Refleksja od Katarzyny

Napisała do nas Katarzyna:

Witam! Znalazłam tę stronę i bardzo się z tego cieszę, ponieważ szukałam czegoś o nowennie. Cieszę się, ze tak wiele osób podejmuje tę modlitwę i dzieli się swymi przeżyciami. Jednak jedna rzecz wzbudza mój niepokój. Otóż wiele osób tu piszących boi się, że coś robią źle w czasie modlitwy.

Obawiam się, bo przecież w naszych sercach (jesteśmy ochrzczeni) rozlany jest Duch, który woła „Abba, Ojcze”! Niepokoję się, gdy czytam np. lęki spowodowane tym, że ktoś zaśnie w czasie odmawiania, że wymienił dwie intencje a nie jedną, czy może modlić się także do Pana Boga po nowennie… Nowenna ta jest piękna, dana nam w czasie prywatnych wizji i ma pewną określoną formę – jest to zrozumiałe. Ale czy trochę nie ma w nas takiego „magicznego” jej traktowania? Jak to, czy można modlić się do Pana Boga – a do Kogo? Każda modlitwa, także Różaniec jest modlitwą DO BOGA. Gdyby było inaczej to by było bałwochwalstwo! Maryja jest Tą która modli się z nami i za nas. Forma nowenny jest nam potrzebna dla trzymania się pewnych ram, ale jeżeli coś nie pójdzie wg tego schematu to cóż się stanie? co z wolnością dzieci Bożych? czy Matka Boża jest księgową, która nas rozlicza z liczby Różańców? Żeby nie być gołosłownym chciałabym się podzielić osobistym doświadczeniem: ponad dwa lata temu odmawiałam nowennę i otrzymałam bardzo konkretną łaskę: po 10 latach złych stosunków w rodzinie zaczęliśmy normalnie ze sobą rozmawiać. Chodzi mi o moją rodzinę i trochę dalszą, z którą były niedomówienia, konflikty itd. Matka Boża pomogła mi wyprosić pokój dla rodziny. To bardzo ważne! ale ja odmawiałam nowennę w bardzo „lekkiej formie”, tzn. czasem dwie części Różańca, czasem jedną, a czasem tylko jeden dziesiątek! Pamiętałam o wezwaniach do Królowej Różańca z Pompei i modlitwie błagalnej a potem dziękczynnej. A jednak zostałam wysłuchana, bardzo konkretnie. Więc forma jest potrzebna, ale nie jest najważniejsza. Chodzi o pamięć o Bogu i Maryi i o nawrócenie, do tego mają nas prowadzić te Różańce. Objawienia prywatne mają to do siebie, ze chociaz Kościół je aprobuje, to nie narzuca ich nikomu. Przecież taka forma modlitwy (jak każda inna, np Koronka do Miłosierdzia Bożego, Koronka do 7 Boleści Matki Bożej, też przekazane w czasie objawień) nie musi odpowiadać każdej wrażliwości ducha. Możemy z ogromnego skarbca przekazanych przez Boga modlitw wybierać, to, co najbardziej odpowiada naszemu trybowi życia a przede wszystkim wrażliwości. Pozwalam sobie na tak długi wywód, ponieważ jestem teologiem świeckim i czułam się w obowiązku zabrać głos. Aby więcej osób mogło się cieszyć tą modlitwą a nie obawiać, że coś zrobili nie tak. „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus”! Na koniec polecam jeszcze lekturę listu Bł. Jana Pawła II „Rosarium Virginis Mariae”. Teologia Różańca pięknie, głęboko i przystępnie jest tam przedstawiona. A przede wszystkim konkrety: Różaniec to „Wspominanie CHRYSTUSA Z Maryją”, „Uczenie się CHRYSTUSA OD Maryi”, „Upodabnianie się DO CHRYSTUSA Z Maryją” i w końcu „Proszenie CHRYSTUSA Z Maryją” i „Głoszenie CHRYSTUSA Z Maryją”. Z Bogiem, serdecznie wszystkich pozdrawiam!

