Pokora jako fundament nowenny pompejańskiej

Pokora powinna być fundamentem każdej pobożnej modlitwy a tym bardziej nowenny pompejańskiej. Czym jest ta cnota i jak ją praktykować aby nasza modlitwa była miła Bogu i Matce Najświętszej?

„Na pewno o żadnej cnocie tyle się nie mówi, a żadnej mniej się nie pojmuje i praktykuje jak pokory. A przecież to kamień węgielny wszelkich cnót! Św. Augustyn pisze: „Masz zamiar wznieść wspaniały gmach? Dobrze, lecz pomyśl wprzód o fundamencie pokory”.

Jakże więc rzecz się ma z pokorą? Pokora to nie jakieś niezdrowe upodlenie się. Pokora to prawda, jak powiada genialna św. Teresa. Jesteś więc pokorny, jeżeli poznajesz, czym w rzeczywistości jesteś wobec Boga i jeżeli według tego poznania o sobie myślisz i postępujesz.

Czymże więc jesteś wobec Boga? Sam z siebie nicością, a tym, czym jesteś, uczynił cię Bóg i On cię też w każdym momencie podtrzymuje. Sam w sobie jesteś nędznym grzesznikiem, którego jedyną własnością są grzechy. Zostawiony sobie, jesteś bezsilny i stracony, gdyż Bóg w każdej chwili może ci odjąć rozum i życie. Bez łaski bożej nie ma dla ciebie ratunku, bez niej nie potrafisz się zbawić. Krótko mówiąc, jesteś tym, czym cię sam Bóg nazywa: „Beze mnie nic!” (J 15, 5).
Przejmij się tym poznaniem. I postępuj według niego, bądź mały i skromny, oddawaj ze wszystkiego Bogu chwałę, a nigdy nie przypisuj nic sobie.

Dokonasz czegoś w swoim stanie, fachu czy powołaniu, możesz się z tego cieszyć – lecz powinieneś natychmiast oddać za to cześć Bogu, bez którego niczego nie potrafisz dokonać. Jeżeli zaś roisz sobie coś o twoich zdolnościach i biegłości, wtedy pokazuje się wewnętrznie fałszywa, nierozumna pycha zamiast pokory. Pamiętaj dlatego dobrze o słowach Pisma św.: „Gdzie będzie pycha, tam będzie i hańba; a gdzie jest pokora, tam i mądrość” (Prz 11, 2). ”

„Lecz setnik odpowiedział: Panie, nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój” [Mt 8, 8].

Wspaniały przykład pokory daje ci setnik z Kafarnaum. Oby pobudził cię do poważnej refleksji, w jaki sposób i ty mógłbyś dojść do podobnej pokory. Zresztą sprawa jest daleko prostsza, niż ci się wydaje i niż się spodziewasz. – Pomyśl tylko, czym jesteś w swojej ludzkiej naturze. Przed niewielu laty byłeś niczym; nikt cię nie znał, nikt nie potrzebował. – W porównaniu z innymi ludźmi stoisz niżej od tak wielu, którzy cię przewyższają mądrością, cnotą i biegłością w swoim zawodzie. – Przyszłość całkowicie od ciebie nie zależy i musisz wkrótce powiedzieć z Pismem św.: „Grobowi powiem: Mój ojcze! Matko ma, siostro! – robactwu” (Hi 17, 14). – A po stu latach? Kto wtedy wspomni jeszcze o tobie?

