Najczęstsze pytania o nowennę pompejańską

Nowenna pompejańska jest niezwykle prosta bo polega na samym różańcu!  Jednak we wpisach na tej stronie oraz w licznych listach pojawiają się wciąż te same pytania, więc zebraliśmy je w tym miejscu.

Jak odmawiać nowennę pompejańską? Proszę o szczegółowe wyjaśnienie, bo trudno mi się w tym połapać.

Zobacz w tym poradniku – nowenna krok po kroku.

Jak odmawiać różaniec?

Zobacz instrukcję różańca.

Czy nowennę pompejańską można odmawiać w wielu intencjach?

Nowennę pompejańską odmawiamy w jednej, konkretnej intencji.

Czy nowennę można podzielić na kilka osób?

Nie. Jedna nowenna = jedna osoba modląca się. Oczywiście, kilka osób może modlić się w jednej intencji, ale każdy odmawia całą nowennę.

Mam pytanie czy przy odmawianiu nowenny należy rozważać każdą tajemnicę, czy wystarczy ją wymówić i odmawiać różaniec?

Różaniec bez rozważań to nie różaniec. Sensem różańca są rozważania, więc nie pomijaj ich w modlitwie.

Dlaczego nowenna pompejańska trwa 54 dni skoro wiadomo, że nowenny zwykle trwają po 9 dni?

Rzeczywiście, mylące może być to, że nowenna kojarzy się z dziewięcioma dniami modlitw. W przypadku nowenny pompejańskiej jest inaczej: odmawiamy ją przez 54 dni. Dlaczego? – Wzięło się to stąd, że Matka Boża poleciła odmówić trzy nowenny dziękczynne i trzy błagalne. W sumie daje to 6 nowenn po 9 dni, a więc 6 x 9 = 54. Jednak dla uproszczenia, te 54 dni nazywamy po prostu nowenną pompejańską. Pamiętamy, że  dzieli się ona na dwie części po 27 dni:  błagalną i dziękczynną.

Można o tym przeczytać w tym miejscu.

Chciałam zapytać, czy dopuszczalna jest przerwa między częściami modlitwy (np. dwu-, trzymiesięczna)?

Nie, w tym sens nowenny, ze odmawiamy ją codziennie.

Czy w danym dniu można podzielić tajemnice rożańcowe na np. trzy części i odmawiać je o różnych porach?

Tak! Możesz podzielić nawet na dziesiątki! Różaniec możesz odmówić w całości albo w częściach.

Nie zdążyłem odmówić nowenny przed północą, skończyłem ją po północy, czyli następnego dnia. Czy taka nowenna się liczy?

Tak. Wiele osób pracuje też w późnych porach. Generalnie powinno się ukończyć modlitwy w danym dniu przed udaniem się na nocy spoczynek. Nie jest to tak, jak w baśni o Kopciuszku: północ i wszystko znika 🙂 Nowenna pompejańska to nie magia!

Czy jeżeli jakiegoś dnia nie da się rady odmówić wszystkich tajemnic (z powodu pracy oczywiście a nie z lenistwa, np. zaśnie się wieczorem ze zmęczenia przy odmawianiu) to czy nowenna się już nie liczy i trzeba zaczynać od nowa?

Jeśli przerwiemy nowennę pompejańską z jakiegoś powodu, to powinniśmy zacząć ją na nowo. Sens w tym, by nowenna stała się szkołą modlitwy różańcowej. Do tej „szkoły” chodzimy codziennie, przez 54 dni i nie ma usprawiedliwionych nieobecności.

Jeśli stracimy przytomność lub zdolność do modlitwy, jeśli zajdą nieprzewidziane okoliczności, które uniemożliwiają modlitwę – można warunkowo dokończyć modlitwę następnego dnia.

Wiele osób wieczorami jest już na tyle zmęczonych, że nie ma sił na odmawianie różańca. Zostawiając modlitwę na koniec dnia sami ryzykują jej przerwanie.

