Najczęstsze pytania o nowennę pompejańską

Nowenna pompejańska jest niezwykle prosta bo polega na samym różańcu!  Jednak we wpisach na tej stronie oraz w licznych listach pojawiają się wciąż te same pytania, więc zebraliśmy je w tym miejscu.

Jak odmawiać nowennę pompejańską? Proszę o szczegółowe wyjaśnienie, bo trudno mi się w tym połapać.

Zobacz w tym poradniku – nowenna krok po kroku.

Jak odmawiać różaniec?

Zobacz instrukcję różańca.

Czy nowennę pompejańską można odmawiać w wielu intencjach?

Nowennę pompejańską odmawiamy w jednej, konkretnej intencji.

Czy nowennę można podzielić na kilka osób?

Nie. Jedna nowenna = jedna osoba modląca się. Oczywiście, kilka osób może modlić się w jednej intencji, ale każdy odmawia całą nowennę.

Mam pytanie czy przy odmawianiu nowenny należy rozważać każdą tajemnicę, czy wystarczy ją wymówić i odmawiać różaniec?

Różaniec bez rozważań to nie różaniec. Sensem różańca są rozważania, więc nie pomijaj ich w modlitwie.

Dlaczego nowenna pompejańska trwa 54 dni skoro wiadomo, że nowenny zwykle trwają po 9 dni?

Rzeczywiście, mylące może być to, że nowenna kojarzy się z dziewięcioma dniami modlitw. W przypadku nowenny pompejańskiej jest inaczej: odmawiamy ją przez 54 dni. Dlaczego? – Wzięło się to stąd, że Matka Boża poleciła odmówić trzy nowenny dziękczynne i trzy błagalne. W sumie daje to 6 nowenn po 9 dni, a więc 6 x 9 = 54. Jednak dla uproszczenia, te 54 dni nazywamy po prostu nowenną pompejańską. Pamiętamy, że  dzieli się ona na dwie części po 27 dni:  błagalną i dziękczynną.

Można o tym przeczytać w tym miejscu.

Chciałam zapytać, czy dopuszczalna jest przerwa między częściami modlitwy (np. dwu-, trzymiesięczna)?

Nie, w tym sens nowenny, ze odmawiamy ją codziennie.

Czy w danym dniu można podzielić tajemnice rożańcowe na np. trzy części i odmawiać je o różnych porach?

Tak! Możesz podzielić nawet na dziesiątki! Różaniec możesz odmówić w całości albo w częściach.

Nie zdążyłem odmówić nowenny przed północą, skończyłem ją po północy, czyli następnego dnia. Czy taka nowenna się liczy?

Tak. Wiele osób pracuje też w późnych porach. Generalnie powinno się ukończyć modlitwy w danym dniu przed udaniem się na nocy spoczynek. Nie jest to tak, jak w baśni o Kopciuszku: północ i wszystko znika 🙂 Nowenna pompejańska to nie magia!

Czy jeżeli jakiegoś dnia nie da się rady odmówić wszystkich tajemnic (z powodu pracy oczywiście a nie z lenistwa, np. zaśnie się wieczorem ze zmęczenia przy odmawianiu) to czy nowenna się już nie liczy i trzeba zaczynać od nowa?

Jeśli przerwiemy nowennę pompejańską z jakiegoś powodu, to powinniśmy zacząć ją na nowo. Sens w tym, by nowenna stała się szkołą modlitwy różańcowej. Do tej „szkoły” chodzimy codziennie, przez 54 dni i nie ma usprawiedliwionych nieobecności.

Jeśli stracimy przytomność lub zdolność do modlitwy, jeśli zajdą nieprzewidziane okoliczności, które uniemożliwiają modlitwę – można warunkowo dokończyć modlitwę następnego dnia.

Wiele osób wieczorami jest już na tyle zmęczonych, że nie ma sił na odmawianie różańca. Zostawiając modlitwę na koniec dnia sami ryzykują jej przerwanie.

Dlaczego nie spróbować modlitwy rano? Często spotykaną propozycją jest ta, by odmówić np. w drodze do pracy, jeśli idziemy pieszo. A jeśli nie, to wyjść na wcześniejszym przystanku i odmówić podczas spaceru. Jeśli ktoś nie pracuje albo ma zajęcia w domu, może odmawiać różaniec w trzech częściach z Radiem Różaniec lub innym radiem katolickim.

