Najczęstsze pytania o nowennę pompejańską

Nowenna pompejańska jest niezwykle prosta bo polega na samym różańcu!  Jednak we wpisach na tej stronie oraz w licznych listach pojawiają się wciąż te same pytania, więc zebraliśmy je w tym miejscu.

Jak odmawiać nowennę pompejańską? Proszę o szczegółowe wyjaśnienie, bo trudno mi się w tym połapać.

Zobacz w tym poradniku – nowenna krok po kroku.

Jak odmawiać różaniec?

Zobacz instrukcję różańca.

Czy nowennę pompejańską można odmawiać w wielu intencjach?

Nowennę pompejańską odmawiamy w jednej, konkretnej intencji.

Czy nowennę można podzielić na kilka osób?

Nie. Jedna nowenna = jedna osoba modląca się. Oczywiście, kilka osób może modlić się w jednej intencji, ale każdy odmawia całą nowennę.

Mam pytanie czy przy odmawianiu nowenny należy rozważać każdą tajemnicę, czy wystarczy ją wymówić i odmawiać różaniec?

Różaniec bez rozważań to nie różaniec. Sensem różańca są rozważania, więc nie pomijaj ich w modlitwie.

Dlaczego nowenna pompejańska trwa 54 dni skoro wiadomo, że nowenny zwykle trwają po 9 dni?

Rzeczywiście, mylące może być to, że nowenna kojarzy się z dziewięcioma dniami modlitw. W przypadku nowenny pompejańskiej jest inaczej: odmawiamy ją przez 54 dni. Dlaczego? – Wzięło się to stąd, że Matka Boża poleciła odmówić trzy nowenny dziękczynne i trzy błagalne. W sumie daje to 6 nowenn po 9 dni, a więc 6 x 9 = 54. Jednak dla uproszczenia, te 54 dni nazywamy po prostu nowenną pompejańską. Pamiętamy, że  dzieli się ona na dwie części po 27 dni:  błagalną i dziękczynną.

Można o tym przeczytać w tym miejscu.

Chciałam zapytać, czy dopuszczalna jest przerwa między częściami modlitwy (np. dwu-, trzymiesięczna)?

Nie, w tym sens nowenny, ze odmawiamy ją codziennie.

Czy w danym dniu można podzielić tajemnice rożańcowe na np. trzy części i odmawiać je o różnych porach?

Tak! Możesz podzielić nawet na dziesiątki! Różaniec możesz odmówić w całości albo w częściach.

Nie zdążyłem odmówić nowenny przed północą, skończyłem ją po północy, czyli następnego dnia. Czy taka nowenna się liczy?

Tak. Wiele osób pracuje też w późnych porach. Generalnie powinno się ukończyć modlitwy w danym dniu przed udaniem się na nocy spoczynek. Nie jest to tak, jak w baśni o Kopciuszku: północ i wszystko znika 🙂 Nowenna pompejańska to nie magia!

Czy jeżeli jakiegoś dnia nie da się rady odmówić wszystkich tajemnic (z powodu pracy oczywiście a nie z lenistwa, np. zaśnie się wieczorem ze zmęczenia przy odmawianiu) to czy nowenna się już nie liczy i trzeba zaczynać od nowa?

Jeśli przerwiemy nowennę pompejańską z jakiegoś powodu, to powinniśmy zacząć ją na nowo. Sens w tym, by nowenna stała się szkołą modlitwy różańcowej. Do tej „szkoły” chodzimy codziennie, przez 54 dni i nie ma usprawiedliwionych nieobecności.

Jeśli stracimy przytomność lub zdolność do modlitwy, jeśli zajdą nieprzewidziane okoliczności, które uniemożliwiają modlitwę – można warunkowo dokończyć modlitwę następnego dnia.

Wiele osób wieczorami jest już na tyle zmęczonych, że nie ma sił na odmawianie różańca. Zostawiając modlitwę na koniec dnia sami ryzykują jej przerwanie.

Dlaczego nie spróbować modlitwy rano? Często spotykaną propozycją jest ta, by odmówić np. w drodze do pracy, jeśli idziemy pieszo. A jeśli nie, to wyjść na wcześniejszym przystanku i odmówić podczas spaceru. Jeśli ktoś nie pracuje albo ma zajęcia w domu, może odmawiać różaniec w trzech częściach z Radiem Różaniec lub innym radiem katolickim.