Dlaczego nie spróbować modlitwy rano? Często spotykaną propozycją jest ta, by odmówić np. w drodze do pracy, jeśli idziemy pieszo. A jeśli nie, to wyjść na wcześniejszym przystanku i odmówić podczas spaceru. Jeśli ktoś nie pracuje albo ma zajęcia w domu, może odmawiać różaniec w trzech częściach z Radiem Różaniec lub innym radiem katolickim.

Czyli odmawiając nowennę odmawiamy różaniec 4 razy?

Wystarczy trzy razy i jest wiele świadectw o otrzymanych łaskach po odmawianiu trzech tajemnic. – Matka Boża dała obietnicę: Ktokolwiek pragnie otrzymać łaski, niech odprawi na moją cześć trzy nowenny odmawiając piętnaście tajemnic różańca, a potem niech odmówi znowu trzy nowenny dziękczynne” (przeczytasz o tym tu). Ale też różaniec  to całość, kto może, niech odmówi także tajemnice światła. Szczególnie chorzy, którzy są na zwolnieniu lekarskim, którzy mają więcej czasu dla siebie. Dlaczego? – Przeczytajmy świadectwo pani Wandy o uzdrowieniu z raka. Pani Wanda odmawiała najpierw trzy tajemnice, ale uzdrowienie przyszło po drugiej nowennie z czterema tajemnicami.

odkąd odmawiam tę modlitwę mam wrażenie, że cały świat jest przeciwko mnie i mojej Rodzinie. Czy to normalne?

Tak, to normalne, że doświadczamy przeciwności i pisze o tym bardzo wiele osób, które modlą się nowenną. Te przeciwności, nawet jeśli pochodzą od złego ducha, to mogą się one przyczynić do zahartowania duchowego, do wzrostu naszej świętości. Są też dla nas sprawdzianem, na ile intencja nowenny jest dla nas ważna, jaka jest nasza gotowość i motywacja. I, jak napisała Ania, „Im większe trudności tym bardziej trzeba się trzymać modlitwy, bo to znak, że zły się strasznie denerwuje i zrobi wszystko żeby modlitwę przerwać i się załamać… To tylko dowód jak modlitwa jest silna… Nie poddawaj się pod zadnym pozorem, nie daj sie zastraszyć, Bóg czuwa i to jest jedyna prawda, a nowenna ma wielką moc.”

Czy nowennę pompejańska trzeba odmawiać przed obrazem Matki Bożej czy można przed krzyżem?

Obraz nie jest konieczny, można przed krzyżem, można w kościele.

Czy po odmówieniu 3 tajemnic różańca można modlić się do Pana Boga?

Różaniec jest też modlitwą do Boga, a i sama nowenna nie wyklucza żadnych innych modlitw.

czy przy odmawianiu nowenny pompejańskiej trzeba za każdym razem, przy odmawianiu kolejnej części różańca zaczynać od credo, czy też trzeba elementy „wstępne” opuścić nawet gdy odmawia się trzy części o różnych porach dnia, a nie jednocześnie?

Credo, Ojcze nasz, 3 Zdrowaś Maryjo odmawiamy raz, na początku różańca, a nie każdej części.

Czy różaniec można odmawiać w myślach?

Tak, modlitwa może być ustna lub myślna.

Zaczynam odmawiać nowennę pompejańską, czy po jej skończeniu mogę rozpocząć kolejną w kolejnej intencji?

Matka Boża ma tyle łask do rozdania, że starczy nie wiele nowenn w rożnych intencjach 🙂

Odmówiłam nowennę i nie zostałam wysłuchana. Zaczęłam kolejną nowennę.

Matka Boża z pewnością nie cofa danego słowa. Jeśli prosimy ufnie i w dobrym celu, to z pewnością otrzymamy potrzebne łaski. Ale zostawmy też w naszej prośbie jedno fiat. – Niech się stanie wola Boża, niech da On nam łaski najbardziej potrzebne, najbardziej optymalne nie dla ciała, ale duszy! Dla… zbawienia.

