Jak dojechać do Pompejów?

W rozmowach na forum zywyrozaniec.pl oraz w komentarzach na tej stronie można spotkać się z historiami, jak to ktoś był w Pompejach, zwiedził z przewodnikiem ruiny, który jednak nie powiedział o Sanktuarium (najważniejszym różańcowym na świecie!) ani słowa. Rzeczywiście, Pompeje to często odwiedzane przez pielgrzymki miejsce, które odwiedza rocznie kilkanaście milionów turystów. Nierzadko pielgrzymki spędzają niemal cały dzień na pompejańskich ruinach, a do Sanktuarium nie wejdą nawet na dziesiątkę różańca…

Stąd zrodził się pomysł, by zebrać informacje turystyczne dla tych, którzy zwiedzają Pompeje z pielgrzymkami i na własną rękę. Zakładamy więc nowy dział! – Jedziemy do Pompejów.

Pierwszy i najważniejszy wpis: jak w ogóle dojechać do Pompejów?

Są trzy możliwości:

  1. grupowo, z pielgrzymką, jeśli ta zahaczy o Pompeje,
  2. samodzielnie, samochodem, pociągiem, autokarem, samolotem,
  3. …pieszo! Poważnie! 🙂

Pielgrzymka do Pompejów

Pierwszy wariant jest oczywisty i chyba najmniej kłopotliwy. Jednak ma też największy minus: jak pisałem, przewodnicy zapominają o Sanktuarium w Pompejach, albo zostawiają przysłowiowe pięć minut na sanktuarium pompejańskie! Dlatego zaopatrzmy się w książkę „Cuda i łaski Królowej Różańca Świętego w Pompejach” albo „Historię sanktuarium w Pompejach” i korzystając z tego, że w każdym autokarze jest mikrofon, przedstawmy pozostałym pielgrzymowiczom historię sanktuarium i samego Bartola Longa. Dzięki temu NA PEWNO wiele osób skróci czas pobytu wśród martwych ruin, by odmówić choćby jedną tajemnicę w centrum różańcowego życia!

Od 2012 roku organizujemy pielgrzymki pompejańskie. Zobacz, jakie czekają nas w najbliższym czasie!

Samochodem do Pompejów

Drugi wariant wymaga od nas większego wysiłku i zorganizowania, a czasem też żelaznych nerwów, bo włoskie drogi są zatłoczone. Jeśli pojedziemy samochodem, to przygotujmy się na wysokie ceny paliwa (ok. 7 zł/litr), wąskie drogi i duże ryzyko stłuczki, bo mało który samochód jeżdżący po południowych Włoszech jest bez rys… Plus jest taki, że możemy zabrać spory bagaż i zapasy żywności, namiot albo i nawet przyczepę kempingową. Jazda samochodem to dzień lub dwa dni drogi wiodącej przez Niemcy lub Czechy, Austrię, malownicze Alpy i ok. 1000 km na południe przez Półwysep Apeniński. Autostradą A3 dojedziemy do samych Pompejów.

Pociągiem do Pompejów

Jeśli pojedziemy pociągiem, to przygotujmy się na przesiadki. Podróż z Warszawy do Neapolu to kilka przesiadek np. w Berlinie, Spiezu, Mediolanie albo w drugim wariancie pięć pociągów z przesiadkami w Wiedniu, Insbrucku, Weronie, Rzymie. Czas jazdy to minimum 24 godziny…

Autokarem do Pompejów

To też możliwe! Autobusem dojedziemy do Neapolu w cenie od 259 – 490 zł. Trzeba się liczyć z całonocnymi przejazdami przez góry, ale i to jest mniej uciążliwe od przesiadek w pociągach czy samodzielnego kierowania samochodem… Komfort podróży możemy określić jako niski i uciążliwy. Dobrze zorganizowany transport ma linia Sindbad, którą możemy dojechać do samego centrum Pompejów. Czas podróży to ok. 30 godzin i średnio dwie przesiadki.

