Najczęstsze pytania o nowennę pompejańską

Nowenna pompejańska jest niezwykle prosta bo polega na samym różańcu!  Jednak we wpisach na tej stronie oraz w licznych listach pojawiają się wciąż te same pytania, więc zebraliśmy je w tym miejscu.

Jak odmawiać nowennę pompejańską? Proszę o szczegółowe wyjaśnienie, bo trudno mi się w tym połapać.

Zobacz w tym poradniku – nowenna krok po kroku.

Jak odmawiać różaniec?

Zobacz instrukcję różańca.

Czy nowennę pompejańską można odmawiać w wielu intencjach?

Nowennę pompejańską odmawiamy w jednej, konkretnej intencji.

Czy nowennę można podzielić na kilka osób?

Nie. Jedna nowenna = jedna osoba modląca się. Oczywiście, kilka osób może modlić się w jednej intencji, ale każdy odmawia całą nowennę.

Mam pytanie czy przy odmawianiu nowenny należy rozważać każdą tajemnicę, czy wystarczy ją wymówić i odmawiać różaniec?

Różaniec bez rozważań to nie różaniec. Sensem różańca są rozważania, więc nie pomijaj ich w modlitwie.

Dlaczego nowenna pompejańska trwa 54 dni skoro wiadomo, że nowenny zwykle trwają po 9 dni?

Rzeczywiście, mylące może być to, że nowenna kojarzy się z dziewięcioma dniami modlitw. W przypadku nowenny pompejańskiej jest inaczej: odmawiamy ją przez 54 dni. Dlaczego? – Wzięło się to stąd, że Matka Boża poleciła odmówić trzy nowenny dziękczynne i trzy błagalne. W sumie daje to 6 nowenn po 9 dni, a więc 6 x 9 = 54. Jednak dla uproszczenia, te 54 dni nazywamy po prostu nowenną pompejańską. Pamiętamy, że  dzieli się ona na dwie części po 27 dni:  błagalną i dziękczynną.

Można o tym przeczytać w tym miejscu.

Chciałam zapytać, czy dopuszczalna jest przerwa między częściami modlitwy (np. dwu-, trzymiesięczna)?

Nie, w tym sens nowenny, ze odmawiamy ją codziennie.

Czy w danym dniu można podzielić tajemnice rożańcowe na np. trzy części i odmawiać je o różnych porach?

Tak! Możesz podzielić nawet na dziesiątki! Różaniec możesz odmówić w całości albo w częściach.

Nie zdążyłem odmówić nowenny przed północą, skończyłem ją po północy, czyli następnego dnia. Czy taka nowenna się liczy?

Tak. Wiele osób pracuje też w późnych porach. Generalnie powinno się ukończyć modlitwy w danym dniu przed udaniem się na nocy spoczynek. Nie jest to tak, jak w baśni o Kopciuszku: północ i wszystko znika 🙂 Nowenna pompejańska to nie magia!

Czy jeżeli jakiegoś dnia nie da się rady odmówić wszystkich tajemnic (z powodu pracy oczywiście a nie z lenistwa, np. zaśnie się wieczorem ze zmęczenia przy odmawianiu) to czy nowenna się już nie liczy i trzeba zaczynać od nowa?

Jeśli przerwiemy nowennę pompejańską z jakiegoś powodu, to powinniśmy zacząć ją na nowo. Sens w tym, by nowenna stała się szkołą modlitwy różańcowej. Do tej „szkoły” chodzimy codziennie, przez 54 dni i nie ma usprawiedliwionych nieobecności.

Jeśli stracimy przytomność lub zdolność do modlitwy, jeśli zajdą nieprzewidziane okoliczności, które uniemożliwiają modlitwę – można warunkowo dokończyć modlitwę następnego dnia.

Wiele osób wieczorami jest już na tyle zmęczonych, że nie ma sił na odmawianie różańca. Zostawiając modlitwę na koniec dnia sami ryzykują jej przerwanie.

Dlaczego nie spróbować modlitwy rano? Często spotykaną propozycją jest ta, by odmówić np. w drodze do pracy, jeśli idziemy pieszo. A jeśli nie, to wyjść na wcześniejszym przystanku i odmówić podczas spaceru. Jeśli ktoś nie pracuje albo ma zajęcia w domu, może odmawiać różaniec w trzech częściach z Radiem Różaniec lub innym radiem katolickim.

Czyli odmawiając nowennę odmawiamy różaniec 4 razy?