24
A Ty co o tym myślisz? – Napisz komentarz

avatar
13 Wątki komentarzy
11 Wątki z odpowiedziami
0 Obserwujący
 
Najpopularniejsze
Najgorętsze
15 Autorzy
Waldemar Kieżelelka21_michalEwa Anetamarta Autorzy ostatnich
  Powiadamiaj mnie o odpowiedziach  
Powiadom o
Kasia
Gość
Kasia

Chciałam dodać komentarz do wpisu Katarzyny i podziękować. W marcu na forum rodziny rzuciłam hasło „nowenna pompejańska”. Od tego czasu parę osób zdążyło ją odmówić, a ja z mężem jesteśmy dopiero przy części dziękczynnej, przy czym nie każdego dnia odmawiamy wszystkie części. Wiem, że nowenna powinna być odmawiana przez 54 dni bez przerwy, ale nam idzie z oporami. Jest ciężko. Też odczuwam działanie zła (czego wcześniej wcale nie analizowałam), zniechęcenie, znużenie. Na początku było wiele trudności. Obecnie widzę owoce tej modlitwy: dużo mniej się z mężem kłócimy, dzieci są spokojniejsze, wychodzę z chaosu, który towarzyszył mi zawsze, widzę perspektywy i… Czytaj więcej »

Katarzyna
Gość
Katarzyna

Chwała Panu za Ciebie Kasiu:)
Właśnie, według mnie, siła tej nowenny polega nie na ilości, a na tym, że więcej razy w ciągu dnia pamiętamy o Bogu, o rozmowie z Nim, w towarzystwie Maryi. I to jest nawrócenie…

Ania
Gość
Ania

A ja nie do końca się zgodzę z refleksjami Katarzyny. Jezus Chrystus objawiając się bodajże s. Faustynie powiedział, że nie wynagradza człowiekowi za wyniki, ale za trud i poświęcenie, jaki został włożony. Co z tego, że Jaś dostanie w szkole najlepszą ocenę, skoro miał świetnie przygotowane ściągi? Tu chodzi o trud, jaki ktoś podejmie w przygotowaniach do egzaminu. Jezus przeszedł całą Drogę Krzyżową, nie poprosił o drogę na skróty. Dlatego uważam, że skoro Maryja wyraźnie powiedziała, że oczekuje wszystkich 15 części Różańca świętego przez 54 dni, to ma to być właśnie w takiej formie. Do głowy by mi nie przyszło,… Czytaj więcej »

elka
Gość
elka

Aniu po przeczytaniu tego listu ja też uważam że jeżeli podejmujemy się odmawiać NP to odmawiajmy to w taki sposób jak życzyła sobie Maryja nie można tego odmawiać tak jak nam jest wygodniej . .Musimy znależć na to czas.Z Panem Bogiem

M.
Gość
M.

Ja również nie zgadzam się z refleksjami Katarzyny. Co to za nowenna kiedy odmawiasz ją w „lekkiej formie”-jeden dziesiątek? Matka Boska wyraźnie określiła ilość, Aniu napisałaś dokładnie to co myślę na ten temat:) Chodzi o trud włożony w odmówienie tej modlitwy, poświęcenie czasu Bogu, a nie dorabianie własnej ideologii do tego o co chodzi Matce Boga…Wyraźnie się określiła. Diabeł bardzo się wścieka kiedy odmawiam Nowennę, przeżyłam straszne chwile, ale to dlatego, że wiele lat korzystałam z usług wróżek,tarocistów, dałam mu przyzwolenie na działanie, nie mówiąc już o tym, że grzeszyłam przeciwko pierwszemu przykazaniu. Odmawiajcie całą nowennę, on nie może tego… Czytaj więcej »

Pomorzanka
Gość
Pomorzanka

ja uważam dokładnie tak, jak Ania. Matka Boska dała dokładną instrukcję jak odmawiać Nowennę Pompejańską, nie powiedziała: jeśli masz dziś sił na mniej, odmów mniej. Każdy wybiera modlitwy najbliższe jego sercu, jest do wyboru cały ich wachlarz, ale jeśli ktoś chce odmawiać Nowennę Pompejańską, niech odmawia ilość pacierzy taką, jaką wskazała Matka Boska dla tej akurat modlitwy.