Czyli odmawiając nowennę odmawiamy różaniec 4 razy?

Wystarczy trzy razy i jest wiele świadectw o otrzymanych łaskach po odmawianiu trzech tajemnic. – Matka Boża dała obietnicę: Ktokolwiek pragnie otrzymać łaski, niech odprawi na moją cześć trzy nowenny odmawiając piętnaście tajemnic różańca, a potem niech odmówi znowu trzy nowenny dziękczynne” (przeczytasz o tym tu). Ale też różaniec  to całość, kto może, niech odmówi także tajemnice światła. Szczególnie chorzy, którzy są na zwolnieniu lekarskim, którzy mają więcej czasu dla siebie. Dlaczego? – Przeczytajmy świadectwo pani Wandy o uzdrowieniu z raka. Pani Wanda odmawiała najpierw trzy tajemnice, ale uzdrowienie przyszło po drugiej nowennie z czterema tajemnicami.

Odkąd odmawiam tę modlitwę mam wrażenie, że cały świat jest przeciwko mnie i mojej rodzinie. Czy to normalne?

Tak, to normalne, że doświadczamy przeciwności i pisze o tym bardzo wiele osób, które modlą się nowenną. Te przeciwności, nawet jeśli pochodzą od złego ducha, to mogą się one przyczynić do zahartowania duchowego, do wzrostu naszej świętości. Są też dla nas sprawdzianem, na ile intencja nowenny jest dla nas ważna, jaka jest nasza gotowość i motywacja. I, jak napisała Ania, „Im większe trudności tym bardziej trzeba się trzymać modlitwy, bo to znak, że zły się strasznie denerwuje i zrobi wszystko żeby modlitwę przerwać i się załamać… To tylko dowód jak modlitwa jest silna… Nie poddawaj się pod zadnym pozorem, nie daj sie zastraszyć, Bóg czuwa i to jest jedyna prawda, a nowenna ma wielką moc.”

Czy nowennę pompejańska trzeba odmawiać przed obrazem Matki Bożej czy można przed krzyżem?

Obraz nie jest konieczny, można przed krzyżem, można w kościele.

Czy po odmówieniu 3 tajemnic różańca można modlić się do Pana Boga?

Różaniec jest też modlitwą do Boga, a i sama nowenna nie wyklucza żadnych innych modlitw.

Czy przy odmawianiu nowenny pompejańskiej trzeba za każdym razem, przy odmawianiu kolejnej części różańca zaczynać od credo, czy też trzeba elementy „wstępne” opuścić nawet gdy odmawia się trzy części o różnych porach dnia, a nie jednocześnie?

Credo, Ojcze nasz, 3 Zdrowaś Maryjo odmawiamy raz, na początku różańca, a nie każdej części.

Czy różaniec można odmawiać w myślach?

Tak, modlitwa może być ustna lub myślna.

Zaczynam odmawiać nowennę pompejańską, czy po jej skończeniu mogę rozpocząć kolejną w kolejnej intencji?

Matka Boża ma tyle łask do rozdania, że starczy nie wiele nowenn w rożnych intencjach 🙂

Odmówiłam nowennę i nie zostałam wysłuchana. Zaczęłam kolejną nowennę.

Matka Boża z pewnością nie cofa danego słowa. Jeśli prosimy ufnie i w dobrym celu, to z pewnością otrzymamy potrzebne łaski. Ale zostawmy też w naszej prośbie jedno fiat. – Niech się stanie wola Boża, niech da On nam łaski najbardziej potrzebne, najbardziej optymalne nie dla ciała, ale duszy! Dla… zbawienia.

Często prosimy o łaskę zdrowia, a nawet życia w sytuacjach beznadziejnych. Bóg może uzdrowić z każdej choroby, tak jak uzdrowił panią Wandę. Ale tą łaską może być łaska dobrej śmierci i ocalenie duszy przed wiecznym potępieniem.