Wystarczy trzy razy i jest wiele świadectw o otrzymanych łaskach po odmawianiu trzech tajemnic. – Matka Boża dała obietnicę: Ktokolwiek pragnie otrzymać łaski, niech odprawi na moją cześć trzy nowenny odmawiając piętnaście tajemnic różańca, a potem niech odmówi znowu trzy nowenny dziękczynne” (przeczytasz o tym tu). Ale też różaniec  to całość, kto może, niech odmówi także tajemnice światła. Szczególnie chorzy, którzy są na zwolnieniu lekarskim, którzy mają więcej czasu dla siebie. Dlaczego? – Przeczytajmy świadectwo pani Wandy o uzdrowieniu z raka. Pani Wanda odmawiała najpierw trzy tajemnice, ale uzdrowienie przyszło po drugiej nowennie z czterema tajemnicami.

odkąd odmawiam tę modlitwę mam wrażenie, że cały świat jest przeciwko mnie i mojej Rodzinie. Czy to normalne?

Tak, to normalne, że doświadczamy przeciwności i pisze o tym bardzo wiele osób, które modlą się nowenną. Te przeciwności, nawet jeśli pochodzą od złego ducha, to mogą się one przyczynić do zahartowania duchowego, do wzrostu naszej świętości. Są też dla nas sprawdzianem, na ile intencja nowenny jest dla nas ważna, jaka jest nasza gotowość i motywacja. I, jak napisała Ania, „Im większe trudności tym bardziej trzeba się trzymać modlitwy, bo to znak, że zły się strasznie denerwuje i zrobi wszystko żeby modlitwę przerwać i się załamać… To tylko dowód jak modlitwa jest silna… Nie poddawaj się pod zadnym pozorem, nie daj sie zastraszyć, Bóg czuwa i to jest jedyna prawda, a nowenna ma wielką moc.”

Czy nowennę pompejańska trzeba odmawiać przed obrazem Matki Bożej czy można przed krzyżem?

Obraz nie jest konieczny, można przed krzyżem, można w kościele.

Czy po odmówieniu 3 tajemnic różańca można modlić się do Pana Boga?

Różaniec jest też modlitwą do Boga, a i sama nowenna nie wyklucza żadnych innych modlitw.

czy przy odmawianiu nowenny pompejańskiej trzeba za każdym razem, przy odmawianiu kolejnej części różańca zaczynać od credo, czy też trzeba elementy „wstępne” opuścić nawet gdy odmawia się trzy części o różnych porach dnia, a nie jednocześnie?

Credo, Ojcze nasz, 3 Zdrowaś Maryjo odmawiamy raz, na początku różańca, a nie każdej części.

Czy różaniec można odmawiać w myślach?

Tak, modlitwa może być ustna lub myślna.

Zaczynam odmawiać nowennę pompejańską, czy po jej skończeniu mogę rozpocząć kolejną w kolejnej intencji?

Matka Boża ma tyle łask do rozdania, że starczy nie wiele nowenn w rożnych intencjach 🙂

Odmówiłam nowennę i nie zostałam wysłuchana. Zaczęłam kolejną nowennę.

Matka Boża z pewnością nie cofa danego słowa. Jeśli prosimy ufnie i w dobrym celu, to z pewnością otrzymamy potrzebne łaski. Ale zostawmy też w naszej prośbie jedno fiat. – Niech się stanie wola Boża, niech da On nam łaski najbardziej potrzebne, najbardziej optymalne nie dla ciała, ale duszy! Dla… zbawienia.

Często prosimy o łaskę zdrowia, a nawet życia w sytuacjach beznadziejnych. Bóg może uzdrowić z każdej choroby, tak jak uzdrowił panią Wandę. Ale tą łaską może być łaska dobrej śmierci i ocalenie duszy przed wiecznym potępieniem.

W książce o pierwszych cudach nowenny pompejańskiej jest wiele wspaniałych świadectw, w których objawiła się Boża chwała poprzez odzyskanie zdrowia w wobec beznadziejnej sytuacji. Jest też na końcu jedna relacja o wolnomularzu, który nie odzyskał zdrowia, ale uwierzył w Boga i swoją gorliwą wiarą rozpalał innych. I to jest chyba najpiękniejszy rozdział tej książki.

1 020 przemyśleń nt. „Najczęstsze pytania o nowennę pompejańską

 1. A część różańca = 1 cały różaniec czyli 5 tajemnic, czyli wszyli mam nadzieję wszystko OK, jeśli pamiętałaś o modlitwie początkowej i końcowej.

 2. witam mam pytanie jestem na 32 dniu nowenny pompejańskiej i modle się w pewnej intencji, ale ta intencja się nie spełni wiem to już teraz i mam pytanie czy mam dalej odmawiać nowennę do końca czy już nie?