Samolotem do Pompejów

I w końcu najbardziej optymalny wariant: samolot! To tylko dwie godziny lotu plus czas na dojazd koleją lub autobusem. Cena biletu w tanich liniach lotniczych wynosi od najczęściej od 129 do 329 zł.  Z większych miast w Polsce, np. z Krakowa, Gdańska, Warszawy, Poznania, Wrocławia, Katowic– dolecimy do Rzymu, a z niektórych (Warszawa, Wrocław, Kraków, Katowice) do samego Neapolu. I właśnie w Neapol najlepiej celować, bo dzięki temu unikniemy dwóch pociągów z Rzymu do Neapolu, co przełoży się na dodatkowe oszczędności (25,50-60 Euro).

Przez Neapol

Najprościej i najkrócej! Z kilku lotnisk w Polsce dolecimy do Neapolu na lotnisko Capodichino. A stamtąd musimy dostać się do pobliskich Pompejów. Oto metody:

  • taksówka do Pompejów – koszt 50-70 euro.
  • autobus linii Curreri do Pompejów – koszt 10 euro. Autobus jedzie do Sorrento przez Pompeje. Wysiadka w Pompejach niestety daleko od sanktuarium, bo od strony ruin ok. 1,5 km drogi.
  • autobus Alibus – ok. 4 euro, spod lotniska na dworzec Garibaldi, a dalej – patrz niżej.

Przez Rzym

Ale załóżmy, że nie da się inaczej i lecimy na podrzymskie lotnisko Ciampino, do którego lata większość polskich samolotów, lub bliższe Fiumicino. Po wylądowaniu i odebraniu bagażu kierujemy się na pociąg o nazwie Leonardo (Fiumicino), byle dojechać na na dworzec Roma Termini. Tam musimy zaopatrzyć się na bilet kolejowy do Neapolu. Bilet kupimy w samoobsługowej budce z biletami, dlatego wcześniej zaopatrzmy się w monety i banknoty. Obsługa w języku angielskim jest standardem.

Pociągi między Rzymem a Neapolem jeżdżą bardzo często. Rozkład jazdy pociągów możemy sprawdzić wcześniej na stronie włoskiego przewoźnika: Trenitalia. W wyszukiwarce wpisujemy miejsce wyjazdu ROMA TERMINI i miejsce dojazdu NAPOLI. Wyszukiwarka zwróci kilka rodzajów połączeń. Jeśli zależy nam na szybkim dojeździe, wybierzmy pociąg Es Italia Av (ESA), którym dojedziemy w niewiele ponad godzinę, ale i zapłacimy minimum 45 Euro! InterCity (IC) dowiezie nas w dwie godziny za ok. 22 Euro. A jeśli chcemy zaoszczędzić, wsiądźmy w duuużo tańszy pociąg Regionale (R), którym dojedziemy w 3 godziny za 10,50 Euro. Tym pociągiem pojedziemy nieco dłużej, ale też i nie obawiajmy się złej jakości. Trzeba sobie uzmysłowić, że I klasa polskiego PKP to II klasa Trenitalia…W pociągu IC drugiej klasy pojedziemy sobie wygodnie w sześcioosobowych przedziałach…

Z Neapolu (stacja Garibaldi)  do Pompejów

Załóżmy, że znaleźliśmy się już w Neapolu na stacji kolejowej Garibaldi. Przed nami ostatni, półgodzinny etap podróży. Wysiadając na Napoli Garibaldi, możemy dojechać do Pompejów na dwa sposoby.

Kolejka Circumvesuviana.

Trudno przeoczyć ten charakterystyczny znak, logo kolei. Na Circumvesuviana pociągi jeżdżą co ok. pół godziny i obowiązują bilety czasowe, które kupimy w kasie.

No właśnie, a gdzie wysiąść? Circumvesuviana posiada liczne odgałęzienia! (zob. poniższa mapka). Dlatego dopytajmy się włoskich pasażerów, czy to aby ten kierunek? Dodatkowo musimy pamiętać, że w Pompejach są trzy stacje kolejowe, do których prowadzą dwa różne pociągi Circumvesuviana:

  • Linia ZIELONA „B” Napoli – Scafati – Poggiomarino, wysiadamy na stacji Pompei (zwaną Pompei Santuario) – to stacja mieszcząca się z tyłu sanktuarium pompejańskiego,
  • Linia NIEBIESKA „C” Napoli – Sorrento; wysiadamy na stacji Pompei Scavi Villa Misteri – to stacja kolejowa położona najdalej od sanktuarium. Jest to stacja przy głównym wejściu do wykopalisk, ale za to blisko kempingu.