Często prosimy o łaskę zdrowia, a nawet życia w sytuacjach beznadziejnych. Bóg może uzdrowić z każdej choroby, tak jak uzdrowił panią Wandę. Ale tą łaską może być łaska dobrej śmierci i ocalenie duszy przed wiecznym potępieniem.

W książce o pierwszych cudach nowenny pompejańskiej jest wiele wspaniałych świadectw, w których objawiła się Boża chwała poprzez odzyskanie zdrowia w wobec beznadziejnej sytuacji. Jest też na końcu jedna relacja o wolnomularzu, który nie odzyskał zdrowia, ale uwierzył w Boga i swoją gorliwą wiarą rozpalał innych. I to jest chyba najpiękniejszy rozdział tej książki.

1 206 przemyśleń nt. „Najczęstsze pytania o nowennę pompejańską

 1. Mam to samo pytanie co Michal i tez pytanie czy mozna poznac czy jakas dusza jest juz w niebie, tzn czy odpowiedz na to pytanie moze byc intencja nowenny? dziekuje

 2. Mam dla mnie bardzo ważne pytanie. Czy mogę zmówić tą NP za nawrócenie całej rodziny? Mam mamę, tatę , dwóch braci i babcie w domu. Za nich wszystkich chcialabym ja odmówić. Proszę o odpowiedź i modlitwe za mnie, żebym dała radę ja odmówić!

 3. CZEŚĆ WSZYSTKIM MAM PYTANIE CZY MOŻNA ODMAWIAĆ NP O ZBAWIENIE DUSZ OTÓŻ OD 4 LAT CODZIENNIE MODLE SIĘ O ZBAWIENIE LUDZI (KTÓRYCH ZNAŁEM ) TYCH LUDZI JEST NA DZIEŃ DZISIEJSZY PODAJŻE PONAD 200 I PRAWIE RAZ W TYGODNIU KTOŚ ODCHODZI DO WIECZNOŚCI MOJE PYTANA BRZMIĄ CZY MOGĘ MODLIĆ SIĘ PRZEZ 54 NP O ZBAWIENIE TYCH DUSZ I CZY JAK KTOŚ ODEJDZIE DO WIECZNOŚCI W CZASIE NP TO CZY TEŻ BĘDZIE SIĘ LICZYŁ??

 4. ZA TE DUSZE ODMÓWIŁEM JUŻ DLA KAŻDEGO Z OSOBNA OCZYWIŚCIE RÓŻANIEC, LITANIA DO WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH, KORONKĘ NABOŻEŃSTWA CZERWCOWE MAJOWE I ODPUST W DNIACH OD 1 DO 8 LISTOPADA I ZOSTAŁA JESZCZE NP TYLKO NIE WIEM CZY BĘDZIE SIĘ LICZYĆ JAK ODMÓWIĘ JEDNĄ ZA WSZYSTKIE DUSZE??? I CZY JAK KTOŚ ODEJDZIE W TYM CZASIE TEJ NP CZY TEŻ BĘDZIE SIĘ LICZYŁ??

 5. Michal,
  trudne pytane, jednak mysle, ze tak. Jezeli twoja modlitwa jest szczera i gorliwa Pan Bög ja przyjmnie. Jezeli Nowenna jest dla dusz w czyscu cierpiacych, bedzie sie liczyla. Przeciez nie dasz rady odmöwic za kazda dusze jedna Nowenne. My mamy niestety ograniczone mozliwosci. Nie zadreczaj sie watpliwosciami i mödl sie za dusze w czyscu cierpiace bo jest ich tak duzo i wszystkie oczekuja naszej modlitwy. Pan Bög doceni kazde blaganie. Odmawiaj Nowenne z intencja za dusze w czyscu cierpiacym. Ja zaczynam druga od jutra tez w tej Intencji.
  Pozdrawiam