Waldemar Kieżel
Gość
Waldemar Kieżel

NP jest związana z obietnicami danymi przez Maryję wiec musza być odmówione dokładnie tak jak Maryja pragnie by były odmówione i nie ma tu żadnego innego sposobu każdy inny sposób odmawiania będzie zupełnie inna modlitwo acz kolwiek nie znaczy to ze Maryja nas nie wysłucha .Wiec nie do końca zgadzam się z P. Katarzyna, proszę pamiętać ze przy odmawianiu takich modlitw związanych z obietnicami najlepiej jest być przez ten czas w stanie laski uświęcającej , Kiedyś na jednych z rekolekcji na kazaniu usłyszałem takie słowa czy jadł byś z brudnego talerza………? wiec dlaczego z brudnym sercem prosisz Maryję o co… Czytaj więcej »

Katarzyna
Gość
Katarzyna

Oczywiście macie racje Drogie Dziewczyny. Tylko chyba nie do końca się zrozumiałyśmy: Nowenna Pompejańska ma określoną formę i wcale tego nie kwestionuję. Chodziło mi o co innego: czytając pewne wpisy na tej stronie zaniepokoiło mnie niemal magiczne jej traktowanie. Oczywiście (jak napisała Ania) nasz trud się liczy, ale i tak w modlitwie najważniejsze jest Boże działanie, nie ilość Różańców. Św. Paweł piszę, że Bóg posyła Ducha Św. do naszych serc i gdy nie umiemy się modlić to On woła do Ojca. A kto tak naprawdę umie się dobrze modlić… O to mi chodziło: nie kwestionuję formy nowenny, którą podała Matka… Czytaj więcej »

Ania
Gość
Ania

Kasiu, ale może Maryi chodziło nie o to, aby każdego dnia wyklepać „zdrowaśki” najwięcej jak się da, tylko o to, by pochylić się nad każdą tajemnicą, przemyśleć ją, rozważać każdą tajemnicę różańca. Chyba nie powiesz, że odmówić jedną dziesiątkę, to to samo, co wszystkie części. Przecież odmawiając jedną dziesiątkę nie zdołasz rozważyć wszystkich części Różańca świętego. Może o to chodziło? O to, aby poświęcić Matce Bożej więcej czasu, niż 3 minuty, bo tyle zajmuje mniej więcej jedna dziesiątka. Powinniśmy tu się wspierać i zachęcać do NP dokładnie w takiej formie, w jakiej była podana, a nie odwalić jedną dziesiątkę i… Czytaj więcej »

Katarzyna
Gość
Katarzyna

Droga Aniu, chyba nie zrozumiałaś moich intencji. Z pewnością NIE ZACHĘCAM innych żeby odmawiali „lekką formę nowenny”. Mój wpis, pierwszy, jaki tu zamieściłam był odpowiedzią na moje konkretne niepokoje związane z przeczytaniem kilku pytań w zakładce „najczęściej zadawane pytania”. I tam właśnie zauważyłam to jakby magiczne podejście do nowenny, stąd moja refleksja. Oczywiście masz zupełną rację – w nowennie i w Różańcu chodzi przede wszystkim o rozważanie tajemnic. To jest ich sens! Natomiast „wybierać, to co najbardziej odpowiada naszemu trybowi życia” – to w tym sensie, (podobnie zauważyła to Pomorzanka) że możemy wybierać te modlitwy, które są nam najbliższe, najbardziej… Czytaj więcej »

elka
Gość
elka

Kasiu tu nie chodzi o inne modlitwy każdy może odmawiać co uważa a tu chodzi konkretnie o NP.więc uważam że powinno się ją odmawiać w takiej formie jaką nam przekazała Maryja.Pozdrawiam i z Panem Bogiem

