[nie przegap!] Odpust Porcjunkuli oraz I Sobota Miesiąca

Najświętsza Maryja Panna ma w te sobotę dwa święta. Wspominamy Królową Aniołów, z czym wiąże się odpust Porcjunkuli. To także Pierwsza Sobota Miesiąca, związana z nabożeństwem fatimskim. O nabożeństwie piszemy na naszej stronie „Nabożeństwo Pierwszych Sobót„. A o odpuście Porcjunkuili wklejam za franciszkanie.pl

Zatem – ta sobota będzie „mocno” maryjna

 

Porcjunkula – święto franciszkanów

W oddalonej od Asyża o dwa kilometry kaplicy pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej zwanej Porcjunkulą (od łac. – mała posiadłość), św. Franciszek gromadził swoich pierwszych uczniów. 2 sierpnia w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Anielskiej franciszkanie na całym świecie obchodzą święto.
W tym dniu wierni, którzy nawiedzą franciszkańskie świątynie i odmówią w nich: Ojcze Nasz, Wyznanie wiary oraz dowolną modlitwę w intencji Ojca Świętego i jeśli przyjmą Komunię św. – uzyskają odpust zupełny.

porcjunkulaŁaskę odpustu dla wiernych wyprosił u papieża św. Franciszek po tym, jak według podania, w roku 1216 usłyszał w swojej celi głos: „Franciszku, idź do kaplicy!” Kiedy tam się udał, ujrzał Jezusa, a obok Najświętszą Pannę Maryję w otoczeniu aniołów. Wtedy Chrystus miał powiedzieć do Biedaczyny z Asyżu: „Franciszku, w zamian za gorliwość, z jaką ty i bracia twoi, staracie się o zbawienie dusz, w nagrodę proś mnie dla nich i dla czci mego imienia o łaskę, jaką zechcesz. Dam ci ją, gdyż dałem cię światu, abyś był światłością narodów i podporą mojego Kościoła”.

Franciszek upadł na twarz i rzekł: „Trzykroć święty Boże! Ponieważ znalazłem łaskę w Twoich oczach, ja który jestem tylko proch i popiół, i najnędzniejszy z grzeszników, błagam Cię z uszanowaniem, na jakie tylko zdobyć się mogę, abyś raczył dać Twoim wiernym tę wielką łaskę, aby wszyscy, po spowiedzi odbytej ze skruchą i po nawiedzeniu tej kaplicy mogli otrzymać odpust zupełny i przebaczenie wszystkich grzechów”. Na co Chrystus miał odpowiedzieć: „Franciszku, to, o co prosisz, jest wielkie. Ale otrzymasz jeszcze większe łaski. Daję ci odpust, o który usilnie błagasz, pod warunkiem jednak, że będzie on zatwierdzony przez mego Namiestnika, któremu dałem moc związywania i rozwiązywania tu na ziemi”.

Faktem jest, że papież udzielił odpustu zupełnego na dzień przypadający w rocznicę poświęcenia kaplicy, które odbyło się 2 sierpnia 1216 roku. Od wieku XIV papieże zaczęli podobny odpust na ten dzień przyznawać poszczególnym kościołom franciszkańskim. Dzisiaj odpust ten uzyskuje się we wszystkich kościołach parafialnych, spełniając zwyczajne warunki.

Kościółek Matki Boskiej Anielskiej (Porcjunkula) położony jest w dolinie. Kiedyś był tam las, a właścicielami świątyni byli benedyktyni. Kapliczka była jednak w stanie ruiny. Odbudował ją dopiero św. Franciszek i zamieszkał przy niej. W roku 1211 benedyktyni z góry Subasio odstąpili Franciszkowi i jego towarzyszom kaplicę. Tak więc Porcjunkula stała się domem zakonu św. Franciszka.

Dopiero na przełomie XVI i XVII w. wystawiono okazałą świątynię, którą do dziś oglądamy. Tym samym kapliczka znalazła się w jej wnętrzu (na zdjęciu / fot. P. Laska). 1 kwietnia 1909 r., papież św. Pius X, podniósł kościół Matki Bożej Anielskiej do godności bazyliki patriarchalnej i papieskiej.

jms

 

Magdalena: w trakcie podróży odmówiłam cały różaniec

Szczęść Boże. Nazywam się Magdalena i mam 31 lat. O Nowennie Pompejańskiej dowiedziałam się 2 lata temu będąc na Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Obecnie jestem w trakcie odmawiania tej Nowenny już po raz trzeci. 3 miesiące temu zaczęłam odmawiać po raz drugi tą nowennę, ponieważ straciłam z dnia na...
Przeczytaj

Alicja: Zdrowy synek, zdrowa mama !

Pierwszą nowennę odmawiałam kiedy u mojego miesięcznego synka podejrzewano cytomegalię, drugą zaczęłam kiedy mojej mamie po rytynowym zabiegu pobrano nierutynowo wycinek do badania histopatologicznego.
Przeczytaj

Magdalena: Różaniec ratuje życie!

Bóg wyprzedza nas swoimi łaskami, to że modlimy się na różańcu jest wielką Bożą łaską ratującą nasze życie. Pragnę o tym zawsze pamiętać i już nigdy nie rozstawać się z różańcem i Matką Bożą.
Przeczytaj

Edyta: Nowenna powala na klęczki!

Nowennę ukończyłam jakiś czas temu, ale dopiero teraz postanowiłam zaświadczyć, jak cudowna i wielka jest to modlitwa; jak Maryja wysłuchuje każdego bez wyjątku! Modliłam się o zdrowie dla taty mojego chłopaka. Stwierdzono u niego obecność guza na nerce, dość dużego. Zdiagnozowano nowotwór.Przeczytaj Edyta: Nowenna powala na klęczki!
Przeczytaj

Beata: Cud macierzyństwa

Przeszlam zalamanie, bunt przeciw Bogu, nie widzialam szans na upragnione macierzynstwo...az wreszcie odkrylam Nowenne Pompejanska. I gleboko wierze, ze tylko dzieki Maryi jestem teraz mama.
Przeczytaj

A Ty co o tym myślisz? – Napisz komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o