 6. Witam. Odmawiam nowennę, ale mój problem jest bardzo zlożony. Mogę stracić pracę, co wiąże się poniekąd z moim zdrowiem. Modlę się o rozwiazanie moich problemów zdrowotno-zawodowych – to nie jest zbyt ogólna intencja? Bardzo proszę o odpowiedź

 7. Kończe już nowennę pompejanska i zauważyłem że za tajemnice bolesna odmawialem światła. Czy nowenna dalej się liczy ? Proszę o szybką odpowiedź. Bo nie wiem co robić .

 8. Czyli odmawiając nowennę odmawiamy różaniec 4 razy? – rozumię, że przy odpowiedzi na to pytanie gdy jest mowa o tajemnicach (3-krotnie), Autor odpowiedzi ma na myśli całe częsci różańca. Można to doprecyzować dla jasności. Dziękuję.

 9. Mam pytanie o „Pod Twoja obrone”
  Na stronie ejst napisane:
  Najpierw żegnamy się znakiem krzyża.
  Potem podajemy intencję i mówimy: „Ten różaniec odmawiam na Twoją cześć, Królowo Różańca świętego”.
  Przechodzimy do modlitw początkowych różańca (Wierzę w Boga, Ojcze nasz, 3 Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu) – odmawiamy jeden raz, na początku nowenny w danym dniu.
  Następnie odmawiamy różaniec – piętnaście tajemnic (15 dziesiątek) – nie musisz wszystkich na raz.
  Po skończeniu różańca modlimy się krótką modlitwą (błagalną lub dziękczynną – zobacz niżej). Wystarczy tę modlitwę odmówić raz na dzień, na końcu różańca.
  Na samym końcu modlimy się modlitwą „Pod Twoją obronę” oraz trzy razy z ufnością i wiarą mówimy: „Królowo Różańca świętego, módl się za nami!”

  Czyli Pod twoja obrone tylko raz. Ale w aplikacji na smartfona i z kilku juz roznych miejscach spotkalam informacje, ze „Pod twoja obrone” odmawiamy po kazdeej czesci rozanca. To jak to w koncu jest?

  I tak, wiem, ze w nowennie przede wszystkim chodzi o modlitwe rozancowa i o przemiane duchowa, ale chcialabym uzyskac odpowiedz rowniez na to pytanie. Dziekuje.

 10. Cześć wszystkim czy jest tutaj jakaś osoba lub osoby które odmówiły chociaż jedną NP za zmarłych lub za zmarłego proszę o komentarz

 11. czy jeśli wczoraj nie miałam siły odmówić nowenny to mogę dzisiaj odmówić 2 razy. Czy będzie się to liczyło, czy mam zacząć od początku?

 12. W 11 dniu nowenny doczytałam, że
  – codziennie przed modlitwą należy wymienić intencję
  – po różańcu jest jeszcze dodatkowa modlitwa błagalna lub dziękczynna
  -oraz 3krotne wezwanie do Maryi
  Czy powinnam rozpocząć Nowennę czy kontynuować dołączając oczywiście te modlitwy?
  Dziękuję za odp

 13. Od dzisiaj zaczelam nowenne i mam pytanie odmawiam rak wierzę w boga 3razy zdrowas Mario ojcze nasz i chwala ojcu
  Następnie zdrowas mario x10 ojcze nasz i tak do końca. Czy dobrze czy po kazdym ojcze nasz dodac jeszcze chwala ojcu? Proszę o pomoc

 14. Witam.Ja nie zawsze mam czas modlitwę.Modlę się prawie co dzień.Od jakiegoś czasu odmawiam różaniec.Jak nie cały to przynajmniej jedną dziesiątkę.Czy jak odmawiam różaniec w jakiejś intencji to moja prośba nie ma szans na to że Najświętsza Panienka mnie wysłucha?Modlę się czasami w pracy a pracuję w zimnych warunkach.Czy jest mogę modlić się w czpce?b