 3. Hmmm….. czyli wychodzi na to, że do tej pory źle się modliłam …z tego co pisze Asia – cytuję: „przeczylam dzis ze przed kazdą CZĘŚCIĄ rozańca nalezy wspomniec prosbe oraz wypowiedziec: Ten różaniec odmawiam na Twoja czesc….a po kazdej częsci rożanca trzeba zmówic „Pod Twoja obrone” oraz modlitwe blagalna lub dziekczynna.” Ja do tej pory – dziś jest 51 dzień mojej modlitwy intencję oraz „Ten różaniec odmawiam na Twoją cześć(…)” wypowiadałam tylko na początku różańca, po czym odmawiałam 3 części, w nowennie dziękczynnej 4 części różańca (z cz. światła) , a na końcu tych 3 czy 4 części wypowiadałam modlitwę błagalną/dziękczynną. Więc popełniłam błąd? Czy moja nowenna w takim razie jest ważna? Pozostały mi 2 dni do końca mojej nowenny. W poniedziałek 16 maja jest 54 dzień nowenny – jak mam się modlić do końca tej nowenny ? I jak jest w końcu poprawnie?

 4. I jeszcze jedno pytanie … przed pierwszą tajemnicą jak wiadomo wypowiada się „Chwała Ojcu i Synowi Duchowi Św…….”. Ja dodatkowo wypowiadam modlitwę „O mój Jezu przebacz nam nasze grzechy ……..”. Tak samo te modlitwy wypowiadam na małych paciorkach między 1 i 2 tajemnicą, między 2 i 3 tajemnicą, między 3 i 4 tajemnicą, między 4 i 5 tajemnicą i po 5 tajemnicy. Czy po 5 tajemnicy również należy odmawiać Chwała Ojcu? Bo tu mam wątpliwości czy dobrze się modlę.

 5. a „Królowo Różańca Świętego módl się za nami” też po każdej części należy wypowiadać czyli jak np, nowennę dziękczynną odmawiam 4 częściami to po każdej części wypowiadam Krókowo Różańca Świętego????? Jak się modlicie ? 🙂

 6. I czy moja nowenna będzie ważna jeśli popełniłam błąd? Strona na której znalazłam informacje o nowennie pompejańskiej nie podawała, że po każdej części należy wypowiadać modlitwę błagalną/dziękczynną i Pod Twoją obronę + Królowo Różańca Świętego , a potem znowu intencja i Ten różaniec odmawiam na Twoją cześć….. myślałam, że to są modlitwy które się wypowiada tylko RAZ – NA POCZĄTKU I NA KOŃCU CAŁEJ NOWENNY :/

 7. Najpierw żegnamy się znakiem krzyża.
  Potem podajemy intencję i mówimy: „Ten różaniec odmawiam na Twoją cześć, Królowo Różańca świętego”.
  Przechodzimy do modlitw początkowych różańca (Wierzę w Boga, Ojcze nasz, 3 Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu) – odmawiamy jeden raz, na początku nowenny w danym dniu.
  Następnie odmawiamy różaniec – piętnaście tajemnic (15 dziesiątek) – nie musisz wszystkich na raz.
  Po skończeniu różańca modlimy się krótką modlitwą (błagalną lub dziękczynną – zobacz niżej). Wystarczy tę modlitwę odmówić raz na dzień, na końcu różańca.
  Na samym końcu modlimy się modlitwą „Pod Twoją obronę” oraz trzy razy z ufnością i wiarą mówimy: „Królowo Różańca świętego, módl się za nami!”

  źródło:
  http://pompejanska.rosemaria.pl/2011/06/jak-odmawiac-nowenne-pompejanska-krok-po-kroku/

  Zrozumiałam, że po skończeniu tych 15 tajemnic odmawiamy modlitwę błagalną lub dziękczynną, pod Twoją obronę i Królowo Różańca Świętego… i nie mówiłam 3/czy 4 razy intencji i zawołania Ten różaniec odmawiam na Twoją cześć, ale tylko RAZ, na początku…

  https://www.youtube.com/watch?v=J2DTvS6fqZ4 tu z kolei macie zamieniony szyk – najpierw pod Twoją obronę, a potem modlitwa błagalna/dziękczynna. I między poszczególnymi częściami nie ma tu modlitw … błagalną lub dziękczynną, pod Twoją obronę i Królowo Różańca Świętego..

