Najczęstsze pytania o nowennę pompejańską

Nowenna pompejańska jest niezwykle prosta bo polega na samym różańcu!  Jednak we wpisach na tej stronie oraz w licznych listach pojawiają się wciąż te same pytania, więc zebraliśmy je w tym miejscu.

Jak odmawiać nowennę pompejańską? Proszę o szczegółowe wyjaśnienie, bo trudno mi się w tym połapać.

Zobacz w tym poradniku – nowenna krok po kroku.

Jak odmawiać różaniec?

Zobacz instrukcję różańca.

Czy nowennę pompejańską można odmawiać w wielu intencjach?

Nowennę pompejańską odmawiamy w jednej, konkretnej intencji.

Czy nowennę można podzielić na kilka osób?

Nie. Jedna nowenna = jedna osoba modląca się. Oczywiście, kilka osób może modlić się w jednej intencji, ale każdy odmawia całą nowennę.

Mam pytanie czy przy odmawianiu nowenny należy rozważać każdą tajemnicę, czy wystarczy ją wymówić i odmawiać różaniec?

Różaniec bez rozważań to nie różaniec. Sensem różańca są rozważania, więc nie pomijaj ich w modlitwie.

Dlaczego nowenna pompejańska trwa 54 dni skoro wiadomo, że nowenny zwykle trwają po 9 dni?

Rzeczywiście, mylące może być to, że nowenna kojarzy się z dziewięcioma dniami modlitw. W przypadku nowenny pompejańskiej jest inaczej: odmawiamy ją przez 54 dni. Dlaczego? – Wzięło się to stąd, że Matka Boża poleciła odmówić trzy nowenny dziękczynne i trzy błagalne. W sumie daje to 6 nowenn po 9 dni, a więc 6 x 9 = 54. Jednak dla uproszczenia, te 54 dni nazywamy po prostu nowenną pompejańską. Pamiętamy, że  dzieli się ona na dwie części po 27 dni:  błagalną i dziękczynną.

Można o tym przeczytać w tym miejscu.

Chciałam zapytać, czy dopuszczalna jest przerwa między częściami modlitwy (np. dwu-, trzymiesięczna)?

Nie, w tym sens nowenny, ze odmawiamy ją codziennie.

Czy w danym dniu można podzielić tajemnice rożańcowe na np. trzy części i odmawiać je o różnych porach?

Tak! Możesz podzielić nawet na dziesiątki! Różaniec możesz odmówić w całości albo w częściach.

Nie zdążyłem odmówić nowenny przed północą, skończyłem ją po północy, czyli następnego dnia. Czy taka nowenna się liczy?

Tak. Wiele osób pracuje też w późnych porach. Generalnie powinno się ukończyć modlitwy w danym dniu przed udaniem się na nocy spoczynek. Nie jest to tak, jak w baśni o Kopciuszku: północ i wszystko znika 🙂 Nowenna pompejańska to nie magia!

Czy jeżeli jakiegoś dnia nie da się rady odmówić wszystkich tajemnic (z powodu pracy oczywiście a nie z lenistwa, np. zaśnie się wieczorem ze zmęczenia przy odmawianiu) to czy nowenna się już nie liczy i trzeba zaczynać od nowa?

Jeśli przerwiemy nowennę pompejańską z jakiegoś powodu, to powinniśmy zacząć ją na nowo. Sens w tym, by nowenna stała się szkołą modlitwy różańcowej. Do tej „szkoły” chodzimy codziennie, przez 54 dni i nie ma usprawiedliwionych nieobecności.

Jeśli stracimy przytomność lub zdolność do modlitwy, jeśli zajdą nieprzewidziane okoliczności, które uniemożliwiają modlitwę – można warunkowo dokończyć modlitwę następnego dnia.

Wiele osób wieczorami jest już na tyle zmęczonych, że nie ma sił na odmawianie różańca. Zostawiając modlitwę na koniec dnia sami ryzykują jej przerwanie.

Dlaczego nie spróbować modlitwy rano? Często spotykaną propozycją jest ta, by odmówić np. w drodze do pracy, jeśli idziemy pieszo. A jeśli nie, to wyjść na wcześniejszym przystanku i odmówić podczas spaceru. Jeśli ktoś nie pracuje albo ma zajęcia w domu, może odmawiać różaniec w trzech częściach z Radiem Różaniec lub innym radiem katolickim.

Czyli odmawiając nowennę odmawiamy różaniec 4 razy?