 15. Pewnie, że Matka Boża wysłucha Twojej prośby, to przywilej różańca 🙂 co do czapki – spytaj przy okazji spowiedzi. Pozdrawiam

 16. Witam mam pytanie. Czy jeśli zacząłem odmawiać nowennę, ale nie rozważałem tajemnic różańcowych, a zacząłem to robić po 5 dniach odmawiania to powinienem rozpocząć od początku czy po prostu kontynuować nowennę z rozważaniami?

 17. Jak zaczęłam mówić nowennę, zmowilam juz jeden różaniec, potem odrazu zaczelam drugi ale w drugim przerwali mi rodzice bo mnie zawołali, potem wróciłam do różańca i kontynuowalam. To źle?

 18. Szczęść Boże.
  Odmawiam nowenne od 22 dni. Wczoraj zasnąłem przy odmawianiu. Obudziłem się o 3 w nocy i dokończyłem odmawiać po czym dalej podszedłem spać.
  Czy muszę zaczynać nowenne od początku?

 19. ja mam też pytanie: czy można odmawiać 2 nowenny, ale na przemian (1 dnia w intencji A, 2 dnia w intencji B, 3 znowu wracam do intencji A itd.)?

 20. mi się wydaje Paweł że tak nie można możesz odmawiać 2 nowenny 1 dnia tylko tj 6 różańców dziennie tak mi się wydaje

 21. Witam. Czy mogę modlić się jednocześnie za dwóch mężczyzn, o ich nawrócenie w małżeństwach, które są zagrożone ? Z góry dziękuję za odpowiedź. Z Panem Bogiem

 22. Wydaje mi się, że może być tylko jedna intencja na jedną nowennę, tu są jednak dwie osoby i dwie sprawy, mimo że takie same.
  Pozdrawiam

 23. Witam. Przymierzam się do odmówienia pierwszej Nowenny Pompejańskiej. Ściągnąłem nawet aplikacje na telefon, której celem ma być ułatwienie mi tego zadania… po uruchomieniu aplikacji, zobaczyłem, że jest opcja „Radio Różaniec”, która oferuje nam odsłuchiwanie różańca… Moje pytanie jest następujące: Czy mogę odmawiać różaniec pompejański w myślach, słuchając transmisji różańca pompejańskiego? (wtedy mam pewność, że niczego nie pokręcę i prawidłowo odmówię całą nowennę) Czy też lepiej wykazać się większą inicjatywą ze swojej strony i bez pomocy lektora, samemu skupić się na prawidłowym odmawianiu różańca (bez niczyjej pomocy)
  Ciekaw jestem odpowiedzi, za którą z góry dziękuję. Pozdrawiam Mariusz.

 24. CZEŚĆ WSZYSTKIM MAM PYTANIE CZY NP MOŻNA ODMAWIAĆ ZA ZMARŁYCH O ŻYCIE WIECZNE I DRUGIE PYTANIE CZY NP DOTYCZY JEDNEGO ZMARŁEGO CZY MOGĘ ZA WSZYSTKICH ZMARŁYCH SIĘ MODLIĆ W NP??

 25. Mam pytanie. Jeżeli zapomniałem o modlitwie początkowej i dopiero w trakcie przypomniało mi się o niej i dopiero ją zmieniłem między częściami różańca to czy powinienem zacząć cały różaniec na dany dzień od nowa?