I zastanów się teraz: ten nędzny człowiek nadyma się. Czy nie jest to jakąś niepojętą niedorzecznością? „Dlaczego pyszni się ziemia i popiół?” (Syr 10, 9).
Zdaj sobie także sprawę, czym jesteś w porządku łaski. Z siebie samego grzesznikiem. Sam z siebie niezdolny uczynić cokolwiek zasługującego na wieczność. „Beze Mnie nic nie możecie uczynić”, woła do ciebie Mistrz u św. Jana (15, 5). A ile mogłeś dokazać z daną ci łaską Bożą, a jednak tego nie uczyniłeś? Jakże nędzna jest twoja cierpliwość w porównaniu z cierpliwością Hioba, twoja miłość Boga wobec miłości św. Pawła, twoje zamiłowanie do cierpień wobec tego, jakim się odznaczał święty Franciszek z Asyżu, twoja wreszcie gorliwość w modlitwie wobec gorliwości św. Bernarda? – A choćbyś niewiadomo czego dokonał, to czy możesz być pewny, że wytrwasz w dobrym do końca?
Na jakiej więc podstawie możesz się nadymać? Jak nierozumna zresztą jest pycha! „Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę!” (Ps 115, 1).
„Z Rozmyślań z Bogiem dla świeckich” o. Atanazego Bierbauma OFM

25
A Ty co o tym myślisz? – Napisz komentarz

avatar
9 Wątki komentarzy
16 Wątki z odpowiedziami
0 Obserwujący
 
Najpopularniejsze
Najgorętsze
10 Autorzy
JaMaria ŁozińskaAnna MMurszulaGosia do Gosi Autorzy ostatnich
  Powiadamiaj mnie o odpowiedziach  
Powiadom o
Renata
Gość
Renata

Mnie Matka Boża przez Nowennę Pompejańską uczy pokory. Wcześniej gdy się modliłam (tak uważałam), były to roszczenia,bo przecież mnie się należy,bo przecież Pan mi obiecał i muszę otrzymać to, co chcę. Najlepiej już,natychmiast. Teraz kiedy rozmawiam z Bogiem, gdy odmawiam Nowennę czuję swoją małość, staram się myśleć o tym z KIM rozmawiam i odczuwam wielką radość zarazem z tego,że mam KMOMU powierzyć swoje troski, że mogę powiedzieć to,czego nigdy nie powiedziałabym nikomu. Mogę się wypłakać, ale też do Matczynych stóp złożyć swe radości i wdzięczność.

Roman
Gość
Roman

Inspiruje mnie Nowenna Pompejańska, modlitwa, o której przeczytałem w czasopiśmie „Miłujcie się”. Bardzo mądre skądinąd, czytam od lat. Mam 41 lat, czasem nachodzą mnie refleksje na temat- kim jestem, co dokonałem, dokąd zmierzam. Wtedy przychodzi lekcja pokory, że jedyne, co mi pozostało – to dziękować Bogu i Matce Przenajświętszej za każdy dzień życia, za każdą drobną radość życia, za niepowodzenia w życiu, które mają sens, ale tylko wtedy, gdy ofiarujemy je w czyjejś lub jakiejś intencji Bogu, w przeciwnym razie spali nas zgorzknienie, życie straci sens.

Gosia do Gosi
Gość
Gosia do Gosi

Gosiu Ukochana Siostro !!! POKOJ , DOBRO ORAZ MILOSC NIECH SPOCZNIE NA TOBIE I TWOIM MEZU KOCHANA!!! Po pierwsze moze cos podpowiem zajrzyj do szafy , do swego wnetrza to raz , dwa, mi tu pachnie przeklenstwem pokoleniowym , zapytam Czy brat WIERZACY ?piszesz ze sie modli i od razu dostaje wszytsko co chce od Boga ? hm…posluze sie wlasnym przykladem DOSOKONALE CIE ROZUMIEM NAWET NIE WIESZ JAK BARDZO DOBRZE CIE ROZUMIEM , I nie probuj innym tlumaczyc swego polozenia beda ci mowic ze nie masz wiary , ze pewnie jestes grzeszna , ze daleko od Boga itd .STOP! PO… Czytaj więcej »