Wystarczy trzy razy i jest wiele świadectw o otrzymanych łaskach po odmawianiu trzech tajemnic. – Matka Boża dała obietnicę: Ktokolwiek pragnie otrzymać łaski, niech odprawi na moją cześć trzy nowenny odmawiając piętnaście tajemnic różańca, a potem niech odmówi znowu trzy nowenny dziękczynne” (przeczytasz o tym tu). Ale też różaniec  to całość, kto może, niech odmówi także tajemnice światła. Szczególnie chorzy, którzy są na zwolnieniu lekarskim, którzy mają więcej czasu dla siebie. Dlaczego? – Przeczytajmy świadectwo pani Wandy o uzdrowieniu z raka. Pani Wanda odmawiała najpierw trzy tajemnice, ale uzdrowienie przyszło po drugiej nowennie z czterema tajemnicami.

odkąd odmawiam tę modlitwę mam wrażenie, że cały świat jest przeciwko mnie i mojej Rodzinie. Czy to normalne?

Tak, to normalne, że doświadczamy przeciwności i pisze o tym bardzo wiele osób, które modlą się nowenną. Te przeciwności, nawet jeśli pochodzą od złego ducha, to mogą się one przyczynić do zahartowania duchowego, do wzrostu naszej świętości. Są też dla nas sprawdzianem, na ile intencja nowenny jest dla nas ważna, jaka jest nasza gotowość i motywacja. I, jak napisała Ania, „Im większe trudności tym bardziej trzeba się trzymać modlitwy, bo to znak, że zły się strasznie denerwuje i zrobi wszystko żeby modlitwę przerwać i się załamać… To tylko dowód jak modlitwa jest silna… Nie poddawaj się pod zadnym pozorem, nie daj sie zastraszyć, Bóg czuwa i to jest jedyna prawda, a nowenna ma wielką moc.”

Czy nowennę pompejańska trzeba odmawiać przed obrazem Matki Bożej czy można przed krzyżem?

Obraz nie jest konieczny, można przed krzyżem, można w kościele.

Czy po odmówieniu 3 tajemnic różańca można modlić się do Pana Boga?

Różaniec jest też modlitwą do Boga, a i sama nowenna nie wyklucza żadnych innych modlitw.

czy przy odmawianiu nowenny pompejańskiej trzeba za każdym razem, przy odmawianiu kolejnej części różańca zaczynać od credo, czy też trzeba elementy „wstępne” opuścić nawet gdy odmawia się trzy części o różnych porach dnia, a nie jednocześnie?

Credo, Ojcze nasz, 3 Zdrowaś Maryjo odmawiamy raz, na początku różańca, a nie każdej części.

Czy różaniec można odmawiać w myślach?

Tak, modlitwa może być ustna lub myślna.

Zaczynam odmawiać nowennę pompejańską, czy po jej skończeniu mogę rozpocząć kolejną w kolejnej intencji?

Matka Boża ma tyle łask do rozdania, że starczy nie wiele nowenn w rożnych intencjach 🙂

Odmówiłam nowennę i nie zostałam wysłuchana. Zaczęłam kolejną nowennę.

Matka Boża z pewnością nie cofa danego słowa. Jeśli prosimy ufnie i w dobrym celu, to z pewnością otrzymamy potrzebne łaski. Ale zostawmy też w naszej prośbie jedno fiat. – Niech się stanie wola Boża, niech da On nam łaski najbardziej potrzebne, najbardziej optymalne nie dla ciała, ale duszy! Dla… zbawienia.

Często prosimy o łaskę zdrowia, a nawet życia w sytuacjach beznadziejnych. Bóg może uzdrowić z każdej choroby, tak jak uzdrowił panią Wandę. Ale tą łaską może być łaska dobrej śmierci i ocalenie duszy przed wiecznym potępieniem.

W książce o pierwszych cudach nowenny pompejańskiej jest wiele wspaniałych świadectw, w których objawiła się Boża chwała poprzez odzyskanie zdrowia w wobec beznadziejnej sytuacji. Jest też na końcu jedna relacja o wolnomularzu, który nie odzyskał zdrowia, ale uwierzył w Boga i swoją gorliwą wiarą rozpalał innych. I to jest chyba najpiękniejszy rozdział tej książki.

1 258 thoughts on “Najczęstsze pytania o nowennę pompejańską

 1. Jutro chciałabym zacząć 2 nowennę w swoim życiu. Mam dwie intencje pierwsza żebym znalazła dobrą pracę drugą chciałabym raz jeszcze zostać mama ziemskiego dziecka. Czy mogę prosić Maryję w nowennie aby wybrała co dla mnie jest najlepsze i oto wstawila się u Najwyższego ?

 2. Mam pytanie do praktykujących Nowennę Pompejańską – czy w czasie tej modlitwy siedzicie, stoicie, a może klęczycie?

 3. Dziś jest 40 dzień nowenny modlę się w intencji powrotu chłopaka. Wczoraj napisał że mnie nie kocha i nie mam sobie robić nadziei. Czy jest sens kontynuować nowenne? Czy warto dalej to ciągnąć? Może zacząć nowenne od początku modląc się 4 tajemnicami? Proszę doradzcie co robić kocham go bardzo mocno i w głębi serca wiem że to „ten jedyny”.