Kolej Trenitalia

Trzecia stacja kolejowa to Trenitalia: Pompei (pierwszy dworzec kolejowy, o którym pisał Bartolo Longo w książce „Cuda i łaski Królowej Różańca Świętego w Pompejach„), z którego do sanktuarium poprowadzi Via Sacra (Droga święta), pierwsza pompejańska droga długości ok. 200 metrów.

Na której stacji gdzie wysiąść? – To zależy od tego, jak nam spieszno do sanktuarium i gdzie chcemy przenocować.

I tak dotarliśmy do celu! Ale też jest jeszcze jedna możliwość:

Pieszo do Pompejów!

Da się! Dowiódł tego Krzysztof, który doszedł do Pompejów w niecały miesiąc! Opisuje on tę pielgrzymkę w pierwszym numerze „Królowej Różańca Świętego”. To „tylko” 2000 km!

I na koniec, plan tras kolei Circumvesuviana z zaznaczonymi stacjami Pompei i Pompej Scavi.

 

Zrealizowaliśmy tryptyk filmowy  Tajemnica Nowenny Pompejańskiej. Obejrzyj na DVD!

0 0 głos
Oceń ten wpis

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
33 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
MD
MD
27.02.12 23:22

Jestem pod wrażeniem!
I zaczynam się zastanawiać jak to zrobić.

Jest jeszcze jedna możliwość: w ustaleniu z biurem podróży zorganizować autokarową pielgrzymkę Apostolatu NP 🙂 z trasą dokładnie taką, jaką będziemy chcieli – z polskim księdzem i mnóstwem czasu na zwiedzanie Sanktuarium

Ania
Ania
29.02.12 09:50
Reply to  Marek (adm.)

Kochani!

Pomysł pierwsza klasa! :-). Byłoby cudownie pojechać z grupą ludzi, którzy mają taki sam cel. I nie chodzi mi o wyjazd w celach turystycznych. Ja chętnie się dopiszę, a nawet wezmę ze sobą swojego przyszłego męża:-). Może nagłośnij Marku sprawę na forum. Październik wydaje się ok, można do tego czasu uzbroić się duchowo i materialnie :-). Trzeba najpierw dowiedzieć się, ile osób musimy zebrać, aby wyjazd wypalił. Myślę, że ta akcja może zakończyć się dużym sukcesem:-)

Ania
Ania
29.02.12 11:14
Reply to  Marek (adm.)

Pięknie się zapowiada! 🙂 i widzę, że nie będziemy potrzebować profesjonalnego przewodnika 😉 i nie tylko duchowego 🙂
Marku, gdybyś potrzebował jakiejkolwiek pomocy w tej kwestii, bez zwłoki daj znać – bardzo chętnie zaangażuję się w ten projekt.
Póki co – myślą wspieram! 🙂
Ania

myszka
myszka
02.03.12 20:42
Reply to  Marek (adm.)

z chęcią pojechałabym do tego sanktuarium.Jeżeli zabralibyście mnie ze sobą.Zaczełam odwiedzać tę strone niedawno, ale czekam z niecierpliwością na jakieś konkrety

Agnieszka
Agnieszka
21.06.12 10:03
Reply to  Marek (adm.)

(…) chetnie wybralabym sie do Pompejow /koniecznie ze zwiedzaniem okolic/ – pieszo/ autokarowo/ lotniczo,
oby nie sama.

Marcin O.
Marcin O.
01.07.12 22:20
Reply to  Agnieszka

Witam siostrę Agnieszkę. Jak z tym wyjazdem do Sanktuarium, wiadomo Ci coś, bo ja nie wiem jak, ale mam zamiar tam byc w tym roku, obiecałem Maryi. W lipcu Licheń, Gietrzwałd, w sierpniu Jasna Góra a w październiku Pompeje. Z różańcem i modlitwą, jest to możliwe. Marcin w Kujaw.
ps. o bezpieczeństwo postaram sie także zadbać najbardziej jak potrafię, robię to na co dzień.

tatiana
tatiana
01.03.12 13:07

Pomysł z wyjazdem super!Z chęcią tez bym pojechała .

ania
ania
01.03.12 23:16

Jak Bóg da to sie do Was przylączymy, do tej pory wierze, ze moja intencja w nowennie zostanie wysluchana i razem z moim przyszlym meżem bedziemy mogli podziekować za wszystkie laski nam dane od Pana przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny.