Gosia
Gość
Gosia

Gosiu, dziękuję za Twój wpis i Twoje słowa ale nie potrzebuję modlitwy uwolnienia. Bóg prowadzi ludzi rożnymi drogami. Gdybym napisała o łaskach otrzymanych od Niego zajęłoby mi to więcej miejsca niż mój najdłuższy komentarz na tym forum 🙂 Moje życie nie jest pasmem nieszczęść (zastanawiam się czy to aż tak źle wygląda w moich poprzednich komentarzach), niepowodzenia się zdarzają każdemu, choroby itp. W mojej rodzinie nie było aborcji, morderstw, okultyzmu itp. Brat jest wierzący. Za dusze czyśćcowe modlę się niemal codziennie. Oboje z mężem nie mamy pracy ale Pan Bóg o nas nie zapomina i jak na razie głodni nie… Czytaj więcej »

Nikita
Gość
Nikita

Dla wszystkich, którzy wszelkie trudności, niepowodzenia czy cierpienia innych uznają jako przekleństwo pokoleniowe warto przytoczyć słowa św. o. PIO: „Bóg aby nas pociągnąć do siebie, obdarza nas bardzo wieloma łaskami i wówczas myślimy, że już palcem dotykamy nieba. Nie wiemy natomiast, że do wzrostu potrzebujemy suchego chleba: krzyży, poniżenia, prób, doświadczeń, przeciwności”. Kiedy więc człowiek doświadcza tego wszystkiego często jest to znak Bożego wybrania (Bóg chce go mieć blisko siebie) a nie przekleństwa pokoleniowego. Zanim zacznie się wysuwać tego rodzaju wnioski (o przekleństwie pokoleniowym, o konieczności modlitwy uwolnienia itp.) nie znając człowieka, którego sprawa dotyczy, warto głęboko się nad tym… Czytaj więcej »

urszula
Gość
urszula

Myślę, że pokora jest łaską o którą się modlę i ciągle niestety mi jej brak. Jestem (po ludzku)w sytuacji beznadziejnej ale trzymam się Naszego Pana i Jego Mamy ile sił, płaczę, buntuję się a potem przepraszam. Modlę się i błagam Mamę poprzez Nowennę Pompejańska i nie tylko bo Różaniec to bezsprzecznie POTĘGA. Pomocą są mi także kazania i konferencje dominikańskie, polecam Ojca Adama Szustaka na
http://www.langustanapalmie.pl
i Ojca Daniela na http://mimj.pl

Pozdrawiam w Panu.

Maria Łozińska
Gość
Maria Łozińska

Witam ,jestem tu pierwszy raz ,nie miałam pojęcia o tej stronie. Czytając wpisy Wasze ,sama nie wiem co mam o tym myśleć ,moim skromnym zdaniem ,problemy tu przedstawione są prawdziwe nie mam co do tego wątpliwości ,gorzej z wypowiedziami niektórych osób ,odebrałam jako licytację swojej wiedzy. Każdy przedstawiony problem balansuje na krawędzi wiary również tej roszczeniowej ,sami mówicie o św, Mikołaju.Jest powiedzenie syty głodnemu nie wierzy .Może się mylę gdy powiem ,każdy tyle w swoim życiu osiaga ile chce.Pan Bóg dał człowiekowi wlną wolę ale nie tylko,,dał cały swiat i od każdego z nas zależy , jak pokierujemy swoim życiem… Czytaj więcej »

Ja
Gość
Ja

Fajnie, że ja tez mogę cos napisać 🙂
Dopiero teraz zacząłem sie modlić różańcem i jest to faktycznie „szkoła” nei tylko modlitwy ale i życia.
Lekcje prowadzi Wspaniała Matka. Nauka dotyczy pokory. Muszę sobie wystawić ocenę „max 3,5” na 6 – jak zazwyczaj to robię ja komentując innych. Cieszę się, że codziennie odmawiam różaniec – to on faktycznie nie pozwala mi przez ten czas upaść i on jest tą najważniejszą częścią i postanowieniem w ciągu każdego dnia.