Czyli odmawiając nowennę odmawiamy różaniec 4 razy?

Wystarczy trzy razy i jest wiele świadectw o otrzymanych łaskach po odmawianiu trzech tajemnic. – Matka Boża dała obietnicę: Ktokolwiek pragnie otrzymać łaski, niech odprawi na moją cześć trzy nowenny odmawiając piętnaście tajemnic różańca, a potem niech odmówi znowu trzy nowenny dziękczynne” (przeczytasz o tym tu). Ale też różaniec  to całość, kto może, niech odmówi także tajemnice światła. Szczególnie chorzy, którzy są na zwolnieniu lekarskim, którzy mają więcej czasu dla siebie. Dlaczego? – Przeczytajmy świadectwo pani Wandy o uzdrowieniu z raka. Pani Wanda odmawiała najpierw trzy tajemnice, ale uzdrowienie przyszło po drugiej nowennie z czterema tajemnicami.

odkąd odmawiam tę modlitwę mam wrażenie, że cały świat jest przeciwko mnie i mojej Rodzinie. Czy to normalne?

Tak, to normalne, że doświadczamy przeciwności i pisze o tym bardzo wiele osób, które modlą się nowenną. Te przeciwności, nawet jeśli pochodzą od złego ducha, to mogą się one przyczynić do zahartowania duchowego, do wzrostu naszej świętości. Są też dla nas sprawdzianem, na ile intencja nowenny jest dla nas ważna, jaka jest nasza gotowość i motywacja. I, jak napisała Ania, „Im większe trudności tym bardziej trzeba się trzymać modlitwy, bo to znak, że zły się strasznie denerwuje i zrobi wszystko żeby modlitwę przerwać i się załamać… To tylko dowód jak modlitwa jest silna… Nie poddawaj się pod zadnym pozorem, nie daj sie zastraszyć, Bóg czuwa i to jest jedyna prawda, a nowenna ma wielką moc.”

Czy nowennę pompejańska trzeba odmawiać przed obrazem Matki Bożej czy można przed krzyżem?

Obraz nie jest konieczny, można przed krzyżem, można w kościele.

Czy po odmówieniu 3 tajemnic różańca można modlić się do Pana Boga?

Różaniec jest też modlitwą do Boga, a i sama nowenna nie wyklucza żadnych innych modlitw.

czy przy odmawianiu nowenny pompejańskiej trzeba za każdym razem, przy odmawianiu kolejnej części różańca zaczynać od credo, czy też trzeba elementy „wstępne” opuścić nawet gdy odmawia się trzy części o różnych porach dnia, a nie jednocześnie?

Credo, Ojcze nasz, 3 Zdrowaś Maryjo odmawiamy raz, na początku różańca, a nie każdej części.

Czy różaniec można odmawiać w myślach?

Tak, modlitwa może być ustna lub myślna.

Zaczynam odmawiać nowennę pompejańską, czy po jej skończeniu mogę rozpocząć kolejną w kolejnej intencji?

Matka Boża ma tyle łask do rozdania, że starczy nie wiele nowenn w rożnych intencjach 🙂

Odmówiłam nowennę i nie zostałam wysłuchana. Zaczęłam kolejną nowennę.

Matka Boża z pewnością nie cofa danego słowa. Jeśli prosimy ufnie i w dobrym celu, to z pewnością otrzymamy potrzebne łaski. Ale zostawmy też w naszej prośbie jedno fiat. – Niech się stanie wola Boża, niech da On nam łaski najbardziej potrzebne, najbardziej optymalne nie dla ciała, ale duszy! Dla… zbawienia.

Często prosimy o łaskę zdrowia, a nawet życia w sytuacjach beznadziejnych. Bóg może uzdrowić z każdej choroby, tak jak uzdrowił panią Wandę. Ale tą łaską może być łaska dobrej śmierci i ocalenie duszy przed wiecznym potępieniem.

W książce o pierwszych cudach nowenny pompejańskiej jest wiele wspaniałych świadectw, w których objawiła się Boża chwała poprzez odzyskanie zdrowia w wobec beznadziejnej sytuacji. Jest też na końcu jedna relacja o wolnomularzu, który nie odzyskał zdrowia, ale uwierzył w Boga i swoją gorliwą wiarą rozpalał innych. I to jest chyba najpiękniejszy rozdział tej książki.

