Królowa Różańca Świętego – numer 8!

Właśnie ukazał się numer 8 KRŚ – grubszy aż o 8 stron! Zapraszamy do nowych działów, w tym literackiego i… sportowego.

Wśród autorów: Stanisława Gamrat, Lidia Wajdzik, Magdalena Buczek, Renata Gontarz, Krzysztof Jędrzejewski, Jarosław Sudoł i nasi kochani Czytelnicy, nadsyłający wspaniałe świadectwa.

W numerze: spotkanie z zespołem Lumen, objawienia w Nikaragui, relacje z pielgrzymek i ważnych wydarzeń, rozważania dla dzieci, wspomniany dział literacki i sportowy i wiele więcej.

Zamów prenumeratę albo pojedynczy numer!

 

Zobacz spis treści!

 pielgrzymka 2

Matka uciśnionych – objawienia w Nikaragui

„Pod koniec lat 70 w moim kraju, Nikaragui w Ameryce Południowej, wybuchła rewolucja. Widziałem martwe ciała na ulicach, głodnych ludzi uciekających ze swoich domów. Codziennie wybuchały bomby i zabijały niewinnych cywilów. Nie chodziłem do szkoły.”  – To opis krwawych potyczek między rewolucjonistami zwanymi Sandinistami, a militarnymi oddziałami prezydenta i dyktatora Anastasio Somozy, widzianych oczami 11 letniego chłopca, Juana.

Stanisława Gamrat

 

U Maryi Róży Mistycznej

Jest taka godzina w roku, gdy wszystko jest możliwe. Każdy, jeżeli tylko zapragnie, porzuci drogę niewiary, może otrzymać niezliczone łaski. Przez sześćdziesiąt minut niebo staje nad nami otworem. Oto Matka Najświętsza, objawiając się pielęgniarce Pierinie Gilii, u podnóża włoskich Alp we Włoszech, w Montichiari Fontanelle w święto Niepokalanego Poczęcia, 8 grudnia 1947 roku, powiedziała: „Życzę sobie, aby mnie czczono jako Maryję Różę Mistyczną, Matkę Kościoła. Życzę sobie, aby każdego roku, w dniu 8. grudnia w południe miała miejsce Godzina Łaski dla całego świata”.

Lidia Wajdzik

 

Jesteśmy młodzi duchem – rozmawiamy z państwem Małkowiczami z Zespołu Lumen

Są Państwo muzykami o uznanym dorobku artystycznym w Polsce i na świecie. Skąd się wziął pomysł na muzykę religijną?

Zbigniew Małkowicz: Jako młody chłopak miałem okres niewiary. Kościół mi przeszkadzał, ale Pan Bóg nie zostawił mnie samego i nastąpiło nawrócenie. Znalazłem się w punkcie, gdy ktoś mnie zapytał, w co ja wierzę. Okazało się, że nie wierzę w nic. Ale pomyślałem, że przecież to nie tak: ja jestem i świat dookoła, a wszystko to znakomicie funkcjonuje. Wyszło na to, że ja nie wierzę w teorię przypadku, bo Ktoś za tym wszystkim musi stać!

Marek Woś

 

Kilka dni z Panią z Walsingham

Sanktuarium Walsingham zostało założone w 1061 roku. Pewna pobożna kobieta Richeldis de Faverches miała wizję Nazaretu i domu, gdzie miało miejsce Zwiastowanie. Maryja poprosiła, aby Richeldis wybudowała jego replikę w Walsingham. Tak też się stało i Walsingham stało się jednym z najbardziej znaczących sanktuariów średniowiecznej Europy.

Anthony

swiadectwa

Różańcowa pielgrzymka

To była wielka duchowa przygoda. Nawet nie spodziewałem się, że tak wszystko będzie zaplanowane przez Maryję. To Ona prowadziła nas w czasie tej 10-dniowej pielgrzymki po Włoszech. Nade wszystko najpiękniejszy i najważniejszy dla Apostolatu Nowenny Pompejańskiej był pobyt w Jej świętym miejscu, w pięknych Pompejach u stóp wulkanu Wezuwiusza.

o. Krzysztof Piskorz

 

Apostolat Nowenny Pompejańskiej w parafii

Jak zacząć taką apostolską działalność? Przede wszystkim mierz zamiary według swoich sił. – Jeśli działasz w wielu grupach parafialnych, w pewnym momencie może dopaść Cię zniechęcenie, gdyż po prostu zabraknie sił do działania na wielu polach ewangelizacji. Lepsze efekty naszego działania można odnieść koncentrując się na aktywności z jedną, konkretną grupą albo podejście zadaniowe: tzn. wytyczanie konkretnego celu i konsekwentne realizowanie go w życiu.