Celina
Celina
02.03.12 21:22

Byłam z wycieczką w Pompejach z biurem patron travel (Franciszkańskie Biuro z Wa-wy). Zwiedzaliśmy ruiny ale o sanktuarium nikt nam nie powiedział. Chetnie bym pojechała w październiku.

Anka
Anka
05.03.12 23:41

Witam, wybieram się z rodziną do Pompei głownie do Sanktuarium. Ponieważ tam nie nocujemy i jeszcze nie wiem dokladnie kiedy tam dojedziemy zależy mi, aby dowiedzieć się o której odprawiane są Msze św w dni powszednie i w Swięta. Czy ktoś pomoże? Nie mogę nigdzie znalaeźć tej wiadomości. Pozdrawiam.

Joanna
Joanna
25.03.12 18:16

Witam! Jestem z Kielc. Będę zaglądać na to forum.Może jak Pan Bóg da to i ja pojadę! Do pażdziernika dużo czasu .

wiola
wiola
29.04.12 15:24

Jestem zainteresowana taką pielgrzymką . Pażdziernik to bardzo dobry czas . Doświadczam niezwykłej mocy Nowenny Pompejańskiej. Pozdrawiam wszystkich

Marcin O.
Marcin O.
01.07.12 22:07

pragnę również i ja być w październiku u Królowej Różańca Świętego w Pompejach. Jeżeli istnieje, grupa osób, lub indywidualnie to proszę o kontakt.

Marcin O.
Marcin O.
03.07.12 17:15
Reply to  Marek (adm.)

podziękował.

AD
AD
22.09.12 12:03
Reply to  Marcin O.

Witaj Marcinie, czy jestes jeszcze zainteresowany wyjazdem do Pompejów, jadziemy w dwie osoby i chcemy wypożyczyc samochód w Rzymie, do Rzymu lecimy samolotem z Poznania 6 pażdziernika

Ola
Ola
04.07.12 11:53

Zaufajmy!!! Na pewno pielgrzymka dojdzie do skutku, przecież dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych:) A Królowa Różańca Świętego na nas czeka w Pompejach!!!
Pozdrawiam

AD
AD
22.09.12 12:07
Reply to  Marek (adm.)

Marku, czy mogłbys polecic jakies niedrogie noclegi w Pompejach?

isia
isia
09.03.13 17:50

Ja bardzo chcę, a nawet muszę pojechać obiecałam Królowej Różańca Świętego. Pojadę z dziećmi i mężem a w szczególności z moja Nadusią – córeczką, którą powierzam Matce Bożej wraz z jej chorobą.

Kasia
Kasia
27.10.14 19:05

no i co? pojechaliście? tak się cicho zrobiło…

Magda Borkowska
Magda Borkowska
08.02.16 18:11

Proszę o aktualne informacje nt tego w jakich godzinach otwarte jest Sanktuarium oraz muzeum bł. Bartola. Czy i kiedy dokładnie jest w Sanktuarium sprawowana msza św.. w języku polskim. Proszę o dokładne adresy tych dwóch miejsc. Wybieramy się z rodziną w drugiej połowie kwietnia do Neapolu i chcemy również (lub przede wszystkim) pojechać do Pompei (w 1 lub 2 dni, bez noclegu). Czy wiecie o jakiejś pielgrzymce, która (18-25.04.2015r.) będzie w Pompejach? Myśleliśmy bowiem, żeby „podłączyć się” do polskiej mszy z pielgrzymami (jeśli takowej w tym terminie nie będzie standardowo). Z Bogiem

Grzegorz
Grzegorz
04.12.19 23:51

Zwiedziłem Pompeje i jestem pod dużym wrażeniem. Nie spodziewałem się, że one aż tak dobrze wyglądają 🙂

33
0
Co o tym sądzisz? Napisz swoją opinię!x
()
x