Ania
Gość
Ania

Kasiu, dla Ciebie jest to absolutyzm, dla innych posłuszeństwo, pokora, zaufanie słowom Matki. Matce Bożej chodziło o to, aby odmówić trzy części różańca codziennie, a że każda nowenna ma 9 dni, więc wychodzi 27, no i razy dwa (część błagalna i chwalebna), to wychodzi ta traktowana przez nas „magicznie” liczba 54. Dla ludzi odmawiających tajemnicę Światła NP liczy sobie 72 dni. A gdyby Różaniec składał się z dwóch części, wtedy Maryja w objawieniu powiedziałaby, że 36 dni. Nie chodzi o liczbę, tylko o wypełnienie Matczynych poleceń, o ćwiczenie cnoty posłuszeństwa, o dotrzymanie słów, wytrwanie w postanowieniu, o wierność i pokonywanie… Czytaj więcej »

Katarzyna
Gość
Katarzyna

Oczywiście, że nie myślę źle:) i wzajemnie o to proszę. A tak nawiasem mówiąc przecież mamy prawo do różnicy zdań:) Pozdrawiam i z Bogiem!

Katarzyna
Gość
Katarzyna

Ach i jeszcze tylko krótkie dopowiedzenie do Twoich słów Aniu: „Nowenna jest naszym ratunkiem w problemach, sama Maryja powiedziała: ” Ktokolwiek pragnie otrzymać łaski”, a nie: ” Ktokolwiek pragnie otrzymać zbawienie”, więc nie rozumiem słów: „Natomiast do zbawienia nam konieczne są sakramenty i Ewangelia”. My się zwracamy kiedy mamy problemy ze zdrowiem, z pracą, z relacjami w rodzinie, nie traktujemy Nowenny jako przepustki do Nieba” – zbawienie jest największą z łask i do zbawienia mają prowadzić wszystkie nasze praktyki, starania także Nowenna Pompejańska. Bo po co nam zdrowie, dobre relacje z z ludźmi jeżeli nie byłyby one naszą drogą do… Czytaj więcej »

Gosia
Gość
Gosia

Aniu, źle napisałaś. Ile by człowiek nie odmówił części Różańca tzn. 3 lub 4 z tajemnicami Światła to i tak NP będzie liczyła 54 dni. Każdego dnia bowiem odmawia się 3 lub 4 części. Dni jest 9 (jedna nowenna) x 3 (3 nowenny) = 27 jest to część błagalna i tak samo z dziękczynną, 27 x 2 = 54 i to niezależnie od odmawianej ilości części Różańca. Gdyby Różaniec zawierał tylko 2 części byłoby tak samo, bo co dzień odmawiałoby się 2 części ale ilość dni by się nie zmieniła.

Stanisław
Gość
Stanisław

Po przeczytaniu wpisu Kasi i listy komentarzy mam pewien zamęt w głowie. Zgadzam się z Kasią, która przestrzega przed traktowaniem nowenny jako „magicznego” środka na nasze problemy, a co za tym idzie odmawiania jej skrupulatnie i wręcz schematycznie. Sam jestem niestety dość skrupulatny w takich sprawach i mam nieraz poczucie, że źle odmawiam nowennę, a głos Ani niestety wpędza mnie w poczucie winy. Walczę jednak sam ze sobą i czasem jest dobrze spojrzeć na siebie z zewnątrz jak na innego człowieka. Popatrz jak on się modli, jak mu zależy, czasem nie potrafi się skupić, bo ma wiele problemów na głowie,… Czytaj więcej »

Gosia
Gość
Gosia

Z rozproszeniami na modlitwie jest tak, że zazwyczaj po prostu są. Gdy człowiek się spostrzeże, iż myśli mu uciekają powinien spróbować ponownie się skupić i kontynuować modlitwę. Mam koleżankę, która po rozproszeniach wraca do początku odmawiania danej modlitwy i przez to trwa ona nieraz w nieskończoność, do tego dziewczyna ma przekonanie, że źle się modli i się tym zamęcza. Chodzi o to, żeby po rozproszeniach kontynuować dalej starając się skupić. Czasem cała modlitwa może być walką z rozproszeniami ale to nie oznacza, że człowiek źle się modli – w takich chwilach sam Duch św. modli się w nas…

malgorzata
Gość
malgorzata

a czy mozna np podzielic tajemnice i rano mowic jedna po poludniu druga a wieczorem trzecia??? Mam male dzieci i bardzi ciezko mi na jeden raz wygospodarowac tyle czasu…