  • Myślę, że nie przerywaj nowenny tylko dla tego, że wydaje Ci się, że nie działa. Nie dopytuj się go też co jakiś czas czy wróci tylko ufaj że Maryja wybłaga Ci potrzebne łaski. Nie kieruj się lękiem i niepewnością czy modlitwa działa, bo może to pokazywać, że brakuje Ci zaufania do Boga, który przecież jest caly czas przy tobie! Czasem prośba spełnia się zaraz, czasem trzeba poczekać, a czasem może sz dostać zupełnie co innego jeśli Bóg widzi, że to inna łaska jest Ci potrzebna.

 4. Szczesc Boze .Chcialabym zapytac czy na przyklad mozna podzielic 1 rozaniec aby odmowic np w pracy w wolnej chwili 1 dziesiatke rozanca , gdy znajde za jakis czas jakis czas wolny to czy moge odmowic potem 2 dziesiatke i tak dalej ? Czy rozaniec sie juz nieliczy jako calosc wtedy.

 5. Myślę, że trzeba ufać. Może Pan Bóg ma swoje zdanie na ten temat, On na pewno o Tobie nie zapomni, warto Mu ufać. To widać czasem dopiero po wielu latach. Uszy do góry.

 6. Czy mogę odmawiać nowennę w intencji zdrowia dzieci? Bo są to jednak dwie osoby czy w takim razie nie powinnam odmawiać dwóch nowenn? Mam dylemat ❤ Bóg zapłać za radę.

  • Ja bym Malwino spokojnie odmawiała 🙂 Prosiłam kiedyś koleżankę italianistkę o przetłumaczenie z włoskiego opisu objawienia jakie dało początek odmawianiu NP. Nic tam nie znalazłam na temat, aby jedną Nowennę odmawiać za jedną osobę a nawet tylko w jednej intencji. Myślę, że to tylko taka przyjęta umownie forma odmawiania tego nabożeństwa ale wierz mi, że ilość osób, za które się modlisz nie ma żadnego wpływu na to czy Bóg wysłucha modlitwę czy też nie. Bóg przecież i tak zna każdą Twoją intencję zanim ją wypowiesz więc wg. zbytnie dywagację nad nią nie mają sensu.

 7. Zastanawiam się nad tym od wczoraj, wiem, że im bardziej szczegółowa intencja tym lepiej…może lepiej rozdzielić to na dwie nowenny?

 8. Mam dylemat. Ponieważ w ja modlę się tak ze odmawiam modlitwe blagalna/dziekczynna , 3x krolowo rozsnca swietego i pod teoha obrone po skonczeniu rozanca i tak jest w mojej książeczce. Rozmawiając ze znajomą ona twierdzi że trzeba modlitwe blagalna/dziekcxynns i 4x krolowa rozanca swietego odmawiac po jazdej czesci a pod teoja obrone tylko raz. W jej ksiazeczce jest tak. Proszę powiedzcie jak to jest ze w różnych wydaniach jest inaczej. Jak powinno być?

 9. S.: Może ta osoba jest już zdrowa, tylko że w niebie? Może po prostu dokończ nowennę nie zmieniając intencji, na pewno Matka Boża doceni Twoje starania i prośby o nią.

  Beata: Myślę, że Maryja nie jest drobiazgowa i wie, że są różne wydania jej nowenny 🙂 jeśli chcesz to zmień na tą, która jest w instrukcji na tej stronie.

  Pozdrawiam
  Ula

 10. Dopiero zaczęłam odmawiać nowenna i przy pierwszej po intencji zapomniałam dodać ten różaniec odmawiam na twoją cześć. … to się chyba nie liczy?

 11. Mam pytanie mówiłem różaniec ale na końcu zapomniałem odmówić „Pod Twoją obronę” i „Królowo Różańca świętego, módl się za nami!” ale mówiłem modlitwę błagalną. Czy taka nowenna jest nowenną czy należy zacząć odnowa nowennę.

 12. Tzn. mówię nowennę już od paru dni (jest to moja pierwsza nowenna) i zawsze zaczynałem tajemnice od Wierzę w Boga, Ojcze nasz, 3 Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu, po każdej tajemnicy mówiłem modlitwę błagalną ale nie mówiłem „Pod Twoją obronę” i „Królowo Różańca świętego, módl się za nami!” czy mam kontynuować nowennę czy zacząć od nowa. Pozdrawiam!