 26. CZEŚĆ WSZYSTKIM JEST TU JAKIŚ ADMIN.? BO MAM PYTANIE MOJE PYTANIE BRZMI OTÓŻ 10 DNI TEMU ZMARŁA MOJA MAMA I CHCIAŁEM SIĘ ZAPYTAĆ CZY MOŻNA ODMÓWIĆ NOWENNA POMPEJAŃSKA W INTENCJI O ŻYCIE WIECZNE DLA MAMY I DRUGIE PYTANIE JAK JA MAM TO ODMAWIAĆ KRÓLOWO RÓŻAŃCA ŚWIĘTEGO PROSZĘ CIĘ O ŁASKĘ ŻYCIA WIECZNEGO DLA MAMY CZY JAKOŚ INACZEJ MAM TO FORMUŁOWAĆ PROSZĘ O ODPOWIEDŹ JAK KTOŚ WIE NA PEWNO I JUŻ ODMAWIAŁ TAKĄ NP.

 27. Witam. Mam pytanie, czy jak odmawian nowenne pompejanska w intencji A juz 16 dni to moge sie zaczac teraz modlic i jedno nowenne kontynuowac a druga rozpoczynac od nowa w intencji B? I zaczac sie modlic dwiema nowennami dziennie w dwoch intencjach?

 28. I drugie pytanie czy jak przez 1 dni odmawialem rozaniec, ale blednie, z niewiedzy bo czesc chwalebna, 5 tajemnic przeczytalem i )jcze nasz, 10 x Zdrowas Maryjo, Chwala Ojcu, druga czesc bolesna i piec tajemnic rozwazylem i znowu Ojcze Nasz i 10 x Zdrowas Maryjo, Chwala Ojcu i zorientowalem sie, ze cos robie nie tak, bo dochodzi Tajemnica Swiatla i na 5 dziesiatce nie mam juz tajemnicy to odmawialem „na sucho” bez rozwazania Ojcze Nasz, 10 Zdrowas Maryjo, Ojcze Nasz to czy mam zaczac modlitwe od nowa czy po prostu teraz zmienic sposob odmawiania rozanca, aby bylo wlasciwie?

 29. CZEŚĆ WSZYSTKIM JEST TU JAKIŚ ADMIN.? BO MAM PYTANIE MOJE PYTANIE BRZMI OTÓŻ 2 TYGODNIE TEMU ZMARŁA MOJA MAMA I CHCIAŁEM SIĘ ZAPYTAĆ CZY MOŻNA ODMÓWIĆ NOWENNA POMPEJAŃSKA W INTENCJI O ŻYCIE WIECZNE DLA MAMY I DRUGIE PYTANIE JAK JA MAM TO ODMAWIAĆ KRÓLOWO RÓŻAŃCA ŚWIĘTEGO PROSZĘ CIĘ O ŁASKĘ ŻYCIA WIECZNEGO DLA MAMY CZY JAKOŚ INACZEJ MAM TO FORMUŁOWAĆ PROSZĘ O ODPOWIEDŹ JAK KTOŚ WIE NA PEWNO I JUŻ ODMAWIAŁ TAKĄ NP.

 30. Dzisiaj mam zamiar rozpocząć nowennę. Mam tylko pytanie odnośnie intencji. Czy jeśli np. Mam kilka chorób/schorzeń to mogę się modlić o zdrowie, aby wszystkie te choroby ustąpiły, czy raczej w ciągu jednej nowenny 54 dni powinnam modlić się tylko za jedną wybraną chorobę?

 31. Dzień dobry:) mam pytanie- wczoraj wieczorem odmawiając nowennę zasnęłam. Rano zorientowałam sie ze stało sie to przy ostatniej tajemnicy części chwalebnej.dokonczylam modlitwę dzis rano ale zastanawiam sie czy moge ja kontynuować czy rozpoczynać od nowa.. pomóżcie prosze…

 32. Czy jest tu jakiś człowiek który może mi napisać odpowiedź czy nowenna pompejańska za zmarłych jest dopuszczalna i jak ma to brzmieć królowo różańca świętego proszę cię o łaskę życia wiecznego dla zmarłych zmarłego N.N czy jakoś inaczej. Proszę o odpowiedź

A Ty co o tym myślisz? Napisz!