 8. Witam wszystkich jestem na 25 dniu nowenny odmawiam nowennę w pewnej intencji (wyzwolenia z nałogu) dzisiaj właśnie wpadłem w ten nałóg spowrotem co ja mam teraz robić dalej odmawiać nowennę czy ta nowenna już się nie liczy jak wpadłem w nałóg.

 9. Witam wszystkich mam pytanie dzisiaj jest 26 dzień nowenny mojej nowennę odmawiam w pewnej intencji ( wyzwolenia z nałogu) dzisiaj właśnie wpadłem w ten nałóg zpowrotem co ja mam teraz zrobić niewiem za bardzo czy mam odmawiać dalej nowennę czy ta nowenna jest już nieważna skoro jestem zpowrotem w tym nałogu proszę o komentarze.

 10. Michał, nadal odmawiaj Nowennę. Proces uleczenia z nałogu najczęściej trwa długo i jestem przeplatany upadkami. To niestety normalne. Tak często jak tylko możesz powtarzaj krótki fragment Ewangelii ” Panie, jeśli tylko chcesz możesz mnie uzdrowić”. Powodzenia 🙂

 11. Jestem na 18 dniu odmawiania NP i nie pamiętam czy ostatniego dnia odmowilem 2 czy 3 tajemnice, zupełnie nie pamiętam, ale resztę odmowilem, czy muszę zacząć od nowa czy następnego dnia mogę dla pewności odmówić 4 tajemnice ?

 12. Mam pytanie. W 11 dniu nowenny odmówiłem tylko część radosną różańca, zasnąłem i nie odmówiłem kolejnych, co robić? Kontynuować odmawiając też tajemnice światła w ramach „rekompensaty” czy zacząć od nowa?

 13. Witam, mam pytanie dotyczace modlitwy błagalnej czy nalezy ja odmawiac za kazdym razem po zakonczeniu kazdej czesci rozanca czy tylko raz w danym dniu?? Gdyz zrozumialam iz tylko raz ale wyczytalam gdzies ze po kazdej czesci tj radosnej modlitwa blagalna/ dziekczynna bolesnej modlitwa blagalna/ dziekczynna chwalebnej modlitwa blagalna/ dziekczynna czy wystarcza 3 czesci i dopiero modlitwa blagalna/ dziekczynna?

 14. Nowennę rozpoczęłam po prawie miesiącu od odejścia ode mnie bardzo bliskiej mi osoby. 2 dni przed jej zakończeniem osoba ta dała mi do zrozumienia, że nie chce mnie „z powrotem”. Mimo to odmówiłam ją do końca, ale 2 ostatnie dni były bardzo niestaranne z mojej strony. Nie dawno spotkałam tę osobę i niestety całkowicie mnie zignorowała (oprócz przywitania nie zamieniliśmy słowa, chociaż staliśmy ramię w ramię przez więcej niż godzinę), ja nie chciałam zaczynać rozmowy, ponieważ nie chciałam się narzucać, a potem jeszcze kiedy już kompletnie dana osoba mnie miała gdzieś, zrobiła coś (nie wiem czy świadomie czy nie) przez co się popłakałam (nie przy tej osobie, ale jest szansa, że to widziała). Teraz męczą mnie wyrzuty sumienia, czuję chęć przeproszenia tej osoby, chociaż nie wiem nawet za co. Wstyd mi za moje uczucia, nie wiem co mam zrobić.

 15. Witam, mam problem. Jutro kończyłabym pierwszą część Nowenny. Codziennie modliłam się bez względu na wszystko, ale wczoraj, w trakcie rodzinnej uroczystości musieliśmy pojechać z synkiem na SOR. Wróciliśmy późno wieczorem, dziecko chore, podanie leków i ogarnięcie domu po gościach zajęło nam sporo czasu. Miałam odmówić Nowennę właśnie koło 21, ale wtedy byliśmy na SORze. No i usnęłam odmawiając ją w łóżku (odmawiam z mp3). Szczerze mówiąc nie wiem co robić. To były obiektywnie rzecz biorąc wyjątkowe trudności, ale nie wiem czy rzeczywiście mogę ją kontynuować, czy zacząć od nowa…Proszę o pomoc i pozdrawiam 🙂

  • Gosia odpowiedz sobie na pytanie: Gdyby twoją córkę spotkało to co ciebie wczoraj, to jako matka, jak byś się wobec swojej córki zachowała, gdybyś była najcierpliwszą, najczulszą z matek? Wydaje mi się, że troszkę przesadzasz i że w ogóle nie znasz Matki Bożej, lubisz Ją chociaż?

Dodaj komentarz

Facebook IconYouTube IconTwitter IconNowa gazeta o różańcuNowa gazeta o różańcu