W książce o pierwszych cudach nowenny pompejańskiej jest wiele wspaniałych świadectw, w których objawiła się Boża chwała poprzez odzyskanie zdrowia w wobec beznadziejnej sytuacji. Jest też na końcu jedna relacja o wolnomularzu, który nie odzyskał zdrowia, ale uwierzył w Boga i swoją gorliwą wiarą rozpalał innych. I to jest chyba najpiękniejszy rozdział tej książki.

Czy muszę mieć specjalny różaniec?

Nie! Wystarczy zwykły różaniec, ale też pamiętaj, że wszystkie różańce „pompejańskie” dostepne w sklepach sa robione w Polsce lub w Chinach. Możesz modlić się na różańcu z sanktuarium w pompejach, ale też po prostu w korzystając z aplikacji! – Kliknij niżej!

nowenna pompejańska app storestacks_image_4646

Jaką książkę do nowenny polecacie?
Różaniec i nowenna pompejańska

Najlepszym, wyczerpującym temat nowenny pompejańskiej poradnikiem jest książka „Różaniec i nowenna pompejańska” – w całości w kolorze, bdb jakości i bardzo przystępnej cenie.

Książka jest kompletna i wyczerpuje temat nowenny pompejańskiej. Zawiera także poradniki, wskazówki, liczne pomoce w modlitwie. Zobacz tutaj. 

1 329 thoughts on “Najczęstsze pytania o nowennę pompejańską

 1. Jeszcze jedno pytanie, często odmawiam nowennę idąc pieszo do pracy, czy można swoimi słowami maszerujac rozważać tajemnice różańcowe, bo nie znam na pamięć tych rozważań z Nowenny, czy to będzie ważne?

   • A widzisz, mam ściągniętą aplikacje na smartfona i tutaj są podane rozważania do każdej tajemnicy, myślałam że tak trzeba, podane jest także że po każdej dziesiątce należy odmówić Pod Twoją obronę, czy to jest obowiązkowe?

    • W mojej broszurce „Jak odmawiać nowennę pompejańską” jest napisane, że po 3 częściach różańca mówimy każdego dnia modlitwę błagalną /lub dziękczynną/, potem „Pod Twoją obronę… ” i na koniec 3 x ” Królowo różańca …”. Czyli 1 raz każdego dnia po różańcu i modlitwie

    • Wklejam skopiowane też z poradnika na tej stronie internetowej. Jest tak samo:

     2. Nowenna pompejańska krok po kroku

     Najpierw żegnamy się znakiem krzyża.
     Potem podajemy intencję i mówimy: „Ten różaniec odmawiam na Twoją cześć, Królowo Różańca świętego”.
     Przechodzimy do modlitw początkowych różańca (Wierzę w Boga, Ojcze nasz, 3 Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu) – odmawiamy jeden raz, na początku nowenny w danym dniu.
     Następnie odmawiamy różaniec – piętnaście tajemnic (15 dziesiątek) – nie musisz wszystkich na raz.
     Po skończeniu różańca modlimy się krótką modlitwą (błagalną lub dziękczynną – zobacz niżej). Wystarczy tę modlitwę odmówić raz na dzień, na końcu różańca.
     Na samym końcu modlimy się modlitwą „Pod Twoją obronę” oraz trzy razy z ufnością i wiarą mówimy: „Królowo Różańca świętego, módl się za nami!”

 2. Odmawiam nowenna pompejańska cztery części ich chciałam się spytać jak nie będę miała czasu to mogę odmőwić trzy części?

 3. Witam, jestem w trakcie odmawiania Nowenny dzień 27, nie mam różańca ponieważ przyjechałam do Niemiec do chorego taty. Tata zmarł i jedyny Różaniec jaki miałam przy sobie dałam dla Taty na ostatnie pożegnanie do ręki . Muszę kupić nowy. Czy modlitwa odmawiana na palcach liczy się bez różańca? Cała Nowenna mam ściągnięte w aplikacji w telefonie. Do tej pory otrzymałam wiele łask od Matki Boskiej jednak jeszcze nie to o co prosiłam. Modlę się nadal bo wierzę że Najswietsza Matka mnie wysłucha.

