adorowali Pana Jezusa ,my też dążmy do świętości.Chwała Panu.

barbara
barbara
22.06.14 07:22
Reply to  Zofia

Droga Zofio jak najbardziej można odmawiać różaniec patrząc na Najświętszy Sakrament taka modlitwa daje szczególne łaski

alicja Chajdukiewicz
alicja Chajdukiewicz
22.06.14 14:35

Jezu miłości moja , bądź uwielbiony i zmiłuj się nade mną.

Promyk
Promyk
22.06.14 18:02

Czytałam o tym cudzie w książce- starodruku z 1905 roku „Adoracja Mszy Świętej” Bóg Chrześcijan Zyje i działa.Jest tak blisko tych ,którzy Go miłują.Jestem świadkiem wielu cudów w moim życiu .Bóg, jest dla mnie na pierwszym miejscu w moim życiu. Króluj nam Chryste!

13
0
Co o tym sądzisz? Napisz swoją opinię!x
()
x