Anna
Gość
Anna

KOchani odkąd sie modlę Nowenną pompejańską jest mi lekko, nauczyłam sie wszystkich tajemnic a moje intencje Wola Boga”. Wiem, ze po odmówieniu w pewnej intencji Nowenna będzie ze mną co dzień. Pozdrawiam i życze wytrwałości i radości. Ania

marta
Gość
marta

zgadzam się w 100% z Katarzyną – mam nadzieję, że kiedys będę na tyle mocna i zdyscyplinowana, żeby odmówić ją tak, jak życzy sobie Maryja – tymczasem najczęsciej stać mnie jedynie na jedną pełną tajemnicę – a mimo wszystko widzę i „czuję”, że Maryja towarzyszy w mych troskach i smutkach – nigdy wczesniej modlitwa różańcowa nie przynosiła mi takiego pokoju ducha – wzrostu duchowego – a najpiękniejsze w tym wszystkim jest to, że zaczynając tę modlitwę z własnymi intencjami z czasem jednym z jej największych owoców jest zgoda na działanie Woli Bożej, jakakolwiek by była :))) ->> nie udaje mi… Czytaj więcej »

Ewa Aneta
Gość
Ewa Aneta

A ja chyba nie bardzo potrafię połapać się w modlitwie i nie wiem jak ją odmawiać … Wiem, wiem … to pewnie śmieszne …. ale nie wstydzę się przyznać, że nigdy nie odmawiałam różańca … Jestem tu po to żeby to zmienić… Proszę, jeśli możecie, o wyłożenie jak ‚dziecku’ kroków odmawiania … Czy zawsze macie w ręku różaniec odmawiając modlitwę ..? Nie wiem jak znajdę czas .. praca caly dzień,do wieczora .. male dziecko … Czy można ją odmawiać’ w myślach’ ..? Robiąc coś innego albo przed snem ..? I błagam o zasady odmawiania, nie wiem czy to takie skomplikowane… Czytaj więcej »

21_michal
Użytkownik
21_michal

Przepraszam najmocniej, że piszę to tutaj, ale jestem tu nowy i szczerze to nawet nie mam pojęcia, jak dodać wpis.. Otóż chciałbym Was zapytać o ocenę mojej modlitwy. Od 1,5 roku bardzo boli mnie głowa (kto miał do czynienia z bólami nie do zniesienia przez cały dzień, ten na pewno rozumie). Niejednokrotnie zwalniałem się z pracy, lądowałem na pogotowiu, prawie mdlałem, nie spałem w nocy. Szereg badań nie wykazywał nic, poza ostatnią tomografią tętnic mózgowych i tutaj wyszły pewne zmiany, które mogą powodować dolegliwości.. Mam jedynie 21 lat, a prawie każdy dzień od 1,5 roku jest naznaczony dużym cierpieniem. Zacząłem… Czytaj więcej »

Waldemar Kieżel
Gość
Waldemar Kieżel

Sw .Siostra Faustyna modliła się podczas obowiązków i Bóg Ja wysłuchiwał bo w ten sposób czuła stalą łączność z Bogiem tak wiec zapewne twoje modlitwy są wysłuchane ale NP nie na tym polega musisz się więcej postarać i nie traktuj tej modlitwy jak tabletki przeciw bólowej bo to nie tak działa bo tylko Bóg decyduje o tym czy doznasz tej laski czy nie bo może mieć wobec ciebie zupełnie inne plany życzę zdrowia oraz tego by rzeczywiście Bóg Cie wysłuchał bać cierpliwy w modlitwie a wszystko będzie ok nie koniecznie musi to być NP pozdrawiam.

A kim dla Ciebie

Wejdź na maryjne

jest Maryja?

ścieżki wraz 

z księdzem Piotrem

i udaj się w niezwykłą

duchową podróż…