 4. Wyrazy współczucia. Oczywiście, że różaniec się liczy, św Teresa z Lisieux modliła się razem z siostrą na palcach gdy były młodymi dziewczynami, żeby nie wzbudzać zainteresowania przechodniów. Pierwszy różaniec to były po prostu kamyki…nie trap się tym, na pewno Matka Boża zna Twoją sytuację. Pozdrawiam.

 5. Czy muszę zacząć nowennę od nowa jeśli wymieniłam tylko tajemnice bez rozważań, czasami wykonywałam przy odmawianiu prace domowe lub jadąc np.pociągiem odmawiałam na palcach?

 6. Czy jeśli wczoraj odmówiła trzy różniące,a zapomniałam odmówić modlitwy końcowej mam zacząć nowennę od początku? Wczorajszy powinnam zacząć modlitwę dziękczynna. Proszę o szybką odpowiedź jest to dla mnie bardzo ważne.

 7. Błagam o interpretację snu. Moja Ukochana Mama na dzień przed śmiercią -a była bardzo wierząca miała sen śniło Jej się że stoi przed nią Pan Bóg i sypie na Nią zloty pył. Zapytałam skąd wiesz że to Pan Bóg a Mama bo wiem to był Pan Bóg. Była z Nią na sali siostra zakonna i powiedziała że to bardzo wymowny sen… Bóg zapłać.

 8. Zamiast interpretować sny zmarłego lepiej za niego zamówić mszę świętą lub odmówić Różaniec. To mu pomoże. Interpretacja snu nie. Z Bogiem. Niech Twoja mama spoczywa w pokoju. R.I.P.

 9. Paul… ja się modlę, odmawiam różaniec i wiem co zmarłemu pomoże…poprosiłam o interpretację bardzo ważnego snu a nie pouczenie. Dziękuję bardzo…

 10. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości to powinnaś na ten temat porozmawiać ze swoim spowiednikiem. Jeśli Bóg przemówił do Twojej mamy we śnie to tylko do niej. I to jest sprawa między nią a Bogiem.

 11. Nie wiem jak przestawić swoją intencje. Proszę o to żeby wróciła (twierdzi ze mnie nie kocha) ale szczerze i z miłości. Nie wiem jak przechować to w jednej intencji

  • Nie wiem jak przestawić swoją intencje. Proszę o to żeby wróciła do mnie moja ukochana (twierdzi ze mnie nie kocha) ale szczerze i z miłości. Nie wiem jak przechować to w jednej intencji

 12. Ja odmawialam nowennę, abym urodzila zdrowe dzieciatko i poronilam. Przerwalam ja na 4 dni, bylam w szpitalu czy moge kontynuowac?

  • Dziekuje za odpowiedz. Kiedy poronilam, nie odczuwalam zlosci do Matki Bozej, ale smutek i opuszczenie. I oczywiscie pytanie dlaczego? Tak dlugo prosilam o to abym szczesliwie zaszla w ciaze. Tacy bylismy szczesliwi, bo mamy juz z mezem swoje lata. Trudno mi to wszystko wytlumaczy, ale mimo tego chyba bede kontynuowala nowenne.

 13. zaczelam odmawac nowenne pomejanska 12 lutego, niestety przegapialm 27 dzien i przez 35dni (5 tygodni) odmawialam czesc blagalna, czy moge teraz przejsc do czesci dziekczynnej? czy musze zaczac od nowa, poniewaz przegapialm 27 dzien?