1 045 przemyśleń nt. „Najczęstsze pytania o nowennę pompejańską

 1. Boże mój drogi…. Nie moge uwierzyc, ze to wszystko czytam. Za kogo macie Matkę Bożą??? Handel jakiś chcecie uprawiać czy co?????? Liczy się, nie liczy… ludzie pokory trochę wobec świętości i miłości. Pokochajcie troszkę siebie, zaopiekujcie się sobą… niech Bóg blogoslawi.. Wszystkiego dobrego..

 2. a co z belką w Twoim oku? da? kazdy ma swoją osobistą relację z Matką Boską nie Tobie dane zostało żeby je oceniać. A jeśli juz tak się puszysz to proponuje wziąć te problemy wszystkich ludzi, które czytasz na swoje barki i znaleźć racjonalne rozwiązanie dla każdego z osobna, jesli tak bardzo zależy Ci na tym żeby odciążyć Matkę Boską. owszem miło z Twojej strony ale nie wtrącaj się w relacje ludzi , ktorzy wierzą w moc Matki Boskiej. W dodatku Twoje agresywne podejscie poniża wielu czytelników. Swoim nastawieniem chcesz umniejszyc wagę ich problemów? dla każdego jego własny kłopot stanowi wielki problem. Jesteś próżna krnąbrna i pozbawiona empatii. Zostaw ocenę tych problemów Matce Boskiej. Jeśli ona uzna, że to o co człowiek się modli nie jes mu potrzebne bo ma dla niego co innego to tak się stanie, a osoba, ktora modli sie w zaufaniu dostrzeże to w swoim czasie i zrozumie. Ale nie Ty jesteś o wydawania osądów. Matka Boska jest dla wszystkich na swoj sposób nie próbuj jej zagarniać, to straszne co robisz.

 3. Niech Bóg Cię prowadzi. Pokochaj siebie, pokochaj życie, wybacz innym i sobie, i proponuję pójście do dobrego terapeuty. Wszystkiego dobrego!
  ps. Twój wpis jest pełny nienawiści, wrogości i złości – może jest coś do przepracowania? z całego serca życzę pokoju w sercu!

 4. dokładnie kłócenie się tutaj nie ma sensu. jednak Pani „da” powinna się mocno zastanowić nad sobą bo chyba mija się z celem to wszystko. ocenianie innych przychodzi z łatwością wiem. ale gorzej kiedy mamy popracować nad sobą , mi rowniez daleko do doskonałości. popatrz ile w Tobie samej obłudy …. aż mi sie smiac zachciało .. najpierw wyzywasz obrazasz innych , ze pisza pierdoły tutaj, potem mi radzisz isc do terapeuty, oskrżasz mnie o nienawiśc kobieto niemądra kto dał Ci do tego wszystkiego prawo???? Myślę , ze konćze tę dyskusję bo rzeczywiscie doprowadzę się do nienawisci .

 5. Droga Pani Karolino, nigdy nie napisałam, że ktoś tu pisze pierdoły i że mija się ze swoimi problemami, proponuję czytać z uważnością.
  pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego!
  Więcej odpisywać nie zamierzam, bo widzę, że to mija się z celem.

 6. Pani Da, czy Pani robi sobie żarty z tego forum? pytam zupełnie poważnie. pisząc można zrozumieć złośliwość ale tak nie jest zupełnie nie! pytam ponieważ zaczęło mnie to zastanawiać. Już pominę Pani pierwszy wpis , który wywołał we mnie złość i być może sama go źle zinterpretowałam, jednak jesteśmy tu wszyscy w jakimś celu, wielu z nas chce zrozumieć. Po głębszym zastanowieniu myślę, że rzeczywiście oceniłam Panią tak samo jak Pani wszystkich tu pozostałych , zbyt pochopnie. Za co przepraszam i wybaczam te obraźliwe słowa, które padły z Pani strony ale będę wdzięczna jeśli wytłumaczy mi Pani mi co miała na myśli i wtedy ta dyskusja zakończy się pokojowo we wzajemnym zrozumieniu „Nie moge uwierzyc, ze to wszystko czytam. Za kogo macie Matkę Bożą??? Handel jakiś chcecie uprawiać czy co?????? Liczy się, nie liczy…” wkleiłam cytat, który mnie sprowokował, cóż on oznacza?