Stanisława Gamrat

 

Szkoła różańca (8) – Totus tuus!

Totus Tuus, Maryjo! Cały Twój! Znamy dobrze te słowa, tak mocno wypowiadane przez naszego Papieża Jana Pawła II. Czyż my – słudzy Maryi nie powinniśmy ich także często powtarzać? Jak jednak wygląda doskonałe oddanie siebie Matce Najświętszej? Jak pisze św. Ludwik Grignion de Montfort: „Im bardziej dusza oddana jest Maryi, tym zupełnej będzie należeć do Jezusa”. A św. Proboszcz z Ars mu wtóruje: „Gdybym mógł sprzedać się, aby cokolwiek dać Maryi sprzedałbym się”.

Stanisława Gamrat

 

Każdy Polak odmawia różaniec!

Do takich tekstów należy wezwanie Prymasa Polski do codziennej modlitwy różańcowej: „Każdy Polak odmawia co dzień swój różaniec!” I dodaje: „Jest to wezwanie całej Polski do nowego wysiłku modlitwy (…). Do Was więc umiłowani bracia kapłani, do Was dziatwo mała i droga młodzieży, do Was utrudzone matki i spracowani ojcowie, do Was prości i uczeni, zwracam się z gorącym wezwaniem: weźmy różaniec do ręki!”. Płomienną zachętę Kardynała Wyszyńskiego należy potraktować jako Testament skierowany do Kościoła w Polsce i do nas, Polaków.

Jarosław Sudoł

 

Szlachetna paczka – Bezinteresowna pomoc bliźnim

Koniec roku to wyjątkowy czas. To nie tylko okres świąt Bożego Narodzenia, więcej wolnego w pracy, czas błogiego lenistwa. Dla mnie to podwójnie wyjątkowy czas, ponieważ wiem, że ponownie uszczęśliwimy jakąś biedną rodzinę.

Monika Bobyla

lumen

Adwent – fragment książki

Wracam szczęśliwy z pier­wszej mszy roratniej. Jest szósta pięćdziesiąt dziewięć. Dalej dzień będzie wyglądał tak: na dziewiątą do Julki, potem Łosie Śniadaniowe, potem odebrać książki od karmelitów, dalej wysyłanie paczek z książkami, wystawianie nowych na Allegro. Koniecznie telefon do pana introligatora z pytaniem, czy mój starodruk już oprawiony. Czytanie obowiązkowo i wieczorny obchód osiedla. Trzeba spać snem sprawiedliwego zawsze przed dwudziestą trzecią, a najlepiej już o dwudziestej drugiej dwadzieścia, i bardzo ważne – w ciągu dnia należy się kimnąć, zawsze tylko dwadzieścia minut, nie dłużej.

Jerzy Kędzierski

 

Rozważania różańcowe dla dzieci: O odwiedzinach i pomaganiu

Wojtek bardzo lubi odwiedzać swojego wujka. Chętnie razem grają w szachy, rozwiązują krzyżówki. Wujek pokazuje nieraz piękną kolekcję znaczków i starych monet, opowiada ciekawe historie. Ale nie tylko dlatego Wojtek do wujka przychodzi. Wujek jest już od wielu miesięcy chory i nie wychodzi z domu. Trzeba mu przynieść obiad, który ugotuje mama, posprzątać mieszkanie, zrobić zakupy. Jednak Wojtek wcale nie traktuje tych czynności jak przykrego obowiązku, bo bardzo kocha wujka i chętnie mu pomaga.

Renata Gontarz

 

Serce Maryi najpewniejszym schronieniem

13 października, w 96. rocznicę ostatniego objawienia Matki Bożej w Fatimie, Ojciec Św. Franciszek zawierzył świat Niepokalanemu Sercu Maryi na Placu Św. Piotra w Rzymie. Dane mi było osobiście uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu. Dzielę się więc z czytelnikami tą radością.

Magdalena Buczek

 

Uczyńcie ją znaną całemu światu! (3)

Jak ten kult Matki Bożej nieustającej Pomocy rozpowszechniał się wśród Polaków? Nieco światła rzuca na to sł. B. Bernard Łubieński. Pierwszą kopię ikony sprowadzono z Rzymu do warszawskiego kościoła św. Anny, gdzie przygotowano okazałą kaplicę specjalnie w tym celu. Kopie ikony rozpowszechniały się szczególnie pod zaborem rosyjskim. Natomiast Polacy pod zaborem pruskim traktowali tę ikonę nieufnie, nazywając ją często Matką Bożą Niemiecką. Brało się to stąd, że wielu z nich pracowało w Cesarstwie Niemieckim, gdzie ikona była bardzo popularna – jak zaznacza o. Łubieński.