 14. O Nowennie Pompejańskiej usłyszałam przypadkiem. Przeczytałam różne świadectwa i wierzę, że ta Nowenna na prawdę jest w stanie zdziałać cuda- w końcu sama Matka Boża obiecała! Choć jestem na początku odmawiania Nowenny, nie przegapiłam jeszcze ani jednego dnia modlitwy, chociaż bywały dni zwątpienia. Modlę się w intencji powrotu ukochanego. Tworzyliśmy udany (czasem aż do bólu!) związek. A rozstaliśmy się z dnia na dzień. To była jego decyzja, zaskakująca zarówno dla mnie jak i dla naszych znajomych, a szczególnie rodziny. Sam powiedział, że nie przyszła mu łatwo, ale na razie chce być sam. Nie odszedł do innej- to wiem na 100%. W zasadzie to nie ma większego powodu tego rozstania, jedyne co przychodzi mi do głowy to nuda, przyzwyczajenie. Byliśmy razem dwa lata, co dla niektórych może wydawać się znikomym stażem. Mówią, że „tego kwiatu jest pół światu”, „jesteś młoda, jeszcze kogoś znajdziesz”- a ja wiem, że jestem inna. Od rozstania minęło już sporo czasu, a ja nie potrafię (i nie chcę!) nawet spojrzeć na innego mężczyznę. Zdaję sobie sprawę z tego, że ani Matka Boża ani nawet sam Pan Bóg nie ma wpływu na wolną wolę człowieka. Lecz wierzę w to, że Bóg ma swój udział w sytuacji kiedy ludzie się w sobie zakochują. Wierzę, że może na nowo rozpalić jego serce, dać mu jakieś znaki. Od czasu rozstania mieliśmy ze sobą przelotny kontakt internetowy, nie wyrzucamy sobie nawzajem tego co złe, pozostajemy w dobrej (na ile to możliwe) relacji. Lecz z jego strony nie ma żadnego odzewu. W ósmym dniu odmawiania Nowenny coś mi podpowiedziało, aby poprosić go o spotkanie. Zgodził się. Spotkaliśmy się, humor oczywiście dużo dużo się poprawił. Mam takie nieodparte wrażenie, że jeszcze nie wszystko stracone- TEN jego błysk w oku, próba poprawy humoru, żarty, luźna rozmowa. Powiedział, że dla mnie jest zawsze dostępny 24 godziny na dobę, że chce żebyśmy nadal utrzymywali kontakt, że warto (i trzeba!) czasem się spotkać i porozmawiać, iść przez życie z podniesioną głową, bo nikt za nas go nie przeżyje. Widzę, że więcej się uśmiecha, jest bardziej optymistycznie nastawiony do życia. A zazwyczaj był bardziej skryty, może nie aż tak żeby trzymać się na uboczu, ale nie lubił spędzać czasu w większym gronie. Teraz jest inaczej (czyżby rozstanie dodało mu skrzydeł?!).
  Czuje w tej całej sytuacji Boską rękę. Tylko czasem miewam wątpliwości czy ja mogę modlić się w intencji, która wymaga ingerencji w wolną wolę drugiego człowieka?…

 15. Witam,
  Jakis czas temu pisalam o swoim Synku ktory rosnie pod moim sercem i ktory jest bardzo chory. Dzisiaj mialam kolejne badanie. Pojawilo sie swiatelko bo jedno z pluc wygladat tak jakby mialo sie prawidlowo rozwinac… Jesli plucka bede sie rozwijac wlasciwie to lekarze podejma sie ratowania zycia Synka i wykonańia szeregu operacji na otwartym serduszku. Bardzo Was prosze o modlitwe i dziekuje tym, ktorzy sie za naszego dzielnego Szkraba modla! Modlitwa dodaje sily i Synkowi i nam…:)

  • Martuniu,

   jakze sie ciesze na ta wiadomosc. Jak to przeczytalam to radosci nie bylo konca i uwielbienie i dziekowanie Matce Bozej.

   Czy znasz kazania O. Jozefa Witko ? Jesli nie , to polecam , posluchaj na Youtube.

   Pozdrawiam. Anna.

 16. codziennie odmawiam dziesiątkę Różańca za dzieci chore i tak jak obiecałam,jest tam modlitwa za Twojego Synka-trzymajcie się:))

 17. Mamo Marto alez sie ucieszylam !!!☺Jasiu maly Wojownik nie poddaje sie.!
  Codziennie tak jak obiecalam modle sie za Ciebie i malenstwo, poprosilam tez mojego Syna o wstawiennictwo.
  Ufam ze bedzie dobrze .Pozdrawiam serdecznie

 18. mamo Marto wierzę że Pan Bóg uzdrowi Jasia. Też się modlę w jego intencji i zaciągnęłam też pomocników 🙂 Dobrze że napisałaś. Jeśli ktoś może to proszę też o modlitwę w intencji Alicji o uzdrowienie oczek, Dorotki o właściwą diagnozę i leczenie, Martynki o właściwą pomoc dla niej oraz Julki o przebudzenie ze śpiączki i powrót do zdrowia

A Ty co o tym myślisz? Napisz!