 7. Mam pytanie, czy można odmawiać Nowennę Pompejańską w jednej intencji i modlić się do Św Rity o inną intencję w tym samym czasie, czy jednak intencja powinna być taka sama ?

  • To nie ma znaczenia. O różne rzeczy się modlimy w tym samym czasie.Modlitwa to rozmowa z Bogiem: nigdy nie rozmawiasz z ludźmi na jeden temat, bo uciekaliby przed Tobą:-))).

 8. Dziewczyno! Mam wrażenie że rozmawiasz sama ze sobą. Najpierw sama sobie zaprzeczasz:
  „…jednak Pani „da” powinna się mocno zastanowić nad sobą…”
  a później jeszcze udzielasz sama sobie cennych rad:
  „…Zostaw ocenę tych problemów Matce Boskiej. Jeśli ona uzna, że to o co człowiek się modli nie jes mu potrzebne bo ma dla niego co innego to tak się stanie, a osoba, ktora modli sie w zaufaniu dostrzeże to w swoim czasie i zrozumie. Ale nie Ty jesteś o wydawania osądów…”

  Wniosek taki: kochaj bliźniego swego jak siebie samego, bo krzywdząc innych najmocniej skrzywdzisz siebie.

  Rada na przyszłość: zastanów się dwa razy zanim coś powiesz. Nie oceniaj ludzi na podstawie jednego wpisu na forum, bo nie wiesz przez co w swoim życiu przeszli i nie znasz też dobrze ich osobowości ani stylu wypowiadania się, aki intencji. Ludzie mają różne cele i różne huśtawki nastrojów i każdy z nich inaczej też na wszystko reaguje.

  Swoje komentarze najpierw napisz na kartce, przeczytaj kilka razy, streść je. Postaraj się wyobrazić sobie jakbyś ty się poczuła gdyby to o tobie tak napisano…

  Trolle internetowe mogą prowokować złość i lepiej nie wdawać się z nimi w dyskusje, tym bardziej na forum, bo kiedyś może przyjdzie się za to słono zapłacić.

 9. Dziewczyno! Mam wrażenie że rozmawiasz sama ze sobą. Najpierw sama sobie zaprzeczasz:
  „…jednak Pani „da” powinna się mocno zastanowić nad sobą…”
  a później jeszcze udzielasz sama sobie cennych rad:
  „…Zostaw ocenę tych problemów Matce Boskiej. Jeśli ona uzna, że to o co człowiek się modli nie jes mu potrzebne bo ma dla niego co innego to tak się stanie, a osoba, ktora modli sie w zaufaniu dostrzeże to w swoim czasie i zrozumie. Ale nie Ty jesteś o wydawania osądów…”

  Wniosek taki: kochaj bliźniego swego jak siebie samego, bo krzywdząc innych najmocniej skrzywdzisz siebie.

  Rada na przyszłość: zastanów się dwa razy zanim coś powiesz. Nie oceniaj ludzi na podstawie jednego wpisu na forum, bo nie wiesz przez co w swoim życiu przeszli i nie znasz też dobrze ich osobowości ani stylu wypowiadania się, ani intencji. Ludzie mają różne cele i różne huśtawki nastrojów i każdy z nich inaczej też na wszystko reaguje.

  Swoje komentarze najpierw napisz na kartce, przeczytaj kilka razy, streść je. Postaraj się wyobrazić sobie jakbyś ty się poczuła gdyby to o tobie tak napisano…

  Trolle internetowe mogą prowokować złość i lepiej nie wdawać się z nimi w dyskusje, tym bardziej na forum, bo kiedyś może przyjdzie się za to słono zapłacić.

 10. Mam pytanie czy to jest możliwe że po odmówieniu NP w intencji pracy żeby jej nie stracił teraz się bał codziennie że jednak mogę ją stracić. Chodzi mi oto że teraz strasznie się boje chodzić do pracy bo szef się zmienił nic się nie odzywa ja się boje odezwać i nie wiem co mam robić.

 11. Witam dziś 3 dzien 11 w moim życiu nowenny pompejanskiej i nie wiem czy jest ona ważna mianowicie pierwszego dnia odmówiłam część radosną wypowiadając intencje a w części bolesnej do tej samej intencji dodalam zdanie udzielając potrzebnych łask czy taka intencja się liczy?

Dodaj komentarz

Facebook IconYouTube IconTwitter IconNowa gazeta o różańcuNowa gazeta o różańcu
Przejdź do paska narzędzi