 13. Witam mam pytanie zaczelam juz nowenne dziękczynna 1 raz modlę się upłynął mi czas spoznilam sie 3 minuty po 12.00 nocy to się będzie liczyć czy mam zacząć od nowa

 14. Każdego dnia: Znak krzyża świętego, intencja i modlitwa „Ten różaniec odmawiam …” itd., Wierzę … Ojcze nasz, Chwała Ojcu ….i zaczynamy części różańca: Część 1 – radosna = 5 tajemnic i dla każdej tajemnicy: Ojcze…Zdrowaś..10x, Chwała Ojcu….O Maryjo bez grzechu… lub O mój Jezu… Część 2 – bolesna = 5 tajemnic i dla każdej tajemnicy: Ojcze…Zdrowaś..10x, Chwała Ojcu.. O Maryjo bez grzechu… lub O mój Jezu… Część 3 – chwalebna = 5 tajemnic i dla każdej tajemnicy: Ojcze…Zdrowaś..10x, Chwała Ojcu.. O Maryjo bez grzechu… lub O mój Jezu… Może być też część 4 – światła. Na koniec: Modlitwa błagalna przez pierwsze 27 dni i modlitwa dziękczynna przez kolejne 27 dni oraz po modlitwie błagalnej lub dziękczynnej każdego dnia: „Pod Twoją obronę… ” i 3x „Królowo różańca …” Znak krzyża. Więc nie trzeba zaczynać każdej tajemnicy od Wierzę itd jak piszesz i mówić po każdej tajemnicy modlitwy błagalnej , „Pod Twoją obronę” i ” Królowo różańca” itd jak piszesz; to się odmawia 1 raz dziennie: przed rozpoczęciem 3 części różańca i po zakończeniu 3 części różańca. A w ogóle jak coś pominiesz to ja radzę się nie przejmować, prosić Matkę Bożą o wyrozumiałość dla swego gapiostwa, przeprosić, coś obiecać i kontynuować. Ja tak robię, bo przecież Maryja nie jest prokuratorem, żeby nas łapać za słówka albo czyhać na nasze potknięcia. Pozdrawiam.

  • Jest to odpowiedź dla Paula i oczywiście dla wszystkich zainteresowanych nowenną różańcową. Pominęłam , że na początku różańca każdego dnia ( 3 lub 4 części) po: Wierzę… Ojcze… mówimy 3x Zdrowaś Maryjo… a potem oczywiście Chwała Ojcu… i dalej jak opisano 3 lub 4 części różańca … itd.. Przepraszam jeśli wprowadziłam w błąd, o 12:00 nocą to się już kiepsko myśli

 15. Też odmawiam nowennę, za 10 dni kończę. Muszę powiedzieć że po ok. 2 tygodniach odmawiania, miałam sen który dotyczył mojej intencji. To dobry znak!

 16. Wy tez tak macie ze popawiada wam ze zeby sie nie modlic I czasami masz myslisz tak ze przerwiesz nowenne raz mialam tak ze okropnie gardlo bolalo az mnie zatykalo mowic nie moglam ..

 17. Czy jeśli przy odmawianiu ostatniej tajemnicy ostatniej części różańca w danym dniu przysypiałem, ale go zakończyłem nie odmiwywszy modlitwy na zakończenie, to musze zacząć od początku. Oraz czy modlitwa w drodze do pracy, szkoły lub już leżąc też się liczy?

 18. w tym roku postanowiłem odmawiać nowenny pompejańskie za zmarłych
  mam pytanie czy jest to dopuszczalne w takiej nowennie????

 19. Nowenne zaczelam odmawiac 17 stycznia. Kilka dni po tym jak dowiedzialam sie ze Dziecko pod moim swrcem jest bardzo chore. Przez ten miesiac przechodzilismy, przez rozne wyniki, diagnozy i silne sugestie lekarzy zeby przerwac ciaze ( z takimi wadami prawo w Pl na to zezwala). Nie zgodzilam sie. Dzien po rozpoczeciu czesci dziekczynnej dostalam informacje ze Synek jest genetycznie zdrowy i zmiany na usg cofnely sie. Cieszylismy sie 5 dni. Na kolejnym badaniu okazalo sie ze serce naszego chlopczyka jest jendak straszńie chore i pluca zatrzymaly sie w rozwoju. Lekarze znowu nie daja zadnych szans. Wczoraj podpisalam oswiadczeńie w szpitalu ze nie zgadzam sie na zakonczenie ciazy( 5 miesiac) i zaprzestajemy dalszej inwazyjnej diagnostyki genetycznej ( ponowna amniopunkcja ). Synkowi to juz nie pomoze.
  Modle sie caly czas … tylko tak dziwnie odmawiac te krotka modlitwe dziekczynna wiedzac to co wiem teraz na temat stanu zdrowia Synka. Wiem, ze to Pan Bog decyduje o naszym zyciu i nawet jesli bardzo goraco bedziemy sie modlic o uzdrowienie naszego Synka to wszystko i tak jest w rekach Pana Boga…
  Teraz modlitwy chyba pomagaja mi przejsc przez to co sie dzieje…

A Ty co o tym myślisz? Napisz!