Marek Woś

 

Droga do nieba (3) – Piesza pielgrzymka na Atos

Po przybiciu promu do portu w Dafni, wszyscy wychodzą na ląd i czym prędzej, kto pierwszy ten lepszy, udają się do autobusów, które już tam czekają, aby wszystkich chętnych zabrać do Karies. To stolica państwa mnichów, oddalona o jakieś 15 kilometrów. Początkowo droga prowadzi ona ostro pod górę i wiedzie żwirową drogą wzdłuż morza, po której rzadko przejeżdżają jakieś samochody, prowadzone zazwyczaj przez mnichów. Idę nią jakieś dwie godziny i w końcu dochodzę do pierwszego na mej drodze monastyru Szymona Piotra, który majestatycznie wznosi się na wysokiej skale i… może właśnie dlatego nosi to imię?

Krzysztof Jędrzejewski

 

Królewska tradycja

To była podniosła uroczystość. 11 listopada w święto Nieodległości w poznańskiej katedrze zebrali się Damy i Kawalerowie Królewskiego Orderu św. Stanisława Biskupa Męczennika by przyjąć w swoje szeregi nowych członków. A wśród nich generała Jana Grudniewskiego, założyciela Polskich Drużyn Strzeleckich, współtwórcy Ruchu Uwłaszczeniowego, antykomunistycznego działacza i patriotę odznaczonego m.in. srebrnym Krzyżem Zasługi, który zaprosił naszą redakcją na tą piękną ceremonię.

Stanisława Gamrat

 

Byłem w więzieniu…

„Byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie” – te słowa naszego Zbawiciela mogą budzić w nas niepokój… Przecież mało kto z nas w ogóle był w więzieniu! A już zdecydowana większość nie miałaby kogo tam odwiedzać. A jednak Pan Jezus mówi jasno, że mamy odwiedzać Go także tam, inaczej możemy usłyszeć „Byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie”. A my pytamy Go: „Kiedy widzieliśmy Cię w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie?”…

Marek Woś

 

Poeci nie do końca przeklęci (1)

Różny jest los poetów, tych nietuzinkowych ludzi, którzy zapisują swój świat w wierszach. Często jest to los tragiczny, uwikłany, beznadziejny z pozoru. Nadwrażliwość sprowadza ich czasem na dno piekła. Piekła już za życia. Czyż ci cierpiętnicy i buntownicy odrzuceni przez społeczeństwo, są też odrzucenie przez Boga? Nie! Spójrzmy jak Maryja przychodzi im na pomoc ratując ich dusze.

Stanisława Gamrat

 

Wiara  na boisku

To był wieczór 19 maja 2012 roku. Bayern Monachium walczył z Chelsea Londyn z o zwycięstwo w prestiżowym turnieju. Kibice piłki nożnej z całego świata oglądali finałowy mecz Ligi Mistrzów, w którym spotkali się najlepsi tego sezonu. Los – ale czy ślepy? – sprawił, że stanęły naprzeciw siebie zespół angielski i niemiecki. Media ochrzciły finał nową Bitwą o Anglię i rzeczywiście, dramaturgii nie brakowało, na boisku rozgrywała się zażarta walka.

Marek Woś

 

Świadectwa różańcowe:

 • Taniec po jezdni
 • Ta modlitwa mnie uratowała
 • Myślałam, że nie dam rady
 • Dostałam pracę!
 • Jak jesteś dobra…
 • Za sprawą Maryi
 • Wierzę w sens tej modlitwy
 • Zawierzcie wszystkie swoje problemy Jezusowi!
 • Dzieci w sidłach nałogów
 • Nasza córka ma na imię Maria
 • Ogromne poczucie bezpieczeństwa
 • W intencji uwolnienia
 • Prosiłam o pracę

 

A ponadto:

 • Słowo od redakcji
 • Pielgrzymka do Włoch na święto Królowej Różańca Świętego!
 • Msze św. w sanktuarium w Pompejach
 • Listy od i do czytelników
 • Nowenna pompejańska
 • Kalendarz
 • Krzyżowka
>

Zapisz się na nasz biuletyn i otrzymuj comiesięczne wiadomości w temacie nowenny pompejańskiej!

STRON 

dla "Królowej  Różańca Świętego"

8